|
кмж. Педагогті атыжні
Педагогтің аты-жөні:
| Сугурбаева Н.Т
| Күні:
| 18.11.21ж
| Сыныбы: 1 «В»
| Қатысушылар саны:23
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Қосу және азайту / Достарыммен бірге санаймын
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 1.1.2.4 біртаңбалы сандардыондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану.
| Сабақтың мақсаты:
| 10-ға дейінгі сандардың құрамын қайталайсың, қосып-азайтасың.
| Сабақтың барысы:
Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Қызығушылықты ояту
| Ынталандыру.
Ұйымдастыру кезеңі
Қол ұстасып кәне біз Достасайық бәріміз! Армысың Жер ана! Армысың Алтын күн! Армысың достарым Сендерді көргеніме қуаныштымын!
Геометриялық фигуралар арқылы 4 топқа бөліну
|
Шеңбер бойында өлең жолдарын айтады
Топқа бөлініп, өз топтарына отырады
|
|
Геометриялық фигуралар
|
| Өзектендіру.
Оқулықтағы №1 тапсырмамен жұмыс жасау.
Кесте қалай құрылғанынтүсіндір.
Бұл 10-ға дейінгі сандарды қосу кестесі.
Жасыл түспен қосылғыштары бірдей қосындылар берілген (2+2, 3+3, 4+4, 5+5).
Сары түспен келесі санға өту белгіленген
(1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 5+1, 6+1, 7+1, т.c.c).
Қызғылтсары түспен қосудың ауыстырымдылық заңы белгіленген (1+5, 1+6, 1+7, т.с.с)
+2 – көгілдір түс
+3 – күлгін түс
+4 – қызғылт түс
Осы белгілеулер арқылы берілген кестені есте сақтауға болады.
|
Кесте қалай құрылғанын түсіндіріп береді.
Мысалдаржазылған бір түсті карточкаларды таңдайды. Жауабын айтады.
1+2=3
3+2=5
4+2=6
5+2=7
6+2=8
7+2=9
8+2=10
|
| Оқулық, дәптер.
|
| Мақсат қою (мәселелік жағдаят).
Топпен тапсырма орындау
Амалдарды орындау.
Әр топқа қосу және азайту амалына тапсырмалар беріледі, соны жауабымен сәйкестендіру
Санның құрамын анықтау
Сандардың құрамын дұрыс табу
Кім жылдам? Ойыны
Қосу және азайту амалдарын ауызша жылдам жауабын тауып стақанмен дұрыс жауапты таңдау
Сергіту сәті. Қимылды би
|
Берілген тапсырмаларды орындайды
Балалар музыкаға сәйкес билейді
| «Фигуралар» әдісі бойынша бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
| Мағынаны тану
| Өзіндік жұмыс.
Өзіндік жұмыс оқушылардың түсінбей қалған тұстарын анықтауға көмектеседі. Мұғалім осы мақсатта №3 тапсырманы орындауды ұсынады. 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын есіңе түсір.Мысалдарды жазып, оларды есепте. Кесте бойынша тексер. Дәптерде жазу үлгісі берілгендіктен, торкөз дәптерге жазып орындауды ұсынады.
| Тапсырманы дәптеріне өзбетімен орындайды.
3-2=1 9-2=7
8-5=3 8-7=1
7-1=6 2-2=0
9-3=6 7-3=4
6-5=1 5-1=4
Кесте бойынша тексеру жасайды.
1+2=3 7+2=9
3+5=8 1+7=8
| “Жетістік баспалдағымен” өзін-өзі бағалау
| Оқулық, дәптер.
|
| Қиындықтарды түзету.
Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді.
– Кімде қиындықтар туындады?
– Сендер қай жерде қателік жібердіңдер?
– Жіберілген қателіктің себебі неде?
– Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар.
(Қосымша тапсырмалар орындау).
– Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай?
(Қателіктерді түзету).
– Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз.
Қателікті түзету үшін келесі тапсырманы оқушыларға ұсынуға болады.
Бос орындарға тиісті сандарды кестеге жаз.
+
| 1
| 2
| 3
| 4
| 5
| 6
| 7
| 8
| 9
| 1
| 2
|
|
|
| 6
|
|
|
| 10
| 2
|
| 4
|
|
|
|
|
| 10
|
| 3
|
|
| 6
|
|
|
| 10
|
|
| 4
|
|
|
| 8
|
| 10
|
|
|
| 5
| 6
|
|
|
| 10
|
|
|
|
| 6
|
|
|
| 10
|
|
|
|
|
| 7
|
|
| 10
|
|
|
|
|
|
| 8
|
| 10
|
|
|
|
|
|
|
| 9
| 10
|
|
|
|
|
|
|
|
| Оқулықтан зерттеушілік тұрғыдағы 5-тапсырманы ұсынуға болады. Бос орындарға тиісті сандар мен таңбаларды қой.Егер нәтиже кіші сан болса, онда таңба «-» қойылады. Енді азайтуға кері амал қосу амалымен тексеру жасаймыз.
7 саны 4 саны мен қандай санның қосындысына тең болады? (3)
7-3=4
Егер нәтиже үлкен сан болса, онда таңба «+» қойылады.
6саны 2 саны мен қандай санның қосындысына тең болады? (4)
2+4=6
Зерттеу осылай жалғасады.
|
Қатемен жұмыс жасайды.
Бос орындарға тиістісандарды кестеге жазады.
Кестені толтырады.
Оқушылар бос орындарға тиісті сандарды қалай таңдауғаболатынын түсіндіреді.
7-3=4
2+4=6
8+2=10
10-2=8
9-3=6
10-7=3
|
| Оқулық, дәптер.
|
| Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.
Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы
№4тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Алдымен сызғышпен тақтайшаның ұзындығын өлшейді. Алынған ұзындықты 3 см, 8 см,6 см, 9 см-ге кемітіп, тақтайшаның ұзындығын табады.Алынған ұзындықты 2 см, 5 см, 6 см, 7 см-ге арттырып, тақтайшаның ұзындығын табады.
| Сызғышпен тақтайшаның ұзындығын өлшейді. Алынған ұзындықты3 см, 8 см,6 см, 9 см-ге кемітеді, 2 см, 5 см, 6 см, 7 см-ге арттырады.
| Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады.
| Оқулық, дәптер.
|
| Дәптермен жұмыс.
Дәптердегі №2 тапсырманы орындауды ұсынады.
«Кім жылдам» әдісі.
| Оқушылар тапсырманы уақытқа орындайды.
| Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.
| Баспа негіздегі жұмыс дәптері
| Рефлексия
| Кемені бояу
| Өздері сабақты түсінгендерні бойынша түске бояу
|
| Кеменің суреті
|
|
|
|