Главная страница

відкрита лекція люмінесцентний аназіл. Лекція Люмінесцентний метод аналізу План


Скачать 2.7 Mb.
НазваниеЛекція Люмінесцентний метод аналізу План
Анкорвідкрита лекція люмінесцентний аназіл.doc
Дата28.08.2018
Размер2.7 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлавідкрита лекція люмінесцентний аназіл.doc
ТипЛекція
#23695

Відкрита лекція


Люмінесцентний метод аналізу
План



  1. Суть люмінесценції. Класифікація видів люмінесценції

  2. Характеристики люмінесценції.

  3. Основні закони молекулярної люмінесценції.

  4. Гасіння люмінесценції

  5. Схема приладів для люмінесцентного аналізу.

  6. Якісний аналіз.

  7. Кількісний аналіз.

  8. Практичне значення.

  9. Загальна характеристика методу.




    1. Основні положення. Класифікація


Всі речовини при сильному нагріванні починають світитися. Світіння нагрітих тіл називають тепловим рівноважним випромінюванням. Але деякі речовини світяться без нагрівання - при кімнатній температурі. Таке випромінювання називають люмінесценцією. На відміну від теплового випромінювання люмінесценція є нерівноважним випромінюванням.

Найбільш вдалим визначенням люмінесценції, яке характеризує суть явища, є визначення В.Л. Левшина:

Люмінесценція — це світіння атомів, молекул, іонів та інших більш складних комплексів, яке виникає в результаті електронного переходу в цих частинках, при їх повертанні зі збудженого стану в нормальний.

Речовини, які здатні люмінесціювати, називають люмінофорами.

  • Неорганічні люмінофори називають просто люмінофорами.

  • Органічні люмінофори називають органолюмінофорами.

  • Складні неорганічні кристалічні люмінофори з дефектною структурою, яка визвана втіленням в їх кристалічну гратку іонів важких металів (активаторів) називають кристалофосфорами.

Датою народження люмінесцентного методу аналізу є 4 березня 1864 року, коли відомий англійський фізик Стокс зробив доповідь у Королівському товаристві і звернув увагу на можливість використання люмінесценції для аналізу органічних сполук.

В розробку теорії люмінесценції великий внесок зробив радянський вчений С.І.Вавілов.



Бібліографічна довідка:

Серге́й Ива́нович Вави́лов (12 (24) марта 1891, Москва — 25 января 1951, Москва) — советский физик, основатель научной школы физической оптики в СССР, академик (1932) и президент Академии наук СССР1945), лауреат Сталинской премии. Младший брат Н. И. Вавилова, русского учёного-генетика.

Основным направлением в науке для Сергея Вавилова было исследование оптики, в частности явления люминесценции.

Великий внесок в розвиток хемілюмінесцентного аналізу зробив Анатолій Кирилович Бабко та співробітники його школи.


Бібліографічна довідка:
Закінчив Київський політехнічний інститут, вважається учнем академіка Н.А.Тананаєва, доктор хімічних наук, професор Київського університета, академік АН УРСР.

Люмінесценція виникає в наслідок поглинання речовиною квантів hν0 електромагнітного випромінювання і збудження молекул або атомів. Молекула або атом речовини переходить в збуджений стан В і через деякий час (≈ 10-12 с) повертається в основний стан А, при цьому випромінює енергію у вигляді квантів. Частина енергії випромінюється спочатку у вигляді кванта теплової енергії.







Розрізнюють основний синглетний (S0) та збуджені синглетний (Sn)та триплетний (Tn) електронні рівні молекули. На кожний електронний рівень накладаються коливальні підрівні з квантовими числами 0, 1, 2, 3 і т.д..

При поглинанні кванта світла електрон переходить з основного рівня на більш високий, який відповідає збудженим синглетному (антипаралельні спіни) і триплетному (паралельні спіни) станам.

Прямий перехід з основного синглетного в збуджений триплетний стан заборонений за спіном і практично не спостерігається.

