Жоспардың тарауы:
| Мектеп: «Оңтүстік Қазақстан гуманитарлық-экономикалық колледжі» ЖШС.
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
Қошқар Арапат
| Топ: БҚЕ-21-9К
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Дүниежүзі елдерінің экономикалық даму көрсеткіштері
| Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
| Дүниежүзі елдерін экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
| Сабақтың мақсаты
| Елдердің экономикалық даму деңгейін анықтай алады Жекелеген елдердің даму көрсеткіштерін салыстырады және талдай алады. Дүниежүзі елдерін даму деңгейі бойынша жіктеу арқылы топтастыра алады
| Бағалау критерийі
| – Елдердің экономикалық даму деңгейін анықтайды.
– Елдердің даму көрсеткіштерін салыстырады, талдайды
– Дүниежүзі елдерін даму деңгейі бойынша жіктейді
| Ойлау деңгейі дағдылары
| Қолдану, талдау, жинақтау
| Тілдік мақсаттар
| ЖІӨ, қоныс аударушы капитализм елдері, мешеу елдер, үлкен жетілік, пәтер жалдаушы елдер, плантациялық елдер, өтпелі экономикалық елдер
Тақырып бойынша терминдер:көрінбейтін экспорт, маркетинг, хай-тек, ақпараттық экономика
| Құндылықтарға баулу
| Оқушылар сабақ барысында топтық, жұптық тапсырмаларды орындай отырып, өзара ынтымақтастықта жұмыс жасауға, жанындағы адамдарды құрметтей білуге дағдыланады. Өзге елдердің экономикасын біле отырып, өзеліне, оның экономикасына деген сүйіспеншілігі артады;
| Пән аралық байланыс
| Дүниежүзі тарихы – дүниежүзі елдерінің шаруашылығын біледі
| Алдыңғы білім
| Дүниежүзі елдерінің шаруашылығы, экономикасы.
| Сабақ барысы
| Сабақтыжоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланғаніс – әрекеттер
| Р Ресурстар
| Сабақтың басы 5-6 минут
Сабақтың ортасы
7- 8 минут
7-10 минут
7-8 минут
| Ұйымдастыру.
Сәлемдесу. Жүректен жүрекке сәттілік тілегі.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау. Тақырыпқа сай бейнематериал көрсетіледі.
Елдердің даму көрсеткіші дегеніміз не және оған нелер жатады?
Оқушылар жеке ойланады, бірнеше оқушы жауап береді.
Сабақтың тақырыбы анықталады.
«Пазл» әдісі арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар пазлдар арқылы дүниежүзі елдерінің мемлекеттік туының қима бөліктерін құрастыру бойынша топтасады.
Топтастыру.
1-суретте АҚШ-тың мемлекеттік туының бейнесі
2-суретте Германияның мемлекеттік туының бейнесі
3-суретте Жапонияның мемлекеттік туының бейнесі 1-топ - АҚШ 2-топ - ГЕРМАНИЯ 3-топ – ЖАПОНИЯ
Тапсырма №1.
Топтық жұмыс Тірек сызба технологиясын қолдана отырып, әр топ оқушылары дүниежүзі елдерінің әлемдік экономикадағы орнын анықтау Елдердің әлемдік экономикадағы
орны
Экономикасы Өтпелі экономика Дамушы елдер
дамыған елдертән елдері
Бағалау критерийлері
| Дескриптор:
| Ұпайы
| Дүниежүзі елдерінің әлемдік экономикадағы орнына сипаттама беру
| Дүниежүзі елдерінің әлемдік экономикадағы маңызын түсіндіреді;
| 1
| Дүниежүзі елдерін әлемдік экономикадағы орны бойынша топтастырады
| 1
|
Тапсырма №2 Топтық жұмыс. «Эйлер шеңбері» әдісі арқылы ұйымдастырылады. Экономикасы дамыған елдер тобынан 1 елді таңдап, кестені толтырыңыз.
Экономикасы дамыған елдер тобы
| Мемлекет аты
| Экономикасының жетекші саласы
| Жетекші салаға әсер ететін факторлар
|
|
|
|
|
| Презентация
Суреттер
Бейнематериал
https://youtu.be/-62u1k4Y3t8
Постер
Кесте
Үлестірме қағаз
| Сабақтың соңы
4-5 минут
2-3 минут
| Кері байланыс Шабадан. Еттартқыш. Қоқыс шелегі. Оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдерінің деңгейін көрсету үшін осы үшеуінің біреуіне орнату қажет.
