Главная страница
Навигация по странице:

  • I. П. Павлов

  • Реферат особливості поведінки і психіки антропоїдів. реферат_зоопсихологія_Губанової_Л_. Реферат з дисципліни Виконавець студентка 1 курсу 131 групи спеціальності 053 Психологія Губанова Любов Валеріївна


    Скачать 57.59 Kb.
    НазваниеРеферат з дисципліни Виконавець студентка 1 курсу 131 групи спеціальності 053 Психологія Губанова Любов Валеріївна
    АнкорРеферат особливості поведінки і психіки антропоїдів
    Дата05.12.2020
    Размер57.59 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлареферат_зоопсихологія_Губанової_Л_.docx
    ТипРеферат
    #157276
    страница3 из 3
    1   2   3

    6.Різні погаяди на поведінку шимпанзе в скспериментах

    Експерименти В. Келера, безперечно, склали важливий етап у вивченні психіки антропоїдів. Отримані ним результати, неодноразово перевірені іншими прямо цитуються в науковій літературі. При дослідниках піддавали жорсткій критиці висновки В. Келера про наявність інтелектуальних здібностей у шимпанзе, пояснюючи результати його експериментів не здатні мавп до вирішення конкретних завдань, а тим, що вони використовують попередній досвід, накопичений за життя в природних умовах або в лабораторії. Починаючи свої роботи з вивчення поведінки антропоїдів, I. П. Павлов ставив основним завданням спростування висновків В. Келера і пояснення результатів його дослідів з позиції теорії умовних рефлексів.

    Саме в первиною метою Калера з'явилися шимпанзе Роза і Рафаель.
    3 ініціативи 1. П. Павлова сто співробітники повторили досліди В. Келера. При цьому багато завдань, що пред'являються Розі і Рафаелю, за своєю складністю кілька перевершували тс, що вирішували шимпанзе в дослідах Келера. Наприклад, щоб дістати банан, їм доводилося споруджувати піраміду не з чотирьох, а з шести різнокаліберних скриньок. У такій ситуації тваринам дійсно було потрібно не тільки "раптове осяяння", але і певна "кваліфікація"- володіння поруч навичок, необхідних, щоб зробити споруду стійким. Трактування результатів дослідів, в яких тварина одночасно проявляє розумову діяльність, тобто адекватна поведінка в екстрено ситуації, що склалася, і використовує попередній життєвий досвід, часто виявляється досить неоднозначною. У подібних ситуаціях одні й ті ж дії тваринного можуть тлумачитися абсолютно по-різному. Як ми могли переконатися, в процесі вирішення завдань шимпанзе демонстрували різні способи вирішення завдань. Багато способи були несподівані для експериментаторів і в деяких випадках трактувалися як свідомо неправильні. Іноді виявлялося, що в силу якихось обставин мавпа категорично відмовлялася використовувати той чи інший шлях розв'язання задачі. Часто одина і та ж тварина в кожному повторному багато експерименті розв'язувати задачу новим способом. Причому в деяких випадках ці способи були, з точки зору дослідників, менш адекватні, ніж попередні, що також трактувалося не на користь інтелектуальних здібностей шимпанзе. Особливо багато проблем такого роду виникало в дослідах з гасінням вогню, вперше запропонованих В. Келером і потім детально досліджених в лабораторії I. П. Павлова. Результати цих дослідів викликали великий резонанс в науковому світі.
    Під час експерименту Келера шимпанзе навчали заливати палаючу свічку водою з кухля. Для цього мавпа повинна була спочатку наповнити кухоль водою з бачка. У лабораторії 1. П. Павлова досвіди з гасінням вогню були значно складнішими. Перед мавпою ставилося завдання, яка полягала в тому, щоб дістати апельсин з ящика, перед відкритою стороною якого стояла палаюча спиртівка. Для того щоб отримати приманку, мавпа повинна була погасити вогонь. Після багатьох експериментів Рафаель навчився робити це. Він умів взяти в руки бляшаний кухоль, підійти до баку з водою, відкрити кран, налити в кухоль води і загасити нею вогонь. Після закріплення цієї навички було введено деяке ускладнення: мавпі дали кухоль з отвором в дні і довгу дерев'яну пробку. Рафаель довго і наполегливо намагався наповнити кухоль водою, але такі не зумів скористатися пробкою ,в силу чого вода виливалася через отвір. При цьому шимпанзе раніше під час гри неодноразово вставляв різні затички в отвір гуртки. Здавалося, що Рафаель не помічає отвори, знову і знову підносить кухоль під кран, а потім перекидає над вогнем порожню кружку. Він також не звернув уваги, що, випадково закривши кухоль долонею, тимчасово призупинив витікання води, і не скористався цим прийомом.
    У наступному досліді Рафаелю дали металева кулька, який, скочуючись у отвір гуртки, затикав його. Перший раз шимпанзе, граючи, взяв кульку в рот, подивився на недоступну приманку, відкрив кран, набрав в рот води і виплюнув в кухоль. Кулька випав разом з водою і закрив отвір в гуртку. Після цього Рафаель легко набрав в кухоль води, погасив вогонь і зміг забрати плід. Після цього він кожен раз клав кульку в рот, набирав в рот води випльовував його з водою в кружку. Якщо кулька попередньо вкладали в кухоль, то шимпанзе і в цьому випадку виймав його з кухля і брав в рот. Цілком природно, що така поведінка мавпи було витлумачено як безглузде.

