Главная страница

Кмж. КМЖ 7 СЫНЫП-1 (копия). Мектеп Сауран жалпы орта мектебі


Скачать 252.85 Kb.
НазваниеМектеп Сауран жалпы орта мектебі
Дата14.04.2022
Размер252.85 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаКМЖ 7 СЫНЫП-1 (копия).docx
ТипДокументы
#472607

Қысқа мерзімді жоспар




Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Тыныс алу

Мектеп: Сауран жалпы орта мектебі


Күні:09.03.2022ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Нұржан Назерке Біржанқызы

Сынып: 7

Қатысқандар: 22

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды\суыққанды жануарлар.

Осысабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.4.1. - тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау;

7.1.4.2. - анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату

Сабақтың мақсаты

Бapлық oқyшылap:

-тыныc aлyдың мaңызын бiлeдi.

-aэpoбты жәнe aнэpoбты тыныc aлyдың aнықтамacын бiледi.
Көпшілік оқyшылap:

- ayызша тыныc aлy процестерiнiң теңдeyлepiн caлыcтыpy apқылы аэpoбты жәнe aнaэpoбты тыныс алу арасындағы aйыpмашылықты aнықтaйды.

Кeйбip оқушылар:

-ocы пpoцecтepгe қaтыcты химиялық зaттapдың aтayлары бap дeрeктepдi пaйдaлaнa отыpып, аэpoбты және анаэробты тыныс алу процестерінің теңдеулерін құрастырады.

Бағалау критерийі

- Тыныс алудың маңызын сипаттайды

- аэробты және анаэробты тыныс алуды біледі және сипаттайды.

- ауызша тыныс алу процестерінің теңдеулерін салыстыру арқылы аэробты және

анаэробты тыныс алу арасындағы айырмашылықты анықтайды.


Тілдік мақсаттар


Негізгі сөздер мен тіркестер

  • тыныс алудың анаэробты және аэробты типтерін ажырату.

аэробты және анаэробты тыныс алуды салыстыру, тірі ағзалар үшін анаэробты тыныс алудың маңызын сипаттау (айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары)

Пәнге қатысты лексика мен терминдер:

казақша

орысша

ағылшынша

оттекті тыныс алу

Аэробное дыхание

aerobic respiration

оттексіз тыныс алу

Анаэробное дыхание

anaerobic respiration

Газ алмасу

Газо обмен

gas exchange

оттегі

кислород

oxygen

көмірқышқыл газы

углекислый газ

carbon dioxide

су

вода

water

глюкоза

глюкоза

glucose

энергия

энергия

energy


Диалог құруға/жазылымға қажетті тіркестер:

Тыныс алудың маңыздылығын анықтаңыз.

Тыныс алу мүшелеріне .............. жатады.

Алдын алу шараларына ............ жатады.

Тыныс алу гигиенасы -......................... деп аталады.

Құндылықтарға

баулу


Зайырлы қоғам және жоғары руханият.

Біздің еліміз әлемдік қауымдастықта рухани әлем мен келісімнің оң үлгісі ретінде қабылданады. Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты.

Пәнаралық

байланыс

Термин сөздер және диалогты оқыту арқылы қазақ тілі мен әдебиет пәндерімен және де сан фактілер қолданып симетриялық ұғым арқылы математика сабағымен байланысады. 6-7 сынып биология оқулығы.

физикамен газдардың қозғалуы тұрғысында;

-химиямен оттегі молеукуласы мен органикалық заттар арасында қосылыстардың түзілуі мен энергияның босап шығуы.

Алдыңғы білім

Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайлар.

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

басы

3 минут

І.Білу.

7 минут

ІІ.Түсіну.

3 минут

Сабақтың ортасы

ІІІ.Қолдану

13 минут

ІҮ. Талдау.

10 минут

Сабақтың соңы

Жинақтау.

9 минут


Бағалау

Рефлексия



І. Ұйымдастыру .

«Мен саған сенемін» Оқушылар бір-біріне тілектер айтады.

ІІ.Топқа бөлу.Фигуралар арқылы сыныпты 3 топқа бөлемін


Проблемалық ахуал туғызу.

