Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
Өркениет: даму ерекшеліктері
| Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ
| Мерзімі:
| Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 10
| Қатысты:
| Қатыспады:
| Сабақтың тақырыбы
| Өркениеттің дамуының өндірістік кезеңі
| Оқу мақсаты
| 10.1.2.2 - экономикалық қызметтің және өркениетті дамудың өзара байланысын талдау; 10.1.2.3 - өркениеттің өндірістік кезеңің ерекшеліктерін түсіндіру
| Сабақтың
мақсаты
| Жалпы және кейбір аймақтардағы өркениеттік дамудың өндірістік кезеңінің ерекшеліктерін талдау
| Бағалау критерийлері
| Өнеркәсіптік өркениеттің тән белгілерін ажыратуға болады Қоғамның экономикалық, саяси, әлеуметтік және мәдени даму кезеңдері арасындағы байланысты анықтау Қоғамның өркениеттік дамуының кезеңдері арасындағы үздіксіздікті көре аламыз
| Тілдік мақсаттар
| Топтарда видео көздері, кестелер және нәтижелерін талқылау жұмыс арқылы оқу, тыңдау және сөйлеу дағдыларын дамыту үшін
тақырыпқа нақты және терминдік лексиканың:
Дәстүрлі қоғам, өндірістік қоғам, жаңғырту, индустриялық революция, буржуазияның, жұмыс класс, жаңғырту дайындайды, индустрияландыру, құқық, демократияландыру, урбанизация, секуляризацияға, ғылыми-техникалық прогресс мемлекеттік
Диалогтар мен хаттар үшін пайдалы өрнектер:
өнеркәсіптік өркениеттің тән ерекшеліктері өнеркәсіптік өркениеттің дамуының экономикалық / мәдени / саяси / әлеуметтік салаларда ... болып табылады мынадай белгілері бар ... экономикалық және саяси өзгерістер арасындағы өзара қарым-қатынас үлгісі болып табылады ...
| Құндылықтарды дарыту
| Ынтымақтастық
Мәндер арқылы / арқылы көтеріледі ...
Оқушылар сабақ барысында бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеттеседі.
| Пәнаралық байланыс
| Экономика
Сабақ барысында пәнаралық байланыс экономикалық, әлеуметтік,саяси байланыстарды талдау арқылы жүзеге асасды
| АКТ қолдану дағдылары
| Презентациямен, бейнематериалдармен, үй тапсырмаларын орындау кезінде қосымша веб-ресурстармен жұмыс істеу
| Алдын ала білім
| Оқушылар дәстүрлі өркениеттің идеясына алдын ала ие болу
| Жоспар
| Мерзімін жоспар
лау
| Сыныптағы жоспарланған іс-шаралар
| Ресурстар
|
2-3 мин
3-4 мин
2-3 мин
2-3 мин
7-9 мин
4-5 мин
5-7
| (С) Ұйымдастыру кезі
(С) Сабақтың тақырыбына кіріспе, оқу мақсаттары, табысқа жету өлшемдері
(Т) Алдыңғы сабақта алынған ақпаратты жаңарту - адам дамуының өндірістік кезеңінің ерекшеліктері
(Т) Қоғамдық өмір салаларын (экономикалық, саяси, әлеуметтік, мәдени) түсінуді талқылау
(Т) Өткен сабақта (2-қосымша) алынған (D) ақпаратты «өндірістік өркениет» кестесіне топтастыру
(Т) Бейне көзімен жұмыс істеу (0:25 - 7:48)
https://www.youtube.com/watch?v=0FEUIeJY-HI
Кестені аяқтаңыз, қоғамдық өмірдің әр саласына жаңару бағытын анықтаңыз:
Т.1 - Экономика (жаңғырту жолы - индустриалды революция, индустрияландыру)
Т 2 - Саясат (модернизация жолдары - демократияландыру)
Т. 3 - Қоғамдық (жаңғырту жолы - урбанизация, азаматтық қоғамды қалыптастыру)
Т 4 - Мәдениет (жаңғырту жолдары - ағарту, секуляризация)
Қажет болса, оқушылар тақырыптың глоссарийін пайдаланады (3-қосымша)
(С) Топтық жұмыс нәтижелерін таныстыру және талқылау.
