Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г.Дөңесова
7 а,в,г - сынып
Сабақ тақырыбы: Қозғалмалы ойындар мен эстафеталар
Сабақ мақсаты: а) Техникалық даярлықты үйрету. ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны:
Күні,уақыты:13.01.2023ж Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші: Сансызбаев Мұқағали Серікұлы
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 10’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Қозғалмалы ойындар мен эстафеталар
Футбол техникасы – бұл алға қойылған мақсатқа қол жеткізу үшін ойын кезінде қолданылатын арнайы әдіс-тәсілдер жиынтығы. Олар екі негізгі топқа бөлінеді: допсыз орындалатын техникалық тәсілдер (ойыншылардың қозғалу әрекеттері) және доппен орындалатын техникалық тәсілдер. Ойын іс-әрекеттерінің сипатына қарай, футбол техникасын алаңдағы ойыншылардың техникасы және қақпашының ойын техникасы деп қарастырады. Жалпы алғанда, футбол техникасы күрделі де, сан-қырлы әрекеттерден тұрады.
Техникалық әдіс-тәсілдер келесі реттілікпен үйретіледі: тәсілдермен жалпы таныстыру; тәсілдерді қарапайым, жеңілдетілген жағдайда үйрету; тәсілді күрделі, қиындатылған дағдайда үйрету; тәсілдерді бекіту.
Ойын тәсілдерін түрлі әдістермен үйретуге болады. Алайда, түсіндіру және көрсету сол әдістердің ішіндегі бастысы болып табылады. Мұғалім (бапкер) түсіндіру арқылы үйретілетін тәсілдің құрылымы туралы дұрыс түсінік қалыптастырады және сол іс-қимылдың ұсақ-түйектеріне тоқталмай, негізгісіне назар аударуға мүмкіндік береді. Түсіндіру тәртібі былай болуы мүмкін: мұғалім алдымен тәсілді көрсетеді, содан кейін оның мәніне назар аударып, ол тәсілдің тактикалық мүмкіндігін түсіндіреді. Оқушының бойында үйретілетін тәсіл туралы дұрыс та, нақты түсінік қалыптасу үшін, көрсету мен түсіндіру әдісін кезектестіруге болады. Тәсілмен жалпы таныстырып алған соң, оқушы оны іс жүзінде орындап көруі керек.
Техникалық тәсілдерді бекіту үшін қозғалмалы ойындар мен ойын түріндегі жаттығулар кезінде көп рет қайталау керек және сол оқу-үйрену ойындарында әрбір оқушыға нақты тапсырмалар беріледі. Міне сондықтан, сабақ кезінде нақты ойын әрекеттерін орындауға қажет арнайы тәсілдерді жетілдіруге бағытталған оқушының дербес жұмысына баса назар аударылады. Сонымен қатар, техникалық тәсілдерді шыңдау жұмыстарын, оқушылардың дене дайындықтарымен үйлесімде дамыту қажет Тынысты қалыпқа келтіру
| 30’
|
Қауіпсіздік ережесін қатаң
сақтау. Жалпы дамыту жаттығуларын
орындау. Аяқ қолдың орналасуын
көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау Ойын жаттығу арқылы дамыту. Аяқтың ұшы жерге тиіп жарақаттануы ықтимал. Тынысты қалыпқа келтіру.
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
|
Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г.Донесова
- сынып
Сабақ тақырыбы: Техникалық даярлық
Сабақ мақсаты: а) Техникалық даярлықты үйрету. ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны: Спорт зал Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 7’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Техникалық даярлық
Қақпашының ойыны. Допты қолмен қабылдау, допты қолмен беру.
Қақпашы ойыншының ойнау техникасына келесі қабылдаулар кіреді: допты ұстау, басқару, түсіру және допты ұшырып аяқпен тебіп түсіру. Допты ұстау қақпашының негізгі міндеті.
