Главная страница

Результати зіставлення кваліфікацій з Національною рамкою кваліфікацій (нрк) та визначення підходів щодо формування Реєстру кваліфікацій, які застосовуються


Скачать 61.57 Kb.
НазваниеРезультати зіставлення кваліфікацій з Національною рамкою кваліфікацій (нрк) та визначення підходів щодо формування Реєстру кваліфікацій, які застосовуються
Дата24.09.2018
Размер61.57 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла10-priklad-zistavlennya-kvalifikatsiy-z-nrk.docx
ТипДокументы
#51524

Результати зіставлення кваліфікацій

з Національною рамкою кваліфікацій (НРК) та визначення підходів щодо формування Реєстру кваліфікацій, які застосовуються в Україні (за наявною офіційною інформацією)(підготовлено національним експертом ЄФО Гармашем Анатолієм та презентовані на міжнародному семінарі МОН України та ЄФО за участі заінтересованих сторін 5 липня 2016 року в м. Києві)

Зміст

  1. Процедура зіставлення




  1. Визначення типів кваліфікацій, які зіставляються з НРК




  1. Макети реєстрів кваліфікацій




  1. Основні пропозиції




  1. Процедура зіставлення

У рамках роботи з підтримки розроблення нового плану запровадження НРК в Україні на 2016-2020 роки, у червні – серпні 2016 року було проведено зіставлення існуючих кваліфікацій освітньо-кваліфікаційних рівнів «кваліфікований робітник» та «молодший спеціаліст».

При зіставленні використовувалася методологія, розроблена в рамках проекту ЄС Twinning «Модернізація законодавчих стандартів та принципів освіти та навчання у відповідності до політики ЄС щодо навчання впродовж життя»,20151.

Зазначеними Методичними рекомендаціями передбачаються такі три етапи зіставлення:

  1. оцінюється відповідність між вимогами до результатів навчання (знань, умінь, компетентностей) в основних (типових) кваліфікаційних документах (стандартах, навчальних планах, програмах) і дескрипторами НРК;

  2. результати навчання за кваліфікацією порівнюються з певним кваліфікаційним рівнем НРК (як інтегральним описом результатів навчання). Робиться припущення, якому рівню найбільше відповідає кваліфікація;

  3. визначається, до якого рівня віднести кваліфікацію, враховуючи при цьому також рівні вище і нижче(за «принципом найближчої відповідності», best-fitprinciple).

Для визначення рівня кваліфікацій відповідно до НРК використовувалися такі основні кваліфікаційні документи:

  • кваліфікаційні характеристики;

  • освітньо-кваліфікаційні характеристики;

  • типові навчальні плани/ освітньо-професійні програми;

  • типові навчальні програми;

  • засоби діагностики/ критерії кваліфікаційної атестації;

Результати навчання за стандартом/ навчальним планом оцінювалися за кожним з дескрипторів НРК за категоріями «Знання», «Уміння», «Комунікація», «Автономність і відповідальність». Також, при оцінці рівня кваліфікації використовувалися дескриптори Європейської рамки кваліфікацій, прирівнюючи при цьому рівні 1-5 НРК відповідно рівням 1-5 Європейської рамки кваліфікацій (EQF).

При визначенні рівня, до якого віднести кваліфікацію, враховувалися питома вага кожної з категорій дескрипторів НРК, рівні інших «суміжних» кваліфікацій (того ж рівня, тієї ж галузі, вищих і нижчих рівнів), результати навчання за стандартом кваліфікації, визначені на вищих і нижчих рівнях НРК, навчальне навантаження, необхідне для досягнення результатів навчання.

Зіставлення проведено: для кваліфікацій ОКР «Молодший спеціаліст», «Кваліфікований робітник», кваліфікації професійних асоціацій – Гармашем А.А., для кваліфікацій ОКР «Бакалавр», «Спеціаліст», «Магістр» - Мельник С.В. та Фініковим Т.В.