Өзін өзі тексеру жумысы
Қазақстанды модернизацияның қандай кезеніне жатөызасындар?
Бұл тұжырымға келу үшін қандай дәлелдері қолдануға болады?
| Презентация
| 4-5 мин
| (I) Қалыптастыру бағалау, 4-5 тапсырмалар
(C) Үй тапсырмасын түсіндіру:
Оқушылардың таңдауы бойынша бір елде модернизациялау үдерісі туралы баяндама жасаңыз (2-3 минуттан бастап, топтан таңдау үшін)
|
| Дифференциация – Сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз дарынды оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?
| Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай ұйымдастырасыз?
| Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері АКТ Құндылықтар
| Топтар мен жұптардың жұмысын қолдауға әртүрлі көздерді (Колб бойынша) таңдауда саралау (схемалар көмегімен бағалау, студенттердің сұрауы бойынша кеңес беру, тақырыптық сөздікті беру). Неғұрлым қабілетті студенттер сарапшы ретінде жұмыс істей алады, сонымен қатар үй тапсырмалары топтарының спикері бола алады
| Өзін-өзі бағалау - сабақтың әр кезеңінде өз түсінушілігін талдау, маркалы схема бойынша өзін-өзі тексеру
Өзара бағалау - топтардағы жұмыс нәтижелерін талқылау, маркалы схемамен өзара тексеру
Мұғалімнің бағалауы - топтардағы жұмыс туралы пікірлер
| Перемещение в классе во время группообразования,
Смена видов деятельности
Ограничение времени работы с интерактивной доской
| Рефлексия
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?
Оқушылар нені білді?
Қандай оқу жағдайы қалыптасты?
Оқу дифференциациясы тиімді дайындалған ба?
Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Мен жоспарыма неліктен және қандай өзгерістер енгіздім?
| Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| Жиынтық бағалау
Сабақтың қандай екі сәті сәтті өтті (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?
1:
2:
Сабақтың тиімділігін қандай екі жағдай жақстар еді (оқуды да, оқытуды да қарастырғанда)?
1:
2:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Өркениеттердің жіктелуі
| Мектеп: №4 КММ
| Күні :
| Мұғалімнің аты-жөні: Адырбаева. У. А.
| Сынып: 10
| Қатысқандардың саны:
| Қатыспағандар:
| Сабақ тақырыбы
| Өркениеттің постиндустриялық даму кезеңі
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 10.1.2.5. Ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтау.
| Бағалау критерийлері
| 1. Оқушы қоғамның ақпараттық (постиндустриалды) түрінің ерекшеліктерін біледі.
2. Оқушы қоғамның ақпараттық (постиндустриалды) түрінің әлсіз және күшті жақтарын анықтай алады.
3. Оқушы қоғамның үш түрі туралы тұжырым жасайды және талдайды.
| Тілдік мақсаттар
| 1. ақпараттық парақтардан негізгі тармақтарды бөлу үшін жұптар/топтарда жұмыс істеу (оқу))
2. негізгі оқиғалар мен ұғымдарды дәлелдеу үшін пайдалану (сөйлеу)
3. жауапта келесі фразаларды қолдану
Индустриялық (ақпараттық қоғамның) негізгі белгілері …
| Тарихи концепт
| Өзгеріс және сабақтастық
| Құндылықтарды дарыту
| Ар-ождан бостандығы, теңдік, ұлттық сана, төзімділік
| Пәнаралық байланыстар
| География, экономика және Қазақстан тарихымен байланыс болу мүмкін
| Бастапқы білім
| Екінші сабақ постиндустриалды қоғамды зерттеуді жалғастырады .
Оқушылар тарихтағы кеңістік пен уақыт туралы білімдерін оның циклділігін түсіну үшін пайдалана алады.
| Сабақ типі
| Жаңа материалды түсіндіру
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
2 мин
2 мин
15 мин
16 мин
| Білімді өзектендіру
Оқушыларға ақпараттық қоғам белгілері бар карточкаларды тарату. Сипаттарды топтастыруды және олар басшылыққа алған қағиданы түсіндіруді сұраңыз.
