Главная страница
Навигация по странице:

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • . Ұйымдастыру Сыныпты түгендеу. Сабақтың мақсатын, жетістік критерийлерін талдауІІ. Кіріспе. Бақылау сұрақтарының көмегімен өткен материалдарды еске түсіру.Жұптық жұмыс.

  • І. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты

  • Оқушы аты-жөні: _______________________________ Сабақ кезеңі

  • Мақсатқа жетті талпынды (керегін қоршаңыз) 1-70% Мақсатқа жетті 71-100% Талпынды

  • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі. Мектеп 5 Абай атындаы жалпы орта білім беретін мектеп


    Скачать 23.14 Kb.
    НазваниеМектеп 5 Абай атындаы жалпы орта білім беретін мектеп
    Дата24.05.2023
    Размер23.14 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаҰзақ мерзімді жоспар бөлімі.docx
    ТипДокументы
    #1157451

    Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Космология

    Мектеп: № 5 Абай атындағы жалпы орта білім беретін мектеп

    Күні: 11Б

    Мұғалімнің аты-жөні: Ербулекова А

    Сынып: 25.05

    Қатысқандар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақ тақырыбы:

    Қорытынды қайталау

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    * 11.10.1.2 - көрінетін жұлдызды шама және абсолюттік жұлдызды шама ұғымын ажырату;

    * 11.10.1.3 - көрінетін және абсолютті жұлдызды шамаларды анықтау үшін формулаларды қолдану

    Сабақ мақсаттары

    Сабақ соңында оқушылардың мақсаты:

    * жұлдыздардың жарықтығы бойынша жіктелетінін түсіну және келесі терминдермен анықталады: көрінетін жұлдызды шама және абсолюттік жұлдызды шама;

    * көрінетін шаманы және абсолюттік шаманы анықтау;

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    1 минут

    15 минут

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті


    Бағалау




    . Ұйымдастыру

    Сыныпты түгендеу. Сабақтың мақсатын, жетістік критерийлерін талдау
    ІІ. Кіріспе. Бақылау сұрақтарының көмегімен өткен материалдарды еске түсіру.Жұптық жұмыс.

    1. Жұлдыздың көрінетін жарықтығы мен жарықтылығы арасындағы айырмашылықты түсіндіріңіз.

    2 Кері квадрат заңы дегеніміз не? Осы заңды пайдаланып, неліктен секундына әлдеқайда аз жарық энергиясын шығаратын шам жұлдызға қарағанда жарқын көрінетіндігін сипаттаңыз.

    3. Жақын жұлдыздың жарығын қалай анықтауға болады? Әр түрлі жұлдыздардың жарықтылығын білу маңыздылығы неде?

    4. Олардың қайсысы жиі кездеседі: жұлдыздар, күннен гөрі жарығырақ, немесе жұлдыз, күннен гөрі жарықтылығы аз?

    5. Неге шама шкаласы "кері" шкала деп аталады?



    Оқушыла оқу мақсатымен танысады

    Оқушылар жұптасып талқылап, өз ойларын мұғалімге айтады. Егер бір жұп дәл жауап бере алмаса, екінші жұп олардың жауаптарын толықтыра алады.



    Қалыптастырушы бағалау

    Сұрақтарға белсенді жауап берген жұпқа 2 ұпайдан беріледі.

    Кері байланыс

    Сабақтың ортасы

    3 минут

    4 минут

    6 минут

    3 минут


    10 минут

    Сабақтың соңы:

    3 минут


    І. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты

    1. Бүгін біздің тақырып - " Әлем жұлдыздары. Жұлдызға дейінгі қашықтық. Айнымалы жұлдыздар ”

    2. "Сіз қалай ойлайсыз, оқыту мақсаттары қандай?”

    3. "Бүгінгі күні оқытудың мақсаты-көрінетін жұлдыздық шама мен абсолюттік жұлдыздық шама сияқты ұғымдарды ажырату.;

    көрінетін және абсолютті жұлдызды шамаларды анықтау үшін формулаларды қолдану;
    Мұғалім іс-әрекеті:

    Мұғалім абсолюттік және көрінетін шаманың арасындағы айырмашылықты сипаттайды, содан кейін парсекті қайталатып, абсолют жұлдыздық шаманы анықтайды
    ІІ. Білімді өзектендіру (Демонстрация)

    Демонстрация үшін мұғалім екі түрлі жарық көзін пайдаланады, мысалы шам мен Алау, және олар жарқын, жап-жарық алау сияқты көрінуі мүмкін екенін көрсетеді.
    Оқушының іс-әрекеті:

    Демонстрацияның мағынасы мен маңыздылығын анықтайды.
    Мұғалім іс-әрекеті:

    Барлық үш топтың жауаптарын тыңдап, кері байланыс беру.
    ІV. Өзіндік жұмыс. Есептер шығару
    Тапсырма дескрипторлары:

    • Есептің шартын дұрыс жазу

    • Қажетті формуланы дұрыс тауып жазу

    • Жауаптарын негіздеу


    1. . Полярлы жұлдыз (магнитудасы 2,0) аспандағы ең жарқын жұлдыз болып табылады, бірақ біз көргеніміздей, бұл айырмашылық шын мәнінде Сириуске тиесілі (магнитуда-1,5). Сириустың жарықтығы полярлық жұлдыздың жарықтығына қалай сәйкес келеді?

    (1 ұпай)

    2. Сириус Вегетан қарағанда қанша рет жарық екенін есептеу үшін жоғарыда келтірілген кестедегі мәндерді пайдаланыңыз.

    (1 ұпай)

    3. Егер көрінетін шама жұлдызының жарықтығы 0 тең болса 2,52 3 1028 Вт м-2, полярлық жұлдыздың жарықтығы қандай?

    (1 ұпай)

    4. Жарықтығы 13*10 -10 Вт м-2 жұлдыздың көрінетін жұлдыздық шамасын есептеңіз. Егер 0-жарықтығы 2,52 × 1028 Вт м-2 болса

    (1 ұпай)

    5. M = 25 қарағанда M = 1 жұлдыз қаншалықты жарқын?

    (1 ұпай)

    6. Полярлық жұлдыздың көрінерлік шамасы 1,99, ал Бетельгейзенікі 0,41 . Полярлық жұлдыздан Бетельгейзе қаншалықты жарқын?

    (1 ұпай)

    Бағалау

    Сабақтың басында әр оқушыға өзін-өзі бағалау парағы беріледі. Бағалау парағындағы кесте бойынша оқушы өз-өзін және мұғалімнің берген ұпайларын сабақтың әр кезеңінде жазып отырады.


    Оқушы аты-жөні: _______________________________

    Сабақ кезеңі

    Мах ұпай

    Оқушы ұпайы

    Жұптық жұмыс. Сұрақтарға жауап беру

    10




    Топтық жұмыс. Венн диаграммасы

    4




    Өзіндік жұмыс. Есептер шығару

    6




    Барлығы

    20




    Проценттік көрсеткіш

    100%

    %

    Мақсатқа жетті талпынды (керегін қоршаңыз)
    1-70% Мақсатқа жетті

    71-100% Талпынды



    VI. Үйге тапсырма. Теориялық конспект жазу. есептер шығару.

    VII. Рефлексия

    « Бүгінгі сабақта мен...»

    Оқушылар не түсінді, не түсінбегендерін стикерге жазады. Сабақ барысында жинаған ұпай сандарын есептеп, өзінің бағасын айтады.

    Презентация


    Әр түрлі өлшемдегі шамдар мен алау, сіріңке

    Таратпа қағаздар


    написать администратору сайта