Главная страница

Дүниежүзі тарихы 10 сыныпdocx. Мектеп


Скачать 475.49 Kb.
НазваниеМектеп
Дата24.02.2020
Размер475.49 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаДүниежүзі тарихы 10 сыныпdocx.docx
ТипДокументы
#109694
страница5 из 5
1   2   3   4   5



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:



Мектеп: Шымкент қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Тарих пәні мұғалімі:

Сынып: 10







Сабақ тақырыбы

Африка, Америка, Австралия, Мұхиттық аралдардың дәстүрлі өркениеттері




10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау

10.1.3.4 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау

10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау

10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау

Сабақтың мақсаты


Африка, Америка, Австралия, Океаниядағы өркениеттерін зерттеу

Бағалау критерийлері

1. Таңдалған өркениеттін қысқаша жалпы сипаттамасы ұсынылған

2. Жалпы адамзаттық мәдениет дамуына қосқан үлесі көрсетілді.

3. Африка, Америка, Австралия және Океания дәстүрлі өркениеттердің ерекшелігінің себепші факторлары ашылған

Тілдік мақсаттар


Оқушылар жасайды:

Тарихи деректермен жұмыс жасау (оқу)

Дәлелдеп, өз ойын білдіру (сөйлеу)

Зерттеу жұмыстарын жазбаша немесе ауызша түрінде көрсету (сөйлеу және жазу)

Құндылықтарды дамыту


Шығыс және дәстүрлі өркениеттері Африка, Америка Австралия және Мұхиттық аралдардың айырмашылықтарын зерттеу

Пәнаралық байланыстар

География, Қазақстан тарихы, экономика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны, ноутбукті пайдалан отырып керекті мәліметтерді талдай отырып, картадағы сандық деректерді жасайды. Бейнебаян көреді.

Бастапқы білім

Ежелгі дүние кезінде зерттелген философиялық ілімдерді, басқару формасы туралы білімдерін пайдаланады. Оқушылар алғашқы тілдік діндердің өзара айырмашылықтарын түсінуі керек.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланғаніс - әрекет


Ресурстар

Сабақ басында:

Сабақтың ортасы


I. Ұйымдастыру кезені

Сабаққа дайындық. Сәлемдесу.

II. ПСМ: Австралия байырғылар туралы бейнеүзінді көрсеру: Африка, Америка, Австралия және Океания дәстүрлі өркениеттердің өзгешелігіне қандай факторлар себепші болды? –деген сұрақ қою.
III. (Г)(Ф) Оқушылардын жауаптарын алдын-ала тыңдап алып, оларға дәстүрлі қоғамдар туралы материалдарды зерделеп презентация құруды ұсыну.

Оқушыларды топқа бөлу:

1. Африканың ежелгі өркениеті

2. Орталық және Оңтүстік Американың ежелгі өркениеті

3. Австралия және Океанияның ежелгі өркениеттері.
Бағалау критерийлері:

1. Таңдалған өркениеттін қысқаша жалпы сипаттамасы ұсынылған

2. Жалпы адамзаттық мәдениет дамуына қосқан үлесі көрсетілді.

3. Африка, Америка, Австралия және Океания дәстүрлі өркениеттердің ерекшелігінің себепші факторлары ашылған

Дескриптор:

1. Таңдалған өркениеттін қысқаша жалпы сипаттамасын анықтайды

2. Жалпы адамзаттық мәдениет дамуына қосқан үлесін дәлелдейді

3. Африка, Америка, Австралия және Океания дәстүрлі өркениеттердің ерекшелігінің себепші факторларын анықтайды

IV. Жұптық жұмыс: өркениеттерді дамытуға әр түрлі әсер ететін факторлармен карточкалар жинағын таратып, оларды логикалық ретімен орналастыруды сұраймын.

Өркениеттің даму деңгейі табиғи жағдайлар мен сол немесе өзге де өңірдің оқшауланушылығына тәуелді болғанын мұғалім оқушылардың түсінігіне жеткізу керек.

Кез келген локальді өркениеттің ерекшелігі мен құндылығына назар аудартамын.

