Главная страница
Навигация по странице:

  • МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ З ОСНОВ КОРЕКЦІЙНОЇ ПЕДАГОГІКИ Голова циклової комісії викладачів фахових дисциплін

  • Основи корекційної педагогіки»

  • Список літератури: Основна література

  • Додаткові літературні джерела

  • Приклади тестових завдань: 1. Галузі корекційної педагогіки: а)

  • 5. - це діти, які мають суттєві відхилення від нормального фізичного або психічного розвитку, зумовлені вродженими чи набутими дефектами та потребують спеціальних умов навчання і виховання.

  • 6. Розрізняють такі групи причин виникнення порушень розвитку: а)

  • Т. Королюк Львів – 2012 Основи корекційної педагогіки Методичні. Методичні вказівки до вивчення курсу Даний курс передбачено навчальним планом спеціальностей Корекційна педагогіка


    Скачать 86 Kb.
    НазваниеМетодичні вказівки до вивчення курсу Даний курс передбачено навчальним планом спеціальностей Корекційна педагогіка
    Дата19.10.2020
    Размер86 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаТ. Королюк Львів – 2012 Основи корекційної педагогіки Методичні .doc
    ТипМетодичні вказівки
    #144043

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

    ПЕДАГОГІЧНИЙ КОЛЕДЖ

    ЛЬВІВСЬКОГО НАЦІОНАЛЬНОГО УНІВЕРСИТЕТУ ІМЕНІ ІВАНА ФРАНКА

    МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

    З ОСНОВ КОРЕКЦІЙНОЇ ПЕДАГОГІКИ

    Голова циклової комісії

    викладачів фахових дисциплін

    корекційної освіти

    Т. Королюк


    Львів – 2012
    Основи корекційної педагогіки
    Методичні вказівки до вивчення курсу:

    Даний курс передбачено навчальним планом спеціальностей: «Корекційна педагогіка», «Соціальна педагогіка», «Початкова освіта», «Дошкільна педагогіка» для студентів ІІ-х курсів у ІY семестрі та студентів

    ІІІ-х курсів у Yсеместрі (із врахуванням годин та семестру визначеними навчальним планом). Курс розраховано на 36 години аудиторного часу і складається з лекційного, семінарсько-практичного курсів та лабораторних робіт на базах практики (спеціальні навчальні заклади та навчально-реабілітаційні центри) із врахуванням напряму підготовки студентів, а також самостійної роботи студентів – 18 год.

    Методи контролю успішності студента: поточне опитування, оцінювання усних відповідей, тестування, контрольна робота, модульні зрізи знань.

    Форма підсумкового контролю для студентів напряму «Корекційна освіта» - диференційований залік, для студентів напрямів підготовки: «Соціальна педагогіка», «Початкова освіта», «Дошкільна педагогіка»– іспит.

    Метою вивчення курсу є ознайомлення студентів педагогічних напрямів підготовки із класифікацією, причинами виникнення, особливостями та формами організації роботи з дітьми із особливими освітніми потребами. Розкрити основні напрямки сучасної системи соціально-педагогічної, корекційно-реабілітаційної діяльності в сфері спеціальної освіти, впровадити поняття соціокультурний розвиток особистості у загальноосвітньому навчальному просторі.

    Курс «Основи корекційної педагогіки» є необхідним у підготовці студентів даних напрямів для поширення гуманізації ставлення суспільства до осіб з порушеннями психофізичного розвитку; допоможе виробити якісно нові підходи у підготовці фахівців в області соціального виховання дітей-інвалідів; поширювати та роз’яснювати інформацію про інклюзивну/ інтегративну системи освіти в закладах для дітей загального розвитку.

    Завданнями вивчення дисципліни є:

    • сформувати гуманістично-орієнтований професійний світогляд фахівців, які розумітимуть проблеми осіб з обмеженими можливостями та сприятимуть їх вирішенню;

    • сформувати цілісне та особистісне ставлення до історичної спадщини в області соціально-педагогічної підтримки осіб з порушеннями розвитку;

    • розкрити актуальну проблематику сучасних моделей соціально-педагогічної та корекційно-реабілітаційної допомоги.

    • забезпечити теоретичну підготовку студентів з питань розвитку дітей з психофізичними порушеннями та основ корекційної педагогіки;

    • ознайомити студентів із термінологією та психолого-педагогічними характеристиками дітей різних категорій порушень;

    • формувати практичні навички проведення корекційно-розвивальної роботи у повсякденному житті групи (класу) та під час навчально-виховної роботи на заняттях (уроках).