Ерніңізді жұмып және саусақпен мұрыныңызды қысыңыз. Бірнеше уақыт қалыпты жағдайда отырыңыз. 2-3 минуттан кейін оқушылардан қандай күйде болғандығын талқылаңыз.

1. Өздеріңізді қалай сезіндіңіздер?

(Болжамдар: ауа жетіспеу, әлсіздік, ауыздың құрғап кетуі,көздің қарауытуы)

2. Неліктен сіз ауаның жетіспеуін, әлсіздікті, ауыздың құрғап кетуін және көздің қарауытуын сезіндіңіз?

Оқушылардың болжам жауаптары.

Біз дұрыс тыныс ала алмадық, қан құрамында оттегі аз болды және қанда көмірқышқыл газы көбейіп кетті.
.

«Серпілген сауал»

(Ұжымдық жұмыс)

(Қб) Биологиялық диктант.

  1. Тыныс алу дегеніміз организмнің қоршаған ортадан ...... сіңіріп, өзінен...... бөлуін қамтамасыз ететін процестер жиынтығы.

  2. Тынысалу мүшелері, қанайналым жүйесі, ағза мен қоршаған орта арасында ..............қамтамасыз етеді.

  3. Энергия ...........тотығуы мен ыдырауынан босап шығады.

  4. Ағзаның әрбір жасушасының жұмысы........ жұмсаумен байланысты.

Қажетті сөздер:

газ алмасуды, оттегін, органикалық заттардың, энергияны, көмір қышқыл газды.



Бағалау критерийі

Дескриптор

Тыныс алу дененіміз не?

Тыныс алау үдерісіне сипаттама бере алады

Тыныс алу мүшелерін біледі

Тыныс алудың маңызын сипатта.

Тыныс алудың маңызын сипаттай алады.

Ағзаның әрбір жасушасының жұмысы энергияны жұмсаумен байланысты екенін біледі

«Миға шабуыл»

(Т)Аэробты және анаэробты тыныс алу.

Білім беру ресурсынан бейнекөрсетілім.

(Т) Аэробты және анаэробты тыныс алуға анықтама бере отырып, ұқсастығы мен айырмашылығын табу.

(Ж) Оқушылар аэробты және анаэробты тыныс алу процессінің теңдеуін құрастырып, осыған қатысатын заттардың атаулары жазылған карточкаларды пайдаланып жазбаша аяқтайды.

Глюкоза = сүт қышқылы + энергия.

Сүт қышқылы + оттегі = көмірқышқыл газы + энергия.

Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбын ашып, сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырамын.(оқушыларды жаңа білімді игеруге ынталандыру)
«Кім шапшаң?» әдісі Тапсырмалар

1. (а) 1 суретті пайдалана отырып неліктен ауыр жаттығулар орындаған кезінде аэробты тынысалумен бірге анаэробты тынысалу жүретінін түсіндіріңдер.



....................................................................................................................................................................................................................................................................................

(b) Анаэробты және аэробты тынысалудың ұқсастығы мен айырмашылығын түсіндіріңдер

(3-тен кем емес).

............................................................................................................................................

.........................................................................................................................................



Бағалау критерийі


Дескриптор

Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін салыстырады.


ауыр жаттығу кезіндегі анаэробты тыныс алуды түсіндіреді;

ауыр жаттығу кезіндегі аэробты тыныс алуды түсіндіреді;

анаэробты және аэробты тыныс алудың ұқсастықтарын түсіндіреді;

анаэробты және аэробты тыныс алудың айырмашылықтарын түсіндіреді;


Кері байланыс «Екі жұлдыз бір тілек»

Топтар бірін-бірі бағалайды.

«Кубизм стратегиясы».

Кубтың 6 қырында мына сөздер берілген:

1.Тыныс алу

2.Тыныс алудың маңызы

3.Газ алмасу

4.Энергия

5.Анаэробты тыныс ал

6.Аэробты тыныс алу

Кубикті әр оқушыға беру арқылы өзіне түскен сұраққа сабақты қрытып жауап береді

Кері байланыс «Бір медаль,бір миссия »

Жұптар бірін-бірі бағалайды.

«Кім жылдам» әдісі: Жаңа сабақты жинақтауда оқушыларға сұрақтар беріледі.