Чемодан – бүгінгі мәліметтің барлығы түсінікті, барлығы да керекті мәлімет
Еттартқыш – бүгінгі мәліметтерді сараптап өзімен қажеттісін аламын
Қоқыс шелегі – бүгінгі мәлімет түсініксіз болды, ешқайсысы қажет емес Үй тапсырмасы: «Қазақстан «дамыған елдер» қатарына ену үшін...» тақырыбында шағын эссе.
| Түрлі-түсті стикерлер таратылады
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз
| Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Критериалды бағалау
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасынсақтау
| Оқушылар 2-ші тапсырманы «Эйлер шеңбері» әдісі арқылы жүзеге асырады. Экономикасы дамыған елдер тобынан 1 елді таңдай отырып, мәліметтер жинақтайды және саралайды. Өз ойларын осы әдіс бойынша шағын постерге түсіріп, дүниежүзі елдерінің әлемдік экономикадағы орнына сәйкес тобын анықтайды. Сондай-ақ сол елдің экономикасындағы жетекші саланы көрсете отырып, мысалдар келтіре алатын болады. Топтық жұмыста топ ережесімен жұмыс жасауды және басқалардың ойын сыйлауды үйренеді. «Эйлер шеңбері» әдісі арқылы өз пікірін ашық жеткізуді, өз ойын еркін айтуға дағдыланады.
Осындай әдісті өз сабағыма қолдана отырып, мен оқушы өз ойын ашық айта білуге және өзіне деген сенімділігі мен жауапкершілігін арттыра аламын. Кестемен жұмыс тапсырмаларын көптеп жүргізе отырып, қабілетті оқушылардың іздене түсуі үшін қосымша сұрақтар беремін.
| -топпен жұмыс барысындағы белсенділік таныту әрекеттерін бақылау.
-жұптық тапсырмаларда іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау;
-оқушылар өздерін еркін ұстауы бойынша, пікірлерін ашық жеткізу бойынша бақылау
-әр тапсырма орындалғаннан соң смайликтер арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды;
-әр топ өз смайликтерін қоржындарына жабыстырады.
| География кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері және партада дұрыс отыру ережелері.
АКТ-мен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі.
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесеоқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқу мақсатын ақолжеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| Бағалау критерийі
| Дескриптор:
| Ұпайы
|
Берілген мемлекеттердің даму деңгейін анықтайды және жіктейді
| Дамыған елдер бойынша жіктейді;
| 1
| Дамушы елдер бойынша жіктейді;
| 1
| Өтпелі елдер бойынша жіктейді;
| 1
|
Бағалау критерийі
| Дескриптор:
| Ұпай
| Экономикасы дамыған елдерді талдайды және мысал келтіреді
| Дамыған елдер тобын атайды;
| 1
| Мемлекетті атайды;
| 1
| Экономикасының жетекші саласын көрсетеді;
| 1
| Жетекші салаға әсер ететін факторды анықтайды;
| 1
|
Тапсырма №3.
Жұптық жұмыс. «Ойлан.Жұптас.Бөліс» әдісі арқылы берілген мемлекеттерді даму деңгейі бойынша жіктейді (АҚШ, Бразилия, Қытай, Жапония, Непал, Малайзия, Литва, Камбоджа, Кувейт, Бахрейн, Чехия, Бельгия, Аустралия, ОАР, Корея Республикасы, Кипр, Панама, Латвия, Норвегия, Қазақстан, Беларусь, Эстония).
Дамыған елдер
| Дамушы елдер
| Өтпелі елдер
|
|
| Үлкен жетілік
| Жетекші дамушы елдер
| ТМД елдері
|
|
|
|
|
| Еуропа елдері
| ОПЕК елдері
| Балтық маңы елдері
|
|
|
|
|
| Қоныс аударушы капитализм елдері
| Жалға пәтер беруші елдер
| Шығыс Еуропа елдері
|
|
|
|
|
| Азия айдаһарлары
| Мешеу елдер
|
|
|
|
|
|
|
| |