Жерде домалаған аласа допты ұстау кезіңде қақпашы бір тізесің бүгіп немесе тұрып екі аяғын қосып допты күтіп алады. Доп қақпашыға жақындағанда ол тез алға иіліп төмен жағынан қағып алып кеудесіне қысады. Алақанын қағып алу кезінде алға бұрып, саусақтарын жан-жаққа ашып, қолын жкрге тигенше деиін енкиеді. Егер қақпашы допқа дейін жүгіріп үлгірмесе, бүйір жақтан келе жатса жерге жығылып немесе жер үстінде ұстайды. Жығылу аяқтарының жігерлі түрткісімен жүзеге асады, сол уақытта қолдарын кереді де алақанын допқа бұрайды тез тұру үшін Доп алақанына тиген кезде, қақпашы қолын бүгіп, аяқтарын бүктей допты құшақтайды. Екі қолымен допты ұстап жығылса бүйірге құлауға тырысу керек. Кейде жығылғанда допты қарынға немесе төске ауыстырады.
Тынысты қалыпқа келтіру
| 28’
|
Қауіпсіздік ережесін қатаң
сақтау. Жалпы дамыту жаттығуларын
орындау. Аяқ қолдың орналасуын
көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау Ойын жаттығу арқылы дамыту. Аяқтың ұшы жерге тиіп жарақаттануы ықтимал.
Тынысты қалыпқа келтіру.
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
|
Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г.Донесова
- сынып
Сабақ тақырыбы: Техникалық даярлық
Сабақ мақсаты: а) Техникалық даярлықты үйрету. ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны: Спорт зал Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 7’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Техникалық даярлық
Допты аяқтың ішкі жағымен тоқтату әдістері Допты бұлай тоқтату ең оңтайлы тәсіл және ол ойын үстінде жиі қолданылады. Допты осы тәсілмен тоқтатудың тиімділігі – аяқ оны одан әрі жөнелтуге бірден дайын болады. Допты аяқтың ішкі жағымен тоқтату көп жағдайда доп ойыншының бір жақ қапталында домалап бара жатқанда қолданылады Допты аяқтың ішкі жағымен тоқтату әдістеріне аяқтың ішкі жағы, аяқтың ішкі жағының басы, табанмен тоқтату. Допты аяқтың ішкі жағымен тоқтату барысында аяқ сәл артқа кетеді, доптың жылдамдығын азайтады.
Допты бұлай тоқтату ең оңтайлы тәсіл және ол ойын үстінде жиі қолданылады. Домалап келе жатқан допты табанмен тоқтатуға да болады. Ол үшін аяқтың ұшын сәл жоғары көтеріп, доппен түйіскенде аяқтың ұшын төмен түсіру арқылы баса қою қажет.
| 28’
|
Жаттығудың орындалу әдіс – тәсілін түсіндіру, меңгерту. Қауіпсіздік ережесін қатаң сақтау.
Арнай бейімдеу жаттығуларын жасау
Жаттығуларды дұрыс әрі нақты орындалуын қадағалау.
Бұйрықтың дұрыс орындалуын қадағалау
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
| Сабақ жоспары
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г. Донесова
- сынып
Сабақ тақырыбы: Қозғалмалы ойындар және эстафеталар
Сабақ мақсаты: а) Қозғалмалы ойындар және эстафеталарды үйрету. ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны: Спорт зал Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 7’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Қозғалмалы ойындар және эстафеталар
«СЕРІКТЕСТІ ҚУЫП ЖЕТ»
ОЙЫНЫ
| 28’
| Міндеті: жүру бағыты мен екпінін өзгертіп, доппен қозғалуды үйрету.
Бапкер балаларға допты бақылаудың түрлі тәсілдерін көрсетеді: аяқтың ішкі немесе сыртқы жағымен, үстермен, сондай-ақ табанмен. Содан соң, сол тәсілдерді бұйрық бойынша орындауларын сұрайды. Балалар аталған тәсілдерді игерген соң ойын басталады.