    На лекційні заняття винесено основні методологічні основи курсу: характеристики, класифікації та причини виникнення порушень розвитку у дітей. Розкриваємо методи, принципи, форми і прийоми організації соціально-педагогічної діяльності у роботі з дітьми із особливими освітніми потребами.

    На семінарських заняттях закріплюються та вдосконалюються теоретичні знання, студенти добирають матеріал необхідний для вирішення проблемних ситуацій, складання проектів, обговорюють проблеми які виникатимуть в процесі роботи (базується на досвіді практичному під час проходження педагогічної практики та спостережень).

    Самостійно опрацьовують додаткові літературні джерела, готуються до семінарських занять, займаються творчо-пошуковою роботою.

    По завершенню вивчення курсу студент повинен:

    • знати – теоретичні аспекти організації діяльності з дітьми із психофізичними порушеннями, класифікацію та причини виникнення порушень розвитку осіб, структуру порушень розвитку та шляхи організації корекційної роботи;

    • вміти – самостійно добирати методи і засоби роботи з дітьми та організовувати різні види корекційно-компенсаторної діяльності .


    Перелік тем для самостійного опрацювання:

    1. Розкрийте суть галузей корекційної педагогіки (сурдопедагогіка, тифлопедагогіка, логопедагогіка, ортопедагогіка, корекційна психопедагогіка).

    2.Дизонтогенез, як особливий спосіб розвитку.

    3.Чому основні закономірності розвитку є спільними для нормальних дітей та дітей з психофізичними порушеннями? Онтогенез.

    4. Порядок комплектування освітніх закладів для дітей з певними категоріями порушеннями.

    5.Розкрийте, якими принципами та методами керується педагог під час психолого-педагогічного вивчення дитини.

    6.Охарактеризуйте сучасні уявлення про порушення психофізичного розвитку та їх причини.

    7.Дайте характеристику діяльності ПМПК та розкрийте її значення.

    8.Розкрийте закономірності розвитку дитини з психофізичними порушеннями.

    9.Дайте характеристику поняттям: «корекція - компенсація», «абілітація - реабілітація».

    10. Розкрийте значення слуху в житті людини.

    11. Значення зорового аналізатора для формування пізнавальної діяльності та розвитку особистості дитини.

    1. Методи та принципи побудови навчального процесу для дітей з порушенням зору (слуху).

    2. Засоби корекції мовлення та розвитку спілкування для дітей з порушенням слуху (зору).

    3. Спеціальні види роботи для навчання дітей з порушенням слуху (зору) навчанню читати і писати.

    15. Етапи формування мовлення у дітей від народження до 6- ти років.

    16. Розкрите структуру мовнорухового аналізатора.

    17. Значення формування правильного мовлення у дітей.

    18. Форми і методи логопедичної роботи в загальноосвітніх закладах.

    19.Значення сім’ї та сімейного виховання у подоланні мовленнєвих порушень у дітей.

    20. Особливості корекційно-розвивальної роботи із розумово відсталими дітьми.

    21.Значення корекційно-розвивальної роботи із дітьми з психічними порушеннями.

    22. Дайте характеристику причинам. які викликають комплексні порушення.

    Також студентам пропонується індивідуальне навчально-дослідне завдання: підготувати доповідь на задану тему: «Дитячий церебральний параліч: особливості порушення опорної сфери та їх врахування в процесі організації навчальної діяльності», «Комплексні порушення психофізичного розвитку дітей», «Новітні інформаційні технології навчання осіб з тяжкими порушеннями мовлення», «Психолого – педагогічні умові корекції психічного розвитку дітей та перспективи їх соціалізації», «Актуальні проблеми тифлопедагогіки», «Диференційований та індивідуальний підхід до розумово відсталих дітей в процесі навчання», «Перспективи соціальної адаптації глухих та слабочуючих осіб, проблеми їх профорієнтації», розробити добірку літературних джерел з питань корекційно-розвивальної роботи з дітьми різних категорій порушень.

