Имя файлаПравила баскетболу.docx
    ТипДокументы
    #196487

«Основні прийоми дитячого баскетболу, які допоможуть освоїти правила»

Основний прийом, який необхідно освоїти — це ведення м’яча. Їм дитина опановує в кілька етапів:

• вдарити м’ячем об підлогу і зловити, або підібрати його 1-2 руками.

• вдарити м’ячем об підлогу однією рукою, а зловити — інший .

• зафіксувавши на одному місці, відбивати м’яч, який передається товаришем, по черзі різними руками.

• вести м’яч навколо власної осі.

Малюки вчаться основам ведення м’яча, і просто звикають до нього.

Наступний обов’язковий прийом — це технічний кидок м’яча в корзину. Освоювати також потрібно в кілька етапів:

• потрапляти м’ячем для початку в щит, а потім і в кільце з місця.

• здійснювати кидок, перед цим зробивши один удар об підлогу м’ячем .

• робити кидок двома руками від грудей після ведення м’яча і (або) після стрибка.

Змагання в влучності. Наступним етапом освоєння гри в баскетбол за правилами стає навчання техніці прийняття м’яча від партнера двома руками, його кидка від грудей, а потім того ж вправи, але вже від плеча однією рукою, як стоячи на місці, так і після ведення м’яча.

Класичні правила баскетболу по пунктам

1. Грають дві команди, кожна з 12-ти чоловік. З них 5 гравців — польові, інші — гравці на заміну. Баскетбольний матч складається з чотирьох таймів, кожен по: 10 хвилин — за правилами FIBA. 12 хвилин — за правилами NBA. Між таймами передбачені короткі тайм-аути, по кілька хвилин.

2. Точний кидок приносить команді 1,2 або 3 очки. 1 — якщо м’яч закинутий зі штрафного кидка. 2 — якщо кидок здійснений з близької або середньої дистанції. 3 — якщо кидок зроблений з дальньої дистанції (через «триочкової лінії»).

3. Нічиїх в баскетболі не буває. Якщо в основний час обидві команди набирають однакову кількість очок, то призначається 5-хвилинний овертайм. Якщо ж і він завершиться в нічию, то призначається наступний овертайм — до тих пір, поки не визначиться переможець.

4. У «дорослому» баскетболі діє «Правило двох кроків»: гравцеві, володіє м’ячем, дозволяється зробити не більше двох кроків, після чого він зобов’язаний або дати пас, або здійснити прицільний кидок — в загальному, розлучитися з м’ячем. Третій крок — вже «пробіжка», за яку м’яч віддається команді суперників. Зупинка після ведення з м’ячем в руках і знову починає дриблінг кваліфікуються як «подвійне ведення», яка також призводить до віддачі м’яча суперникам. Тому і під час зупинки баскетболіст повинен продовжувати ведення (тобто стукати м’ячем об підлогу, ведучи його). М’яч в баскетболі можна вести і однієї, і іншої, і по черзі, але тільки не двома руками відразу. Якщо гравець отримав м’яч, стоячи на місці, або зупинився після того, як отримав м’яч, йому не дозволяється відривати від підлоги опорну ногу раніше, ніж він випустить м’яч з рук.

5. На відміну від «дитячого» баскетболу, у «дорослому» є також «Правило трьох секунд», що забороняє будь-якому гравцеві з атакуючої команди перебувати в зоні штрафного кидка більше трьох секунд.

6. Баскетбольне поле для «дорослих» матчів повинно мати форму прямокутника і тверде, ідеально рівне покриття. Розмір майданчика для визначається правилами як 28 метрів в довжину і 15 метрів у ширину. Висота стелі приміщення, згідно з правилами, повинна бути не менше семи метрів. До речі, до 70-х років офіційні змагання з баскетболу проводилися не тільки в залах, але і на відкритому повітрі.

7. «Правильна» розмітка:

• обмежувальна лінія по всьому периметру майданчика.

• центральна лінія, що ділить поле навпіл.

• коло 1,8-метрового радіусу в центральній зоні.

• «триочкові лінії»: півкола радіусом в 6,75 м (в FIBA) або 7,27 м (в NBA).

• лінії штрафного кидка: довжиною 3,6 м від лицьової лінії, паралельно їй, таким чином, щоб її дальній край перебував на відстані 5,8 м від внутрішнього краю лицьова й лінії, а середина співпадала б з серединою лицьової лінії.

Стартує матч в центрі майданчика. При цьому суддя підкидає м’яч вгору, між двома гравцями протиборчих команд. Брати м’яч в руки їм не можна, можна тільки торкнутися його. Момент торкання є моментом початку матчу, і стартує відлік ігрового часу. Ігровий час фіксується суддею-Секундометриста.

Після кожного свистка секундомір зупиняється — і з відновленням гри запускається знову. (Звідси в баскетболі терміни «живий м’яч» і «мертвий м’яч».)