Мақсаты: қоғам өмірінің түрлі салаларында болған өзгерістерді анықтау.
4 топқа бөлу мақсатында "Жокей және жылқы" дене шынықтыру жаттығуын өткізу
Қоғам өмірінің 4 саласы бойынша білім өңделеді: экономика, саясат, рухани сала, Әлеуметтік сала.
4 команданы анықтау бойынша жеребе бойынша әр команда өзіне SWOT талдау позициясын таңдайды (күшті, әлсіз жақтары, мүмкіндіктері, қауіптері)
Жоғары тәртіп дағдыларын дамыту және қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін анықтау мақсатында ақпараттық қоғамның SWOT талдауын жасау ұсынылады.
Бағалау критерийлері
1. ақпараттық қоғамның күшті жақтарын бөледі.
2. Ақпараттық қоғамның мүмкіндіктерін анықтайды.
3. Ақпараттық қоғамның әлсіз жақтарын бөледі.
4. Ақпараттық қоғамның ықтимал қатерін анықтайды.
5. SWOT талдауын ұсынады және дәлелді қорғайды.
Тапсырма.
Ұсынылған мәтін бойынша SWOT талдау жасау және кластердің көмегімен зерттелген материал негізінде өз позициясын қорғау.
Кластерлерді қорғау
Жауаптар ұсынылған кезде өлшемдер бойынша өзара бағалау жүргізіледі.
Әлемдік тарихтағы мысалдарда "постиндустриалды қоғам дәуіріндегі өркениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара әрекеттестігі тәсілдері" жазбаша есеп жазу.
Мақсаты: оқылған материалды бекіту және тереңдету, өздігінен білім алу және коммуникация дағдыларын дамыту.
| Презентация
Қосымша 1
Постиндустриалды қоғам
https://www.youtube.com/watch?v=rvmtu8PmLRg
Қосымша ә
Қосымша 3
| Сабақтың соңы
5 мин
| Рефлексия
Пікірлер
Мен білмедім... - Енді Мен білемін
Мен тырысамын…
Мені таң қалдырды…
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, студенттің жеке қолдауын көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Гарднер бойынша Көптеген интеллект теориясы) тапсырмаларды іріктеуде, белгілі бір студенттің күтілетін нәтижелерінде саралау көрсетілуі мүмкін.
| Сабақ барысында оқушылардың не оқығаны бағалау үшін, қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.
| Денсаулық сақтау технологиялары.
Бұл сабақтың қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шыңайы болды ма?
ОМ барлық оқушылар жетті ма?
Жоқ болса, неге?
Сабақта сарау дұрыс өтті ма?
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталынды ма?
Сабақ жоспарынан қандай шегіну болды, не себептен?
| Бұл бөлімді сабақты талдау үшін қолдаңыныз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Өркениеттердің жіктелуі
| Мектеп: Атырау қ. ХББ НЗМ
| Күні :
| Мұғалімнің аты-жөні: Ищанов Ж.З.
| Сынып: 9
| Қатысқандардың саны:
| Қатыспағандар:
| Сабақ тақырыбы
| Өркениеттің постиндустриялық даму кезеңі (1 сабақ)
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| Өркениеттің дамудағы постиндустриалды (ақпараттық) кезеңінің ерекшеліктерін түсіндіру
| Бағалау критерийлері
| 1. Оқушы қоғамның ақпараттық (постиндустриалды) түрінің ерекшеліктерін біледі.
2. Оқушы қоғамның ақпараттық (постиндустриалды) түрінің әлсіз және күшті жақтарын анықтай алады.
