Результати зіставлення кваліфікацій з Національною рамкою кваліфікацій (нрк) та визначення підходів щодо формування Реєстру кваліфікацій, які застосовуються
Скачать 61.57 Kb.
|
Результати зіставлення кваліфікацій з Національною рамкою кваліфікацій (НРК) та визначення підходів щодо формування Реєстру кваліфікацій, які застосовуються в Україні (за наявною офіційною інформацією)(підготовлено національним експертом ЄФО Гармашем Анатолієм та презентовані на міжнародному семінарі МОН України та ЄФО за участі заінтересованих сторін 5 липня 2016 року в м. Києві) Зміст
У рамках роботи з підтримки розроблення нового плану запровадження НРК в Україні на 2016-2020 роки, у червні – серпні 2016 року було проведено зіставлення існуючих кваліфікацій освітньо-кваліфікаційних рівнів «кваліфікований робітник» та «молодший спеціаліст». При зіставленні використовувалася методологія, розроблена в рамках проекту ЄС Twinning «Модернізація законодавчих стандартів та принципів освіти та навчання у відповідності до політики ЄС щодо навчання впродовж життя»,20151. Зазначеними Методичними рекомендаціями передбачаються такі три етапи зіставлення:
Для визначення рівня кваліфікацій відповідно до НРК використовувалися такі основні кваліфікаційні документи:
Результати навчання за стандартом/ навчальним планом оцінювалися за кожним з дескрипторів НРК за категоріями «Знання», «Уміння», «Комунікація», «Автономність і відповідальність». Також, при оцінці рівня кваліфікації використовувалися дескриптори Європейської рамки кваліфікацій, прирівнюючи при цьому рівні 1-5 НРК відповідно рівням 1-5 Європейської рамки кваліфікацій (EQF). При визначенні рівня, до якого віднести кваліфікацію, враховувалися питома вага кожної з категорій дескрипторів НРК, рівні інших «суміжних» кваліфікацій (того ж рівня, тієї ж галузі, вищих і нижчих рівнів), результати навчання за стандартом кваліфікації, визначені на вищих і нижчих рівнях НРК, навчальне навантаження, необхідне для досягнення результатів навчання. Зіставлення проведено: для кваліфікацій ОКР «Молодший спеціаліст», «Кваліфікований робітник», кваліфікації професійних асоціацій – Гармашем А.А., для кваліфікацій ОКР «Бакалавр», «Спеціаліст», «Магістр» - Мельник С.В. та Фініковим Т.В.
При визначенні типів кваліфікацій враховувалися тип документа, що підтверджує кваліфікацію (диплом/ свідоцтво/сертифікат) та стандарту, за яким присвоюється кваліфікація. Міністерством освіти і науки України, Міністерством соціальної політики України було надано для аналізу такі основні кваліфікаційні документи:
Відповідно, визначено такі типи кваліфікацій: За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «магістр» Тип кваліфікації: «Магістр» Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки магістрів За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «спеціаліст» Тип кваліфікації: «Спеціаліст» Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки спеціалістів За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «бакалавр» Тип кваліфікації: «Бакалавр» Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за напрямами підготовки бакалаврів За освітньо-кваліфікаційним рівнем (ОКР) «молодший спеціаліст» Тип кваліфікації:«Молодший спеціаліст» Стандарт кваліфікації - галузеві стандарти вищої освіти (ГСВО) за спеціальностями підготовки молодших спеціалістів (згідно з Переліком спеціальностей, затвердженим Постановою КМУ від 20.06.07 №839) За освітньо-кваліфікаційним рівнем(ОКР) «кваліфікований робітник»:
Стандарт кваліфікації - Державні стандарти професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій (ДСПТО)
Стандарт кваліфікації - Державні стандарти професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій (ДСПТО)
Стандарт кваліфікації - Типові навчальні плани і програми для професійно - технічного навчання за робітничими професіями (первинна професійна підготовка та підвищення кваліфікації).
У результаті зіставлення кваліфікацій сформовано такі макети реєстрів кваліфікацій: ОКР «Молодший спеціаліст»:
ОКР «Кваліфікований робітник»:
3.1. Макет реєстру кваліфікацій «Диплом молодшого спеціаліста» (ОКР «Молодший спеціаліст») Макет реєстру кваліфікацій за ОКР «Молодший спеціаліст» (тип кваліфікації – Молодший спеціаліст)підготовлено відповідно до інформації про стан розробки галузевих стандартів вищої освіти за спеціальностями підготовки молодших спеціалістів згідно з Переліком спеціальностей, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.07 №839. До макету реєстру включено 273 спеціальності підготовки молодших спеціалістів (згідно з Переліком спеціальностей, затвердженим Постановою КМУ від 20.06.07 №839). Включено 11 спеціальностей із Переліку, за якими підготовка кадрів відсутня (звірівництво, протезне виробництво, організація та техніка цивільного захисту, природно-заповідна справа, судноводіння на внутрішніх водних шляхах, обслуговування повітряного руху, монтаж промислового устаткування тощо). Серед 273 спеціальностей з підготовки молодших спеціалістів:
Пропозиція щодо рівня кваліфікацій за НРК доповнюється зв’язком з класифікацією професій/ професійних назв робіт за Класифікатором професій КП ДК 003:2010. Основні висновки:
3.2. Макет реєстру кваліфікацій «Диплом кваліфікованого робітника» та «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації»на основі ДСПТО (ОКР «Кваліфікований робітник») Макет реєстру кваліфікаційза ОКР«Кваліфікований робітник» (тип кваліфікації – «Диплом кваліфікованого робітника» та «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації»)підготовлено відповідно до інформації про Державні стандарти професійно-технічної освіти з конкретних робітничих професій, затверджених у 2006-2015 роках. До макету реєстру включено 419 професій/ професійних назв робіт, за якими здійснюється підготовка кваліфікованих робітників . Серед 419 професій/ професійних назв робіт, за якими здійснюється підготовка кваліфікованих робітників:
Пропозиція щодо рівня кваліфікацій за НРК доповнюється зв’язком з класифікацією професій/ професійних назв робіт за Класифікатором професій КП ДК 003:2010 та КВЕД. Основні висновки:
Таблиця 1. Розподіл кваліфікацій ОКР «Кваліфікований робітник» (за ДСПТО) за рівнями НРК
Таблиця 2. Співвіднесення кваліфікацій «Диплом кваліфікованого робітника» з рівнями НРК Рис. 1. Розподіл кваліфікацій «Диплом кваліфікованого робітника» та «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» (за ДСПТО) за рівнями НРК
Рис. 2. Розподіл двох або більше кваліфікацій з конкретних професій на кожному з рівнів НРК
Таблиця 3. Кількість професій, за якими здобуваються кваліфікації ОКР «Кваліфікований робітник» (на основі ДСПТО) за рівнями НРК Рис. 3. Розподіл професій, за якими здобуваються кваліфікації ОКР «кваліфікований робітник» на основі ДСПТО (за рівнями НРК)
3.3. Макет реєстру кваліфікацій «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації» на основі типових навчальних планів і програм для професійно - технічного навчання за робітничими професіями (ОКР «Кваліфікований робітник»). Макет реєстру кваліфікацій за ОКР «Кваліфікований робітник»(тип кваліфікації «Свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації»)підготовлено відповідно до інформації про Перелік чинних типових навчальних планів і програм для професійно - технічного навчання за робітничими професіями станом на 01.01. 2016 року (з 2000 року). До макету реєстру включено 229 професій/ професійних назв робіт, за якими здійснюється підготовка кваліфікованих робітників на основі типових навчальних планів і програм. З 1 по 5 рівні НРК розподілено 655 кваліфікацій, з них за рівнями НРК: 1 - 1,7%, 2 – 37,2 %, 3 – 44,3%, 4 – 15,6%, 5 – 1,2%
Таблиця 4. Співвіднесення кваліфікацій ОКР «Кваліфікований робітник» (на основі типових навчальних планів і програм) з рівнями НРК 3.4. Макет реєстру кваліфікацій професійних асоціацій Макет реєстру кваліфікацій професійних асоціацій підготовлено відповідно до інформації Органу сертифікації персоналу Української асоціації якості (ОСП УАЯ) та Української асоціації маркетингу (УАМ). Для визначення типу та рівня кваліфікацій професійних (фахових) асоціацій використовувалися такі кваліфікаційні документи:
До макету реєстру включено 30 кваліфікацій (5-7 рівні НРК), які присвоюються ОСП УАЯ та УАМ. 3.5. Макет реєстру кваліфікацій вищої освіти Макет реєстру кваліфікацій вищої освіти підготовлено відповідно до інформації Міністерства освіти і науки України про стан розробки галузевих стандартів вищої освіти за спеціальностями і напрямами підготовки ОКР «бакалавра», «спеціаліста», «молодшого спеціаліста» станом на 01.08.2016 р. До макету реєстру включено 58 кваліфікацій ОКР «бакалавра», 23 кваліфікації ОКР «спеціаліста» та 87 кваліфікацій ОКР «магістра». Кваліфікації вищої освіти розподілено з 6 по 8 рівень НРК, з них за ОКР «бакалавра» - 6 рівень НРК, ОКР «спеціаліста» - 7 рівень НРК, ОКР «магістра» - 7-8 рівень НРК. Пропозиція щодо рівня кваліфікацій за НРК доповнюється зв’язком з класифікацією професій/ професійних назв робіт за Класифікатором професій КП ДК 003:2010 Серед напрямів і спеціальностей підготовки наявне дублювання професійних кваліфікацій (професійних назв робіт, професій): за ОКР «бакалавра» - для 3 напрямів підготовки (Фахівець з інформаційних технологій), ОКР «спеціаліста» - для 8 спеціальностей (Інженер-електронік, інженер електрозв’язку, інженер-конструктор), ОКР «магістра» - для 26 спеціальностей (Інженер-механік, інженер-технолог, Професіонал із організації інформаційної безпеки тощо).
а) Розробити порядок офіційного співвіднесення кваліфікацій з рівнями НРК, який передбачатиме: - залучення експертів з галузі професійної діяльності для оцінки результатів зіставлення; - обговорення і консультації результатів зіставлення з усіма заінтересованими сторонами; - прийняття офіційного рішення компетентним органом про розподіл кваліфікацій за рівнями НРК, внесення кваліфікацій в офіційний реєстр кваліфікацій. б) При співвіднесенні кваліфікацій з рівнями НРКдоцільно використовувати Методичні рекомендації щодо зіставлення кваліфікацій з НРК (Твіннінг, 2015).
1 Георг Ганф. Методичні рекомендації щодо зіставлення кваліфікацій з Національною рамкою кваліфікацій України, 2015. http://ipq.org.ua/upload/files/files/03_Novyny/2015.03.18_Twinning_final_conference/Final%20Guidelines%20referencing%20Ukraine_UKR.pdf 2 Застосування модульно-компетентнісного підходу при розробленні ДСПТО передбачалося Методичними рекомендаціями щодо розроблення Державних стандартів професійно-технічноїосвіти з конкретних професій на основі компетентнісного підходу, затвердженими наказом МОН № 522 від 26.04.2012 http://consultant.parus.ua/?doc=080UZCE1C5 |