Главная страница
Навигация по странице:

  • Місце уроку в системі уроків цього розділу

  • Основні терміни і поняття

  • Форми роботи

  • (Слайд 1) Хід уроку І. Створення ситуації успіху шляхом інтегрування музики і слова.

  • II. Актуалізація опорних знань

  • ІІІ. Повторення вивченого. - Давайте перевіримо чи засвоїли те, про що уже говорили на попередніх уроках.Тест (Слайд 5-8)

  • ІV. Повідомлення теми, завдань уроку. (Слайд 9)

  • V. Майстер – клас. (Практична робота) (Слайд 16) Інструктаж з охорони праці.

  • Вимоги безпеки під час роботи

  • Вимоги безпеки при роботі з ножицями

  • Виготовлення ляльки – круп’янички. (оберега, який дає господарям багатство і здоров’я).

  • Інструкція ляльки – круп’янички: (Слайд 21-42)

  • Фізкультхвилинка проводиться всередині практичної роботи. (Слайд 33) VІ. Презентація робіт. (Слайд 43) VІІ. Підсумок уроку. (Слайд 44-46)

  • Виставлення оцінок VІIІ. Домашнє завдання.

  • Лялька-мотанка. Лялькамотанка щаслива доля намотана


    Скачать 54 Kb.
    НазваниеЛялькамотанка щаслива доля намотана
    Дата12.06.2018
    Размер54 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаЛялька-мотанка.doc
    ТипДокументы
    #46736

    Тема: Лялька–мотанка – щаслива доля намотана.

    Мета: навчити конкретним трудовим навикам при роботі з тканиною, нитками на прикладі виготовлення ляльки–мотанки; закріпити знання учнів з історії появи народної ляльки, обрядів і традицій, пов'язаних з виготовленням ляльок;

    розвивати образне мислення, творчі здібності, створити умови для збагачення індивідуального досвіду про українську народну іграшку та виготовлення ляльок; спонукати до відтворення та узагальнення своєї пошуково-дослідницької роботи з даної теми; розвивати пізнавальну активність, допитливість, естетичні смаки;

    виховувати любов до рідного краю, його традицій, промислів, бажання вивчати минуле, берегти та примножувати традиції українського народу.

    Місце уроку в системі уроків цього розділу: 6 клас, Розділ 5, варіативний модуль, урок 11.

    Тип уроку: узагальнення знань, вмінь і навичок.

    Основні терміни і поняття: лялька-мотанк, крупяничка, очіпок, традиції, обряди, сакральний хрест.

    Міжпредметні зв’язки: народознавство, історія, культурологія, етика.

    Форми роботи: фронтальна, індивідуальна, випереджаючі завдання(презентація).

    Методи навчання: стимулювання інтересу до навчання (створення ситуації успіху), наочні, проблемно-пошукові, «мікрофон», практична робота, індуктивний, репродуктивний.

    Обладнання: презентація «Народна іграшка», оформлені дитячі роботи, шматки тканини, нитки, ножиці, заготовки одягу для ляльок, карти інструкцій по виготовленню ляльки.

    Моя лялька-мотанка

    Ниточкою змотана,

    Оберіг мій на землі, Талісман мені в житті.

    (Слайд 1)

    Хід уроку

    І. Створення ситуації успіху шляхом інтегрування музики і слова.

    Перевірка готовності учнів до учбового заняття. Учитель читає епіграф. (Слайд 2)

    II. Актуалізація опорних знань:

    - Як ви думаєте, що позначає слово «лялька»?

    - Як ви розумієте його значення?

    - Який образ виникає у вас в свідомості при слові «лялька»?

    Відповідають учні. (Слайд 3)

    Продовжимо наш урок словами відомого українського письменника М.Рильського: "Той, хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього". І дійсно, лише той народ має майбутнє, який цінує свою історію. (Слайд 4)

    ІІІ. Повторення вивченого.

    - Давайте перевіримо чи засвоїли те, про що уже говорили на попередніх уроках.

    Тест (Слайд 5-8)

    1. В давнину іграшки:

    а) купляли; * б) робили самі.

    2. Яку роль виконувала лялька – мотанка колись в кожній родині?

    *а) була оберегом;

    б)товаром, який можна було продати, купити;

    в)звичайною іграшкою.

    3. Скільки років існує лялька – мотанка?

    * а) більше 1000; б) більше 100; в) менше 100.

    4. Що є в основі ляльки?

    а) паличка; б) круг; *в)хрест.

    5. Ляльку – мотанку можна було:

    а) продати, купити; *б) передавалася від матері до дитини.

    6. Лялька – мотанка є посередником:

    а) між мамою та дитиною; б) між чоловіком та жінкою;

    * в) між живими та тими, що ще не народилися, містичним світом.

    7. Чому немає обличчя у ляльки – мотанки?

    а) бо так краще, оригінальніше; б) бо не вміли зробити гарне обличчя;

    * в) бо боялися, щоб у ляльку не вселився дух конкретної людини.

    8. Чому деякі ляльки спалювалися?

    а) тому, що вже ставала старою; *б)із спалюванням ляльки знищувалися хвороби, зло.

    9. Лялька – мотанка шиється?

    а) так; * б) ні.