Power Point презентациясы.

.таратпа материалдар

карточкалар

Сабақтың соңы

Кері байланыс: (5 мин)" Қайық" - оқушылар қайықтың желкенін түстермен бояу арқылы сабақты меңгергендіктерін түсіндіріп өтеді.

Үйге тапсырма: Африка, Америка, Австралия, Мұхиттық аралдардың дәстүрлі өркениеттерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасында талдайды




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақтақолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әлем өркениетінің тарихы

Мектеп: НЗМ ФМБ Көкшетау қаласы

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні: Зикирина Гульсара Бекеновна, Ермуханова Галия Кенесовна

Сынып: 10

Қатысқандар:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы: Африка, Америка, Австралия мен Океанияның дәстүрлі өркениеті:

Осы сабақта жететін оқу мақсаты

10.1.2.2 – өркениетті дамудағы шаруашылық қызметінің қарым-қатынасын талдау;

10.1.3.4 – Өзіндік белгілерін салыстыра талдау негізіне сүйене отырып жергілікті өркениеттің ерекшеліктерін анықтау;

10.1.3.2 – көне өркениеттердің дамуына діни сенімдердің әсерін анықтау;

10.1.3.5 – әр аймақтың өркениетінің түрлену ерекшеліктерінің себептерін анықтау

Сабақ мақсаттары:

өркениетті дамудағы шаруашылық қызметінің қарым-қатынасын талдау;

өзіндік белгілерін салыстыра талдау негізіне сүйене отырып жергілікті өркениеттің ерекшеліктерін және олардың даму заңдылығын анықтау;

Жетістік критерийлері

Біреуін негізге ала отырып, барлық дәстүрлі өркениеттердің дамуы бойынша қорытынды жасай алады;

Интеллект картада байланыстарын белгілей отырып, дәстүрлі өркениеттердің ұқсастығы мен айырмашылығына анықтайды;

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Тарихи дереккөздермен жұмыс жасайды (оқу)

Өз көзқарастарын дәлелді түрде баяндайды (сөйлеу)

Зерттеу жұмыстарының нәтижесін ауызша және жазбаша түрде көрсете алады (айту мен жазу)

Пәндік сөздік пен терминология

Өзен бойындағы өркениеттер, мелиорациялық егіншілік, әміршілік, зорлық-зомбылық, тектілік, касталар, демократия, төрешілдік, жекешілдік, ұжымдық, дін, конфуциандық, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм,пұтқа табынушылық, политеизм

Диалогке/хатқа арналған бірқатар пайдалы фразалар:

Шығыс/батыс/ дәстүрлі өркениет ерекшеліктері ........ болып табылады.

Шығыс/батыс / дәстүрлі өркениеттерінде негізгі жекеменшіктікке ..... жатады.

Басшылықтағы басымдылық ....

Діни-пәлсапалық көзқарастардың өзіндік ерекшеліктері ....

Құндылық-

тарды дарыту


- оқи білу, өз еркімен мәлімет жинастыру, жағдаятты талдау, жаңа белгісіз жағдайға бейімделу, мәселені қоя және шеше білу, шешім қабылдау, топта жұмыс істей алу, істеген жұмысының сапасына жауап бере алу, өз уақытын ұйымдастыра алу;

-айналасындағылардың проблемаларын көру және түсіне білу, басқаның көзқарасын қабылдау қабілетінің дамуы,сынды дұрыс қабылдай алуы, топта жұмыс істеу дағдысы, ұжымда әр рөлді атқара алуы;

Пәнаралық байланыс

География

АКТ қолдану дағдылары

Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру үшін қарастырылған материалдар информатикамен байланысты аудио және бейне материалдарды қолдануы мүмкін.

