Главная страница
Навигация по странице:

  • Об`єктом мого дослідження

  • Мета дослідження

  • Гіпотеза дослідження

  • СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  • Доповідь. Оптимізація пізнавальної діяльності учнів початкової школи


    Скачать 18.35 Kb.
    НазваниеОптимізація пізнавальної діяльності учнів початкової школи
    Дата18.01.2021
    Размер18.35 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаДоповідь.docx
    ТипЗакон
    #169292

    Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

    Глухівський національний педагогічний університет

    імені Олександра Довженка

    Доповідь на тему:

    «Оптимізація пізнавальної діяльності учнів початкової школи»

    Підготувала студентка

    Факультету

    початкової освіти

    61М-ПО групи

    Ланіна Т.О.

    Глухів 2020

    У Законі України «Про загальну середню освіту» зазначено: «Завданням загальної середньої освіти є формування особистості учня, розвиток його здібностей і обдарувань». [2]

    У національній доктрині розвитку освіти (XXI століття) вказано: «Головна мета української системи освіти – створити умови для розвитку і самореалізації кожної особистості як громадянина України…». [3]

    Значне місце в досягненні цієї мети відведено саме початковій школі. Перед учителями стоїть завдання, щоб школярі не тільки засвоїли матеріал, а й могли вільно застосовувати знання та вміння для вирішення навчальних та життєвих проблем, для отримання пізнавального досвіду.

    Тобто, як ми бачимо, нові завдання шкільної освіти спрямованні на демократизацію навчального процесу в школі та на формування особистості яка здатна до раціональної творчої праці.

    На даний період у нашому світі відбувається масштабна комп’ютеризація та інтенсивний розвиток всіх галузей науки і виробництва. Тому слід пам’ятати що сучасні діти прагнуть більш «нового» від навчання. Те що, ще вчора було цікавим, може бути не актуальним для учнів сьогодні.

    Пізнавальна діяльність - це емоційна, вибіркова спрямованість особистості, яка звернена до предмета й інтересу, пов'язаної з ним, що супроводжується внутрішнім задоволенням від результатів цієї діяльності. Цей інтерес має пошуковий характер, підвищує можливості розумового розвитку учня Спеціальні дослідження проблеми активізації пізнавальної діяльності учнів у процесі навчання показують, що вона значною мірою залежить від наявності внутрішніх спонукальних сил до навчання, що такими силами є мотиви, потреби, інтереси. Саме вони зумовлюють цілеспрямовану діяльність людини.

    Під оптимізацією пізнавальної діяльності слід розглядати таку організацію сприймання навчального матеріалу учнями, при якій відбувається засвоєння знань через розкриття взаємозв’язків між явищами, порівняння нового з відомою інформацією, конкретизації, узагальнення, оцінки навчального матеріалу з різних точок зору. Оптимізація спрямована на стимулювання процесу усвідомлення учнями їх загальних інтересів і потреб, визначення потрібних засобів і активних дій для досягнення мети. Щоб оптимізувати пізнавальну діяльність школярів, треба перш за все оптимізувати їх мислення, використовуючи певні засоби навчання.

    Проблемою пізнавальної діяльності займалися такі вчені, як: Л.Виготський , П.Гальперін, О.Лурія, Л.В. Артемова та інші. У психологічній та педагогічній літературі висвітленні результати спеціальних досліджень в яких розкривається роль пізнавальної діяльності в навчальному процесі, специфіка та особливості даної проблеми ( Н.М.Бабік, О.І.Киричук, О.Я. Савченко та інші.) Автори вважають що саме пізнавальна діяльність є запорукою успішного навчання. Результати досліджень свідчать про те що освіта потребує реформування та змін, саме для оптимізації пізнавальної діяльності. [1]

    Актуальність теми мого дослідження полягає в тому, що процес пізнання у дітей не завжди носить цілеспрямований характер, в основному він є епізодичним та нестійким. Тому виникає необхідність в оптимізації пізнавальної діяльності, здобутку свідомих знань, розвитку інтересу до навчальної діяльності, Людина , що не знає нічого, може навчитися, справа тільки в тому, щоб запалити в ній бажання вчитися.

    Об`єктом мого дослідження є пізнавальна діяльність учнів початкових класів.

    Предметом дослідження є засоби оптимізації пізнавальної діяльності молодших школярів на уроках.

    Мета дослідження: розглянути оптимізацію пізнавальної діяльності, як умову ефективного навчання.

    Відповідно до мети, об`єкта та предмета дослідження ставлю такі завдання:

    - розкрити зміст поняття «пізнавальна діяльність»;

    - проаналізувати праці вчених щодо проблеми оптимізації пізнавальної діяльності учнів;

    - знайти шляхи розв’язання проблеми пізнання в освітньому процесі;

    - дослідити ефективність використання засобів навчання, спрямованих на пізнавальну діяльність учнів на уроках.

    Гіпотеза дослідження: полягає в тому, що оптимізація пізнавальної діяльності учнів в процесі навчання, буде ефективною за умов:

    - впровадження нових методик та технологій при проведенні уроку;

    - активізації навчальної діяльності молодших школярів за допомогою новітніх технологій ;

    - орієнтації навчальної роботи на загальний розвиток учнів;

    - запровадження у шкільну практику технологій, спрямованих на підвищення сформованості системи вмінь і навичок навчальної праці.

    СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

    1. Артемов В.А. Психология обучения/ В.А. Артемов.− М.: Просвещение, 1969. − 278 с.

    2. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/651-14#Text

    3. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/347/2002#Text


    написать администратору сайта