Бөлім
|
|
Педагогтың аты-жөні
| Лекер Бақыткүл Шарапатқызы
|
Күні
|
|
Сынып
| Қатысушылар саны
| Қатыспағандар саны
|
Сабақтың тақырыбы
| Су ресурстарының экологиялық проблемалары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 9.3.3.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдайды,шешу жолдарын саралайды
Оқушылардың басым бөлігі: Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын талқылайды.
Кейбір оқушылар: Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің су экологиялық мәселелерін ашып талдайды.
|
Бағалау критерииі
| 1. Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап,шешу жолдарын саралап ұсынады.
2.Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын талқылай алады.
3.Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің экологиялық мәселелерін ашып талдай алады.
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты
| Мұғалімнің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Басы
2минут 10 минут
| Ұйымдастыру кезеңі;
Мозайка әдісі арқылы 3 топқа бөлу: 1-топ өзен- көлдер , 2-топ: жер асты сулары, 3-топ: мұздықтар ТЖ. Тапсырма №1 «Су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтап, шешу жолдарын ұсыну» Оқулықпен жұмыс., мәтінді оқиды, оқыған соң кестені толтырады. «Төрт сөйлем» әдісі (кестедегі сөйлемдер) бойынша: пікірлесу, дәлелдеу, мысал келтіру, қорытындылау – тапсырмасы.
Еліміздегі суға қатысты экологиялық мәселе
| Пайда болу себебі
| Экологиялық мәселенің салдары
| Шешу жолдары
|
|
|
|
| Дескрипторлар:
- Еліміздегі су ресурстарының экологиялық проблемаларын анықтайды.
-Экологиялық мәселелердің себептерін жазады.
- Экологиялық мәселелердің салдарын анықтайды.
- Экологиялық проблемаларды шешу жолдарын ұсынады.
| Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
| Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс
| Ұялы телефон
Және интернет желілері
Кітап
|
Ортасы
10 минут
Sdo.порталынан 10 минут
5 минут
| Тапсырма №2 «Кешенді постер» әдісі
Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын «кешенді постер» әдісі арқылы талқылау,шешу жолдарын жазу.
( Құрлық суларының шаруашылықтағы проблемалық маңызын 1 бағанға,шешу жолдарын келесы топ екінші бағанға жазады)
Өзен-көл
Жер асты сулары
Мұздықтар
Дескрипторлар:
Өзен-көл суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Жер асты суларының шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Мұздықтардың шаруашылықта қолданылу мақсатын,проблемасын жазады Өзен-көл суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. Жер асты суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады. Мұздық суларының проблемасының шешу жолдарын ұсынады.
Пиза тапсырмаларытөменгі деңгейлі бүкіл сыныпқа жұптық жұмыс беріледі (тақырыпты бекіту есебінде)
Сұрақ 1
Жер асты суларында өзен-көл суларына қарағанда бактериялар неліктен аз болатынына бір мысал келтіріңіз Сұрақ 2
Суретте екінші кезеңде су тұндырғыда жиналады.Бұл кезеңде су тазалау қалай жүреді?
(тест жауабын белгілеңіз)
А.Судағы бактериалар өледі
В.Суға оттегі қосады
С.Құм мен тас судың түбіне тұнады
Д.Улы заттар еріп кетеді Сұрақ 3
Суды тазалаудың 4 кезеңінде суға хлор қосылады,Себебі неге? Сұрақ 4
Су тазалайтын құрылыс қызметкерлері ,су сапасын бақылаушылар тазалау жұмысын болғаннан кейін суда қауіпті бактериялар әліде бар екенін анықтады.
Адамдар бұл суды өз үйлерінде ішер алдында нестеуі керек?
Дескриптор:
.
ӨЗАРА БАҒАЛАУ. «Бір маркер» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.
Тапсырма №3. «5 минуттық эссе» әдісі. жергілікті жердегі өзеннің экологиялық жағдайына эссе жазу,проблемаларын қамту,талдау.
Дескриптор:
-Жергілікті жер бойынша өз өлкелерінің су экологиялық мәселелерін талдады.
-Өзекті мәселелерді қамтыды.
ҚБ. Оқушылар өзара бірін-бірі тексеру.«Екі жұлдыз,бір тілек»
ҚҚҚ әдісі
| Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды
Жұп бойынша
Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады
Оқушылар жаратылыстану пәнінен алған білімдеріне сүйеніп
Тұндыру арқылы қоспа заттар мен таза заттарды бөлуді Химия пәнінен алған біліміне сүйеніп хлордың қаситтерін География,физика
Біліміне сүйеніп 100 градуста судың қайнайтынын айтып,жазып білімдерін көрсетеді.
| Бағалау критерийлер
1Жинақтайды.
2.Талдайды.
3 Өз көзқарасын білдіреді
Бағалау парақшасын толтырады.
ҚБ Бағдаршам
|
Ашық сұрап-жауаптар
Слайд
Сызба суреттер
|
Сабақтың соңы
3 минут
| Ойтолғаныс
«3-2-1»
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет Кері байланыс
«3 минуттық үзіліс»
Маған ұнады Маған қиындық туғызды Мен хабардар болдым
4.Мені таңқалдырды
Рефлексия
«Екі жұлдыз, бір тілек»
- Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
|
Рефлексия парағы
|