Цікаво, що за колишніми правилами гравець міг володіти м’ячем необмежений час, як в «дитячому» варіанті баскетболу. У 1960-і роки був введений 30-секундний (в FIBA) і 24-секундний (в NBA) ліміт часу: при його закінчення команда м’яч втрачає. По свіжих правилам FIBA ​​2000-го року, в цілому на атаку командам теж відводиться не більше 24-х секунд. У складі суддівської бригади навіть є спеціальний «оператор 24-х секунд», що стежить за чітким дотриманням даного правила. Крім того, введено також «Правило восьми секунд» (за цей час команда, що опанувала м’ячем на своїй половині майданчика, зобов’язана перевести його з тилової зони на передову).

Нерідко суддям доводиться розігрувати в ході матчу так звані « спірні м’ячі ». М’яч визнається спірним в наступних випадках:

• коли два суперника міцно схопили м’яч і ніяк не поступаються його один одному.

• коли м’яч вилетів за межі майданчика від торкання відразу двох гравців протиборчих команд, або суддя не може на 100% точно визначити, який з гравців торкнувся м’яча останнім.

• коли м’яч завис — застряг між щитом і кільцем. і т.д.

У складі кожної грає команди — п’ять польових гравців, плюс ще 5-7 спортсменів в запасі. Кількість замін баскетбольними правилами не обмежена. Однак проводити їх можна тільки під час зупинки секундоміра.

Згідно з правилами FIBA, на змаганнях баскетболісти виступають під номерами з 4 по 15. Числа 1, 2 і 3 не використовуються, так як судді по ходу матчу часто використовують жести з цими числами.

аборонені прийоми, які караються попередженнями (фолами) — це удар суперника по руках, штовхання або затримки руками, наступання на ноги, зустріч суперника ногою (як прямий, так і зігнутою в коліні). Якщо протягом матчу гравець отримує п’ять зауважень (в FIBA) або шість (в NBA), то він видаляється з поля до кінця зустрічі.

У спортивній секції з баскетболу грамотно будується колективна робота, яка благотворно впливає як на фізичну підготовку, так і на розумовий розвиток дітей. Дитина гарантовано отримує на заняттях ще й емоційне розвантаження, яка, безумовно, регулярно потрібна школярам і дошкільнятам. Грамотний педагог починає кожне тренування з ретельної розминки, що дозволяє значно знизити ризик виникнення травм. Активна частина заняття для дітей триває від 20 до 40 хвилин , щоб вони не сильно втомлювалися , морально і фізично , від тренувального процесу , і не втрачали інтерес до баскетболу , а , навпаки , відкривали все нові грані цього чудового виду спорту !

Кошик, яка і дала назву грі (кошик по-англійськи «баскет») являє собою металеве кільце діаметром 45-47 см, з натягнутою на ньому сіточкою без дна). За правилами «дорослої» баскетболу, вона кріпиться на висоті 3,05 м на щиті, який паралельний лицьової лінії площадки.

Правильний одяг для баскетболу: вільна, але не висить.

За правилами, кошик не повинна безпосередньо стикатися зі щитом, і товщина металевого прута, з якого зроблено кільце, повинна бути 16-20 мм. Розміри щита, за правилами — 1,8 м в ширину і 1,05 м у висоту. Але для стрітболу (на вулиці) використовуються менші за розмірами щити, ніж в залах, а саме — від 1 до 1,3 м шириною і від 0,8 до 1 м у висоту.

Одяг для баскетболу використовується досить вільна, що не сковує рухи. Але і не висить мішком, щоб дитина не заплутався у власних шортах або майці під час гри. Кросівки або кеди кращі легкі, з м’якою і пружною підошвою, але з жорсткою п’ятою. Не завадять м’які захисні налокітники та наколінники.

Перші роки занять (до 9-10 років) діти грають в «полегшений» вид баскетболу, з спрощеними правилами. З 12 років молоді баскетболісти вже можуть брати участь в офіційних змаганнях, в тому числі і на всеукраїнському.

им може бути корисний баскетбол для дітей?

• Під час цієї гри їм постійно доводиться бігати, стрибати, пружинити на ногах, нахилятися, піднімати руки, кидаючи м’яч. Тим самим, тренуються і розвиваються практично всі групи м’язів: ноги і руки, спина і черевний прес. Дитина стає більш струнким і спритним, звикає вправно володіти своїм тілом і впевнено координувати всі рухи.

• Кожен баскетбольний матч триває досить тривалий час. Це відмінне тренування витривалості. Відмінно зміцнюються дихальна та серцево-судинні системи — вони починають «працювати чітко, як годинник».

• Щоб влучно кинути м’яч, потрібен хороший окомір. Щоб вгадати, де виявиться м’яч, товариш по команді або суперник в наступну секунду — потрібні просторове і логічне мислення. Ці важливі якості баскетбол розвиває дуже добре.

• Крім фізичних якостей, заняття баскетболом дають дитині емоційну розрядку, загартовують характер, вчать себе контролювати і співпрацювати з іншими людьми (товаришами по команді).

Для рослих дівчаток баскетбол є відмінним способом позбавлення від комплексів і успішної соціалізації.