  1. Визначення типів кваліфікацій

При визначенні типів кваліфікацій враховувалися тип документа, що підтверджує кваліфікацію (диплом/ свідоцтво/сертифікат) та стандарту, за яким присвоюється кваліфікація.

Міністерством освіти і науки України, Міністерством соціальної політики України було надано для аналізу такі основні кваліфікаційні документи:

  • галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки магістрів (станом на 01.08.2016 року);

  • галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки спеціалістів (станом на 01.08.2016 року);

  • галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за напрямами підготовки бакалаврів (станом на 01.08.2016 року);

  • галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки молодших спеціалістів (згідно з Переліком спеціальностей, затвердженим Постановою КМУ від 20.06.07 №839);

  • державні стандарти професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій (ДСПТО) (затверджені у 2006-2015 роках);

  • типові навчальні плани і програми для професійно - технічного навчання за робітничими професіями станом на 01.01. 2016 року (з 2000 року).

Відповідно, визначено такі типи кваліфікацій:

За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «магістр»

Тип кваліфікації: «Магістр»

Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки магістрів

За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «спеціаліст»

Тип кваліфікації: «Спеціаліст»

Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки спеціалістів

За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «бакалавр»

Тип кваліфікації: «Бакалавр»

Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за напрямами підготовки бакалаврів

За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «молодший спеціаліст»

Тип кваліфікації:«Молодший спеціаліст»

Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки молодших спеціалістів (згідно з Переліком спеціальностей, затвердженим Постановою КМУ від 20.06.07 №839)

За освітньо-кваліфікаційним рівнем(ОКР) «кваліфікований робітник»:

  1. Тип кваліфікації: «Диплом кваліфікованого робітника» (IVET)(первинна професійна підготовка в професійно-технічних навчальних закладах, без вимог до стажу роботи)

Стандарт кваліфікації - Державні стандарти професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій (ДСПТО)

  1. Тип кваліфікації: «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» (CVET) (неперервна професійна підготовка)

Стандарт кваліфікації - Державні стандарти професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій (ДСПТО)

  1. Тип кваліфікації: «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» (CVET) (неперервна професійна підготовка)

Стандарт кваліфікації - Типові навчальні плани і програми для професійно - технічного навчання за робітничими професіями (первинна професійна підготовка та підвищення кваліфікації).

  1. Макети реєстрів кваліфікацій

У результаті зіставлення кваліфікацій сформовано такі макети реєстрів кваліфікацій:

ОКР «Молодший спеціаліст»:

  1. Макет реєстру кваліфікацій «Диплом молодшого спеціаліста»

ОКР «Кваліфікований робітник»:

  1. Макет реєстру кваліфікацій «Диплом кваліфікованого робітника» та «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» на основі ДСПТО

  2. Макет реєстру кваліфікацій «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» на основі типових навчальних планів і програм для професійно - технічного навчання за робітничими професіями

  3. Також, підготовлено макети реєстру кваліфікацій професійних асоціацій та реєстру кваліфікацій вищої освіти

3.1. Макет реєстру кваліфікацій «Диплом молодшого спеціаліста» (ОКР «Молодший спеціаліст»)

Макет реєстру кваліфікацій за ОКР «Молодший спеціаліст» (тип кваліфікації – Молодший спеціаліст)підготовлено відповідно до інформації про стан розробки галузевих стандартів вищої освіти за спеціальностями підготовки молодших спеціалістів згідно з Переліком спеціальностей, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.07 №839.

До макету реєстру включено 273 спеціальності підготовки молодших спеціалістів (згідно з Переліком спеціальностей, затвердженим Постановою КМУ від 20.06.07 №839).

Включено 11 спеціальностей із Переліку, за якими підготовка кадрів відсутня (звірівництво, протезне виробництво, організація та техніка цивільного захисту, природно-заповідна справа, судноводіння на внутрішніх водних шляхах, обслуговування повітряного руху, монтаж промислового устаткування тощо).