3. Оқушы қоғамның үш түрі туралы тұжырым жасайды және талдайды.
| Тілдік мақсаттар
| 1. ақпараттық парақтардан негізгі тармақтарды бөлу үшін жұптар/топтарда жұмыс істеу (оқу))
2. негізгі оқиғалар мен ұғымдарды дәлелдеу үшін пайдалану (сөйлеу)
3. жауапта келесі фразаларды қолдану
Индустриялық (ақпараттық қоғамның) негізгі белгілері …
| Тарихи концепт
| Өзгеріс және сабақтастық
| Құндылықтарды дарыту
| Ар-ождан бостандығы, теңдік, ұлттық сана, төзімділік
| Пәнаралық байланыстар
| География, экономика және Қазақстан тарихымен байланыс болу мүмкін
| Бастапқы білім
| 5-9 сыныптардың "Дүниежүзі тарихы" пәнінің мазмұнын қамтиды. Атап айтқанда, ежелгі әлем өркениеттерінің, көшпелі және отырықшы-егіншілік, индустриялық және постиндустриялық (грек, рим, түркі, парсы, раннефеодалдық мемлекеттер және т. б.) пайда болуы мен даму процестерін және ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін білу ұсынылады.
Оқушылар тарихтағы кеңістік пен уақыт туралы білімдерін оның циклділігін түсіну үшін пайдалана алады.
| Сабақ типі
| Жаңа материалды түсіндіру
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
| Сабақтың басы
10 мин
3 мин
1 мин
3 мин
| Білімді өзектендіру
Оқушыларға суреттерді аграрлық, индустриялық және постиндустриялық қоғам түрлеріне сәйкес салыстыруды ұсыну. Индустриялық қоғамның мәнін ең жақсы көрсететін суреттерді таңдау және авторлардың өз жұмысын түсіндіруді сұраңыз.
Қажет болған жағдайда оқушылардың пікірін толықтыру.
Оқушыларды суреттердің топтасу принципін түсіндіруді сұраңыз.
Мақсаты: оқылған тақырыптарды қайталау, жаңа тақырыпты зерттеуге дайындық
Сабақтың жаңа тақырыбын Мюнстерберг әдісі арқылы тұжырымдаймыз.
Қоғамның осы түрінің ерекшеліктерімен танысу мақсатында бейне көрсетіледі.
Бейне кейін сұрақтар
1. Сіз бейне арқылы қоғамның осы түрінің қандай ерекшеліктерін байқадыңыз?
2. Постиндустриалды қоғамда қандай проблемалар болуы мүмкін
Мақсаты: сабақ тақырыбы бойынша алдын ала білімдерін анықтау.
| Презентация
Қосымша 1
Постиндустриалды қоғам
https://www.youtube.com/watch?v=rvmtu8PmLRg
| Сабақтың ортасы
5 мин
15 мин
| Сұрақтар бойынша эвристикалық әңгіме
1.Қоғамда өмір сүргісі келетін қандай түрі бар? Неге
2. Ақпараттық қоғамның ерекшеліктері туралы не білеміз?
3. Ақпараттық қоғам туралы не білгіңіз келсе?
4. Бұл үшін не істеу керек?
Мақсаты: Көтеру деген қызығушылығын тақырып
Бір ел мысалында зерттелген қоғам үлгілерімен салыстырғанда өркениетті дамытудың постиндустриялық кезеңінің ерекшеліктерін оқып үйрену.
ОМ орындалуы
Бағалау критерийлері
1. Қоғамның осы түрінің ерекшеліктерін анықтайды
2. Өз ұстанымын қорғауға кемінде екі дәлел келтіреді
3. Қоғамның осы түрін бұрын зерттелген жалпы және әр түрлі қасиеттерді салыстырады.
Тапсырмалар алған білімдерге және қоғамның Белл бойынша жіктелуіне сүйене отырып
1. Осы ел қандай түрге жататынын анықтаңыз. Өз таңдауыңызды дәлелдеңіз
2. Қоғамның осы түрінің күшті және әлсіз жақтарын бөліңіз.
3. Қоғамның үш түрінің жалпы және әр түрлі сипаттарын бөліп жалпы қорытынды жасаңыз.