    10. В якому селі Уманського району зараз є майстриня – лялькарка?
    а) Кочержинцях; *б) Полянецькому; в)Городецькому.

    11. Яких ляльок в хаті могло бути найбільше, їх обов’язково спалювали?
    а) семиручка; *б)лихоманка; в) зерновушка.

    12. Яка з ляльок давала господарям здоров’я та багатство:

    а) травниця; б) крупяниця;* в) вузлова; г) утішниця.

    ІV. Повідомлення теми, завдань уроку.

    (Слайд 9)

    Сьогодні на уроці ми з вами продовжимо вивчати тему «Народна лялька» та виготовляти ляльки-мотанки. Розгортаємо зошити, записуємо число, тему уроку.

    А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей).

    Отже, ми розширимо уявлення про народні традиції створення ляльок-мотанок. Вам було домашнє завдання дізнатися від своїх бабусь про ляльки, якими вони гралися в дитинстві. А більш докладнішу інформацію ми дізнаємось із підготовлених Вами повідомлень. (Виступи дітей).

    (Слайд 10-15)

    V. Майстер – клас. (Практична робота)

    (Слайд 16)

    Інструктаж з охорони праці.

    (Слайд 17-18)

    Перед початком роботи, будь ласка, зверніть увагу на свої робочі місця. Де б ви не знаходилися: на заняттях - необхідно бути дуже обережними. На заняттях ми користуватимемося різними предметами, дотримання техніки безпеки при цьому є обов'язковим.

    Вимоги безпеки під час роботи: дотримуйте в порядку і чистоті робоче місце, не допускайте той, що захаращується його інструментами, відходами і сміттям; будьте уважні, не відволікайтеся і не заважайте іншим; не розмахуйте рукою з інструментом, не кладіть його на край столу; світло на вашу роботу повинне падати з лівого боку; положення тіла при роботі повинне бути зручним, відстань до виконуваної роботи повинна бути 25-30 см;

    Вимоги безпеки при роботі з ножицями: кладіть ножиці праворуч від себе із зімкнутими лезами, направленими від себе; - стежте за тим, щоб ножиці не опинилися під виробом, оскільки, беручи виріб, їх можна упустити і поранити себе або працюючого поряд; передавайте ножиці колечками вперед, із зімкнутими лезами; не підходьте під час роботи з ножицями до інших учнів. Вимоги безпеки після закінчення роботи: приведіть в порядок робоче місце; інструменти і матеріали зберіть і складіть в певне місце; сміття і відходи зберіть і складіть в спеціальний ящик.

    Вчитель

    Насамперед треба налаштуватися на те, що зараз робитимете щось дуже важливе – як перед якоюсь значущою подією у вашому житті. Скоро свято Стрітення, коли весна зустрічатиметься із зимою, а весна це початок нового життя, тому ви ніби будете задавати йому рух – вкладатимете в ляльку силу.

    Відкиньте всі думки, що відволікають вас. Це найкращий стан для створення ляльки – оберега. Для настрою запалимо свічку. Так робили і в давнину (запалювали свічку або піч, щоб відігнати злих духів).

    Візьміть аркуш паперу, запишіть усе те, що б ви хотіли щоб здійснилося у новому році. Для цього не поспішайте – добре подумайте. Тепер цей аркуш згорніть у трубочку і покладіть у вашу майбутню лялечку.

    Виготовлення ляльки – круп’янички. (оберега, який дає господарям багатство і здоров’я).

    Для створення такої ляльки треба мати:

    (Слайд 20)

    1. Тканина (білого і різнобарвного відтінків).

    2. Нитки, муліне (різних кольорів).

    3. Голка, ножиці.

    4. Крупа – пшоно, гречка, жито, пшениця.

    Інструкція ляльки – круп’янички:

    (Слайд 21-42)

    1. Квадрат тканини складаємо навпіл і зшиваємо з двох сторін. Отриманий мішечок вивертаємо на лицьову сторону.

    2. Заповнюємо мішечок зерном і зверху перев'язуємо.

    3. Вирізаємо прямокутний шматочок тканини з різнобарвного матеріалу.

    4. Обертаємо ляльку прямокутним шматком тканини і підв'язуємо з допомогою ниток муліне в місці перев'язки голови - вийде спідниця.

    5. Поверх спідниці підв'язуємо прямокутний клаптик іншого кольору - фартух.

    6. Вирізаємо з тканини трикутник і обмотуємо їм верхню частину ляльки, формуючи хустку.

    7. Кінці хустки з обох сторін пов'язуємо нитками муліне, імітуючи руки.

    8. Лялька готова!

    Фізкультхвилинка проводиться всередині практичної роботи. (Слайд 33)

    VІ. Презентація робіт. (Слайд 43)

    VІІ. Підсумок уроку. (Слайд 44-46)

    Рефлексія: метод «Мікрофон». Звучить музика.

    • Чи важливою справою займалися?

    • Що було цікавим у роботі?

    • Дізналися щось нове?

    • Зможете комусь розповісти про це?

    • Кожен розповідає яку ляльку робив, кому подарує?

    Виставлення оцінок

    VІIІ. Домашнє завдання. Скласти казку «Пригоди ляльки-мотанки».




    написать администратору сайта