1.Тыныс алу дегеніміз не?

2. Тыныс алудың қандай екі типі бар?

3. Аэробтардың анаэробтардан қандай айырмашылықтары бар?

4. Тыныс алу мүшелерінің қандай ауруларын білесіңдер?

5."Анаэробты" деген ұғымды қай ғалым енгізді?

6."Анаэробты" ұғымы грек тілінен аударғанда қандай мағына береді?

7. Аэробты организмдер үшін жасыл өсімдіктердің маңызы неде?

ББҮ кестесін толтыру.

- Тыныс алу туралы білетін білімдеріңізді еске түсіріп, (кестенің 1-бөліміне толтырыңыз).

- Бүгінгі сабақтан не үйренгіңіз келеді , не білгіңіз келеді? (кестенің 2 бөлімін толтыраңыз)

Кестенің 3- бөлімін сабақтың соңында толтырыңыз.

"Сэндвич" әдісі

Бүгінгі сабақтан өзіме пайдалы не үйрендім?

Кімнің жауабы қызықты болды?

Бүгінгі сабақтан алған білімімді мен …….. қолданамын
Үй тапсырмасы

Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тыныс алу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру

Фигуралар



Оқулық,

Интернет желісі;

http://blgy.ru/biology6/stem






Тыныс алу типі

Ұқсастықтары

Айырмашылықтары

Анаэробты







Аэробты



Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

Тынысалу – барлықтіріағзағатәнқасиет




 

Тынысалудаоттекбөлініп, қөмірқышқылгазыбөлінеді.










Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Оқушылардың қажеттілігіне қарай тапсырмаларды сараладым.Тапсырмалар оқушылардың ерекшелігіне қарай қарапайымнан күрделіге қарай сараланып берілді. Тапсырма берген кезде оқу мен танымдық деңгейлерін ескеремін. Терминдерді дұрыс қолдана білулеріне, академиялық тілде сөйлеулерін қадағалаймын.

«Кім шапшаң» әдісінде оқушылар арасында жақсы қарым қатынас орнап, ынтымақтастықта жұмыс жасайды. Жылдамдыққа, пікірін жинақтауға үйренеді.

Бейнефильм көрсете отырып ойталқы сұрақтары беріледі. Сұрақтарды талқылау барысында тұжырым жасайды. Оқушылардың тыңдалым,түсіну дағдысы қалыптасады. Мәтінмен жұмыс жасауда оқушы жеке жұмыстанып, топпен талқылап, оқылым дағдысы қалыптасады.Моделдеу әдісі бойынша топтарда бірлескен оқу жүреді.Топтық жұмыста оқушылар бір-бірімен ақылдасып, бірлесе жұмыстанады, қолдау көрсетеді. Сыни ойлау дағдылары қалыптасады.

Сабағымды жоспарлау барысында сабақ мақсаттарына қол жеткізуде әрбір тапсыр-мадан соң тиiмді керi байланыс жасап отырдым. Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыруда мынадай бағалау түрлерiн енгіздім: « 2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі, «ым-ишара»,

«1 медаль 1миссия», әдістерін пайдаландым.

Сабақ соңында

Бағалау маршруты картасы бағалауы және әр айтылған дұрыс ойды үш шапалақ арқылы қошеметтеу.



Берілген критерийлер бойынша, өзін – өзі бағалау, топтық бағалау, жұптық бағалау.


Қалыптастырушы бағалаудың нәтижесінде алынған ақпараттың негізінде оқушылар оқу барысында өздерінің тапсырманы қаншалықты дұрыс орындағанын меңгере алады. Болашақта өз сабақтарымда критериальды бағалау жүйесін іске асырамын.

Оқушылардың денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтауын қадағалаймын.




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?





Сабақ /оқу мақсаттары жүзеге асты.

Тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттап, анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырата білді

Оқушылар психологиялық ахуалы жақсы болды.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Берілген тапсырмаларды орындауда оқушылар талқылауға талпынды.

2.Бағалауда барынша әділ болуға тырысты.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

  1. Талқылауға жетілдіру: сұрақ қою, пікірлерді тыңдау.

  2. Жазылым әсіресе дәптерге, жазба түсіруді ескеру.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


написать администратору сайта