Главная страница
Навигация по странице:

  • Күні: 09.11.2021ж

  • Онлайн с абақтың тақырыбы

  • Бағалау критерийі

  • Үлестірмелі материалдар Интернет ресурстары, бейнеролик, слайд Сабақ барысы

  • Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Ұйымдастыру кезеңі Амандасу

  • 2-блок практикалық бөлім Мақсатты айқындау Саралау 7 мин

  • мен зорлық-зомбылыққа қарсымын. Мектеп Ыбырай Алтынсарин атындаы орта мектепмектеп жанындаы интернатымен жне ызылаза бастауыш мектебімен кмм


    Скачать 82 Kb.
    НазваниеМектеп Ыбырай Алтынсарин атындаы орта мектепмектеп жанындаы интернатымен жне ызылаза бастауыш мектебімен кмм
    Дата05.02.2023
    Размер82 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файламен зорлық-зомбылыққа қарсымын.doc
    ТипДокументы
    #921379






    Мектеп: «Ыбырай Алтынсарин атындағы орта мектеп-мектеп жанындағы интернатымен және Қызылқазақ бастауыш мектебімен» КММ

    Күні: 09.11.2021ж

    Мұғалімнің аты-жөні: Мурунбаева А.Б.

    Сынып: 7 «Ә»

    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Онлайн

    сабақтың тақырыбы

    . «Мен зорлық-зомбылыққа қарсымын

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    оқушылар еліміздің ертеңі―білімді, саналы ұрпақтың қолында екенін түсінеді

    • оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасауға үйренеді, идеяларымен жұмыс жасауға дағдыланады

    • барлық оқушылардың пікірін тыңдау, бір-біріне қолдау көрсетуді үйренеді

    • оқушыларға еліміздің даму бағытын ұқтыру, болашақ білімде екенін түсінеді

    Сабақтың мақсаты

    Оқушыларға зорлық зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның ең жаман қасиеті екенін айту.

    § Адамның ең басты құндылығы оның бостандығы, олай болса оқушыларға адамзаттық құқықтарымен бас бостандықтарын қорғауы туралы үйрету

    § Зорлық –зомбылық адам ағзасына тікелей әсер ететінін түсіндіру. Жаман әдеттерден бойларын аулақ ұстап, ондай әрекеттерге бамауға тәрбиелеу, адамгершілігі мол саналы азамат болып өсуіне ықпал жасау


    Бағалау критерийі

    Тәуелсіздік жетістіктері туралы біледі және түсінеді

    Тілдік мақсаттар


    Оқушылар:

    Айтылым:Өз ойларын айту;

    Жазылым:Кластерге жеткен жетістіктер тізбегін жазу;

    Тыңдалым:Бір –бірінің ойын тыңдау;

    Құндылықтарды дарыту


    патриотизм

    - ұлттық сана-сезім

    - тәуелсіздік

    Пәнаралық байланыс

    Қазақстан тарихы, әдебиет

    Үлестірмелі материалдар

    Интернет ресурстары, бейнеролик, слайд

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

    Ресурстар

    1-блок

    Уәждемелік кезең

    Ой шақыру

    Оқылым

    3 мин


    Ұйымдастыру кезеңі

    Амандасу

    Топта жұмыс істеу ережесі:

    1. Біреуі сөйлейді, басқалары тыңдайды.

    2. Болып жатқанға белсенді қатысу.

    3. Әркім өз пікірін білдіруге құқылы.

    4. Пайда болған ой, сезімдеріңді осы жерде және қазір айт.

    5. «Басынан» «Аяғына» дейін жұмыс істеу.

    Кіріспе

    Қоғам үшін ең бастысы – тәуелсіздік, адам үшін бас бостандығы және уайым қайғысыз өмір.Оның кепілі – заңдылық.Тәуелсіздік төрімізден орын алған қоғамымыздағы ең басты құндылық – адам бостандығы.Адамның және адамзаттың құқықтары мен бас бостандықтарын қамтамасыз ету және қорғау – конституциялық заңдылықтың басты талабы. Қазақстанда салауатты өмір салтына қол жеткізуде, денсаулықты сақтау мен нығайтудағы басты міндеттің бірі – бала құқығын қорғау, зорлық-зомбылыққа қарсы күрес жүргізу.Егер жалпы айтқанда зомбылықты физикалық қасірет көрсету әрекеті деп анықтауы болса, онда тұрмыстық зомбылықта осы әрекеттің бастауы мен айқындау нүктесі анық белгіленеді.Ол – жанұя, яғни зұлымдықшы мен оның жемтігі ең жақын адамдар болады. Олар – жұбайлар мен балалар.Отбасындағы зорлы-зомбылық мәселесі әлемнің әр елінде ертеден орын алған. Зорлық балалардың денелік және психологиялық денсаулықтары және жан-жақты дамулары үшін ауыр машақат болып табылады. Әйелдер мен балаларға қатысты зомбылықтың алдын алу және бағытталған профилактикалық сипаттағы шараларды жүргізуде ақпараттық үгіттеушілік жұмыстарды өткізу қажет болып табылады.

