Мектеп: Шона Смаханұлы атындағы негізгі мектебі
| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Компьютер және программалар(Жанды табиғат)
|
Сабақ тақырыбы: Біздің айналамыздағы ақпарат
|
Күні:04.09.2018 ж
| Мұғалімнің есімі:Токебаев Сабыр Дилтаевич
|
Сынып: 3
| Қатысқандар саны
| Қатыспағандар саны
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
| 3.1.2.1 -компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары:
| Барлық оқушылар: ақпарат ұғымымен, ақпарат көзімен, ақпаратты өңдейтін құрал- компьютермен танысады.Оқушылардың басым бөлігі: ақпаратты қабылдау түрлерін, компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажетті екендігін түсінеді
Кейбір оқушылар: ақпарттардың түрлерін ажыратып, практикада қолдануға дағдыланады.
|
Бағалау критерийлері:
| Ақпарат түрлерімен және ақпарат ажырата алады.
|
Тілдік мақсаттар
| Тілдік дағдылар: Қазіргі кезде компьютерді қандай мақсатта пайдалануға болады деп ойлайсыңдар? Себебі,
неліктен,қалай....
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
ақпарат, компьютер, тақта(планшет), ноутбук , еңгізу / шығару құрылғысы, программа ,тінтуір, монитор, пернетақта, камера, принтер ,Файл, Бума , Команда, Ашу, Сақтау ,Масштаб , Меню, Терезе, Жұмыс үстел
|
Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен фразалар: Дене бітімін жетілдіру үшін, сіз біріншіден .... көз жеткізіңіз, содан кейін ...
Қауіпсіздікті сақтау ..... байланысты
Бұл ...ұқсайды екен?
Бұл фотосуретті ...таңдаған? Компьютер арқылы шешетін міндеттер тізімін жазыңыз.
Мен ... және... істеу білемін
|
Талқылауға арналған сұрақтар:Компьютер құрылығылары дегенді қалай түсінесіңдер? Себебі, неліктен, қалай .......
|
Құндылықтарды дарыту
| Сабақта жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық орын алады.
|
Пәнаралық байланыстар
| Математика, жаратылыстану,музыка, бейнелеу өнері.
|
АКТ қолдану дағдылары
| Видеопроектор бейнесуреттер көрсету.
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім
| Басқа пәндерден алған білімдері бойынша сұрақтар беріп. Осы сабақпен логикалық көпір құру.
|
Саралау:
| Сабақ барысында сұрақ қою барысында оқушылардың деңгейлеріне сәйкес түрлі сұрақтар қойылады, қолдау көрсетуде де олардың деңгейлері ескеріледі.
|
Бағалау:
| Мақсат пен бағалау критерийлерін талқылау, бақылау, сұрақ-жауап, кері байланыс, өзара бағалау, өзін-өзі бағалау
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
| Жоспарланған жаттығулар
| Ресурстар
|
Басталуы
| Раппорт орнату.
Сұрақ-жауап: Қандай компьютер құрылғылары бар екенін кім біледі?
«Білемін. Білгім келеді» тәсілі арқылы сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау.
Тапсырма № 1. Кеспе қағаздарда көрсетілген деректерді дәлел ретінде қолдану. Қосымша №1
Мақсаты:
Оқушылар ақпарат және ақпарат түрлерін ажыратады.
Бағалау критерийлері:
Енгізу және шығару құрылғыларын ажыратады
Дескриптор:
- компьютердің негізгі бөліктерін көрсетеді;
Тапсырманы орындау барысы. «Ойлан, жұптас, пікірлес» тәсілі көмегімен жұппен жұмыс жасау.
ҚБ.Бақылау, сұрақтар қою, кері байланыс беру.
Жариялау. Жұптар топ ішінде дәлелдерді талқылайды. Бірін-бірі бағалау.
Рефлексия:
Тапсырманың орындалуын қорытындылау.
|
|
Ортасы
| Тапсырма № 2. Кеспе қағаздарда көрсетілген деректерді дәлел ретінде қолдану. Қосымша №2
Мақсаты:
Оқушыларға компьютер құралдары бейнеленген суреттер ұсынып және сол суреттердің ішінен енгізу және шығару құрылғыларын сәйкестендіреді
Бағалау критерийлері:
Енгізу және шығару құрылғыларын ажыратады
Дескриптор:
- Оқушылар тапсырманы орындайды
Тапсырманы орындау барысы. «Ойлан, жұптас, пікірлес» тәсілі көмегімен жұппен жұмыс жасау.
ҚБ.Бақылау, сұрақтар қою, кері байланыс беру.
Жариялау. Жұптар топ ішінде дәлелдерді талқылайды. Бірін-бірі бағалау.
Рефлексия:
Тапсырманың орындалуын қорытындылау.
|
|
Аяқталуы
| «Бір айналым сұхбат» стратегиясы арқылы сұраққа жауап беру арқылы ой бөлісу.
Қалай ойлайсың ? Ақпарат тек қана адамға пайдалы ма?
|
|
Қосымша ақпарат
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
1.
2.
|