|
Кулмуратова. мж тарауы Мемлекет, соыс жне революциялар тарихынан Мектебі
ҰМЖ тарауы: Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
| Мектебі:
|
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
| Сынып: 10
| Қатысқандар - 21
| Қатыспағандар -
|
| Сабақтың тақырыбы
| Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
|
| Оқумақсаты
| 10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
|
| Сабақмақсаты
| Барлығы: Әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын талдайды;
Көпшілігі: Шыңғысхан жорықтарының ықпалымен Еуразия картасында орын алған оң және теріс өзгерістерін зерттейді:
Кейбірі: Моңғол шапқыншылығының әлемдік саяси жағдайларға әсерін өз пікірімен дәлелдейді
|
| Ойлаудеңгейі
| Жоғары деңгей дағдылары
|
| Бағалаукритерийі
| Әлемдегі өзгерістерге зерттеу жасау арқылы моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалайды
|
| Тілдікмақсаттар
| Оқушылар: Шыңғысхан жорықтарының Еуразия картасының өзгеруіне тигізген ыұпалын, оң және теріс салдарлары туралы қысқа нұсқаулық жазады (айтылым, тыңдалым, оқылым және жазылым дағдылары)
|
| Негізгі ұғымдар:
Моңғолдар, ондық, жүйе,ұлыс, империя, басқақтар, жасақ, құрылтай, түмендер, Ұлы жасақ, дүрбелең,ұлыс
|
| Диалог/жазылым үшін пайдалы сөздіктер:
Империялардың құрылусебептері…
Жаулаушылықсоғыстардыңзардаптары…
Тоталитарлық режимнің белгілері ретінде ….
Менің ойымша, басқару институты … сүйенуі керек.
Саяси режимдердің типтерін салысытыру арқылы мен … атап өте аламын.
|
| Талқылауға арналған сұрақтар:
Әлемдегі өзгертуде моңғол шапқыншылығының салдарлары қандай?
|
| Жазылымға арналған тапсырмалар: «Т» кестесі, Картамен жұмыс
|
| Тарихи концепт
| дәлел
|
| Құндылықтарға баулу
| - патриотизм
- ұлттық сана-сезім
- тәуелсіздік
- ар-ождан бостандығы
|
| Пәнаралық байланыс
| Қазақстан тарихы, география
|
| Алдыңғыбілім
| Монғол шапқыншылығы және монғол мемлекетінің құрылуы туралы мағлұматтары бар
|
| Сабақтыңбарысы
ежелгізамантарихыкезіндегінемесеқазіргізамандипломатиясыныңдамутарихынанфактілердіқолданаалады
|
| Жоспарланған уақыт
| Жоспарланған әрекеттер
| Ресурстар
|
| Басталуы
2 минут
3 минут
1 минут
| Ұйымдастыру кезеңі
Топтастыру: 1-топ Империя, 2-топ Ұлыс, 3-топ Ұлы жасақ;
(Ұ) БЫМ. «Жүйелілік органайзер» әдісі арқылы оқушылар
1206 жылдан бастап 1395 жылға дейінгі аралықты қамтитын уақыт сызығын толтырады
1-топ – даталар;
2-топ – оқиғалар;
3-топ – тарихи тұлғалар
(М) Сабақтың мақсаты мен бағалау критерий анықталады
| Қағаз қиындылары
Моңғол мемлекетінің құрылуы және моңғолдардың жаулаушылықтары http://cinref.ru/razdel/02400istoria_lichnosti/05/381301.htm
|
| Ортасы
12 минут
8 минут
9 минут
| (Т) «Тәжірибеңмен бөліс» әдісі. Оқушылар дереккөздер бойынша моңғол шапқыншылығының оң және теріс өзгерістерін зерттейді:
1-ші топ: түркі халықтары үшін моңғол шапқыншылығының салдары;
2-ші топ: моңғол шапқыншылығының славян халықтары үшін салдары;
3-ші топ: моңғол шапқыншылығының еуропалық елдері үшін салдары;
4-ші топ: моңғол шапқыншылығының орталық, оңтүстік Азия үшін салдары.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
(Жт) «Картаны оқыңыз» әдісі.
«Моңғол шапқыншылығы» кескін картасын толтыру.
Мемлекет шекарасында өзгерістердің орын алуы туралы алған білімдерін пайдаланып, 2-3 фактімен дәлелдейді.
ҚБ. «2х2» өзара бағалау
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
Тапсырма
1. Моңғол шапқыншылығының жағымды және жығымсыз салдарларын кестеге жазыңыз.
ауыр салықтар мен алымдар;
сауда және халықаралық қатынастарды дамыту;
суару жүйелерін жою;
халықтар арасындағы мәдени-сауда байланыстарын орнату;
қалыптасқан қарым-қатынастарды бұзу;
пошта және Ямская жүйесін енгізу;
жаппай кедейлік пен аштық;
феодализмнің артта қалған нысандарын күшейту;
орталықтандырылған билік;
мыңдаған адамдарды басып алу;
«Ясаның» дәстүрлі заңының жинағын енгізу.
«Ұлы құрылтай» құру (Парламент)
өндірістік күштерді жою;
халықты жаппай қырып-жою.
ҚБ. Өзін өзі бағалау
| Қосымша мәтін
Кескін карта
ҚБ парағы
|
| Аяқталуы
3 минут
1 минут
1 минут
| (Ж) Кері байланыс – «Өз позицияңды дәлелде»әдісі арқылы бүгінгі сабақ туралы пікірін білдіреді
Ұнады………….
Пайдасы бар……………….
Үйрендім- ………………………
Үйге тапсырма
Сабақты қорыту
| Стикер
|
|
Қалыптастырушы бағалау парағы
Тақырып
| Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
| ОМ
| 10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
| ОДД
| Жоғары деңгей дағдылары
| БК
| Әлемдегі өзгерістерге зерттеу жасау арқылы моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалайды
| Тапсырма:
Моңғол шапқыншылығының жағымды және жығымсыз салдарларын кестеге жазыңыз.
+ Жағымды жағы
| Жағымсыз жағы -
|
|
|
2. Моңғол шапқыншылығының әлемдік саяси жағдайларға әсеріне баға беріңіз.
| Бағалаукритериі
| Дескриптор
| Әлемдегі өзгерістерге зерттеу жасау арқылы моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалайды
|
- Моңғол шапқыншылығының жағымды салдарын ажыратып жазады;
- Моңғол шапқыншылығының жығымсыз салдарын ажыратып жазады;
- моңғол шапқыншылығының әлемдік саяси жағдайларға әсеріне баға береді.
|
|
Қосымшаақпарат
| Саралау – Сізқосымшакөмеккөрсетудіқалайжоспарлайсыз? Сізқабілетіжоғарыоқушыларғатапсырманыкүрделендірудіқалайжопарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағыбайланыс
|
|
|
| Рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма?
- Мен берілгенуақытішіндеүлгердімбе?
- Мен өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжәненеліктен?
|
| Қорытындыбағамдау
| Қандайекінәрсетабыстыболды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
| |
|
|