    ВИСНОВКИ

    Отже, можна зробити висновок що людиноподібні істоти, тобто архантропи в порівнянні з людиною зостається на певному нижчому етапі розвитку
    Підсумовуючи відомості по органах почуттів, здатності до засвоєння і узагальнення сигналів різних модальностей, а також проаналізувавши багато експериментів і літератури в цій області, в тому числі досліди I. П. Павлова, дослідники прийшли до висновку, що можливості сприйняття у антропоїдів цілком схожі з людиною. Мавпи мають прекрасно розвиненою пам'яттю. На цьому наголошує Л. А. Фірсов у своїй монографії "Пам'ять у антропоїдів". Про високий рівень інтелектуальних здібностей антропоїдів говорили всі вчені, які коли-небудь систематично вивчали їх поведінку в природі або в неволі. Дарвін вважав, що інтелект людиноподібної мавпи відрізняється від людського тільки кількісно, але не за якістю. Цих же поглядів дотримувався і В. Келер.

    Антропоїди здатні до відбору потрібної інформації і в певній мірі можуть передбачити результат своїх дій і прогнозувати події. Однак в прямих тестах зіставлення 3 людиною вони завжди поступаються йому в будь -якій обстановці, що вимагає складання попереднього плану дій. Слід зауважити, що між людиною і тваринами все-таки с істотна різниця, і коли пізнавальну діяльність Людини позначають як розум, мислення, то щодо тварин застосовують поняття "розумова діяльність", маючи на увазі лише елементи і зачатки у тварин розумових функцій, відповідних таким у людини.

    Література:

    1. Яцина О.Ф. Зоопсихологія: Навчально-методичний посібник.- Ужгород: Видавництво УЖНУ «Говерла», 2010.-144 с.

    2. 3оопсихология и сравнительная психология : в 2 т. Т. 1: учебник и практикум для академического бакалавриата / М. Н. Сотская.-М. : Издательство 1Юрайт, 2014. - 323с.

    3. Зоопсихологія : навч. посіб. / В. В. Доценко ; MBC України, Харків. нац. ун-т Харків, 2019.- 240 с. внутр. справ.

    4. Зоопсихология и сравнительная психология :учеб. пособие для студ. высш. учеб. заведений / Г.Г.Филиппова. - 2-с изд., стер. -М.: Издательский центр «Академия», 2004.-544 с.

    5. Порівняльна психологія Навчальний послібник, О.Л.Туриніна,Л.З.Селюк Київ \2005р-228с.

    1   2   3


    написать администратору сайта