Главная страница

Лекція 1 ТМ-02. Лекція 1 Питання для контролю засвоєння матеріалу


Скачать 17.56 Kb.
НазваниеЛекція 1 Питання для контролю засвоєння матеріалу
Дата04.06.2021
Размер17.56 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаЛекція 1 ТМ-02.docx
ТипЛекція
#213865

Лекція №1

Питання для контролю засвоєння матеріалу:

  1. Визначте предмет та завдання курсу «Україна в контексті історичного

розвитку Європи».

Відповідь: Предметом вивчення даного курсу виступає історія і розвиток людського суспільства в межах географічно та історично окреслених регіонів «Європа» та «Україна», їх історичні та культурні паралелі розвитку.

Завдання курсу — на основі історичних фактів та матеріалів створити комплексне бачення розвитку історичного процесу на території України як компонента європейських історичних процесів.

  1. Чому є важливим вивчати гуманітарні курси майбутнім технічним

спеціалістам? Обґрунтуйте свою позицію.

Відповідь: Я вважаю, що майбутній технічний спеціаліст мусить володіти широким спектром як загальнонаукових, так і специфічних гуманітарних знань. Адже гуманітарні навчальні курсі збагачують та доповнюють знання з окремих предметів, що в сумі формує єдиний образ світу, гуманітарне та системне мислення. В гуманітарних курсах також йдеться про моральні цінності та продемонстровано зв`язок технічних наук та конкретних розробок із загальною культурою людства.

  1. Чому більшість важливих (віхових) дат історії є умовними?

Відповідь: Обов`язковим компонентом схеми періодизації є умовні історичні події, які визначаються віховими або надзвичайно важливими науковим історичним співтовариством. Співтовариство обирає такі умовні історичні події, щоб символізували початок або ж кінець тієї чи іншої історичної епохи. Тому такі важливі історичні дати можна назвати умовним початком іншої історичної епохи.

  1. Окресліть основні принципи періодизації історії Європи та України? В чому їх подібність та розбіжності?

Відповідь: Основним принципом періодизації є виокремлення важливих подій.

Відмінність періодизації історії Європи та України полягає в тому, що класична схема періодизації європейської історії засновується на традиціях європейського історіописання, а схема періодизації української історії засновується на процесах українського державотворення.

Подібне, те що події які відбуваються в Європі можуть вплинути на події ,які відбуваються в Україні і навпаки, адже обидві схеми періодизації корелюють між собою.

  1. В чому причина європоцентричності періодизації світової історії?

Відповідь: Періодизація усієї світової історії є європоцентричною, адже перші схеми періодизації було запроваджено саме в Європі, і пізніше вони були поширені і на решту світу, хоча європейська модель періодизації не завжди пасує історії конкретних країн Америки, Африки чи Азії.

  1. Наведіть приклади основних видів історичних джерел?

Відповідь: Загалом виділяють три основні види джерел, які можуть нести історичну інформацію.

Перш за все, це писемні або історичні джерела. До них належать різноманітні пам’ятки писемності: документи, життєписи, художні твори, написи та графіті, щоденники тощо.

Другим видом джерел є матеріальні або речові джерела. З самого початку свого існування людство оточує себе цілою низкою предметів матеріальної культури, котрими користується у побуті. Да матеріальних предметів ми відносимо як мініатюрні об’єкти, так і велетенські архітектурні споруди.

Третій вид джерел — це джерела усні або наративні. Вони відображені

насамперед в усній традиції, яка дуже довгий період часу передавалась із покоління до покоління. До неї належать як комплекси традиційних уявлень і вірувань про навколишній світ, так і художні чи релігійні твори.

  1. Чим можна пояснити існування паралельних наративів в історіографії?

Відповідь: Наратив – це бачення або точка зору конкретного історика на ту чи іншу подію.

Паралельно з однією точкою зору може з’явитися інша точку зору від іншого історика з елементами критики та запереченням попередньої – це і є паралельний наратив.

Тому різні точки зори на одну й ту саму подію від різних істориків і є причиною існування паралельних наративів.

  1. Якими є основні принципи розвитку історичного процесу відповідно до цивілізаційного підходу?

Відповідь: Історіографія — комплекс досліджень та історичної літератури, присвяченої розкриттю певної історичної теми або групи тем. Історіографія містить важливі концептуальні дані та теорії про загальні принципи розвитку історичного процесу. Одною з таких концепцій є цивілізаційна теорія розвитку людства.

Цивілізаційна теорія ґрунтується на кількох важливих концептуальних

твердженнях. Перш за все, вона виділяє поняття цивілізації — частини людської спільноти, яка в конкретних історичних умовах отримує можливість для розвитку. Залежно від таких можливостей, цивілізація може сформуватись або ж залишитися недоформованою у варіанті первісного суспільства чи «загальмованої цивілізації». Та частина людського суспільства, яка все ж сформує цивілізацію, зазвичай

проходить певний цикл розвитку, який може тривати впродовж багатьох століть – розвиток, пік розвитку та неминучий занепад цивілізації. Стосовно характерних рис цивілізації, то виділяються насамперед релігійні та духовні фактори, такі як спільна (світова) релігія, спільний епос, культура, література, мова, так само як політичні риси — формування «світової держави» на етапі піку розвитку. Багато цивілізацій є дочірніми, тобто сформованими на руїнах цивілізацій-попередників.

Тобто основними принципами розвитку є:

1)Наявність можливостей для формування цивілізації, щоб не залишитися недоформованою.

2)Релігійні, духовні та політичні фактори які виплавають на формування світової держави.

3)Географічне розташування та історичні події які відбувалися на території цивілізації, адже нова цивілізація може знаходись на території зіткнення різних культур від різних цивілазцій.


написать администратору сайта