Енергія триплетного стану дещо менше, ніж синглетного. Триплетні рівні можуть заповнюватися за рахунок інтеркомбінаційної конверсії S1 → T1 (хвиляста горизонтальна стрілка).

Стадія1.

При кімнатній температурі молекули звичайно знаходяться в основному стані і майже всі електронні переходи при поглинанні світла відбуваються з нижнього основного коливального підрівня на різні коливальні підрівні збудженого синглетного стану.

Стадія2

Збуджена молекула за рахунок коливальної релаксації при стиканні з оточуючими молекулами дуже швидко втрачає надлишкову коливальну енергію і переходить на основний коливальний рівень збудженого синглетного електронного стану.
Стадія3а.

Далі відбувається випромінювальний перехід з основного коливального рівня збудженого синглетного стану на будь-який коливальний підрівень основного синглетного стану: S1S0. – флуоресценція. Тривалість флуоресценції – τ(тау) - 10-8 – 10-7 с.

Стадія3б.

випромінювальний перехід між двома електронними станами різної мультиплетності: Т1S0, де Т1 – перший збуджений триплетний стан. Тривалість фосфоресценції – τ(тау) - 10-3 – 10 с (фосфоресценцію спостерігають при низьких температурах, зменшується ймовірність безвипромінювального переходу.)
Існують такі види класифікації люмінесценції:

Для збудження люмінесценції необхідно підводити енергію ззовні в зв'язку з тим, що вона втрачається при випромінюванні. Тому види люмінесценції класифікують за зовнішнім джерелом збудження енергії


№п/п

Джерело збудження

Вид люмінесценції

1

Електромагнітне випромінювання УФ та видимого спектрального діапазону

Фотолюмінесценція

2

Потік електронів

Катодолюмінесценція

3

Потік іонів лужних металів у вакуумі

Іонолюмінесценція

4

Рентгенівське випромінювання

Рентгенолюмінесценція

5

Радіоактивне випромінювання

Радіолюмінесценція

6

Теплова енергія

Термолюмінесценція (або кандолюмінесценція)

7

Ультразвук

Сонолюмінесценція

8

Механічна дія

Триболюмінесценція

9

Енергія хімічних реакцій

Хемілюмінесценція



За тривалістю світіння люмінесценцію розділяють на флуоресценцію (короткотривала,10-8 – 10-7 с) та фосфоресценцію (довготривала, 10-4 – 102 с), суть яких розглянемо пізніше.

За механізмом світіння розрізнюють:

  • світіння дискретних центрів;

  • рекомбінаційне світіння.

В першому випадку і поглинають, і випромінюють одні і ті ж частинки — атоми і молекули. Цей вид світіння характерний для речовин в газуватому стані, розчинам неорганічних і органічних речовин, чистим органічним розчинникам.

Рекомбінаційне світіння спостерігають у тих випадках, коли процеси поглинання та випромінювання розділені як в часі, так і у просторі. Тут в процесі збудження відбувається розподіл частинки речовини на 2 частини — іони і радикали. Наступна їх рекомбінація супроводжується виділенням енергії. Ця енергія переводить частинку в збуджений стан. Повертаючись в основний стан, частинка випромінює квант світла.

Рекомбінаційна люмінесценція характерна для кристалофосфорів та для деяких газів про рекомбінації іонів або радикалів.


    1. Основні характеристики люмінесценції

    • Характеристиками люмінофора є спектри поглинання та люмінесценції.

Спектри поглинання молекул обумовлені переходами з основного стану на збуджений.

Спектри люмінесценції молекул обумовлені електронними переходами зі збудженого стану на основний.

Спектри поглинання виражають у вигляді залежності поглинання від частоти (довжини хвилі). Величина поглинання може бути виражена:

  • Т,% - процент пропускання;

  • А – оптична густина;

  • ε – молярний коефіцієнт світлопоглинання.

При цьому вказують товщину шару поглинання (l) і концентрацію речовини (С).