Критерийлер бойынша өзара бағалау
| Қосымша ә
Қосымша 3
| Сабақтың соңы
3 мин
| Рефлексия
Пікірлер
Мен білмедім... - Енді Мен білемін
Мен тырысамын…
Мені таң қалдырды…
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, студенттің жеке қолдауын көрсету, оқу материалдары мен ресурстарды таңдау кезінде (Гарднер бойынша Көптеген интеллект теориясы) тапсырмаларды іріктеуде, белгілі бір студенттің күтілетін нәтижелерінде саралау көрсетілуі мүмкін.
| Сабақ барысында оқушылардың не оқығаны бағалау үшін, қолданылатын әдістерді жазу үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.
| Денсаулық сақтау технологиялары.
Бұл сабақтың қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шыңайы болды ма?
ОМ барлық оқушылар жетті ма?
Жоқ болса, неге?
Сабақта сарау дұрыс өтті ма?
Сабақтың уақыт кезеңдері сақталынды ма?
Сабақ жоспарынан қандай шегіну болды, не себептен?
| Бұл бөлімді сабақты талдау үшін қолдаңыныз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі::
Әлем өркениетінің тарихы
| Мектеп:
| Мерзімі:
| Мұғалімнің аты жөні:
| Сынып: 8
| Қатысқандардың саны:
| Қатыспағандардың саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Ежелгі әлем өркениеті
| Тарихи концепт
| Ұқсастықтар мен айырмашылықтар
| Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты
(оқу бағдарламасына сілтеме)
| Шаруашылық қызмет пен өркениет дамуының өзара байланысын талдау
Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін,олардың сипаттамаларын анықтап салыстыру
| Сабақтың мақсаты
| Ежелгі әлем өркениеттерінің ерекшеліктерін анықтаңыз
| Бағалау критерийлері
| Оқушылар
- Өркениеттің дамуына адамның шаруашылық қызметінің ықпалын анықтау.
- Ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін анықтаңыз
- Ежелгі өркениеттерді салыстыру арқылы олардың ерекшеліктерін анықтау
| Тілдік мақсаттар
| Тыңдалым (аудирование): мұғалім түсіндірмесі мен сыныптастарының жауаптарын тыңдайды
Жазылым: оқушылар сұрақтарға ауызша және жазбаша жауап береді.
Айтылым: жұптар мен топтардағы ұжымдық пікірталас барысында, сондай-ақ сұрақтарға жауаптарды талқылау барысында, діни наным-сенімдер мен философия ерекшеліктерін анықтау, ақпараттық мәтіндермен жұмыс жасау.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
өзен өркениеттері, суармалы егін шаруашылығы, деспотия, тирания, сословия, касталар, демократия, бюрократия, индивидуализм, коллективизм, дін, конфуциандық, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм, пұтқа табынушылық, политеизм.
Жазылым мен диалогқа қатысты керекті:
Шығыс/батыс/дәстүрлі өркениеттерінің ерекшеліктері ...
Шығыста/батыста/дәстүрлі негізгі меншік иесі болған…..
Басқарудағы басымдық ...
Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің сипаттамалары ...
Діни және философиялық көзқарастардың ерекшелігі - бұл ..
| Құндылықтар
| Әр елдің даму сипаттамаларын түсініп, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылардың өзара әрекеттестігі арқылы мұғаліммен бірге жүзеге асырылады.
| Пәнаралық байланыс
| Өнер,философия,мәдениеттану пәндерімен пән аралық байланыс болуы мүмкін
| Алдыңғы білім
| Оқушылар 5-6 сыныптарда алған білімдеріне, соның ішінде Шығыс (Үндістан, Қытай, Египет) және Батыс өркениеттерінің (Ежелгі Греция және Ежелгі Рим) дамуы туралы білімдерін қоса алғанда, олардың қалыптасу үрдісін дамытады.
| Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдерін жоспарлау
| Сабақ барысында жоспарланған іс әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы
0-5 мин.
| (К) . Ұйымдастырушылық кезең
(ПСМ) Төмендегі сұрақтар негізінде оқушылармен бірге ежелгі рим философының цитатасын талқылау::
- философпен келісесіз бе? Неге?
- өткен заманның ілімі бізге не береді?