Серед 273 спеціальностей з підготовки молодших спеціалістів:

    • за 73 спеціальностями (або 26,7%) галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) після процедури погодження поки що не пройшли процедуру затвердження МОН України;

    • для 38 спеціальностей наявне дублювання професійних кваліфікацій (професійних назв робіт, професій). Так, наприклад, «техніка програміста» визначають у 4, «техніка технолога гірничого» – у 5, «електромеханіка» – у 8 спеціальностях відповідно.

Пропозиція щодо рівня кваліфікацій за НРК доповнюється зв’язком з класифікацією професій/ професійних назв робіт за Класифікатором професій КП ДК 003:2010.

Основні висновки:

  1. Кваліфікації «Молодшого спеціаліста» співвідносяться з 5 рівнем НРК.

  2. Характерно часткове співпадіння вимог до результатів навчання за ГСВО Молодшого спеціаліста:

    1. по горизонталі (напр., дублювання кваліфікацій за спеціальностями галузей знань «Інформатика та обчислювальна техніка», «Системні науки і кібернетика» тощо);

    2. по вертикалі (з вимогами ДСПТО) (напр., за спеціальністю «Ресторанне обслуговування» і ДСПТО «Майстер ресторанного обслуговування», за спеціальністю «Правоохоронна діяльність» і ДСПТО «Охоронець»)

3.2. Макет реєстру кваліфікацій «Диплом кваліфікованого робітника» та «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації»на основі ДСПТО (ОКР «Кваліфікований робітник»)

Макет реєстру кваліфікаційза ОКР«Кваліфікований робітник» (тип кваліфікації – «Диплом кваліфікованого робітника» та «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації»)підготовлено відповідно до інформації про Державні стандарти професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій, затверджених у 2006-2015 роках.

До макету реєстру включено 419 професій/ професійних назв робіт, за якими здійснюється підготовка кваліфікованих робітників .

Серед 419 професій/ професійних назв робіт, за якими здійснюється підготовка кваліфікованих робітників:

    • за 107 професіями/ професійними назвами робіт (або 25,5%) відсутня інформація щодо наявності ДСПТО;

    • для 17 професій/ професійнихназвробіт ДСПТО затверджені «для апробації».

Пропозиція щодо рівня кваліфікацій за НРК доповнюється зв’язком з класифікацією професій/ професійних назв робіт за Класифікатором професій КП ДК 003:2010 та КВЕД.

Основні висновки:

  1. Кваліфікації ОКР «Кваліфікований робітник» на основі ДСПТО співвідносяться з 1 – 5 рівнями НРК.




  1. З 1 по 5 рівні НРК розподілено 1129 кваліфікацій за стандартами ДСПТО з 312 професій, з них за рівнями НРК: 1 - 1,5%, 2 – 23,1 %, 3 – 48,3%, 4 – 26%, 5 – 1,1%



Рівень НРК

Професії

Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої

кваліфікації

Кількість

%

Кількість

кваліфікацій

%

1

16

5

17

1,5

2

218

70

262

23,2

3

284

91

546

48,3

4

186

60

292

25,9

5

8

2,5

12

1,1

Усього

(з професій, за якими є ДСПТО

312

100

1129

100


Таблиця 1. Розподіл кваліфікацій ОКР «Кваліфікований робітник» (за ДСПТО) за рівнями НРК

  1. Кваліфікації «Диплом кваліфікованого робітника» розподіляються переважно за третім (62%) та четвертим (33%) рівнями НРК (усього 426 кваліфікацій з 1129)

Рівень НРК

Професії

Диплом

кваліфікованого робітника

Кількість

професій

%

Кількість

кваліфікацій

%

1

0

0

0

0

2

16

5

17

4

3

212

71

267

62,7

4

121

41

139

32,6

5

2

0,6

3

0,7

Усього

(з дипломом кваліфікованого робітника)