Спектри люмінесценції представляють у вигляді залежності інтенсивності люмінесценції (І) (або І/ν) від частоти (або λ) випромінювання.


Спектр поглинання ε=f(ν) (крива 2) та спектр флуоресценції І/ν = f(ν) (крива 1) родаміну 6Ж в ацетоні


    • Важливою характеристикою люмінесценції є тривалість світіння.

Тривалість світіння – середній проміжок часу, на протязі якого молекули люмінофора знаходяться в збудженому стані.

Флуоресценція (затухає відразу після видалення джерела збудження)випромінювальний перехід між двома електронними станами однакової мультиплетності: S1S0, де S1 – перший збуджений синглетний стан; S0 – основний синглетний стан. Тривалість флуоресценції – τ(тау) - 10-8 – 10-7 с.

Фосфоресценція (довготривала люмінесценція)- випромінювальний перехід між двома електронними станами різної мультиплетності: Т1S0, де Т1 – перший збуджений триплетний стан. Тривалість фосфоресценції – τ(тау) - 10-4 – 102 с.

Спектр фосфоресценції здвигнутий в низькочастотну (довгохвильову) область відносно спектру флуоресценції на величину, рівну різниці енергій станів S1 і Т1.

Фосфоресценцію не спостерігають у сполук, які мають сильну флуоресценцію. Фосфоресценція характерна для пестицидів, аніонних кислот, ферментів, вуглеводнів нафти.





    • люмінесценція характеризується виходом люмінесценції.

Величина виходу люмінесценції В характеризує ефективність трансформації світла збудження в світло люмінесценції.

Енергетичним виходом люмінесценції Вен називають відношення енергії, яка випромінюється речовиною, Евипр до енергії збудження Епогл, за рахунок якої виникає люмінесценція.
Венвипр / Епогл
Квантовий вихід люмінесценції Вкв — це відношення кількості квантів люмінесценції (Nвипр), які випущені речовиною, до числа поглинених квантів світла, що збуджує (Nпогл)
Вкв = Nвипр / Nпогл
Вен = hνвипрNвипр / h νпоглNпогл
Вен = ( νвипр / νпогл )*(Nвипр / Nпогл)
Вен = ( νвипр / νпогл )* Вкв

або

Вен = (λпогл / λвипр )* Вкв


  1. Основні закони люмінесценції




  1. Правило Каші


Спектр люмінесценції не залежить від довжини хвилі світла збудження.
Пояснення: випускання квантів люмінесценції завжди відбувається з нижчого електронно-збудженого рівня молекули, тому спектр люмінесценції завжди буде одним і тим же незалежно від того, на який енергетичний рівень потрапив електрон в результаті поглинання фотона.


  1. Закон Стокса-Ломеля


Спектр люмінесценції в цілому і його максимум здвигнутий відносно спектра поглинання і його максимуму в довгохвильову область.
Пояснення: Причина цього в тому, що частина енергії поглинених квантів переходить в теплову енергію:
погл = люм + Q,

де погл – енергія поглиненого фотона світла, що збуджує;

люм – енергія фотона люмінесценції;

Q – енергія теплового руху молекули.


3) Правило Левшина – правило дзеркальної симетрії:
Спектри поглинання і флуоресценції, які представлені відповідно у вигляді графіків ε = f(ν) і I / ν = f(ν), дзеркально симетричні відносно прямої, перпендикулярної до вісі частот ν, яка проходить через точку перетину спектрів ν0,

при цьому

ν погл + νлюм = 2 ν0,

де ν погл і νлюм - симетричні частоти поглинання і флуоресценції.

Дзеркальна симетрія характерна для складних молекул і не спостерігається у простих молекул.



  1. Закон Вавілова






  • Флуоресценція зберігає сталий квантовий вихід, якщо хвиля, що збуджує, перетворюється, в середньому, в більш довгу, ніж вона сама (λлюм > λпогл; стоксова область збудження)

  • Напроти, квантовий вихід різко зменшується при зворотному перетворенні довгих хвиль в короткі (λлюм< λпогл ; антистоксова область збудження).

