Пән: Қазақ тілі
| Еркінқала орта мектебі
| Күні: 23.02
| Қойшибаева Х.О
| Сынып: 2 «Ә»
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Бөлім
| Салт дәстүр және ауыз әдебиеті
| | Бесік жыры.Зат есім
| Сабақтың оқыту мақсаттары
| 2.4.2.1 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату.
2.4.2.2 көптік жалғауларын дұрыс қолдану.
| Күті Күтілетін нәтиже
| Оқушылардың бәрі: тапсырманы орындайды, түсінеді, бағалауға қатысады.
| Оқушылардың көпшілігі: зат есімді біледі, барлық тапсырманы өз бетінше орындайды,зат есімнен сөйлем құрай алады.
| Кейбір оқушылар: зат есімді біледі, сөзге сұрақ қойып,зат есімді ажырата алады
| Құндылық
| - құрмет;
- ынтымақтастық
| Пәнаралық байланыс
| Әдебиеттік оқу,көркем еңбек
| АКТ қолдану дағдылары
| компьютер
| Алдыңғы білім
| Сөз таптары
| Сабақтың барысы
Уақыт
| Жоспарланған жұмыс түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы 2 минут
3 минут
| салт-дәстүр салт-дәстүр І. Психологиялық ахуал
Сәлем бердім халқыма,
Сәлем бердім жалпыға.
Сәлем беру кіреді,
Ата-дәстүр салтыма
Қызығушылықты ояту
-Балалар, біз қандай бөлімді бастадық?
-Қандай салт-дәстүрлермен таныстық? Шілдехана Тілашар Ат қою
Бесікке салу тұсау кесер -Дұрыс айтасыңдар, ендеше бүгінгі сабақта тағы бір салт-дәстүр түрімен танысамыз?
Бейнебаян көру Бесікке салу рәсімі
- Қандай салт- дәстүр көрсетілген екен?
« Бесікке салу» «Бесік жыры» туралы мәлімет беру.
|
Видеожазбаны
|
2 минут
Сабақтың ортасы
5 минут
15 минут
2 минут
| (Ө,ҚБ)Өткенді қайталау
Мақсаты:Оқушылардың өткен сабақтарда алған білімдерін еске түсіріп, пысықтау.
«Дұрыс», «Бұрыс» ойыны
| Сұрақтар
| Дұрыс
| Бұрыс
| 1
| Сөздер мағынасына қарай бірнеше сөз таптарына бөлінеді
|
|
| 2
| Шілдехана – жаңа туған нәрестенің құрметіне арналған той
|
|
| 3
| Түбір дегеніміз –сөздің мағыналы,бөлінбейтін бөлігі
|
|
| 4
| Қосымша үш түрге бөлінеді
|
|
| 5
| «Көл » бұл түбір сөзге жатады
|
|
| 6
| Денің сау болсын десең спортпен шұғылдан
|
|
|
Бағалау: Оқушылардың жауаптары тексеріледі.Оқушылар бір-бірін шапалақтау арқылы бағалайды Зат есімнің ережесін еске түсіру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
15- жаттығу.
Жұмбақтың көшіріп жаз. Шешуін тап.
Зат есімнің астын сыз.
Иесі оның-сәби,
Әрі төсек,
Әрі үй.(бесік)
16- жаттығу.Сурет бойынша әңгіме құра. (ауызша).
Бесікке салу рәсімін көрсету, тыштырма тарату 17-жаттығу. Мәтінді көшіріп жаз. Әр сөйлемнен зат есімді тап.
Бесік -қасиетті мүлік.Жаңа туылған сәбиді бесікке бөлейді.Осы кезде бесік жыры айтылады.
(Т,ҚБ) Топтық жұмыс.
1-топ Берілген сөздерден зат есімдердің астын сызып, сұрақтарын үстіне жаз:
Еңбек, адам, ұйықтады, жетпіс бір, сандық, жүгірді, суыр, керілді, әсем, оқушы, биік, тау, дәрігер.
2- 2-топ
1.Суреттік сөзжұмбақты шеш, шыққан сөз туралы не білетініңді айт.
2.Шаңырақ сөзіне дыбыстық талдау жаса.
3-топ “Сөйлемдерді аяқта”
Зат есім дегеніміз - ....................................... Адамдарға ................... деген сұрақ қойылады.
Жан-жануарларға, заттарға .......................сұрағы қойылады.
«Кітаптар» деген сөзге ............... сұрағын қояды.
«Балалар» деген сөзге ................сұрағын қояды.
4-топ Адасқан суреттерді орнына қой Кім? Кімдер? Не? Нелер?
5-топ «Кім көп біледі?» ойыны.
Кім? Кімдер?Не? Нелер?сұрақтарына жауап беретін сөздер тауып жаз.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
|
Кесте
Суретпен жұмыс
Жетістік баспалдағы
Жұмыс дәптері
Топ ережесі
Суреттер,күн сәулесіндегі тапсырмалар,бұлт тамшыларныдағы тапсырмалар. Видеожазба көру
Қимылды би орындау.
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Қорытынды. Сабақты пысықтау «Сөйлемді жалғастыр» әдісі
Түбір сөзге жұрнақ та,............................. (жалғау да жалғана береді)
Сөз мағынасын өзгертетін....................(қосымшаны жұрнақ дейміз)
Сөздің одан әрі ........(бөлінбейтін мағыналы бөлігін түбір сөз дейміз).
Дыбысталуы бірдей......(мағыналары әр басқа сөздер омоним сөздер)
Сөз таптары.......(зат есім, етістік,сын есім,сан есім)
Бесік жыры,тілашар,бата беру,ат қою..........(салт дәстүрлер)
Кім? Не? Кімдер?Нелер?...........(зат есімдерге қойылатын сұрақтар)
-Бүгінгі сабақтан не білдіңдер?
-Сендер үшін не маңызды болды?
-Сабақтың басында айтылған мақсатымызға жеттік пе?
Рефлексия: Балалар алған білімдері бойынша өздерін өздері бағалайды. Бағалаудың үш сатысына тұрады.
Үй тапсырмасы:
| Жетістік баспалдағы
| Қосымша мағлұматтар
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
| Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
| Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
| Топтарға бөліп, әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар беру:
1. Суреттегі заттарға сұрақ қояды.
2. Сөздерге сұрақ қою арқылы кестеге орналастыра алады.
3.Өлеңнен зат есімді таба алады.
4.Зат есімді қатыстырып сөйлем құрастыра алады.
| Топтық жұмыс барысында зат есімге сұрақ қойып,зат есімдерден сөйлем құрасытра алу қабілеттерін;
Зат есімді тауып,сөз құрамына талдай білуін;
Заттың атын,санын,сынын білдіретін сөздерге сұрақ қоя алуын бағалаймын.
|
Дене шынықтыру. Жаттығуды орындау: иілу,отырып-тұру, айналу
| Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
| Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты):
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты):
1.
2.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
| |