Көркем еңбек
| Мектеп: Ғ.Мұратбаев ШЖЖОМ
|
Күні: 21.01.2022ж
| Оқытушының аты-жөні: Л.Абсатова
|
Сынып: 8
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар:
|
Бөлім:
| Дизайн және технология
|
Сабақтың тақырыбы:
| Бұйымдарға нобайлар дайындау
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары
| 8.1.5.1-Функционалды (техникалық), эстетикалық, эргономикалық және экологиялық талаптарға сай нысан дизайнын дайындау бойынша тапсырмаларды орындау
8.1.5.2-Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау
|
Сабақтың мақсаты:
| Оқушылар:
әртүрлі дереккөздерді қолдана отырып, ақпаратты зерттейді; белгілі бір мәдениет элементі негізінде киім моделінің дизайнын дайындау.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
| Педагогтың әрекеті
| Оқушылардың әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Басталуы
5 минут
| Ұйымдастыру кезеңі
1. Сыныппен амандасу. Сыныптағы оқушыларды түгендеу.
2. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру, яғни сабаққа оқушыларды бейімдеп бағдар беріледі. Сыныпты сабаққа дайындау.
3. Cабақ тақырыбымен, мақсатымен және
критерийлермен танысады.
4. Бағалау;
5. Талдау;
6. Рефлесия.
| Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Үй тапсырмасына берілген сұрақтарға толық әрі нақты жауап қайтару
| Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.
| Оқулықтағы түсініктемелер
|
Ортасы
35 минут
| Жаңа сабақты түсіндіру.
Сабакта видео сабак корсетіледі. .Білім алушылардың қажеттілігіне қарай тапсырма беру арқылы сабақтың мақсатына жету.
Бейнематериал және слайдттар көрсетіледі. Зерттеу жұмысы. Кестемен жұмыс.
(2 қосымша)
Оқушылар екінші тоқсаннан бастап ұлттық киім мен этностиль ұғымдарымен таныс. Жұмыстың бұл түрінде оқушылардың өз бетімен киімнің халықтық пішімі, кеудеше туралы жаңа ақпаратпен танысуы ұсынылады.
Оқушылар болашақ идеясын құру үшін ұсынылған суреттердегі кеудешелердің конструкциялық ерекшеліктерін зерттейді және жұмыс дәптерлеріне кестені толтырады.
Дайындау материалы
| Мойын ойындысы
| Қолтық ойындысы
| Төменгі қиығы
|
|
|
|
|
1 кезең.
Мұғалім оқушыларға топта сурет бөліктерін тұтас бүтін сурет етіп құрастыруды ұсынады.
1 топ – орыс кеудешесі (халықтық костюм элементінің бірі)
2 топ – қазақ қамзолы (қазақтың халықтық костюм элементінің бірі) 3 топ – өзбек кеудешесі (халықтық костюм элементінің бірі) 4 топ – татар кеудешесі (халықтық костюм элементінің бірі)
2-кезең
Оқушылар топта таңдалған киім үлгілеріндегі элементтерінің қандай ерекшеліктері барын қарап шығып, келесілерге:
түстік гаммасы; сәндік әшекейлерінің бары немесе жоғын; құрастыру элементтері (жағасының болуы, бұйым ұзындығы, мойын ойындысының пішіні, бұйымның төменгі қиығының формасы, қолтық ойындысы); бұйымның сәндеу элементтері; бұйымды дайындау материалына назар аудара отырып талқылайды,
Мұғалім оқушылардың назарын суретті зерттеу кезінде талқылау нәтижелерін жазып алу қажеттігіне аударады.
Мұғалім қажеттілігіне қарай түзету енгізіп, қорытындылайды.
Бірлескен әңгіме.
Бұл әңгімеде оқушылар берілген суреттердегі ұлттық киім элементтерінің кейбір түрлерін қандай функциональды ерекшеліктер біріктіретінін талқылайды, осы жөнінде бір-бірімен пікір алмасуы қажет.
Топтық жұмыс. Шығармашылық жұмыс.
(3 қосымша)
Оқушыларға өз жұмыстарының айырмашылығы мен функциональдық ерекшеліктерін талқылай отырып, «fashion drawing» әдісімен қазақтың ұлттық костюмдерінің эскиздерін орындау ұсынылады. Осы тапсырмаға берілген уақытқа, сонымен бірге өзінің білімі мен шеберлігіне сүйене отырып, кез келген көркем материал мен құралды таңдауға болады.
Тапсырма: танымал сәнгерлердің осы тәсіл арқылы орындалған эскиздерін қарастырыңдар және көркем модельдеудегі fashion drawing тәсілінің ерекшелігін анықтаңдар.
fashion drawing эскизді бейнелеу тәсілі,– әлемдегі ең танымал тәсіл, бір бөлшекті – пропорционалды емес ұзын аяқты қоспағанда қалыпты пропорциясымен қарапайым модельді дене бітімде бейнелеу жобаланады. Бұл денебітімдерді ашық түсті, батыл, көркем, ұстамды журнал эстетикасындағы дизайнерлік киіммен киіндіру қажет.
Нобай дайындау
Нобайды өз қиялыңда қалай елестетесіңдер, сондай болуы үшін: «fashion drawing тәсілімен эскиз салу» нұсқау картасын пайдалана отырып, оның суретін дұрыс салуға тырысыңдар. (4 қосымша)
|
Оқулық және қосымша ақпараттар
|
|
Ақпараттық ресурстар
https://www.youtube.com/watch?v=OLDyB9Htgnc
|
Аяқталуы 5 минут
| Кері байланыс
3*3*1 әдісі арқылы 3-жаңалық(нені білдің?)
3-сұрақ(нені білгің келеді?)
1-ұсыныс (немен бөліскің келеді)
| Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін 3*3*1 әдісі арқылы біле аламыз
|
.
|
Ақпараттық ресурстар
|
Қосымша ақпарат
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)
1:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
1:
2:
|