Це можливо тоді, коли молекули до поглинання квантів світла мають значний запас коливальної енергії, тоді після поглинання може виникнути випромінювання квантів з більшою енергією ніж енергія поглинених квантів:

люм=hνпогл+ Екол



  1. Закон затухання люмінесценції


Після припинення збудження інтенсивність флуоресценції спадає з часом за експоненціальним законом:

It = I0e-t/τ,

де І0 – інтенсивність світіння в момент припинення збудження люмінесценції;

It – інтенсивність світіння в момент часу t;

Τ(тау) – тривалість люмінесценції, або середній час життя, або середня тривалість збудженого стану.


  1. Залежність інтенсивності люмінесценції

від концентрації люмінофора

Якщо інтенсивність люмінесценції характеризувати числом квантів, які випускаються люмінофором в одиниці об’єму в одиницю часу, то у відповідності з основним законом світлопоглинання та визначенням квантового виходу, залежність інтенсивності люмінесценції (І) від концентрації люмінофору (С) при малій частці поглиненого люмінофором випромінювання (klC < 0.05) має наступний вигляд:
І = 2,303ВквІ0lС,

де Вкв – квантовий вихід люмінесценції;

І0 – інтенсивність випромінювання збудження;

k – коефіцієнт поглинання люмінофора при довжині хвилі випромінювання збудження;

l – товщина шару розчину, см

C – концентрація розчину, моль/л.



  1. Гасіння люмінесценції


Розрізнюють такі види гасіння люмінесценції:


  • концентраційне гасіння;

  • температурне гасіння

  • гасіння домішками.


Концентраційне гасіння
Енергетичний вихід при малих концентраціях речовини пропорційний його вмісту в розчині.

Але при досягненні певної концентрації речовини спостерігається повне гасіння люмінесценції. Концентраційний бар’єр для більшості речовин, що люмінесцують, знаходиться в інтервалі концентрацій 10-4 – 10-3 моль/л.

Зі збільшенням концентрації взаємодія між частинками зростає, що призводить до безвипромінювальних переходів.

Концентраційне гасіння зворотне: при розбавленні концентрованих розчинів світіння відновлюється.

Температурне гасіння

Підвищення температури знижує вихід і інтенсивність люмінесценції органічних молекул і кристалофосфорів, в зв’язку зі збільшенням в’язкості розчинника збільшується коливальна енергія молекул, послабляються межмолекулярні зв’язки і перехід молекули в нормальний стан може здійснюватися без випромінювання.

Деякі органічні речовини не люмінесцують при кімнатній температурі, але люмінесцують при заморожуванні.
Гасіння люмінесценції домішками

При додаванні до люмінесцуючих речовин деяких речовин відбувається гасіння люмінесценції. Ці речовини називаються гасниками. Гасіння спостерігається в зв’язку з утворенням нових продуктів і передачі енергії збудженої молекули молекулі гасника.

Для люмінесцуючих речовин гасниками є йод, іони Fe3+, Cu2+, Ag+. Кисень гасить люмінесценцію ароматичних сполук.



  1. Схема приладів для люмінесцентного аналізу


Люмінесценцію можна вивчати як візуально, так і з використанням спектрофлуориметрів та флуориметрів.

Для отримання спектрів збудження та флуоресценції, а також для кількісних визначень використовують спектрофлуориметр. Цей прилад схожий на спектрофотометр з тою різницею, що призми або решітки, які встановлені в ньому, дозволяють розділити довжини хвиль, які відповідають флуоресцентному та збуджуючому випромінюванню.


Для кількісних визначень дешевше використовувати флуориметр.




В якості джерела збудження 1 використовують ртутно-кварцеві та ксенонові лампи (УФ-промені).

Світло від джерела випромінювання проходить через первинний світлофільтр 2 і падає на кювету з досліджуваним розчином 3.

Вторинний світлофільтр 4 пропускає світло люмінесценції і поглинає розсіяне світло від джерела збудження.