Мазмұны: балаларды 1 «ұры» және 2 «полицей» етіп тағайындап, үштіктерге бөледі. Барлық үштіктер алаңның орталық сызығына орналасады (ұрылар полицейлердің ортасына тұрады). Бапкердің белгісі бойынша ұры кез келген қапталдағы сызық бойымен (ортаңғы сызықтан 10 м жерден сызылған) жүгіреді. Полицейлер ұрының жүгіру бағытын анықтап, сол сызықты ұрыдан бұрын өтуге тырысады. Сызықтан бірінші болып өткен бала 3 ұпай, екінші келген – 2 ұпай, ал үшінші келген бала – 1 ұпай алады. Белгілі бір уақыттан соң балалар рөлдерімен ауысады.
Тапсырманы орындауға қойылатын талаптар: Әр команда бойынша есеп жүргізіледі. Қапталдағы сызықтың қашықтығы біртіндеп ұлғайтылады (20 м дейін). Доппен бұрылу және денемен алдау әрекеттерін қолдану. Әр адым сайын аяқты допқа тигізу.
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
| Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: А.Сансызбай
- сынып
Сабақ тақырыбы: Қорытындылаушы ойындар және ережесі қарапайымдатылған оқу-үйрену ойыны
Сабақ мақсаты: а) ережесі қарапайымдатылған оқу-үйрену ойыны ойнату ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны: Спорт зал Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 7’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Қорытындылаушы ойындар және ережесі қарапайымдатылған оқу-үйрену ойыны
ФУТБОЛ ОЙЫНЫ
| 28’
| Міндеті: допты қадағалау және доппен бұрылудың техникалық дағдыларын шыңдау. Футболшылардың ойын кезінде жан-жақтарын (кеңістікті) бағдарлай білу біліктіліктерімен таныстыру.
Мазмұны: көлемі 20×20 м болатын алаңда (20×40 м алаңының жартысы) аз құраммен ойнау.
Қақпаның көлемі 1×1,5 м.
Тапсырмаға қойылатын талаптар: допты қабылдаған соң, оны бірден теппей, техникалық тәсіл жасау керек: доппен «адымдап» қозғалу, доппен бұрылып, ойыншы жоқ аумаққа ауысу, жақсы көңіл-күйді сақтай білу, ойыннан ләззат алу.
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
|
Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: А. Сансызбай
- сынып
Сабақ тақырыбы: Футбол ойнау сипаттамасы,футболдың пайда болу және даму тарихы Сабақ мақсаты: а) Футболдың пайда болу және даму тарихын үйрету. ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны: Спорт алаңы Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 7’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Футбол ойнау сипаттамасы,футболдың пайда болу және даму тарихы Футбол – жер жер бетіндегі ең танымал командалық ойын. Оның пайда болуы мен даму тарихы ықылым заманнан бастау алады.
Футболға ұсқас ойынды Ежелгі Шығыс елдерінде (Египет, Қытай), көне дәуірде (Грекия, Рим), Италияда («кальчио»), Франция және Англия елдерінде ойнаған.
Төреші футбол алаңында алғашқы рет 1880-1881 жж. пайда болды. 1891 жылдан бастап төреші екі көмекшісімен алаңға шығып, ысқырғышты пайдалана бастады. Ережелерді өөзгерту және жетілдіру, сөзсіз, ойын тактикасы мен техникасына әсер етті.
1904 жылы Бельгия, Дания, Нидерланд және Швейцария мемлекеттерінің бастауымен, Футбол қауымдастығының Халықаралық федерациясы (ФИФА-FIFA) құрылды. ФИФА президенті болып Жюл Рим тағайындалған соң, 1921 жылы «әуесқойлар арасында футболдан әлем чемпионаты» деп аталған, Олимпиадалық футбол турнирін өткізу туралы шешім қабылданды және ол турнирлерді 1924, 1928 жылдары Уругвай құрамасы жеңіп алды. Аталған жеңістерін ескере отырып, футболдан алғашқы Әлем чемпионатын өткізуге Уругвай футбол Ассоциациясы ие болды және айтулы турнир 1930 жылы өткізілді. Уругвай құрамасы өз елінде ұйымдастырылған біріншіліктің жеңімпазы – Әлем кубогінің алғашқы иегері атанды. Бұл футбол тарихындағы жаңа дәуірдің басталуы еді Әлем кубогінің орнына келген Кубокке талас 1974 жылы басталды. Кубок алтыннан жасалған және онда Жерді көтеріп тұрған екі адам бейнеленген.