    Вимоги до виконання: доповідь оформити відповідно до стандартних вимог даного виду документації, зміст викладено на 15 сторінках, належно оформлено план доповіді, список використаних джерел.
    Список літератури:

    Основна література:

    1. .ПантонюкТ., НевмержицькаО., ПантонюкМ. Основи корекційної педагогіки: Навчально-методичний посібник. – 2-ге видання, доповнене і перероблене. – Дрогобич: Редакційно-видавничий відділ ДДПУ, 2009. – 324 с.

      1. Синьов В.М., Коберник Г.М. Основи дефектології: Навч. посібник – К.: Вища шк.., 1994.- 143 с.

    Додаткові літературні джерела:

      1. Амонашвілі Ш.О. Істина школи. – К.: СПД А.М. Богданова, 2005. – 72с.

      2. Бастун Н. А. Попередження ранньої інституалізації дітей із синдромом Дауна віком до п’яти років. – К., 2002.

      3. Дегтяренко Т.М., Вавіна Л.С. Корекційно-реабілітаційна робота в спеціальних дошкільних закладах для дітей з особливими потребами: Навчальний посібник. − Суми: ВТД "Університетська книга", 2008. – 302с.

      4. Дидактичні та соціально-психологічні аспекти корекційної роботи у спеціальній школі: Наук.-метод. зб./За ред. Бондаря В.І., Луцько К.В. – К. Інститут дефектології АПН України, 2000.

      5. Дидактичні та соціально-психологічні аспекти корекційної роботи у спеціальній школі: Наук.-метод. зб.: Вип. 8. Т.І. / За ред. В. І. Бондаря, В.В. Засенка. – К.:, 2006 – 323 с.

      6. Дидактичні та соціально-психологічні аспекти корекційної роботи у спеціальній школі: Наук.-метод. зб.: Вип. 8. Т.2. / За ред. В. І. Бондаря, В.В. Засенка. – К.:, 2006 – 323 с.

      7. Колупаєва А.А. Педагогічні основи інтегрування школярів з особливостями психофізичного розвитку у загальноосвітні навчальні заклади: Монографія. – К.: Педагогічна думка, 2007. – 458 с.Легкий О. Корекційні можливості застосування комп’ютера у спеціальній

      8. школі // Дефектологія. – 2002. - № 7.

      9. Максименко С. Емоційний розвиток дитини. – К.: Мікрос-СВС, 2003.

      10. Миронова С. Використання комп'ютера у корекційному навчанні // Дефектологія.–2003. - № 3.

      11. Питання догляду за особами з розумовою відсталістю в сучасній дефектології. Укладач: Руденко Л.М. Навчальний посібник. – К.: "ДІА", 2007. 128 с.

      12. Психолого-педагогічний супровід дітей шкільного віку з помірною та тяжкою розумовою відсталістю / За ред. В.І. Бондаря, В.В. Засенка. – К.: ТОВ „Поліпром”, 2006. – 156 с.

      13. Романчук О. Неповносправна дитина в сім'ї та в суспільстві. – Львів, 2008. – 334с.

      14. Синьов В. М. Розумова відсталість як педагогічна проблема. Навчальний посібник. – К.: 2007

      15. Соціально-педагогічна робота з дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями. Навчально-методичний посібник для соціальних працівників і соціальних педагогів / За ред. Проф. А.Й. Капської. – К.: ДЦССМ, 2003. – 168 с.

      16. Спеціальна педагогіка: Понятійно-термінологічний словник / За редакцією академіка В.І. Бондаря. - Луганськ: Альма-матер, 2003.– 436 с.

      17. Супрун М.О. Корекційне навчання учнів допоміжних закладів освіти: витоки, становлення та розвиток (друга половина XIX – перша половина XX ст. ): Монографія.− К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2005. – 328 с.

      18. Таранченко О.М. Система спеціального навчання дітей зі зниженим слухом в Україні (історичний аспект).: Монографія. – К.: „ЛІТО”, 2007. – 212 с.

      19. Теорія і практика олігофренопедагогіки: Збірник наукових праць: Вип. 2 / За ред.: В.В. Золотоверх. – К.: Наук.світ, 2007 – 176 с.

      20. Хохліна О.П. Цілі та показники ефективності освітнього процесу у допоміжній школі // Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. – 2006. – Випуск 6. Серія 19.

      21. Акимова М. К. Психологическая коррекция умственного развития школьников. – М.: Академия, 2002.