Приймач світла 5 вимірює люмінесцентне випромінювання під прямим кутом до напрямку збуджуючого світла. Як правило, детекторами слугують фотомножники або фотоелементи.


  1. Якісний люмінесцентний аналіз




  • Власна люмінесценція характерна для органічних сполук: вітамінів, порфіринів, адреналіну та канцерогенних речовин (нафталін, фенантрен, 3,4-бензпірен).


Таблиця. Власна люмінесценція органічних речовин


№п/п

Речовина

Люмінесценція, колір

1

Вазелінова олія

Світло-бузковий

2

парафін

Світло-блакитний

3

каніфоль

Світло-синій

4

Соснова смола

Темно-зелений з жовтим відтінком

5

Мінеральна олія

Світло-синій

6

Очищений асфальт

Темно-жовтий або коричневий



  • Власну люмінесценцію проявляють солі рідкоземельних елементів, особливо лантаноїди, люмінесценцію мають Талій(І), Sn (II), Sb(III), Bi(III), In(III) та інші.

  • Для якісного аналізу використовують також реакції утворення комплексних сполук неорганічних іонів з органічними реагентами, які люмінесціюють:

  • Li, Al з 8-оксихіноліном утворюють сполуки з характерною люмінесценцією;

  • Ве з морином утворює комплекс яскраво-зеленого кольору.

  • Na-Zn-уранілацетат люмінесціює зеленувато-жовтим кольором.

  • В якісному аналізі використовують також зміну кольору або гасіння люмінесценції під дією речовини, що визначають.

  • За інтенсивністю люмінесценції кристалофосфорів знаходять елементи-домішки.

Так, готують кристалофосфори на основі CaO і визначають домішки:




  1. Кількісний аналіз

Кількісний аналіз базується на залежності:

Ілюм = kC.

В практиці використовують калібрувальний графік або метод добавок для визначення концентрацій речовин.

Для аналітичної хімії найбільше значення має фотолюмінесценція та хемілюмінесценція.
В титриметричних методах аналізу використовують люмінесцентні індикатори для аналізу мутних і забарвлених розчинів (вина, соки). Їх використовують в реакціях протолітичних, окисно-відновних, коплексоутворення.

Так, Си2+ титрують флуорексоном в присутності Ni,Fe,Mn та інших в розчинах, які містять 0,01-0,1 мкг/мл Сu.

Відомі такі люмінесцентні індикатори.



Суттєво збільшується люмінесценція речовин при заморожуванні, що використовують в люмінесцентному аналізі.

Приклад: при охолодженні до -196°С розчин, який містить Pb в концентрованій НСl, дає фіолетове забарвлення.










  1. Практичне використання

В біології та медицині:

  • Для діагностики захворювань рака, малярії та інших;

  • Для контролю за якістю лікарських препаратів;

  • Аналіз вітамінів, антибіотиків, тощо.


В сільському господарстві та харчовій промисловості:

  • Для визначення життєздатності насіння

(життєздатне – жовте світіння ; нежиттєздатне - коричневе)

  • Аналіз харчових продуктів;

  • Встановлення сорту борошна

( чим більше висівок, тим інтенсивніше світіння)

  • Люмінесценцією визначають початкову стадію загнивання різних овочів та фруктів.

Оптико-механічна промисловість

  • Для маркування сортів скла;

Гумова промисловість

Паперова промисловість

  • Для контролю якості целюлози;

Алмазо добувна промисловість

  • Відбір алмазів за характерним світінням.

Охорона навколишнього середовища

  • Контроль забруднення повітря (фенатрен, антрацен, 3,4-бензпірен)

Археологія ( вилинялі старинні рукописи)

Криміналістика

Судекспертиза

Дефектоскопія

  • (для виявлення різних тріщин та дефектів на поверхні).

Географія

  • (За допомогою флуоресцеїну довели з’єднання під землею річок Рейну та Дунаю).




