|
Навч практика. Навчальна практика. Навчальна практика студентів фвм
НАВЧАЛЬНА ПРАКТИКА СТУДЕНТІВ ФВМ
Розглянути ситуації та написати варіанти захворювань та порекомендувати подальші етапи діагностики. Тривалість – 1 день.
Свині
|
| У господарстві помічено суттєве підвищення випадків атрофії яєчників та сім’яників. Випадки ембріональної загибелі поросят почастішали. Прогресує безпліддя.
| Дефіцит марганцю, триптофану та метіоніну. K-гіповітаміноз.
| У господарстві відмічено суттєве погіршення заплідненості свиноматок. Почастішали випадки резорбції плодів та абортів на ранніх стадіях поросності. Значна частка новонароджених поросят мають підшкірні крововиливи в області шиї та голови. Поросята народжуються без щетини.
| Нестача йоду. Порушення функції щитоподібної залози, однією з причин якої є наслідки дефіциту йоду, і саме нестача йоду.
Йод входить у структуру гормону щитоподібної залози – тироксину та зумовлює його фізіологічну активність у регуляції процесів білкового, ліпідного, вуглеводного, водного та мінерального обмінів, саме тироксин є «контролером» стану енергетичного обміну та рівня теплопродукції в організмі. Йод сприяє підвищенню продуктивності, поліпшенню стану здоров’я тварин, стимулює ріст і розвиток молодняку.
| У господарстві відмічено суттєве погіршення заплідненості свиноматок. Почастішали випадки резорбції плодів та абортів. Поросята відстають у рості, статеве дозрівання відбувається із суттєвим відставанням. У новонароджених поросят вкорочені кінцівки; вони кульгають; кінцівки у суглобах майже не згинаються. У поросят з часом відмічають ожиріння.
| Дефіцит міді. У поросят (особливо віком 1,5 – 3 місяці) спостерігається відставання в рості, у них знижуються прирости маси (різке схуднення), погіршується загальний стан. Нестача марганцю.
D-гіповітаміноз. B1-гіповітаміноз.
| У свиней дуже поганий апетит. Вони неохоче поїдають корми, споживання кормів дуже низьке. Ззовні поросята виглядають понурими, часто облизують один одного, щетина настовбурчена. У свиноматок відмічають погану заплідненість. У поросят дуже малі середньодобові прирости.
|
| Поросята мають ознаки парезу, задні кінцівки паралізовані, відмічають геморагію. У свиней при забої діагностують некроз печінки та жовто-коричневе забарвлення підшкірного та внутрічеревного жиру. У свиноматок відмічають розлади статевих функцій.
| Дефіцит вітаміну C та E. Порушення співвідношення Ca і F. Дефіцит селену.
| У господарстві почастішали випадки передчасних опоросів. У свиноматок набряклі повіки, блювання та коліти. Народженні поросята мертві із збільшеними передніми кінцівками, відсутня щетина. Смертність поросят у перші 48 годин життя дуже висока і продовжує збільшуватися.
| Дефіцит цинку. Найчастіше хворіють поросята та підсвинки у віці 1,5 – 5 місяців та масою 25 – 70 кг, рідше прояв хвороби реєструють у свиноматок та кнурів.
|
ВРХ
| У корів відмічають спотворення апетиту: вони поїдають шерсть, гризуть дерев’яні предмети. Тварини виснажені, шерсть грубіє, скуйовджена. Шкіра лущиться. Частішають аборти, новонароджені телята слабкі або недорозвинені. Заплідненість корів значно знижується. У молодняка почастішала діарея, телята слабкі і відсоток смертності високий.
| Нестача солі в організмі тварини. Коли телята не отримують відповідну кількість їжі .Вони починають гризти стіни, дошки, колоди, лизати тварин і так далі від голоду.
| У корів спочатку розвивається нервове збудження з проявом агресивності, яка через який час змінюється станом пригнічення. У тварин відмічають жовтий колір слизових оболонок, в ділянці печінкового притуплення болючість. Серцебиття порушене, дихання прискорене, температура в нормі. На патологічному розтині відмічають жирову дистрофію печінки, ураження серця та нирок.
| Кетоз. Він розвивається внаслідок переважаючого порушення вуглеводного й жирового, а також білкового та мінерального обміну і характеризується накопиченням в організмі кетонових тіл.
Діагностика. Найпоширенішим методом діагностики є виявлення в сироватці крові бетагідроксибутирату (БГБ) на п'ятий день після отелення, бо цей вид кетонових тіл є стабільнішим за ацетон й ацетоацитат.
| У корів 3-5 лактації після отелення (5-10 діб) спостерігають такі симптоми: збудження чергується з пригніченням, хитка хода, погіршення апетиту, атонія передшлунків. Тварина здебільшого лежить з висунутим язиком з якого тече слина, відмовляється від їжі, випорожнюється рідко не встаючи. З очей виділяються сльози.
| Післяпологовий парез він пов’язаний з порушенням мінерального гомеостазу (кальцію, фосфору, магнію).
