Главная страница
Навигация по странице:

  • Пәні: Қазақстан тарихы Бөлім

  • Педагогтің аты-жөні: Рахатова К.О. К үні

  • Сабақтың тақырыбы: Берел қорғандары.

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

  • Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыты Педагогтің әрекеті

  • Миға шабуыл Шілікті бесшатыр қорғаны қай дәуірге жатады Сақтар қай ғасырда өмір сүрдіҚорған сөзін қалай түсінеміз «Ой шақыру»

  • 3 топ Дескриптор 3 бал Пазлды құру 1.Берел қорымын зерттеген ғалымдарды анықтайды (1бал)2.Ғалым туралы мәліметтер береді (2бал)2

  • -тапсырма Жеке жұмыс. Берел қорғандары.(2 бал) 7- 4 -1 4 - 1-1

  • «Тарихи диктант». Кілт сөздер, таутеке ,шірімес, патша,лақат,екі мәңгі,тоз ,сақтардың

  • 3 тапсырма 5 бал Терминдерге анықтама бер 1 бал

  • Қорымда неліктен жылқы мен жерлеген Сақтар қандай аспан денесін құдайға теңеген Берел қорымындағы грифон тағы қандай елдерде кездеседі

  • Берел қорымы несімен ерекшелінеді

  • БЕРЕЛ ашык сабақ Рахатова. Пні азастан тарихы Блім


    Скачать 136.35 Kb.
    НазваниеПні азастан тарихы Блім
    Дата24.05.2023
    Размер136.35 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаБЕРЕЛ ашык сабақ Рахатова.docx
    ТипДокументы
    #1156671

    Ш.Уалиханов атындағы 10 орта мектеп гимназиясы

    Қысқа мерзімді жоспар

    Берел қорғандары

    Пәні:

    Қазақстан тарихы

    Бөлім:

    5.3 Сақтар

    Педагогтің аты-жөні:

    Рахатова К.О.

    Күні:




    Сынып: 5

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Берел қорғандары.

    Зерттеу сұрағы. Берел қорымынан табылған олжалар сақтардың мәдениетін қалай сипаттайды?

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау;

    5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау

    Сабақтың мақсаты

    Берел қорғанының археологиялық ескерткіштерді сипаттау;

    ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін білу



    Бағалау критерийлері


    Археологиялық ескерткіштердің түрлерін біледі және сипаттайды;

    Берел қорғандарынан табылған обалар арқылы ежелгі сақ тайпаларының мәденеиті мен дүниетанымын біледі


    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру


    Өткен білімді еске түсіру


    Миға шабуыл

    Шілікті бесшатыр қорғаны қай дәуірге жатады

    Сақтар қай ғасырда өмір сүрді

    Қорған сөзін қалай түсінеміз

    «Ой шақыру»

    Тақтада суреттер көрсетіледі.


    Бүгінгі сабағымыз қандай тақырып төңірегінде өрбиді деп ойлайсыздар?

    Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.Бағалау критерийлерімен таныстыру

    Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

    Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


    мадақтау

    Қаз тарихы 5 сынып

    НЗМ

    С.Р Ахметова,

    А.М.Ибраева,

    А.А.Құлымбетова

    Жаңа білім


    Бейнебаян көрсету.

    Шығ Қазақстан облысы Катонқарағай ауданында Бұқтырма өзенінің оң жағалауында Берел ауылынан оңтүстік-батысқа қарай 7 – 8 км жерде орналасқан.

    Қорымдағы ең ерте обалар б.з.б. 4-3 ғасырларда үйілген (2400-2300 жылдары бұрын), ал кейінгілері көне түркілер дәуірімен мерзімделеді - б.з. 7-8 ғасырларда (1200-1300 жылдары бұрын).

    Алғаш 1865 жылы В.В.Радлов, 1959 жылы С.С.Сорокин зерттеді. 1998 жылы Халықаралық қазақ-француз экспедиция (жетекшісі З.Самашев) қорымның жаңа жобасын болжап, бірнеше қорғанды зерттеді. Қорым 3 қорғандар тобынан тұрады.

    Оқушылар біз бүгіңгі тақырыбымызға байланысты берел қорғаны туралы мағлұматтар алдық.

    Олай болса абағымыздың мақсатына қол жеткізуіміз үшін тапсырмалар орындайық

    Сыныпты 3 топқа бөлеміз

    Әр топқа деңгейлері бойынша тапсырмалар беріледі

    1 тапсырма

    1 топ

    Дескриптор 3 бал

    Пазлды құру

    1.Берел қорымындағы грифон мүсіні қалай жасалынғанын анықтайды (1бал)

    2.Берел қорымындағы 2 өнер туындылырын анықтайды . (1бал)

    3.Берел қорғанынан табылған олжаларды атайды (1бал)

    2 топ

    Дескриптор 3 бал

    Пазлды құру

    1.Берел қорғанын орналасқан аумағын атайды (1бал)

    2.Берел қорымындағы обалар санын анықтайды(1бал)

    3.Берел қорымының 2 ерекшелігін атайды (1бал

    3 топ

    Дескриптор 3 бал

    Пазлды құру

    1.Берел қорымын зерттеген ғалымдарды анықтайды (1бал)

    2.Ғалым туралы мәліметтер береді (2бал)

    2 -тапсырма Жеке жұмыс.

    Берел қорғандары.(2 бал)

    7- 4 -1

    4 - 1-1

    Берілген мәтін бойынша төмендегі кілт сөздерді пайдаланып, көп нүкте қойылған жерге дұрыс жауабын табады

    «Тарихи диктант».

    Кілт сөздер,

    таутеке ,шірімес, патша,лақат,екі мәңгі,тоз ,сақтардың  

    1 Берел қорғаны ------------------- тон қабатынан тұрады .2 Жылқылар денесі---------------үшін қайыңның ---------қабығымен жабылған.3.Берелдің ерекшелігі --------------- қабір жер бетінен терең қазылған.4.Берел обасында--------------адам жерленген. 5 Қорған ------------------қорғаны.6.Берел қорғандарында ----------------------өнері дүниетанымын сипатайды.7.Берел қорымында жылқы бастарында -------------мүйізді ғажайып қырандар бейнесі бар.

    3 тапсырма 5 бал

    Терминдерге анықтама бер 1 бал

    Өнер

    Оба

    лақат

    қорым

    қорған

    грифон

    Берілген сұрақтарға жауап беру 2 бал

    1. Берел деп аталу себебі

    2. Берел қорымын зерттеген ғалымдар

    3. Қорымда неліктен жылқы мен жерлеген

    4. Сақтар қандай аспан денесін құдайға теңеген

    5. Берел қорымындағы грифон тағы қандай елдерде кездеседі

    6. Берел қорымы несімен ерекшелінеді



    Берілген әріптерден сөз құру. Сөзден сөйлем құрып анықтама беру . 2 бал

    15-10 -1 бал

    10- 5 -1 бал

    Б-

    Е-

    Р-

    Е-

    Л-

    Қ-

    О-

    Р-

    Ғ-

    А-

    Н-

    Д-

    А-

    Р-

    Ы-



    ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

    «Ең үздік жауап»

    «Алақан-жұдырық»

    «Жұлдызшалар»



    https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Ftelegra.ph%2Ffile%

    Таратпа материал

    дар


    Кілт сөздер


    Бекіту

    Сабақты қорытындылау

    Ашық микрафон әдісі

    Сабақ несімен ұнады

    Есімде не қалды

    Қоржыныма бүгін не алдым

    Сабақтың тақырыбын қорытындылау







    Кері байланыс







    Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

    А4, конспект



     

     

     


    написать администратору сайта