Главная страница
Навигация по странице:

  • Барлық оқушылар орындай алады

  • Оқушылардың көпшілігі орындай алады

  • Кейбір оқушылар орындай алады

  • Жоспар Жоспарланған уақыт

  • Сабақ басы 3 минут

  • Қосымша ақпарат Саралау

  • Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы, АКТ – ның дұрыс қолданылуы

  • Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма

  • Ұзақ мерзімді

  • Мектеп Д. Тленов атындаы мектепгимназиясы


    Скачать 432.52 Kb.
    НазваниеМектеп Д. Тленов атындаы мектепгимназиясы
    Дата06.12.2022
    Размер432.52 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1607618968.docx
    ТипДокументы
    #830611



    САБАҚ: қазақ тілі

    Мектеп: Д.Төленов атындағы мектеп-гимназиясы

    Күні: 8.12.2022

    Мұғалімнің аты-жөні:Текенова Р.А.

    СЫНЫП: 11 «б»

    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Тақырып

    Адамзат жаңалығы

    Сабаққа негізделген оқу мақсаты

    11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;

    11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтермен пікірлерді өңдеу және толықтыру;

    11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, рецензия жазу;

    Сабақ мақсаттары

    Барлық оқушылар орындай алады: адамзат жаңалықтары туралы берілген мәтін үзінділеріне болжам жасайды, негізгі ойды анықтайды, ғылыми стиль ерекшеліктрін біледі.

    Оқушылардың көпшілігі орындай алады: берілген мәтін үзінділеріне болжам жасап, тақырыпты түсінеді, негізгі ойды анықтап, мәліметтердегі таза ғылыми стиль ерекшеліктерін біліп, сәйкесінше тілдік құралдарды қолданады.

    Кейбір оқушылар орындай алады:мәтін үзінділері бойынша берілген мәліметті түсініп, болжам жасайды, ақпаратты , негізгі ойды анықтайды, пікірлерді өңдеп толықтыра отырып таза ғылыми стиль ерекшеліктеріне сәйкес тілдік құралдарды қолданып, рецензия жазады.

    Ойлау дағдыларының деңгейлері

    Білу және түсіну

    Қолдану

    Бағалау критерийлері

    Мәтін мазмұнын болжап, түсінеді, мәтіннен тиісті ақпаратты, ойды анықтайды;

    Мәліметтер мен пікірлерді өңдеп, толықтырады, таза ғылыми стиль ерекшеліктерін біледі;

    Тілдік құралдарды орынды қолданады, рецензия жазады.

    Тілдік мақсат

    Сабаққа қатысты сөздік қор мен терминдер:

    мәтін, ғылыми стиль, рецензия, өнертапқыштар, рекорд.

    Құндылыққа баулу

    «Стоп, кадр» әдісі арқылы шапшаңдыққа, зейінділікке, «Еркін микрофон» әдісі арқылы бір-бірін сыйлауға, өз ойларын еркін айтуға тәрбиелеу

    Пәнаралық байланыс

    Тарих , физика

    Алдыңғы оқу

    Әлем мойындаған рекорд.


    Жоспар




    Жоспарланған уақыт

    Жоспарланған жаттығу түрлері

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    2 минут

    Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықты қалыптастыру




    Сабақ басы

    3 минут

    Қызығушылықты ояту

    Шымкенттік өнертапқыш балалардың туындылары бейнебаяннан көрсетіледі. Сабақтың тақырыбымен таныс болады.

    https://www.youtube.com/watch?v=0zGNlOLwHz4


    Сабақ ортасы

    10 минут


    Тыңдалым тапсырмасы

    «Стоп кадр» әдісі. Мәтін үзінділерін тыңдап, ары қарай не жайында айтылатынына болжам жасаңыз, нақты ақпаратты анықтаңыз.

    (Оқушылар стикерлерді шапшаң көтеру арқылы жауап береді)

    1 - мәтін үзіндісі.

    Әлемде ең алғаш рет теледидардың таратқыш құрылғысын 1955 жылы ағылшын инженері Юджин Полли және Роберт Адлер ойлап шығарған. Бұл құрылғы теледидардың сәулені қабылдайтын сезімтал бұрышына дабыл тарату арқылы жұмыс істейтін болған. ...
    2- мәтін үзіндісі.

    Француз өнертапқышы Жозеф пен Клод 1816 жылдан бастап фото жасау өнерін зерттей бастады. 1822 жылы «Жайылған дастарқан» атты көріністі суретке түсіреді. Бұл адамзат тарихындағы ең алғашқы фотосурет. ...


    Бағалаукритерийі

    Дескриптор

    ҚБ

    (балл)

    Мәтіндіболжап, түсінеді

    Тиісті ақпаратты анықтайды

    Білім алушы:

    1.Мәтін мазмұнына болжам жасай алады

    2.Мәтіндегі ақпаратты анықтай алады.



    1


    1


    Ынталандыру.Әр оқушыны сөз маржандарымен марапаттау.

    https://massaget.kz/layfstayl/tehno/sholu/1399/
    https://massaget.kz/layfstayl/bilim/zharatylystanu/176/


    10 минут

    2 минут


    10 минут

    Оқылым тапсырмасы.