Діагностику проводять за характерними клінічними ознаками. Диференціюють післяпологовий парез від захворювань, що мають симптоми сильного пригнічення: післяпологової печінкової коми, маткових кровотеч, ацетонемії, кетозу, септицемії, післяпологового залежування різної етіології або навіть стану втоми після важкого отелення.
|
Птиця
| Під час інкубації яєць курей відмічено велику смертність зародків на 16-18-й день інкубації. У зародків атрофовані м’язи ніг з крововиливами та ожиріла печінка. Курчата вилуплюються слабкі, погано оперяются.
| Астеріоз. Захворювання виникає при порушенні умов утримання і годівлі: сирі, тісні, з поганою освітленістю приміщення, нестача в кормах сірковмісних амінокислот, ретинолу, кальциферолу. Сприяють розвитку хвороби порушення функції щитоподібної залози.Діагноз ставлять за характерними симптомами з урахуванням аналі- зу раціону.
Нестача вітаміну D. При нестачі вітаміну D (кальциферолу) відбувається порушення обміну кальцію і фосфору внаслідок порушення всмоктування їх в кишках і перетворення органічного фосфору в неорганічний. Діагноз ставлять за симптомами, патолого-анатомічними змінами і даними лабораторних досліджень крові з урахуванням умов годівлі і утримання. Виключають пероз і уровську хворобу.
| У індичат відмічають відмову від корму, скуйовджене пір’я та сухі гребінці. Під шкірою видні крововиливи. Почастішали випадки канібалізму. При розтині видно, що крововиливи є у всіх м’язах та деяких слизових оболонках.
| Гіповітамінози групи В.За нестачі в організмі вітамінів групи В завжди відмічають порушення обміну, різні ступені розладу функцій нервової системи, кровотворення, шкіри.Діагноз ставлять за даними комплексних клінічних, патоморфологічних і лабораторно-діагностичних досліджень, з урахуванням аналізу раціонів та анамнезу.
Дефіцит натрію в організмі птиці призводить до уповільнення росту й розвитку молодняку, зневоднення, зниження апетиту, розм’якшення кісток і рогівки ока. Також знижується статева активність, порушується терморегуляція й координація рухів.+ Спричиняє зниження приростів, у курей-несучок падає яйценосність на тлі зниження вагових показників яєць, шкаралупа стає крихкою. У стаді при цьому частішають випадки канібалізму.
| У курей відмічають відмову корму, спрагу, нервове збудження, яке змінюється пригніченням і сонливістю. З часом виникає парез кінцівок, гребінь синіє. Кури спочатку несуть неякісні яйця, а згодом яйцекладка припиняється. Дуже велика смертність.
| А-гіповітаміноз захворювання виникає внаслідок нестачі в організмі вітаміну А (ретинолу).При нестачі вітаміну А в організмі порушується регуляція білкового, вуглеводного, жирового і мінерального обмінів.Діагноз ставлять за характерними симптомами, патологоанатомічними змінами, з урахуванням аналізу раціону на вміст каротину і даних біохімічного дослідження печінки і жовтка яєць на вміст ретинолу. При диференціальному діагнозі необхідно виключити інфекційні хвороби верхніх дихальних шляхів і очей – інфекційний ларинготрахеїт, інфекційний кон’юнктивіт, віспу-дифтерит, хронічну респіраторну хворобу.
|
Ознайомитися з презентацією «Сигнали корів» та коротко писати цю систему. Тривалість 0,5 дня.
Сигнал корів:
Корм
Тварин слід годувати багато разів протягом доби. Корм повинен бути смачним та в зручному доступі. Якщо його подача відбувається часто (більше двох разів на добу) і корм регулярно підсувається, то корові не доведеться з’їдати занадто великі порції. Надання свіжого корму стимулює тварин підходити і їсти його. Щоб багато їсти корова повинна і багато пити.
Вода
Для стабільного надою молока тварина повинна бути забезпечена чистою водою з відповідним вмістом мінеральних речовин. Кожна поїлка має бути розміщена зручно і чиститися не рідше, ніж тричі на тиждень. Корови п’ють від 6 до 14 разів на добу, зазвичай після доїння і часто — після прийому їжі. Вони випивають воду швидкими ковтками: до 15 л за 45 с. Бажана температура води — від 17°С до 27°С.
Світло
Для більшої продуктивності коровам необхідно 16-18 годин світла на день і 6-8 годин темряви. Для сухостійних корів має бути навпаки.
Повітря
полегшене дихання охолодження тіла за допомогою легень та шкіри в сухому приміщенні менший відсоток розвитку різних бактерій хороший доступ повітря дає тваринам змогу дихати свіжим повітрям та позбутися вуглекислого газу, який виробляють корови оптимальна температура для корів становить від +5˚С до +15˚С.