Тынысты қалыпқа келтіру
| 28’
|
Қауіпсіздік ережесін қатаң
сақтау.
Жалпы дамыту жаттығуларын
орындау.
Аяқ қолдың орналасуын
көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау
Сұрақ-жауап
Тынысты қалыпқа келтіру.
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
| Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г.Донесова
- сынып
Сабақ тақырыбы: Жарыстың негізгі ережелері
Сабақ мақсаты: а) Футболдың пайда болу және даму тарихын үйрету. ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны: Спорт алаңы Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 7’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Жарыстың негізгі ережелері
Футбол алаңының сызбалары. Төрешілердің атқаратын қызметтері. Футболшылардың ойын ережелерін бұзулары. Ойын нәтижелері: жеңімпаз, жеңілген команда; тең ойын. Допты қапталдан ойынға қосу. Команда құрамы және алаңда орналасу тәртібі. Ойын уақыты, үзілістер. Ойын алаңының ауысымы. Ойын құрылымы: жеребе тарту, ойыншылардың алаңда орналасуы, қыздырыну. Футболшылардың ойын ережелерін толық білуі жекелеген ойыншылардың,
команданың тактикалық деңгейін арттыруға мүмкіндік береді. Ойыншы
немесе команда ережені дұрыс білмесе тактикалық жеңіліс табады. Ережені
біліп, түсіну аздық етеді. Ережені команданың мүддесіне ойынның кез келген
уақытында қолдана білу керек. Практикада төреші ережені бұзғаны үшін
еркін соққы орындауға рұқсат беретін ысқырық бермейді. Тоқтаған допты
ереже бұзғаннан кейін соғуға болады. Еркін соққыны тез орындау маңызды,
сонда қарсыласқа орын таңдауға уақыт қалмайды.
«Ойыннан тыс» жағдайы туралы ереже қорғаушыларға да, шабылшыларға да
тактикалық мүмкіндік береді. Жасанды офсайт тактикасын қолдана отырып,
қорғаушылар қарсыластардың шабуылдарына тойтарыс береді. Допты
жанама сызықтан лақтырғанда, допты қақпашы немесе төреші енгізгенде
«ойыннан тыс» жағдайының қаупі төнбейді. Ереже бұзылғанда төреші доп
зардап шеккен команда ойыншысының еншісінде қалса ойынды тоқтата
алмайды. Төрешінің ысқырығы соғылмай ойынды тоқтатуға болмайды.
Денемен ойын ойнау қарсыласты шебер итере алған жағдайда тактикалық
шеберлік болып табылады, Көптеген футболшылар корпуспен ойын ойнауға
тырысады. Ойын тəртібін себепсіз бұзу айып соққысын тебу болып
табылады. Ереже бұзудың салдары көп. Ойыншы қақпашыға шабуыл жасаса
нəтижесі ереже бұзумен аяқталады, ойыншыны алмастырудың да тактикалық
тəсілдері бар. Келтірілген мысалдар ойын ережесін тактикалық сауатты
пайдалануды талап етеді. Ережені білу ойын кезіндегі əрекеттің тактикалық
бағалылығын арттырады. Ойын ережесін дұрыс білмейтін ойыншы команда
жағдайын қиындадаты.
Тынысты қалыпқа келтіру
| 28’
|
Қауіпсіздік ережесін қатаң
сақтау.
Жалпы дамыту жаттығуларын
орындау.
Аяқ қолдың орналасуын
көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау
Сұрақ-жауап
Тынысты қалыпқа келтіру.
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
| Сабақ жоспары.