297

100

426

100

Усього професій

(без диплому кваліфікованого робітника)

15











Усього професій, за якими є ДСПТО

312











Таблиця 2. Співвіднесення кваліфікацій «Диплом кваліфікованого робітника» з рівнями НРК
Рис. 1. Розподіл кваліфікацій «Диплом кваліфікованого робітника» та «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» (за ДСПТО) за рівнями НРК

  1. Характерним є розподіл двох або більше кваліфікацій з конкретних професій на кожному з рівнів НРК (1 – 6%, 2 – 16%, 3 – 61%, 4 – 45%, 5 – 50% професій, з яких здобуваються кваліфікації ПТО)

Рис. 2. Розподіл двох або більше кваліфікацій з конкретних професій на кожному з рівнів НРК

Кількість кваліфікацій на одному рівні НРК

Рівень НРК

1

2

3

4

5

Кількість професій

%

Кількість професій

%

Кількість професій

%

Кількість професій

%

Кількість професій

%

1

15

94

182

84

110

39

103

55

4

50

2

1

6

31

14

124

44

67

36

4

50

3

0




4

2

33

12

13

7

0




4

0




0




12

4

4

2

0




5 і більше

0




0




5

1

0




0




Усього професій

16




217




284




187




8




Таблиця 3. Кількість професій, за якими здобуваються кваліфікації ОКР «Кваліфікований робітник» (на основі ДСПТО) за рівнями НРК

Рис. 3. Розподіл професій, за якими здобуваються кваліфікації ОКР «кваліфікований робітник» на основі ДСПТО (за рівнями НРК)

  1. Характерно часткове співпадіння кваліфікацій ОКР «кваліфікований робітник»: як по горизонталі (для «суміжних» професій, напр. «електрогазозварник»/ «зварник»; «закрійник»/ «кравець»), так і по вертикалі (за різними розрядами, напр., у випадку, якщо різниця між розрядами обумовлена вимогами до обладнання, або спеціалізацією).



  1. Для більшості кваліфікацій ОКР «кваліфікований робітник» 4 рівня НРК характерна вимога щодо наявності стажу роботи.




  1. За рядом професій (напр., зварник, кравець, майстер банно (лазне)-оздоровчих послуг, майстер ресторанного обслуговування) ДСПТО розроблено на основі модульно-компетентнісногопідходу2, що передбачає можливість здобуття часткових кваліфікацій за видами робіт (спеціалізаціями).

3.3. Макет реєстру кваліфікацій «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» на основі типових навчальних планів і програм для професійно - технічного навчання за робітничими професіями (ОКР «Кваліфікований робітник»).

Макет реєстру кваліфікацій за ОКР «Кваліфікований робітник»(тип кваліфікації «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації»)підготовлено відповідно до інформації про Перелік чинних типових навчальних планів і програм для професійно - технічного навчання за робітничими професіями станом на 01.01. 2016 року (з 2000 року).

До макету реєстру включено 229 професій/ професійних назв робіт, за якими здійснюється підготовка кваліфікованих робітників на основі типових навчальних планів і програм.
З 1 по 5 рівні НРК розподілено 655 кваліфікацій, з них за рівнями НРК: 1 - 1,7%, 2 – 37,2 %, 3 – 44,3%, 4 – 15,6%, 5 – 1,2%




Рівень НРК

Професії

Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої

кваліфікації

Кількість

%

Кількість

кваліфікацій

%

1

10

4,3

11

1,7

2

155

67,7

244

37,2

3

170

74

290

44,3

4

80

35

102

15,6

5

4

1,7

8

1,2

Усього

229

100

655

100

Таблиця 4. Співвіднесення кваліфікацій ОКР «Кваліфікований робітник» (на основі типових навчальних планів і програм) з рівнями НРК

3.4. Макет реєстру кваліфікацій професійних асоціацій

Макет реєстру кваліфікацій професійних асоціацій підготовлено відповідно до інформації Органу сертифікації персоналу Української асоціації якості (ОСП УАЯ) та Української асоціації маркетингу (УАМ).

