Мұғалімнің аты-жөні:
| Асхатқызы Нұрайлым
|
Пән/Сынып:
| 9 сынып
|
Күні:
| 06.02.2023
|
Тарау немесе бөлім атауы:
| 9.3А Тригонометрия
|
Сабақтың тақырыбы:
| Келтіру формулалары
|
Оқу мақсаты:
| 9.2.4.4 келтіру формулаларын білу және қолдану;
|
Сабақ мақсаты:
| келтіру формулаларын білу және қолданады
|
Уақыты
| Кезең
дері
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
5 минут
| Ұйымдас тыру
| Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Келтіру формулалары тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
(π – α) бұрыштары үшін келтіру формулаларын қорытып шығару және қолданылу жолы
Үй тапсырмасын тексеру. №23.2.
Оқушыларға сәйкестендіру тесті беріледі (жұптық тапсырма).
tg(π-α)
| cos α
| ctg(π+α)
| cos α
| sin(360-α)
| tgα
| cos(360-α)
| ctgα
| ctg(360-α)
| - sinα
| tg(360+α)
| - ctgα
|
|
Сұрақтарға жауап береді.
Сәйкестендіру тест
|
Дескриптор:-2 балл
- Келтіру формуласын қолданады
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
Whatsapp қолдану.
|
10мин
| Жаңа сабақты бекіту.
| Келтіру формуласын пайдаланып есептер шығару
Егер бұрышының функциялары берілсе, онда оларды α бұрышына байланысты тригонометриялық функцияларға келтіру ыңғайлы. Ол үшін арнайы берілген келтіру формулаларын қолданамыз.
Есте сақта!!!
Егер келтірілген тригонометриялық функция-ның аргументі (бұрышы) π ±α (180 ±α), 2π ±α (360 ±α) түрінде болса, онда оның аты өзгермейді. Егер келтірілген тригонометриялық функция-ның аргументі (бұрышы) π/2 ±α (90 ±α), 3π/2 ±α (270 ±α) түрінде болса, онда синус косинусқа, косинус синусқа, тангенс котангенске, котангенс тангенске өзгереді; Келтіру формуласының оң жағының таңбасы сәйкес ширектегі келтірілген функцияныі таңбасымен бірдей жазылады.
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
| ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды
|
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова
Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
17 мин
| Бекіту тапсырма лары
| Есептер шығару. 1-тапсырма. (00; 900) аралығындағы бұрыштың тригонометриялық функциясына келтіріңдер:
а) tg1370 = tg (900 + 470) = — ctg 470 = — tg 430.
б) sin (-1780) = — sin (1800 – 20) = — sin20 = — cos 780.
в) sin 6800 = sin (7200 – 400) = — sin 400.
г) cos (-10000) = cos (10800 – 800) = cos 800. 2-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар.
а) sin 240o = sin (180o+60o)= — sin 600 = — .
в) tg 300o = tg (360o — 60o) = — tg 600 = — .
с) ctg (- 225o) = — ctg (180o +45o) = — ctg 45o = -1.
д) соs(-210) = cos(1800+300) = — cos 300 = — 0.5
Оқулықтан №23.3, №23.4, №23.6
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.
|
Дескриптор:-4 балл
- Келтіру формуласын қолданады
|
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова
Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
10мин
| Жеке жұмыс
|
Есептер жинағынан №292.
| Оқулықтан есептер шығарады. Тапсырманы орындайды
| Дескриптор:-4 балл
- Келтіру формуласын қолданады
| Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова
Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
3 минут
|
| Бүгінгі сабақта:
-(π – α) бұрыштары үшін келтіру формулаларын қорытып шығару және қолданылу жолы
Рефлексия:
Білемін
| Білдім
| Білгім келеді
|
|
|
| Үйге тапсырма. № 23.5.
| Тақырыпты меңгергенін анықтау
.
|
Кері байланыс
|
Whatsapp қолдану
|