Бекітемін: ____________
Оқу тәрбие жұмыстары жөніндегі
орынбасары: Г.Донесова
- сынып
Сабақ тақырыбы: Футбол ойнау кезіндегі қауіпсіздік ережелері және спорттық киімге, аяқ киім мен спорт жабдықтарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар
Сабақ мақсаты: а) Футболдың пайда болу және даму тарихын үйрету. ә) Ептілік, төзімділік қасиеттерін дамыту
б) Икемділіккке тәрбиелеу Өтілетін орны: Спорт алаңы Күні,уақыты:
Құрал-жабдықтары: Ысқырық, сағат, доп,төсеніш
Сабақ өткізуші:
с/б
| Сабақтың мазмұны
| Уақыты,
реті
| Әдістемелік нұсқаулар
| Кіріспе
бөлім
| Сапқа тұрғызу,кезекші мәліметі,сәлемдесу.
Сабақ мақсатын түсіндіру.
Саптағы жүру,жүгіру,жалпы дамытатын жаттығуларды орындау.
Тыныс алу жаттығулары.
| 7’
| Оқушылардың киіміне,
Тәртібіне,бұйрықтың дұрыс орындалуына назар аудару.
| Негізгі бөлім
| Футбол ойнау кезіндегі қауіпсіздік ережелері және спорттық киімге, аяқ киім мен спорт жабдықтарына қойылатын санитарлық-гигиеналық талаптар
Оларға немесе басқа ойыншыларға (зергерлік бұйымдар мен сағаттардың кез-келген түрлерін қоса) қауіпті болуы мүмкін киімдерді кигізбеңіз. Жабысқақ таспамен зергерлік бұйымдарды желіммен жабыстыру қауіпсіздік шаралары жеткіліксіз деп саналады. Қорғаныс элементтері және металл элементтерінің құрамымен кез келген медициналық нығайту және бекіту, кез келген шляпалар, мойынға тағылған бұйымдар, сондай-ақ, былғары және резеңке белбеулер мен таспаларға тыйым салынады.
Ойын жабдығы мен жабдықты пайдалануды білу.
Шаршағандықты, әлсізденуді сезінген кезде дереу команданың өкіліне (сынып жетекшіге, жарыс төрешісіне, медқызметкерге) хабарлаңыз.
Жарақат алған кезде жаттығуды орындауды және ойынды тоқтату, мұғалімге хабардар ету және медициналық көмек үшін дәрігерге немесе медбикеге жүгіну.
Киім ыңғайлы, жеңіл, аса жылы емес, функционалды, ылғал өткізетін, жүрген кезде қыспайтын болуы тиіс. Оның өлшемі мен пішімі тынысты тарылпау және қан айналымын қиындатпау керек.
Қыста таза ауада дене жаттығулары мен спортпен шұғылдану үшін киім үш қабат болуы керек: ішкі киім, футболка, жаттығуға киетін спорт киімі, бас киім және қолғап. Сондай-ақ, желден қорғану үшін үстінен жеңіл күртеше (куртка) кисе жақсы болады.
Тым кең аяқ киім ыңғайсыз, ол теріні қажайды және жара болады. Қысты күні аяқ киім бір өлшемге көп болуы керек, оны жылы шұлықпен кию керек. Үнемі күні бойы кедымен жүруге болмайды
Тынысты қалыпқа келтіру
| 28’
|
Қауіпсіздік ережесін қатаң
сақтау.
Жалпы дамыту жаттығуларын
орындау.
Аяқ қолдың орналасуын
көрсету. Жаттығуды толық әрі нақты өз мәнінде орындалуын қадағалау
Сұрақ-жауап
Тынысты қалыпқа келтіру.
| Қортынды бөлім
| Сапқа тұрғызу.
Сабақ барысын қорытындылау.
Бағалау.Мадақтау.
Үйге тапсырма беру.
Оқушылармен қоштасу.
| 5’
| Қателіктерді айту,түзету.
Ескертулер жасау.
| |