      22. Айзенберг Б.И., Юдилевич А.Я., Белоножко О.П. Диагностические и коррекционные аспекты использования компьютеров в работе с детьми, имеющими нарушения познавательной деятельности // Дефектология. – 1991. - № 6

      23. Баряева Л. Б. Обучение сюжетно-ролевой игре детей с проблемами интелектуального развития. – СПб., 2001.

      24. Бородулина С.Ю. Коррекционная педагогика: психолого-педагогическая коррекция отклонений в развитии и поведении школьников / серия "Учебники,учебние пособия". – Ростов н/Д:"Феникс", 2004. – 352 с.

      25. Выготский Л.С. Воображение и творчество в детском возрасте. - М.: Просвещение, 1991. - 186 с.

      26. Власова Т. А., Певзнер М. С. О детях с отклонениями в разви­тии.—М.,1973. —С. 37—46

      27. В помощь директору специальной школи: М., 1982.

      28. Гаврилушкина О. П., Соколова Н. Д. Воспитание и обучение умственно отсталых дошкольников. — М., 1985.

      29. Гонеев А.Д. и др. Основы коррекционной педагогики. – М.: Академия, 1999.

      30. Грошенков И.А. Занятия изобразительним искусством в специальной (коррекционной) школе VIII вида: Учебн. пособие для учителей спец. Коррекционних школ и студентов дефектолог. Ф-тов педвузов. – М., ООО „Институт общегуманитарних исследований”, В.Секачев, 2001.

      31. Гуткина Н.И. Психологическая готовность к школе. – М.:Академический Проект, 2000. – 3-е изд., перераб. и доп. – 184с. – (Руководство практического психолога).

      32. Дети с задержками психического развития/ Под ред.Т.А. Власовой, В.И.Лубовского,-М.,1980.

      33. Дети с ограниченними возможностями: проблеми и инновационние тенденции в обучении и воспитании. Хрестоматия по курсу „Коррекционная педагогика и специальная психология” / Сост. Н.Д. Соколова, Л.В. Калинникова. – М.: Издательство ГНОМ и Д, 2001.– 448 с.

      34. Дульнев Г. М. Учебно-воспитательная работа во вспомогательной шко­ле/Под ред. Т. А. Власовой и В. Г. Петровой. — М., 1981. —С. 5—17, 143—176.

      35. Казакова Т.Г. Развивайте у дошкольников творчество.- М.: Просвещение, 1985. - 192 c.

      36. Катаева А.А. Дидактические игры и упражнения в обучении дошкольников с отклонениями в развитии. – М.: ВЛАДОС, 2001

      37. Катаева А.А., Стребелева Е. А. Дошкольная олигофренопедаго­гика.—М, 1988. —С. 4—62.

      38. Королевская Т.К. «Видимая речь», десять лет в России // Дефектология. – 1999. - № 4

      39. Липа В.А. Психологические основы педагогической коррекции. - Д.: Лебедь, 2000.

      40. Маллер А. Р., Цикото Г. В. Обучение, воспитание и трудовая под­ готовка детей с глубоким нарушением интеллекта. — М., 1988.

      41. Мамайчук И.И. Психокоррекционные технологии для детей с проблемами в развитии. – СПб.: Речь, 2003.

      42. Мастюкова Е.М., Московкина А.Г. Семейное воспитание детей с отклонениями в развитии. – М.: ВЛАДОС, 2003.

      43. Медведева Е.А. Артпедагогика и арттерапия в специальном образовании. – М.: Академия, 2001.

      44. Межиева М.В. Развитие творческих способностей у детей 5-9 лет. - Ярославль: Академия развития, 2002. - 128 с.

      45. Организация и планирование воспитательной работи в специальной (коррекционной) школе-интернате, детском доме: М.: АРКТИ, 2006, 312 с. (Метод. биб-ка)

      46. Осипова А.А., Малашинская Л.И. Диагностика и коррекция внимания: Программа для детей 5-9 лет. – М.: ТЦ Сфера, 2002.

      47. Осипова А.А. Общая психокоррекция. – М.: ТЦ Сфера, 2004.

      48. Питерси М., Трилор Р. Маленькие ступеньки. – М.: Ассоциация Даун Синдром, 2001.

      49. Поваляєва М.А. Коррекционная педагогика. Взаимодействие специалистов. Коллективная монография / Под общ. Ред. М.А. Поваляевой. Серия „Учебники, учебниє пособия”. – Ростов-на-Дону: „Феникс”, 2002. – 352 с.