Сіз туылғанға дейін
не болғанын білмесеңіз,
- бұл әрқашан бала болу дегенді білдіреді
Оқушылардың пікірлерін тыңдамай, оларды жоққа шығармаңыз.
Оқушыларға екі сабақта ежелгі әлемнің өркениеттерінің ерекшеліктері мен ерекшеліктерін зерттейтінін түсіндіріңіз.
| Цитаталы слайд
| Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
5-10 мин.
| - оқушыларға сабақтың тақырыбы жайлы ақпараттандыру, оқу сабақтарының мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «ұқсастық және айырмашылық».
- оқушылармен бірге сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттарын анықтау;
- ежелгі өркениеттердің дамуына діни сенімдер мен философияның әсерін анықтау
| Тақырыпты сипаттау, оқытудың мақсаттары, бағалау критерийлері және сабақтың мақсаттары бар слайдтар
| Сабақтың ортасы
10-17 мин.
17-32 мин.
| (К) Оқушылармен «өркениет» терминінің мағынасын ашыңыз.Сұрақ қойыңыз: «өркениетті елдер» бұл түсінікке қандай мағына береді», деп айтқан кезде осы тұжырымдамада қандай құндылықтар бар? Тарихи маңызында айырмашылықтар бар ма?
Өркениет» терминінің академиялық түсінігін айтыңыз.Оқушылармен оның анықтамасына негізделген өркениет белгілерін анықтау,талқылау.
(Г) Оқушылар өздері білетін ежелгі әлем өркениеттерін кескін картаға түсіруге тапсырма беріңіз
Тапсырмаға дескрипторлар:
- оқушылар ежелгі әлемнің кемінде 5 өркениеттерін дұрыс орналастырады;
(К) Жұмыстарын қорытындылап, әр топтан бір оқушы уақыт таспасын көрсетіп,бір бірін бағалауды сұраңыз,
Басқа топтар аталған өркениеттерді толтырып немесе бір бірімен ауысу арқылы бағалайды.
Оқушылармен бірге сұрақты талқылаңыз:
Өркениеттердің орналасуына қарай қандай заңдылықты анықтауға болады?
Қандай категориялар оларды жіктеуге болады? Неліктен?
Оқушыларға көптеген өркениеттер өзендер мен өзен жағалауында жақын орналасқандығын айту.
(өзендік), олардың ең танымалы,ең көп тарағаны қоныстанған мекедері - бұл шығыс пен батыс.
Талқылау ұйымдастырыңыз: Шығыс пен Батыс өркениеттерінің арасында түбегейлі айырмашылық бар ма? Қандай критерийлер арқылы салыстыруға болады?
(П) Оқушыларға Шығыс пен Батыс өркениеттерін салыстыруға тапсырма беріңіз: (Қосымша 1)
Төменде берілген критерийлер бойынша:
1.Рухани құндылықтардың негізі;
2.Еңбек пен байлыққа деген көзқарас;
3.Мемлекетке деген қарым қатынас
4. Табиғатқа деген көз қарас;
Венн диаграмма арқылы олар ұқсасатықтықтар мен айырмашылықтарын анықтайды.
Тапсырмаға дескрипторлар:
- оқушылар өркениеттер арасындағы ұқсастығын дұрыс анықтады (кем дегенде 4);
- оқушылар өркениеттер арасындағы айырмашылықтарды дұрыс анықтады (кем дегенде 4).
(К) Оқушыларға кері байланыс бере отырып,жұмыс қорытындыларын бағалайды.Сұрақты талқылаңыз:
- климаттың әсері, өркениеттің дамуына қалай әсері етті?
- сіз Р.Тагордың Шығыс өркениеті Батыс өркениетіне ықпалы болды деген пікірімен келісесіз бе?
Мысалдар келтіріңіз.
|
Қосымша 1.
Ақпаратты мәтін
| Сабақтың соңы
35-38 мин.
| Кері байланыс
(И) Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарына жету деңгейін бағалауға және қосымша сабақ қажеттілігін анықтау.
|
| Үйге тапсырма
38-40 мин.
| Үй тапсырмасы.
