Главная страница
Навигация по странице:

  • Н. Айтұлы. «Бәйтерек» поэмасы Оқу мақсаттары

  • Уақыты Кезеңдері Мұғалім әрекеті

  • Н. Айтұлы. «Бәйтерек» поэмасы »әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алу. « Ой шеңбері» әдісі

  • «Төрт сөйлем әдісі» Пікір Дәлел Мысал Қорытынды Пікір.

  • Дәлел.

  • Қорытынды.

  • Сабағымызды қорытындылайық.

  • Қосымша тапсырма: «Менің елім- Тәуелсіз Қазақстан»

  • 1-сабақ.Н.Айтұлы.Бәйтерек поэмасы. Малімні атыжні А. К. Жумагалиева ПнСынып


    Скачать 56.61 Kb.
    НазваниеМалімні атыжні А. К. Жумагалиева ПнСынып
    Дата28.03.2023
    Размер56.61 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1-сабақ.Н.Айтұлы.Бәйтерек поэмасы.docx
    ТипДокументы
    #1021475

    Мұғалімнің аты-жөні:

    А.К.Жумагалиева

    Пән/Сынып:

    қазақ әдебиеті, 9-сынып

    Күні

    23.03.2023

    Тарау немесе бөлім атауы:

    4-бөлім: Мәңгілік ел –мәңгілік мұрат

    Сабақтың тақырыбы:

    Н. Айтұлы. «Бәйтерек» поэмасы

    Оқу мақсаттары:

    Т/Ж 9.1.1 Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.

    Сабақ мақсаты:

    Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

    Уақыты

    Кезеңдері

    Мұғалім әрекеті


    Оқушылар әрекеті

    бағалау

    Ресурстар

    Жаңа сабақ

    Тапсырмалар


    Сабақтың ортасы

    Сабақтың соңы

    Амандасу, ұйымдастыру

    Сабағымыздың тақырыбы: «Н. Айтұлы. «Бәйтерек» поэмасы»

    әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алу. « Ой шеңбері» әдісі

    «Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы

    «Мәңгілік ел» идеясын қалай түсінесіңдер?

    «Төрт сөйлем әдісі»

    Пікір

    Дәлел

    Мысал

    Қорытынды

    Пікір. Мәңгілік ел – ата-бабаларымыздың аңсап кеткен арманы.

    Дәлел. Қазақстанның әлем картасынан ойып тұрып орын алатын тәуелсіз мемлекетке айналуы.

    Мысал. Еліміздің ЭКСПО-2017 халықаралық көрмесі арқылы әлемге танылуы.

    Қорытынды. Мәңгілік елдің патриоты ретінде мен де өз үлесімді қосамын.

    Ой қозғау

    -Н.Айтұлы қай жылы,қай жерде дүниеге келген?

    -Алғашқы кітабы қалай аталады және қай жылы шықты?

    -2006 жылы қандай поэмалары шыққан?

    -Н.Айтұлы қандай ордендермен марапатталған?

    -Н.Айтұлының қандай аударма кітаптарын білесіңдер?

    Несіпбек Айтұлы - 1950 жылы 22 қыркүйекте ШығысТүркістанның Тарбағатайаймағы, Шәуешекауданына қарасты Теректі ауылының Апиынды бұлақ деген жерінде дүниеге келген. 1962 жылы ата-анасымен атамекенге оралып, орта мектепті бұрынғы Семей облысы, Шұбартауауданы, Баршатас ауылында бітірген. Еңбек жолын Шұбартау аудандық «Жаңа өмір» газетінде бастаған.

    алғашқы кітабы 1974 жылы «Қозыкөш» деген атпен жарық көрді.«Жүректегі жаңғырықтар»,

    «Түнделеп ұшқан тырналар»,«Рухымның падишасы»,«Мұқағали-Желтоқсан»,«Бәйтерек»;

    «Күміс күйме» («Серебряный сундучок»)«Қартаймайды күн неге?» атты кітаптары, т.б. аударма кітаптары шыққан. «Бәйтерек» (поэмадан үзінді) Ақынның «Бәйтерек» поэмасы Тәуелсіздіктің қымбат екенін, осы жолда қаншама саңылақтарымыздың топшысы қиылғандығын сипаттап, ұлтқа рух береді. Азаттықты берік ұстау бір адамның мойнына артылып қоятын жүк емес, ел болып жұмылып, балақтан тартпай қолтықтан демеуге шақырады. Астанамыздың келбеті, сұлулығы суреттелген тұстарында еліміздің айбынын биіктетеді. Қазақ даласының мол байлығы – халық игілігі, оны өз жүйесімен ұстап, дағдарыстардан сүрінбей өтуге барынша ықпал жасаған әлемдік саяси тұлға – Елбасының ерен ерлігінің жемісі.

    Сабағымызды қорытындылайық.

    Мәңгілік елдің символына айналған «Бәйтерек» монументі мен көркем Астананың бейнесін ашқан Н. Айтұлы жайлы ақпарат алдыңыз.

    Шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымына талдау жасадыңыз.

    Қосымша тапсырма:

    «Менің елім- Тәуелсіз Қазақстан»

    тақырыбына эссе жазыңдар.

    (эссе құрылымы 120-150 сөзден аспауы керек


    Шығарманың мазмұнымен танысады.

    өз пікірін айта алады;


    - дәлел келтіреді;

    - өмірмен байланыстырады;

    - өз ойын қорытындылайды

    Жазушы өмірімен танысады

    Эссе жазады


    ҚБ


    1-10-балдық жүйе
    Мадақтау сөздер

    Видео, кесте, презентация,

    https://www.youtube.com/watch?v=fz4GhobB3dw




    написать администратору сайта