    Оқулықтағы 1-тапсырма. 67-бет. Мәтінді оқып, негізгі ойды, жазба стилін анықтаңыз.
    «Еркін микрофон» әдісі


    Бағалау критерийі

    Дескриптор

    ҚБ

    (балл)

    Негізгі ойды анықтайды

    Мәліметтер мен пікірлерді өңдейді және толықтырады

    1.Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алады

    2.Дереккөз- дерді пайдаланып, мәліметтер мен пікірлерді өңдеп, толықтыра алады

    1

    1


    Саралау. Мәтін стилін анықтап, пікірлер мен мәліметтерді өңдеп, толықтыру мақсатында дереккөздер мен қосымша мәлімет ұсынылды.



    Сергіту сәті


    Жазылым тапсырмасы.

    Жеке, дәптермен жұмыс

    Оқылым мәтіні бойынша ақпараттарды және талдау кестесін қолдана отырып, рецензия жазыңыз. Көлемі – 60-80 сөз. Рецензия жазуға ұсынылатын тірек сөздер мен клишелер

    Мәтінде (не?) зерттеледі.

    Мәтінде (неге?) мінездеме берілген.

    Мәтінде (не?) туралы ақпарат берілген.

    (Не?) көрініс тапқан.

    Зерттеу келесі мәселелерді қарастыру арқылы жүзеге асқан: …

    (Не?) туралы сипаттама берілген.

    Мәтінде маңызды мәселе ретінде (неге?) көңіл бөлінген.

    (Қандай?) фактілер көрсетілген.

    (Қандай?) қорытынды-

    ға келген.



    Бағалау критерийі

    Дескриптор

    ҚБ

    (балл)

    Таза ғылыми стиль ерекшеліктерін біледі

    Тілдік құралдарды орынды қолданады

    Рецензия жазады

    1.Ақпараттарды талдау кестесі арқылы сипаттап, ғылыми стиль ерекшеліктерін біледі

    2.Мәтіндегі тілдік құралдарды орынды қолданады

    3. Рецензия жаза алады


    2
    2


    2



    Саралау. Рецензия бойынша (Барлық оқушыларға бағытталған ақпаратты талдау кестесін бере отырып, олардың рецензия жаза алуы мақсатында).

    Қазақ тілі 11-сынып

    Оқулық. ЖМ.

    М.Жолшаева

    «Мектеп» 2019

    https://cf2.ppt-online.org/files2/slide/p/PeEamQfCvVpU76uLyqnzW83dscloZr4wMt0SDIk5b/slide-15.jpg


    https://yandex.kz/video/search?text=сергіту%20сәт


    Сабақ аяғы

    3 минут

    Кері байланыс

    Рефлексия

    «Тамаша идеялар»

    1.Сіз үшін болған жаңалық.

    2.Назарды аудартқан бір жағдай. 3.Мағынасына түсініксіз бір сөз.





    Үйге тапсырма

    «Адамдар жасаған керемет дүниелер» фото, бейне мәліметтер жинау




    Қосымша ақпарат

    Саралау –Мәтін стилін анықтап, пікірлер мен мәліметтерді өңдеп, толықтыру мақсатында дереккөздер мен қосымша мәлімет ұсынылды.

    Рецензия бойынша (Барлық оқушыларға бағытталған ақпаратты талдау кестесін бере отырып, олардың рецензия жаза алуы мақсатында).

    Бағалау

    -Оқушылардың ұжымдық талқылауы барысында олардың жауаптарын тыңдай отырып, ынта мен қызығушылық тудыру үшін бағалау;

    -Жеке тапсырмада жауаптарын тапсырмаға берілген дескрипторлар арқылы бағалау;

    - Әр тапсырманы орындаған соң алатын қалыптастырушы бағалау дескрипторда баллмен көрсетілді. Сабақ соңында барлық тапсырманың ҚБ баллдары жинақталып, оқушылар қазіргі 10 баллдық ҚБ жүйесімен жинаған баллдарына сәйкес бағаланады.

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының

    сақталуы,

    АКТ – ның дұрыс қолданылуы


    Сабақ бойынша рефлексия

    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
    Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
    Жеткізбесе, неліктен?
    Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақтың уақыттық

    кезеңдері сақталды ма?


    Оқу мақсаттары Қазақ тілі пәнінің Ұзақ мерзімдіжәне Ортамерзімді жоспарынан алынған. Оқу мақсатына сәйкес сабақ мақсаты құрылды.

    Оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін оқу жоспарында көрсетілген әдіс-тәсілдерді басшылыққа алынды. Қолданылған әдіс-тәсілдер тиімді ,әрі нәтижелі болғандықтан оқу мақсатына қол жеткіздім.
    Сабақ барысында саралауда дереккөздер, қосымша мәлімет, ақпаратты талдау кестесін қолдандым. Сабақ мезгілдері нақтыланып, уақыттық кезеңдері сақталды.







    написать администратору сайта