Методичні вказівки до виконання курсового проекту з дисципліни проектування захищених
Скачать 0.54 Mb.
|
4.2 Розробка політики безпеки інформації в ІТС4.2.1 Вивчення об’єкта, на якому створюється КСЗІ, проведення науково-дослідних робітНа цьому етапі розробник КСЗІ проводить детальне вивчення об’єкта, на якому створюється КСЗІ, уточнює моделі загроз, потенційного порушника та результати аналізу можливості керування ризиками, які виконані на попередніх етапах, а також виконує у разі необхідності додаткові науково-дослідні роботи, пов’язані з пошуком шляхів реалізації завдання на створення КСЗІ, оформлює і затверджує звіти з НДР, що виконувалися. 4.2.2 Вибір варіанту КСЗІУ загальному випадку за результатами робіт попереднього етапу готуються альтернативні варіанти концепції створення КСЗІ і планів їх реалізації, здійснюється оцінка переваг і недоліків кожного варіанту, вибір найбільш оптимального варіанту. Концепція оформлюється у вигляді звіту. 4.2.3 Оформлення політики безпекиНа цьому етапі здійснюється:
Політика безпеки може розроблятись для ІТС в цілому або, якщо мають місце особливості функціонування окремих компонентів КСЗІ, для окремої компоненти, для окремої функціональної задачі, для окремої технології обробки інформації тощо. Політика безпеки розробляється згідно з положеннями НД ТЗІ 1.1-002 та рекомендаціями НД ТЗІ 1.4-001. Політику безпеки рекомендується оформляти у вигляді окремого документу Плану захисту. Слід враховувати наступне: 1. Положення політики безпеки, які пов’язані з рішеннями, що приймаються на наступних етапах робіт (стосовно проектних рішень, організації робіт, встановлення відповідальності, порядку впровадження і експлуатації КСЗІ та ін.), вносяться до документу після прийняття цих рішень на відповідних етапах. 2. Результати обстеження середовища функціонування ІТС, завдання на створення КСЗІ, результати розроблення політики безпеки, можуть включатися до вимог технічного завдання на створення КСЗІ, а самі роботи виконуватись відповідно до етапів, визначених в ТЗ. 4.3. Розробка плану захисту ІТСПлан захисту рекомендується розробляти для всіх ІТС, в яких обробляється інформація, що підлягає захисту згідно з законодавством України, користуючись зазначеними вимогами до його складу і змісту. План захисту повинен складатись з наступних розділів:
На підставі Плану захисту складається календарний план робіт з захисту інформації в ІТС. 4.3.1 Завдання захисту інформації в ІТСПовинні бути визначені основні завдання і мета захисту інформації, об’єкти захисту. Завданнями захисту інформації можуть бути:
Політика безпеки, яка реалізується КСЗІ для захисту інформації від потенційних внутрішніх та зовнішніх загроз, повинна поширюватись на наступні об’єкти захисту:
Забезпечення безпеки інформації в ІТС досягається:
4.3.2 Класифікація інформації, що обробляється в ІТСПовинні бути класифіковані всі відомості за режимом доступу, за правовим режимом, а також за типом їхнього представлення в ІТС. Класифікація є підставою для визначення власником (розпорядником) інформації або ІТС методів і способів захисту кожного окремого виду інформації. За режимом доступу інформація в ІТС має бути поділена на:
Відкриту інформацію слід поділити на відкриту, яка не потребує захисту, або захист якої забезпечувати недоцільно, та відкриту, яка такого захисту потребує. До другої слід відносити інформацію, важливу для особи, суспільства і держави (відповідно до Концепції технічного захисту інформації в Україні), важливі для організації відомості, порушення цілісності або доступності яких може призвести до моральних чи матеріальних збитків. За правовим режимом інформація з обмеженим доступом повинна бути поділена на таємну та конфіденційну. До таємної інформації має бути віднесена інформація, що містить відомості, які становлять державну, а також іншу, передбачену законом таємницю. Інформація, що становить державну таємницю, в свою чергу, поділяється на категорії відповідно до Закону України “Про державну таємницю”. Правила доступу до конфіденційної інформації, володіти, користуватися чи розпоряджатися якою можуть окремі фізичні, юридичні особи або держава, встановлює її власник. Конфіденційна інформація може мати велику цінність для її власника, втрата або передача якої іншим особам може завдати організації (власнику) значних збитків. З метою встановлення ПРД до конфіденційної інформації необхідно класифікувати її, поділивши на декілька категорій за ступенем цінності (критерії розподілу можуть бути визначені під час оцінки ризиків). Для встановлення правил взаємодії активних і пасивних об’єктів ІТС інформація повинна бути класифікована за типом її представлення в ІТС (для кожної з визначених категорій встановлюються типи пасивних об’єктів комп’ютерної системи, якими вона може бути представлена). 4.3.3 Опис компонентів ІТС та технології обробки інформаціїПовинна бути проведена інвентаризація усіх компонентів ІТС і зафіксовані всі активні і пасивні об’єкти, які беруть участь у технологічному процесі обробки і тим чи іншим чином впливають на безпеку інформації. Для кожного активного об’єкту ІТС має бути визначено перелік пасивних об’єктів, які з ним взаємодіють. До об'єктів, що підлягають інвентаризації, можуть бути віднесені:
Окрім компонентів ІТС, необхідно дати опис технології обробки інформації в ІТС, що потребує захисту, тобто способів і методів застосування засобів обчислювальної техніки під час виконання функцій збору, зберігання, обробки, передачі і використання даних, або алгоритмів окремих процедур. Опис (як в цілому, так і для окремих компонентів) може бути неформальним або формальним. При цьому рекомендується розробити структурну схему інформаційних потоків в ІТС, яка б відображала інформаційну взаємодію між основними компонентами ІТС (завданнями, об’єктами) з прив’язкою до кожного елемента схеми категорій інформації та визначених політикою безпеки рівнів доступу до неї. 4.3.4 Загрози для інформації в ІТСОсновою для проведення аналізу ризиків і формування вимог до КСЗІ є розробка моделі загроз для інформації та моделі порушника. Для створення моделі загроз необхідно скласти перелік суттєвих загроз, описати методи і способи їхнього здійснення. Необхідно визначити, якими з можливих способів можуть здійснюватися загрози в ІТС:
Загрози для інформації, що обробляється в ІТС, залежать від характеристик ОС, фізичного середовища, персоналу, технологій обробки та інших чинників і можуть мати об'єктивну або суб'єктивну природу. Загрози, що мають суб'єктивну природу, поділяються на випадкові (ненавмисні) та навмисні. Мають бути визначені основні види загроз для безпеки інформації, які можуть бути реалізовані стосовно ІТС і повинні враховуватись у моделі загроз, наприклад:
Необхідно визначити перелік можливих загроз і класифікувати їх за результатом впливу на інформацію, тобто на порушення яких властивостей вони спрямовані (конфіденційності, цілісності та доступності інформації), а також порушення спостережності та керованості ІТС. Випадковими загрозами суб’єктивної природи (дії, які здійснюються персоналом або користувачами по неуважності, недбалості, незнанню тощо, але без навмисного наміру) можуть бути:
Навмисними загрозами суб’єктивної природи, спрямованими на дезорганізацію роботи ІТС (окремих компонентів) або виведення її з ладу, проникнення в систему і одержання можливості несанкціонованого доступу до її ресурсів, можуть бути:
Перелік суттєвих загроз має бути максимально повним і деталізованим. Для кожної із загроз необхідно визначити:
У кожному конкретному випадку, виходячи з технології обробки інформації, необхідно розробити модель порушника, яка повинна бути адекватна реальному порушнику для даної ІТС. Модель порушника — абстрактний формалізований або неформалізований опис дій порушника, який відображає його практичні та теоретичні можливості, апріорні знання, час та місце дії і т.ін. По відношенню до ІТС порушники можуть бути внутрішніми (з числа співробітників, користувачів системи) або зовнішніми (сторонні особи або будь-які особи, що знаходяться за межами контрольованої зони). Модель порушника повинна визначати:
Метою порушника можуть бути:
Рекомендується класифікувати порушників за рівнем можливостей, що надаються їм засобами ІТС, наприклад, поділити на чотири рівні цих можливостей. Класифікація є iєрархічною, тобто кожний наступний рівень включає в себе функціональні можливості попереднього:
За рівнем знань про ІТС усіх порушників можна класифікувати як таких, що:
За використовуваними методами і способами порушників можна класифікувати як таких, що:
За місцем здійснення дії можуть класифікуватись:
4.3.5 Політика безпеки інформації в ІТСПід політикою безпеки інформації (далі - політика безпеки) слід розуміти набір вимог, правил, обмежень, рекомендацій і т. ін., які регламентують порядок обробки інформації і спрямовані на захист інформації від певних загроз. Термін "політика безпеки" може бути застосовано щодо ІТС, окремого її компонента, послуги захисту, що реалізується системою і т. ін. Політика безпеки інформації в ІТС є частиною загальної політики безпеки організації і повинна успадковувати основні її принципи. Під час розробки політики безпеки повинні бути враховані технологія обробки інформації, моделі порушників і загроз, особливості ОС, фізичного середовища та інші чинники. В ІТС може бути реалізовано декілька різних політик безпеки, які істотно відрізняються. Як складові частини загальної політики безпеки в ІТС мають існувати політики забезпечення конфіденційності, цілісності, доступності оброблюваної інформації. Політика безпеки повинна стосуватись: інформації (рівня критичності ресурсів ІТС), взаємодії об’єктів (правил, відповідальності за захист інформації, гарантій захисту), області застосування (яких складових компонентів ІТС політика безпеки стосується, а яких – ні). Політика безпеки має бути розроблена таким чином, що б вона не потребувала частої модифікації (потреба частої зміни вказує на надмірну конкретизацію, наприклад, не завжди доцільно вказувати конкретну назву чи версію програмного продукту). Політика безпеки повинна передбачати використання всіх можливих заходів захисту інформації, як-то: правові та морально-етичні норми, організаційні (адміністративні), фізичні, технічні (апаратні і програмні) заходи і визначати правила та порядок застосування в ІТС кожного з цих видів. Політика безпеки повинна базуватися на наступних основних принципах:
Політика безпеки повинна доказово давати гарантії того, що:
Політика безпеки розробляється на підготовчому етапі (НД ТЗІ 3.7-001-99) створення КСЗІ. Методологія розроблення політики безпеки включає в себе наступні роботи:
Аналіз ризиків Аналіз ризиків передбачає вивчення моделі загроз для інформації та моделі порушників, можливих наслідків від реалізації потенційних загроз (рівня можливої заподіяної ними шкоди) і формування на його підставі моделі захисту інформації в ІТС. Під час проведення аналізу ризиків необхідним є виконання наступних робіт. Визначення компонентів і ресурсів ІТС, які необхідно враховувати при аналізі Повинні бути визначені критичні з точки зору безпеки компоненти і ресурси ІТС, які можуть бути об'єктами атаки або самі є потенційним джерелом порушення безпеки інформації (об’єкти захисту). Для цього використовуються відомості п.3 додатку, одержані в результаті обстеження середовищ функціонування ІТС. Ідентифікація загроз з об’єктами захисту Встановлюється відповідність моделі загроз і об’єктів захисту, тобто складається матриця загрози/компоненти (ресурси) ІТС. Кожному елементу матриці повинен бути зіставлений опис можливого впливу загрози на відповідний компонент або ресурс ІТС. У процесі упорядкування матриці може уточнюватися список загроз і об’єктів захисту, внаслідок чого коригуватись модель загроз. Оцінка ризиків Повинні бути отримані оцінки гранично припустимого й існуючого (реального) ризику здійснення кожної загрози впродовж певного проміжку часу, тобто ймовірності її здійснення впродовж цього інтервалу. Для оцінки ймовірності реалізації загрози рекомендується вводити декілька дискретних ступенів (градацій). Оцінку слід робити за припущення, що кожна подія має найгірший, з точки зору власника інформації, що потребує захисту, закон розподілу, а також за умови відсутності заходів захисту інформації. На практиці для більшості загроз неможливо одержати достатньо об’єктивні дані про ймовірність їхньої реалізації і доводиться обмежуватися якісними оцінками. У цьому випадку значення ймовірності реалізації загрози визначається в кожному конкретному випадку експертним методом або емпіричним шляхом, на підставі досвіду експлуатації подібних систем, шляхом реєстрації певних подій і визначення частоти їхнього повторення тощо. Оцінка може мати числове або смислове значення (наприклад, ймовірність реалізації загрози – незначна, низька, висока, неприпустимо висока). У будь-якому випадку існуючий ризик не повинен перевищувати гранично допустимий для кожної загрози. Перевищення свідчить про необхідність впровадження додаткових заходів захисту. Мають бути розроблені рекомендації щодо зниження ймовірності виникнення або реалізації загроз та величини ризиків. Оцінювання величини можливих збитків, пов'язаних з реалізацією загроз Виконується кількісна або якісна оцінка збитків, що можуть бути нанесені ІТС (організації) внаслідок реалізації загроз. Доцільно, щоб ця оцінка складалась з величин очікуваних збитків від втрати інформацією кожної з властивостей (конфіденційності, цілісності або доступності) або від втрати керованості ІТС внаслідок реалізації загрози. Для одержання оцінки можуть бути використані такі ж методи, як і при аналізі ризиків. Величина можливих збитків визначається розміром фінансових втрат або, у разі неможливості визначення цього, за якісною шкалою (наприклад, величина збитків - відсутня, низька, середня, висока, неприпустимо висока). Вибір варіанту побудови КСЗІ В залежності від конфіденційності інформації, яка обробляється в ІТС, рівня її критичності, величини можливих збитків від реалізації загроз, матеріальних, фінансових та інших ресурсів, які є у розпорядженні власника ІТС, а також інших чинників обґрунтовується пропозиція щодо доцільності застосування варіантів побудови КСЗІ. Можливі наступні варіанти:
Якщо інформація становить державну таємницю, то необхідно застосовувати, як правило, третій варіант. Оцінювання витрат на КСЗІ Здійснюється первинне (попереднє) оцінювання допустимих витрат на блокування загроз, виходячи з вибраного варіанту побудови КСЗІ і виділених на це коштів. На етапі проектування КСЗІ, після формування пропозицій щодо складу заходів і засобів захисту, здійснюється оцінка залишкового ризику для кожної пропозиції (наприклад, за критерієм “ефективність/вартість”), вибирається найбільш оптимальна серед них і первинна оцінка уточнюється. Якщо залишковий ризик перевищує гранично допустимий, вносяться відповідні зміни до складу заходів і засобів захисту, після чого всі процедури виконуються повторно до одержання прийнятного результату. |