Простір
чистити стійла потрібно 3 раза на день оновлення підстилки (щотижня)
Два попередніх пункта забезпечує максимальний час лежання корів (14 годин на добу) і найнижчий ризик для розвитку інфекцій.
Розміри стійла потрібно завжди враховувати, для комфортного відпочинка корови в них та зручного виходу з них. Також правильно вирахований розмір стійла забезпечує її безпеку він саме поранень та її спокій.
Відпочинок
Для хороших надоїв молока коровам потрібний добрий відпочинок. Їх відпочинок проходе в стійлах які повинні бути чисті та забезпечені комфортною підстилкою. Стійла повинні бути відповідного розміру для запобігання смо поранення та спокою тварини.
Ознайомитися з сучасним обладнанням для випоювання молока телятам (відео, презентації, брошури). Тривалість 0,5 дня.
Метаболічне програмування - інтенсивна годівля телят, яка забезпечує більші надої молока в майбутньому.
Сучасна система випоювання телят:
полегшує роботу працівникам та господарям ферми кожне теля отримує свою індивідуальну порцію телят випоюють збираним молоком, незбираним молоком або їх сумішю цих двох (зазвичай обирає господарь) надає інформацію по кожному теля для виявлення проблем а їх своєчасному вирішенні має стирилізуючу систему , яка підтримує певну гігієну обладнання для випоювання телят мають ваги які контролюють вагу телят та обробляють їх дані в подальшому надаючи господарю дані по розвитку кожного теля полегшує відлучення телят від молока
Розпізнати рослини, які виявили під час огляду пасовища і скласти рекомендацію про доцільність випасання корів у місцях, де ростуть ці трави. Якщо трави небажані для згодовування необхідно розробити подальші дії щодо їх знешкодження ч видалення. Тривалість – 1 день.
Фото рослин розміщені в цій же папці на Платформі Мудл (6 штук).
Борщівник Сосновський
Борщівник був окультурений спеціально для впровадження в сільськогосподарське виробництво в якості силосної культури ще в сорокові роки минулого століття. З середини XX століття Борщівник Сосновський культивували в СРСР як силосну рослина. Пройшли роки, борщівник Сосновського зник з колгоспних полів з дуже простої причини - запах ефірних речовин, які містяться в рослинах, передавався в молоко. Ці ефірні речовини не смертельні, навіть нешкідливі, але пити таке молоко люди не побажали. У 70-х роках борщівник порадили вирощувати полякам, однак місцевим тваринникам він не сподобався через гіркоти в молоці. До того ж з'ясувалося, що рослина отруйна. І хоча вирощувати борщівник в Польщі перестали, його ще довгий час називали не інакше як "помста Сталіна”.
Аконіт
Отруйна рослина, яка становить найбільшу небезпеку для сільськогосподарських тварин, особливо в період цвітіння, адже навіть у разі висушування вони не втрачають своїх отруйних властивостей. Знищують аконіт методом скошування та випалюванням.
Амброзія полинолиста
Псує смак молока. Якщо в їжу дійних корів, кіз і інших тварин потрапляє квітуча амброзія, молоко набуває різкого неприємного запаху і смаку.
Перед цвітінням, у період бутонізації потрібно скошувати рослину або виривати із корінням та знищувати шляхом спалювання у спеціально визначених місцях. На узбіччях доріг можна застосовувати гербіциди для обприскування. На невеликих площах і присадибних ділянках потрібно проводити механічну боротьбу шляхом ручного прополювання і скошування в міру відростання бур'яну, а також можна використовувати натрієву і амінну сіль.
Грястиця збірна
(багаторічна рослина родини тонконогових)
Грястиця збірна належить до цінних кормових культур. В порівнянні з іншими злаками її трава містить більше цукру і добре споживається худобою, до того ж рослина доволі посухостійка, чудово відновлюється після скошування. Окрім зеленої маси з цієї рослини отримують якісне сіно.
Пилок цього виду алергенний і може викликати так звану сінну лихоманку.
Еспарцет
(багаторічна бобова рослина, яка процвітає на тонких крейдових, вапнякових чи кам’янистих ґрунтах)
Не уступає по кормової цінності, вмісту білка та інших поживних речовин люцерні і конюшині. По поживності і вмісту білка він не поступається люцерні. В 1 кг сіна еспарцету міститься 0,54 кормової одиниці і 106 г перетравного білка.
Лядвенець рогатий
(сінокісно-пасовищна кормова бобова трава )
Використовують переважно для випасання тварин на пасовищах як компонент злаково-бобових сумішей. Добрий травостій отримується через два роки, так як лядвенець проростає повільно. Але після того як ця культура приживеться, пасовище стає багаторічним, так при повній стиглості дозрілі боби розкриваються і самопідсіваються. Тварини добре споживають зелену масу до цвітіння. Вітамінне сіно з лядвенцю вважається дієтичним кормом для всіх сільськогосподарських тварин.
|
|
|