Главная страница
Навигация по странице:

  • 5.2A Жай бөлшектерге амалдар қолдану

  • Барлық оқушылар орындай алады

  • Оқушылардың көпшілігі орындай алады

  • Кейбір оқушылар орындай алады

  • Тілдік мақсат

  • Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

  • Интерактивті тақтамен жұмыс. Жұптық тапсырма

  • Жеке жұмыс: Қалыптастырушы бағалау

  • Өрнектің мәнін таба алды +

  • Кмж. мж ды тарауы 2a жай блшектерге амалдар олдану


    Скачать 1.18 Mb.
    Названиемж ды тарауы 2a жай блшектерге амалдар олдану
    Дата26.12.2021
    Размер1.18 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файла000f45ce-b45535de.doc
    ТипДокументы
    #318687

    Бекітемін




    ҰМЖ –дың тарауы

    5.2A Жай бөлшектерге амалдар қолдану

    Мектеп Мұхит атындағы ЖОББМ




    Күні: 6. 12.2017

    Пән мұғалімі

    Есенаманова Ж.Б




    Сынып: 5 а 5 б

    Қатысқандар: 5 а 5б

    Қатыспағандар: 5а 5б




    Сабақтың тақырыбы:

    Жай бөлшектерді аралас санға көбейту. Өзара кері сандар




    Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме

    5.1.2.22 Берілген санға кері санды табу

    5.1.2.21. Жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау

    5.1.1.12 Өзара кері сандар анықтамасын білу




    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушылар орындай алады

    Жай бөлшектерді көбейту ередесін біледі. Берілген бөлшекке кері бөлшек жаза алды

    Оқушылардың көпшілігі орындай алады

    Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келітіру арқылы қосып /азайтып/, содан соң көбейту ережесін қолданады.

    Кейбір оқушылар орындай алады

    Екі немесе одан да көп бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады, Екі немесе одан да көп бөлшектерді көбейтеді.

    Бағалау критерийі

    • Жай бөлшектің анықтамасын біледі, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек аралас сандарды ажыратады

    • Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келітіру арқылы қосып /азайтып/, содан соң көбейту ережесін қолданады Екі немесе одан да көп бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады

    • Екі немесе одан да көп бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады, Екі немесе одан да көп бөлшектерді көбейтеді.

    Тілдік мақсаттар

    Тілдік мақсат

    Жай бөлшектің анықтамасы...дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сан,

    Пәнге тән лексика мен терминология

    Жай бөлшектерді қосудың/азайтудың/ алгоритмі

    Жай бөлшектерді жай бөлшекке көбейтудің ережесі

    Жай бөлшектерді аралас сандарға көбейтудің ережесі

    Жай бөлшектерді натурал санға көбейтудің ережесі

    Өзара кері сандар анықтамасы

    Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер

    Жай бөлшек дегеніміз не? Бөлшек сызығы арқылы жазылған бөліндіні жай бөлшек дейміз.

    Жай бөлшектің түрлерін ата /дұрыс , бұрыс, аралас сан

    Жай бөлшектер қандай сандар жиынына жатады /рационал сандар жиыны

    Қандай бөлшектерді дұрыс бөлшек дейміз /алымы бөлімінен кіші

    Қандай бөлшектерді бұрыс бөлшек дейміз /алымы бөлімінен үлкен

    Аралас сан дегеніміз /бүтін бөлігі және бөлшек бөлігі бар сандар

    Құндылықтарға баулу

    Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

    Пәнаралық байланыс

    Бейнелеу өнері

    Қазақ тілі

    Алдыңғы білім

    Жай бөлшектің анықтамасы...дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сан, рационал сандар жиыны, аралас анды бұрыс бөлшекке айналдыра алады, бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыра алады

    Жоспар

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

    Ресурс

    Сабақтың басы

    2 минут

    2 минут

    3 минут


    -амандасу

    Мұғалім әрбір оқушыдан өзінің айтқанын хормен айтуды сұрайды.

    Мен оқуға келдім;

    Менің оқығым келеді;

    Маған оқу ұнайды;

    Мен жақсы оқимын;

    Оқу менің парызым.

    -топқа бөлу Оқушылар «Дұрыс бөлшек», «бұрыс бөлшек», «Аралас сан» болып 3 топқа бөлінеді. 

    Математикалық диктант

    1. Көбейтіндісі 1-тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды./иә/

    2. Натурал санға кері сан -алымы 1-ге тең, бөлімі сол натурал санға тең бөлшек. /иә/

    3. Кез келген санға кері сан- 1. /жоқ/

    4. Санды нөлге бөлуге болады. /жоқ/

    5. 1 өзіне өзі кері сан. /иә/

    Топтық тапсырма: оқушылар ребусты шеше отырып, бүгінгі сабағымыздың ұранымен танысады. "Ақыл жаста емес, баста"









    Сабақтың ортасы

    5 минут

    5 минут

    10 минут


    8 минут


    2 минут


    Интерактивті тақтамен жұмыс.



    Жұптық тапсырма:

    Кім жылдам? ойыны













    Деңгейлік тапсырма:

    А деңгейі:

    1. Жай бөлшектерді көбейтіндер:

    А) ә)

    В деңгейі:

    2. Аралас сандарды көбейтіндер:

    А) ә)

    С деңгейі:

    3. Қауынның массасы кг, ал қарбыздың массасы қауын массасынан 4 есе артық. Қауын мен қарбыздың бірге алғандағы массасы қандай?
    Жеке жұмыс: Қалыптастырушы бағалау

    1.Көбейтуді орындаңдар:

    А) Ә) б)

    2. Асқабақтың массасы кг, ал қарбыздың массасы одан 5 есе артық. Асқабақ пен қарбыздың бірге алғандағы массасы қандай?

    Дескриптор:

    1- тапсырма:

    а

    Жай бөлшектерді көбейте алды



    +

    ә

    Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра алды

    +

    Аралас санды жай бөлшекке көбейте алды



    +

    б

    Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра алды

    +

    Аралас санды натурал санға көбейте алды

    +

    2-тапсырма

    а

    Қысқаша берілгенін жазды.

    +

    Мәтін бойынша өрнек құра алды



    +

    Өрнектің мәнін таба алды



    +






    Сабақтың соңы

    2 минут

    Рефлексия:






    Саралау


    Бағалау


    Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

    Бүгінгі берілетін тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай.






    Сабақ бойынша рефлексия

















    написать администратору сайта