1.Қазіргі уақытта өзгермеген ежелгі әлем өркениеттерінің жетістіктерінің жетістіктерін ментальді картасын жасаңыз.
2. Сұраққа жауап беріңіз:ежелгі әлем өркениеттерінің ортақ ерекшеліктерінің қайсысы қазіргі кезде адам үшін қолайсыз?
|
| Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
| Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
| Сабақ бойынша рефлексия
|
| Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі::
Әлем өркениетінің тарихы
| Мектеп:
| Мерзімі:
| Мұғалімнің аты жөні:
| Сынып: 8
| Қатысқандар:
| қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Ежелгі әлем өркениеті
| Тарихи концепт
| Ұқсастықтар мен айырмашылықтар
| Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты
(оқу бағдарламасына сілтеме)
| Діни нанымдардың ежелгі өркениеттердің дамуына әсерін анықтау
Қоғамның дамуы туралы антикалық философияларды зерттеу
| Цели урока
| Діни нанымдардың және философияның ежелгі өркениеттердің дамуына әсерін анықтау
| Бағалау критерийлері
| Оқушылар:
- өркениеттің дамуына діни нанымдардың әсерін анықтау;
- ежелгі әлемнің қоғамдық өміріне философияның әсерін анықтайды.
| Тілдік мақсаттар
| Тыңдалым (аудирование): мұғалім түсіндірмесі мен сыныптастарының жауаптарын тыңдайды
Жазылым: оқушылар сұрақтарға ауызша және жазбаша жауап береді.
Айтылым: жұптар мен топтардағы ұжымдық пікірталас барысында, сондай-ақ сұрақтарға жауаптарды талқылау барысында, діни наным-сенімдер мен философия ерекшеліктерін анықтау, ақпараттық мәтіндермен жұмыс жасау.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
өзен өркениеттері, суармалы егін шаруашылығы, деспотия, тирания, сословия, касталар, демократия, бюрократия, индивидуализм, коллективизм, дін, конфуциандық, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм, пұтқа табынушылық, политеизм.
Жазылым мен диалогқа қатысты керекті :
Шығыс/батыс/дәстүрлі өркениеттерінің ерекшеліктері ...
Шығыста/батыста/дәстүрлі негізгі меншік иесі болған…..
Басқарудағы басымдық ...
Ежелгі Шығыс елдерінің өркениеттерінің сипаттамалары ...
Діни және философиялық көзқарастардың ерекшелігі - бұл ..
| Құндылықтар
| Әр елдің даму сипаттамаларын түсініп, сабақтың барлық кезеңдерінде оқушылардың өзара әрекеттестігі арқылы мұғаліммен бірге жүзеге асырылады.
| Пәнаралық байланыс
| Өнер,философия,мәдениеттану пәндерімен пән аралық байланыс болуы мүмкін
| Алдыңғы білім
| Оқушылар 5-6 сыныптарда алған білімдеріне, соның ішінде Шығыс (Үндістан, Қытай, Египет) және Батыс өркениеттерінің (Ежелгі Греция және Ежелгі Рим) дамуы туралы білімдерін қоса алғанда, олардың қалыптасу үрдісін дамытады.
| Сабақ барысы
| Сабақ кезеңдерін жоспарлау
| Сабақ барысында жоспарланған іс әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы
0-5 мин.
| (К) Ұйымдастыру кезеңі.
(ПСМ) Оқушыларға әлемдегі сенушілер саны туралы сұрақтар қойып, талқылаңыз:
- біздің өмірімізде діннің ролі қандай?
- ежелгі әлеммен салыстырғанда олардың ролі өзгерді ме?
- қандай ежелгі діни сенімдерді білесіз?
Оқушылардың пікірлерін тыңдаңыз.
Оқушыларға екі сабақта ежелгі діни көзқарастар мен философиялық үрдістердің сипаттамаларын зерттейтінін түсіндіріңіз; олардың ежелгі әлемнің өркениеттерінің дамуына әсері.
| Дәйекті слайд
| Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
мин.
| - оқушыларға сабақтың тақырыбы жайлы ақпараттандыру, оқу сабақтарының мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылау, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «ұқсастық және айырмашылық».