      50. Принципы отбора детей во вспомогательные школы/Под ред. Г. М. Дульнева и А. Р. Лурии.—М., 1973. —С. 4—19, 40—96.

      51. Рубинштейн С. Я. Психология умственно отсталого школьника.— М., 1979.

      52. Скороходова О.И. Как я воспринимаю, представляю и понимаю окружающий мир. – М.,1972.

      53. СпироваЛФ., Ястребова А.В.Учителю о детях с нарушениями речи. - М.:Просвещение,1978.

      54. Ткачева В.В. К вопросу о создании системы психолого-педагогической помощи семье, воспитывающей ребенка с отклонениями в развитии // Дефектология. – 1999. - №3. – С.30-36.

      55. Учащиеся вспомогательной школы: Клинико-психологическое изучение / Под ред. М. С. Певзнер, К. С. Лебединской. — М.,1979.- С.6—36.

      56. Хозиева М.В. Практикум по возрастно-психологическому консультированию. – М.: Академия, 2002.

      57. Чарова О.Б., Савина Е.А. Особенности материнского отношения к ребенку с интеллектуальным недоразвитием // Дефектология. – 1999. - №5 – С.34-37

    Інтернет джерела:

    1. http://www.pdkintl.org/kappan/k0206sti.htm

    2. http://www.disabilitystudies.ca

    3. http://www.ussf.kiev.ua

    3.www.canada-ukraine.org

    - http://canada-ukraine.org/Articles.htm

    - http://canada-ukraine.org/ukr_Journal_V1.htm

    4. http://www.learning.gov.ab.ca/k_12/specialneeds

    5. Alberta_Standards_for_Special_Education_ENG

    6. www.isp-2006.narod.ru

    7. http://www.ikpp.npu.edu.ua/

    Приклади тестових завдань:

    1. Галузі корекційної педагогіки:

    а) тифлопедагогіка, сурдопедагогіка, логопедагогіка, психопедагогіка, олігофренопедагогіка;

    б) олігофренопедагогіка, тифлопедагогіка, сурдопедагогіка, логопедагогіка, ортопедагогіка;

    в) олігофренопедагогіка, ортопедія, сурдопедагогіка, логопедагогіка, психопедагогіка;

    г) олігофренопедагогіка, тифлопедагогіка, психопедагогіка, ортопедія.

    2. Корекція -

    а) - розглядається як відновлення, заміщення недорозвинених чи пошкоджених функцій шляхом використання збережених або перебудови частково порушених функцій;

    б) - це система заходів, спрямованих на відновлення повноцінного суспільного буття особистості в цілому;

    в) - (з лат. поправка, часткове виправлення, зміна) розглядається, як психолого-педагогічна діяльність спрямована на виправлення порушень пізнавального розвитку;

    г) - це процес становлення особистості на основі засвоєння нею елементів культури соціальних цінностей.

    3. – це спосіб реабілітації у випадку, коли функція людини не була втрачена, а відсутня з самого народження, тобто це не відновлення втраченої функції, а формування у особи способів пристосування до життєдіяльності, оскільки відновлювати нічого.

    а) соціалізація;

    б) реабілітація;

    в) компенсація;

    г.)абілітація.

    4. Скільки категорій порушень розвитку визначено науковцями?

    а) 7

    б) 5

    в) 9

    г) 11

    5. - це діти, які мають суттєві відхилення від нормального фізичного або психічного розвитку, зумовлені вродженими чи набутими дефектами та потребують спеціальних умов навчання і виховання.

    а) діти з особливими потребами;

    б) діти з психофізичними порушеннями;

    в) діти-інваліди;

    г) діти з особливими освітніми потребами.

    6. Розрізняють такі групи причин виникнення порушень розвитку:

    а) вроджені і набуті;

    б) первинні і вторинні;

    в) спадкові і травматичні;

    г) генетичні і інфекційні.

    7. Теорію про складність структури порушення висунув:

    а) О.Лурія;

    б) В. Лебединський;

    в) М. Певзнер;

    г) Л.Виготський.

    8. Скільки класифікацій порушень мовлення розрізняють науковці?

    а) 4;

    б) 2;

    в) 3;

    г) 7.

    9. За класифікацією М. Певзнер розрізніють …форм олігофреній:

    а) 10;

    б) 4;

    в) 8;

    г) 6.


    написать администратору сайта