Для визначення типу та рівня кваліфікацій професійних (фахових) асоціацій використовувалися такі кваліфікаційні документи:

  • Критерії оцінювання компетентності фахівців за кваліфікацією (ОСП УАЯ)

  • Програми сертифікаційних екзаменів (УАМ).

До макету реєстру включено 30 кваліфікацій (5-7 рівні НРК), які присвоюються ОСП УАЯ та УАМ.

3.5. Макет реєстру кваліфікацій вищої освіти

Макет реєстру кваліфікацій вищої освіти підготовлено відповідно до інформації Міністерства освіти і науки України про стан розробки галузевих стандартів вищої освіти за спеціальностями і напрямами підготовки ОКР «бакалавра», «спеціаліста», «молодшого спеціаліста» станом на 01.08.2016 р.

До макету реєстру включено 58 кваліфікацій ОКР «бакалавра», 23 кваліфікації ОКР «спеціаліста» та 87 кваліфікацій ОКР «магістра».

Кваліфікації вищої освіти розподілено з 6 по 8 рівень НРК, з них за ОКР «бакалавра» - 6 рівень НРК, ОКР «спеціаліста» - 7 рівень НРК, ОКР «магістра» - 7-8 рівень НРК.

Пропозиція щодо рівня кваліфікацій за НРК доповнюється зв’язком з класифікацією професій/ професійних назв робіт за Класифікатором професій КП ДК 003:2010

Серед напрямів і спеціальностей підготовки наявне дублювання професійних кваліфікацій (професійних назв робіт, професій): за ОКР «бакалавра» - для 3 напрямів підготовки (Фахівець з інформаційних технологій), ОКР «спеціаліста» - для 8 спеціальностей (Інженер-електронік, інженер електрозв’язку, інженер-конструктор), ОКР «магістра» - для 26 спеціальностей (Інженер-механік, інженер-технолог, Професіонал із організації інформаційної безпеки тощо).

  1. Основні пропозиції:

  1. Для формування національного реєстру кваліфікацій (реєстру НРК) пропонується:

а) Розробити порядок офіційного співвіднесення кваліфікацій з рівнями

НРК, який передбачатиме:

- залучення експертів з галузі професійної діяльності для оцінки результатів зіставлення;

- обговорення і консультації результатів зіставлення з усіма заінтересованими сторонами;

- прийняття офіційного рішення компетентним органом про розподіл кваліфікацій за рівнями НРК, внесення кваліфікацій в офіційний реєстр кваліфікацій.

б) При співвіднесенні кваліфікацій з рівнями НРКдоцільно використовувати Методичні рекомендації щодо зіставлення кваліфікацій з НРК (Твіннінг, 2015).

  1. Зіставлення кваліфікацій з НРК може слугувати як основа для формування аргументованих пропозицій щодо реформ кваліфікацій, зокрема щодо їх укрупнення, визнання часткових кваліфікацій, а також щодо можливого перегляду дескрипторів рівнів НРК та її структури.




1 Георг Ганф. Методичні рекомендації щодо зіставлення кваліфікацій з Національною рамкою кваліфікацій України, 2015. http://ipq.org.ua/upload/files/files/03_Novyny/2015.03.18_Twinning_final_conference/Final%20Guidelines%20referencing%20Ukraine_UKR.pdf


2 Застосування модульно-компетентнісного підходу при розробленні ДСПТО передбачалося Методичними рекомендаціями щодо розроблення Державних стандартів професійно-технічноїосвіти з конкретних професій на основі компетентнісного підходу, затвердженими наказом МОН № 522 від 26.04.2012

http://consultant.parus.ua/?doc=080UZCE1C5


написать администратору сайта