  1. Загальна характеристика методу люмінесценції




  • Метод високочутливий.

Це силовий метод, тобто, сигнал збільшується зі збільшенням інтенсивності джерела випромінювання.


  • Потребує використання реагентів та посуду дуже високої чистоти, бідистильовану воду для приготування розчинів.

  • Нижня межа визначення 10-8М або 0,001 мкг/мл

(для порівняння в спектрофотометрії 10-5М або 1 мкг/мл); Метод використовують для визначення мікродомішок.

  • Верхня межа визначення 10-3–10-4М.

  • Широкий спектр використання:

зараз розроблені методи для кількісного визначення майже всіх елементів при вмісті 10-5М, багатьох органічних, біологічно активних речовин та інших речовин.

  • Похибка методу 5-7%

  • Використання люмінесцентних індикаторів дозволяє титрувати мутні та забарвлені розчини.

  • Метод дозволяє визначати суміш флуоресцентних речовин.



Література:


  1. Васильев В.П. Аналитическая химия. В 2 кн.: Кн.2: Физико-химические методы анализа. – 4-е изд., стереотип. – М.: Дрофа, 2004. – С. 98 - 110.!!!!

  2. Основы аналитической химии. В 2 кн. Кн.2. Методы химического анализа./ Ю.А.Золотов, Е.Н. Дорохова, В.И.Фадеева и др. Под ред. Ю.А.Золотова.- 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Высшая школа, 2000. – С. 297-315.!!!

  3. Аналитическая химия. Проблемы и подходы: В 2т: Пер. с англ./ Под ред. Р.Кельнера, Ж.-М. Мерме, М. Отто, М. Видмера. – М.: Мир: ООО «Издательство АСТ», 2004. – С.159 – 164.

  4. Дж. Фритц, Г.Шенк Количественный анализ – М.: Мир, 1978. – С.348 – 361. ( электронные переходы, анализ смеси).!!

  5. Пилипенко А.Т., Пятницкий И.В. Аналитическая химия: В 2 кн.: кн.1 – М.: Химия, 1990. – С.352 – 368.!!!

  6. Основы аналитической химии. Практическое руководство./ В.И. Фадеева, Т.Н.Шеховцова, В.М.Иванов и др./ Под ред. Ю.А.Золотова. – 2-е изд., испр. – М.: Высш. шк.,2003. –С.439 – 452.!!!!!!

  7. Барковский В.Ф., Городенцева Т.Б., Топорова Н.Б. Основы физико-химических методов анализа. Учебник для техникумов/ Под ред. В.Ф.Барковского – М.: Высш. шк., 1983. - С.59 – 68.

  8. Аналітична хімія/ В.В. Болотов, О.М., О.М. Свєчнікова, С.В. Колісник, Т.В. Жукова та ін.. – Х.: Х.: Вид-во НФаУ; Оригінал, 2004. – 347 – 353.

  9. Петерс Д., Хайес Дж., Хифтье Г. Химическое разделение и измерение. Теория и практика аналитической химии. В 2 кн.. - / Под ред. П.К.Агасяна. – М.: Химия,1978. – С.623-626, с. 654- 664.

  10. Золотов Ю.А. Очерки аналитической химии. – М.: Химия, 1977. С. 62-65.

  11. Пономарёв В.Д. Аналитическая химия (в 2 ч.).- М.: Высш. школа, 1982. Ч.2. Количественный анализ. С. 197-201.

  12. Практикум по физико-химическим методам анализа/ Под ред. О.М.Петрухина. - М.: Химия, 1987. –С.94-101.

  13. Д.Фрайфелдер Физическая биохимия. – М.: Мир,1980. – С.415 – 449.

  14. Виноградова Р.П., Цудзевич Б.А., Храпунов С.Н. Физико-химические методы в биохимии. – К.: Вища школа. С. 217-269.

  15. Васильев В.П. Теоретические основы физико-химических методов анализа. – М.: Высшая школа, 1979. – 69-75.



написать администратору сайта