Алдын ала алған білім


6 сыныпта оқыған Ежелгі дүниежүзі тарихынан алған тарихи уақиғалар мен үдерістер. Оқушылар Көне әлемдегі басқару формалары, сол заманның ойшылдары мен пәлсапашыларының ілімдері туралы білімдеріне сүйене алады. Олар алғашқы пұтқа табынушылық діндердің айырмашылығын түсінуі қажет.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жүргізілетін іс-әрекет


Ресурстар

Сабақ басы


Ұйымдастыру кезеңі – коллаборативтік орта құру

(ПСМ) Оқушыларға коллаж көрсетіңіз (1 слайд). Осы суреттерді не біріктіреді деп сұраңыз? Коллажға ат қоюды ұсыныңыз. Бұл жұмыс арқылы оқушылар өздері сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік аоады.

(Г)(Ф) 1 тапсырма. Оқушыларды топқа бөліңіз.

  1. Африканың көне өркениеттері

  2. Орталық және Оңтүстік Американың көне өркениеті

  3. Австралия мени Океаниядағы көне өркениеттер.

Дәстүрлі қоғамдар туралы материалдарды оқуды ұсынып, берілген критерийлер бойынша постер құрғызыңыз.



Критерий

Ұпайлар (10 б.)

1

Өркениеттерге қысқаша сипаттама (қоғамдық құрылысы мен шаруашылық қызметі)




2

Дәстүрлі мәдениет ерекшеліктері




3

Африка, Америка, Австралия мен Океанияның дәстүрлі өркениеттерінің өзіндік ерекшеліктерін туындатқан факторлар




4

Тайм-менеджментті сақтау




5

Қатысушылардың түгелдей белсенділігі (мұғалім)






Таныстырылым

Азия и Африка сегодня https://asaf-today.ru/ru/arkhiv/2015-god/246-aziya-i-afrika-segodnya-11-2015.html

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

A.M. Родригес. Новейшая история стран Азии и Африки, XX век: Учеб, для студ. высш. учеб, заведений: B 2 ч. / Под ред. A.M. Родригеса. — M.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС,2001. — Ч. 1: 1900— 1945- 368 с.. 2001

Сабақ ортасы



(И) (Ф) 2 тапсырма. Өркениеттің дамуына әсер ететін ортақ факторларды анықтап, интеллект картаға түсіру. Оқушылар дәстүрлі өркениеттердің ұқсастығы мен айырмашылығын талдап, интеллект картада байланыстарын белгілейді. .

Дескриптор:

  1. Ұғымдар мен сипаттамалардың арасындағы байланысты анықтау

  2. Белгілер, таңбалар, суреттердің болуы

  3. Түйінді сөздердің болуы

  4. Анық және қарапайым баяндау.

История стран Австралии и Океании в датах - http://vseprostrany.ru/index.php/2011-08-15-06-16-05/2011-08-15-06-56-58.html

Сабақ соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды:

Рефлексия: Рефлексивті ағаштағы фигураны бояу арқылы сабақта жасаған жұмысыңа өз жетістігіңді бағала.

Оқушылардың мына сұрақтарға жауап беруін сұрау:

-не білдік, неге үйрендік:

- не түсініксіз қалды:

- немен жұмыс істеу қажет.-







Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгерген деңгейін қалай анықтамақшысыз?



Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау


Дифференциация нақты бір оқушыға даярланға тапсырма, оны орындаушыдан күілетін нәтиже, оқушыға көрсетілетін көмек, оқу материалдары мен ресурстарын оқушының жеке мүмкіндігіне лайықтап саралау болуы тиісті. (Гарднер бойынша зияткерліктіктің көптік теориясы ).

Дифференциация сабақтың әр кезеңінде уақыт ұтымдылығын пайдалану мақсатында қолданылуы мүмкін.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында нені үйренгенін қадағалауға қолданылған әдістерді жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиясы.

Қолданылатын сергіту сәттері мен жұмыстың белсенді түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің пунктері,

Сабаққа рефлекия жасау

Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жете алмаса, неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге ?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (сабақты беру мен оқыту туралы бір мезетте ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесер еді (сабақты беру мен оқыту туралы бір мезетте ойланыңыз )?

1:

2:

Сабақта мен сыныптың және жеке оқушылардың жетістігі/қиындығы туралы не білдім, нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуім керек?


1   2   3   4   5


написать администратору сайта