- оқушылармен бірге сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттарын анықтау;
- ежелгі өркениеттердің дамуына діни сенімдер мен философияның әсерін анықтау
| Тақырыпты сипаттау, оқытудың мақсаттары, бағалау критерийлері және сабақтың мақсаттары бар слайдтар
| Сабақтың тақырыбы
10-17 мин.
17-32 мин.
| (К) Тапсырманы талқылау үшін антикалық әр түрлі құдайлардың суреттерін көрсетіп,талқылауға тапсырма беріңіз:
- осы құдайлар жайлы не білеміз?
- олар қай дінге жатады?
- олардың пайда болуын қалай түсіндіресіңдер?
- қоғам өміріне олар қандай роль роль ойнады? Неге?
(Г) Ежелгі діни көзқарастар мен философияларды салыстыру кестесін толтырыңыз. (Қосымша 1), ақпаратты мәтінді қолдану арқылы (Қосымша 2).
Тапсырмаға дескрипторлар:
- оқушылар Шығыс және Батыс өркениеттерінің діни көзқарастары мен философиясының кем дегенде 3 ұқсас және әртүрлі ерекшеліктерін дұрыс анықтады.
(К) Жұмыс нәтижелеріннің қорытындысын, топтардың бір бірін бағалауды сұраңыз. Топтар бір бірін толықтырады.
Оқушылармен төмендегі сұрақтарды талқылаңыз:
- діни көзқарастар мен философиялық ілім арасында қандай байланыс бар?
- сенім нанымдардың ортақ ерекшеліктері мен айырмашылықтары қандай? Қоғамдық өмірде?
Грекиядағы философияның даму деңгейі Үндістан мен Қытайға қарағанда әлдеқайда жоғары екендігін оқушыларға айтыңыз.
(П) Оқушыларға діни сенімдер мен философияның Шығыс және Батыс өркениеттерінің дамуына әсерін анықтатыңыз
Оқушылар интернет-ресурстар мен өткен сабақта алынған мәліметтерді пайдаланып,өркениеттер мен діни нанымдардың және философияның әсерін дәлелдеп, анықтау.
Жұмыс қорытындысын оқушылар еркін формада ұсынады.
Тапсырмаға дескрипторлар:
- оқушылар Шығыс және Батыстың өркениеттерінің дамуына діни наным-сенімдер мен философияның әсері туралы фактілерді атап өтті (кемінде 4);
- оқушылар діни сенімдер мен философияның Шығыс пен Батыстың өркениеттерінің дамуына әсері туралы қорытынды жасады (кем дегенде 4).
(К) Оқушыларға кері байланыс бере отыра,өз жұмыстарын қорытындылауға мүмкіндік беріңіз
Сұрақтарды талқылаңыз:
- ғылымның, технологияның, білімнің дамуына қарамастан буддизмнің ізбасарлары мен индуизмнің қазіргі қоғамда өте көп. Мұның себебі неде?
- ежелгі танымал философиялық формалар:сиқыр, пальма, астрология сияқты діни ағымдар неге көп?
- ежелгі заманда діни көзқарастар мен философиялар әлемнің құрылымын үйретсе, кейінгі өмірде жұмаққа айналу құқығын табу үшін өмір сүру ережелерін орнатқан болса, қазір діндердің функциялары қандай?
| Суретті слайд
Қосымша1.
Салыстырмалы кесте.
Қосымша 2.
Ақпаратты мәтін.
| Сабақтың соңы
35-38 мин.
| Кері байланыс
(И) Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарына жету деңгейін бағалауға және қосымша сабақ қажеттілігін анықтау.
|
| Үйге тапсырма
38-40 мин.
| Үй тапсырмасы.
Әлемдік діндердің біреуіне ақпарат жинау
Діндердің пайда болғанн кезден бері болған өзгерістерді анықтап, осындай діни модернизацияның себептерін түсіндіріңіз.
|
| Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
| Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
| Сабақ бойынша рефлексия
|
| Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
| |