    7 мин

    3 мин

    5 мин

    2-блок

    практикалық бөлім

    Мақсатты айқындау

    Саралау

    7 мин


    .

    Негізгі бөлім.

    1)Амандасу – «таныстыру» жаттығуы.

    Нұсқау: әр қатысушы өз есімінің бірінші әрпіне қарай бойындағы жеке қасиетін қосып айту керек. Мысалы: мен Әлия әділ қызбын….

    Оқушылар түгел амандасып болғаннан кейін топқа бөлінеді.

    2) Топқа бөліну

    Оқушылар топқа бөліну үшін әр бір оқушы үстелде қойылған смайликтерді алып 4 топқа бөлінеді

    3) «Зорлық-зомбылықсыз және қатігездіксіз балалық шақ» тақырыбында постермен жұмыс жасау, қорғау.

    4)«Аяқталмаған тезистер» атты анкетаға зорлық зомбылықтың бірнеше түріне анықтама жазады.

    1. Зорлық –зомбылық –ол….

    2.Физикалық зорлық –зомбылық -ол

    3.Психологиялық —

    4.Экономикалық зорлық деген-

    5.Қорқыту –ол


    5. «Қайта байланыс» жаттығуы Оқушылар шеңбер құра отырады да, допты әр қайсысы кезекпен кезек ала отырып тренингтің өткізілуіне байланысты өз ойларын білдіреді: — Тренингте ең бірінші не ұнады? — Не ұнаған жоқ? — Өзің жаңадан не білдің? б) «Алған әсеріңіз қандай?»- смайликтер арқылы анықтау. в) тренингке қатысушыларға рахмет айта отырып, тренингті аяқтау.

    6. Қорытынды. «Мен зорлық-зомбылыққа қарсымын» тақырыбындағы тренингті былай қорытындылағым келеді. Немістің ұлы ақыны В. Гете серуенге шығарда қалтасына түрлі гүлдердің тұқымын салып шығып, шалғындардан, орманнан өткенде, тауға шыққанда гүл тұқымдарын сеуіп жүруді жаны сүйген. Оның жүрген жерлері мезгілі келгенде керемет гүлдер өсіп шығатын. Гете сепкен гүл ме, әлде табиғи жолмен өздері көктеді ме, оны білу міндетті

    емес. Дегенмен сұлулық әлемі, әсемдік әлемі байыды. Сол сияқты дүниеде зорлық-зомбылық болмаса адам өмірі, адамзат дүниесі сұлу да әсем болар еді

    Жасөспірімдерге арналған сауалнама.

    «Зорлықсыз балалық шақ».

    1.Ата-ананмен қарым-қатынасын қандай?

    А)жақсы қарым-қатынас - 8

    Б)одан да жақсы болуы мүмкін –

    В)конфликті

    2.Саған қатысты зорлық жасалды ма?

    Ия Жоқ

    3.Саған қатысты уйде зорлық жасалды ма?

    Ия күштеп (шапалақ,ата-анан қол көтеру

    Ия эмоциялы (сөзбен ренжитеді, айқайлайды, өзімді жаман адам сияқты сезіндіреді)

    Жоқ

    4.Саған қатысты мектепте зорлық жасалды ма?

    Ия күштеп

    Ия эмоциялық

    Жоқ

    5.Өзіңді қорғай аласың ба?

    Ия

    Жоқ

    6.Саған жасалған зорлық туралы кімге айтушы едің?

    А)жолдасына

    Е)мектептегі әлеуметтік мұғалімге

    Б)ата-анана

    Ж)мектептегі медбикеге

    В)мұғаліміне

    З)ешкімге

    Г)аған немесе әпкен

    Д)мектептегі психологқа


    5 мин

    10 мин

    5 мин

    Кері байланыс


    Оқушылардың сабақтың түсінігін смайликтер арқылы бағалаймыз.






    написать администратору сайта