|
Карбон қышқылдары. Саба жоспары Пн атауы
Сабақ жоспары №
Пән атауы: Химия
Сабақтың типі: теориялық
Сабақтың тақырыбы: Карбон қышқылдары, номенклатурасы, изомериясы
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Карбон қышқылдары, номенклатурасы, изомериясы туралы түсінік
Тәрбиелік: : Сабаққа белсенді араласуын, ұқыптылығын, жауапкершілігін, оқитын пәнге қызығушылығын тәрбиелеу
Дамытушылық: жеке, өзіндік көзқарастарын, дағдыларын, ой-жүйелерін, өзіндік сана сезімдерін қалыптастыра отырып, одан әрі дамыту
Тілдік мақсат: Көп тілділік
Сабақтың түрі: Бірлескен сабақ
Пәнаралық байланыс: Тарих, физика, биология
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, плакат №17, маркер, стикер т.б құрал жабдықтар
Оқытудың әдістері: Жаңа білім игеру
Сабақтың әдістемелік қамтамасыз етілуі: Әдебиеттер:
Негізгі:11-сынып Органикалық химия
Қосымша: ғаламтор, Н.Нұрахметов, Қ.Бекішев, Н.Заграничная
Оқытуға қосымша ұсынылатын материалдар: Сұрақтар, химиялық есептер жинағы.
Сабақтың құрылымы мен мазмұны
Сабақтың
кезеңдері
| Сабақтың кезеңдерінің мазмұны мен сұрақтары
| Уақыт
(минут)
| I.Ұйымдастыру кезеңі
| Сәлемдесу
|
| Түгелдеу, студенттердің зейінін сабаққа аудару.
|
|
ІІ. Үй тапсырмасын орындауын тексеру
| 1)Карбонилді қосылыстар деп қандай қосылыстарды айтады?
2)Альдегидтер спирттер сияқты молекула арасында сутектік байланыс түзе ме, егер түзбесе, себебі неде?
|
| 3)Альдегидтерге қандай қосылу реакциялары тән?
|
| ІІІ. Жаңа тақырыпты хабарлау және оның жоспарымен таныстыру
|
Карбон қышқылдары, номенклатурасы, изомериясы
|
| ІY.Үш тілде тақырыпқа байланысты үш сөзді қолдану.
| Қазақша
| Орысша
| Ағылшынша
| Карбон қышқылдары
| Карбоновые кислоты
| Carboxylic acid
| Формула
| Формула
| formula
| Физикалық қасиеттері
| Физические свойства
| Physical properties
|
|
| Ү.Жаңа сабақты түсіндіру
|
Карбон қышқылдары – молекула құрамында бір немесе бірнеше сутек атомдары карбоксил тобына – COOH алмасқан көмірсутектердің туындылары. Карбон қышқылдарының жалпы формуласы: R COOH)
Карбон қышқылдарының жіктелуі. Карбон қышқылдарын көмірсутек радикалы табиғатына байланысты және карбоксил тобының санына байланысты жіктеуге болады.
|
| Карбоксил тобы байланысқан радикалдың табиғатына қарай карбон қышқылдары қаныққан, қанықпаған, және ароматты болып бөлінеді. Құрамындағы карбоксил тобының санына байланысты карбон қышқылдары бірнегізді және көпнегізді болады Карбоксил тобының құрылысы. Карбоксил тобы құрамындағы карбонил және гидроксил топтарының барлық байланыстары полюсті. Карбонил тобында электрон тығыздығы көміртек атомынан оттекке қарай ығысқандықтан, көміртек ішінара оң зарядты болады. Орнын толықтыру үшін ол гидроксил тобындағы оттектің жұп электрондарын өзіне тартады.
Карбон қышқылдарын көбіне тривиальды атаумен атайды. Бұл атау карбон қышқылының алғашқы алынуымен байланысты. Мысалы, құмырсқа қышқылы құмырсқадан, сірке қышқылы сіркесудан, май қышқылы майдан алынған. Халықаралық атаулар жүйесі бойынша карбон қышқылдарын сәйкес қаныққан көмірсутектердің атына қышқыл деген сөз қосып атайды. Нөмірлеу карбоксил тобы құрған көміртек атомынан басталады. Карбон қышқылдарының изомерленуі радикалдың көміртек қаңқасына байланысты және күрделі эфирлермен класаралық изомері болады. Карбон қышқылының алғашқы үшеуінің көміртек радикалына байланысты изомері болмайды. Басқа органикалық қосылыстар сияқты молекулада көміртек атомының саны көбейгенде, изомерлер саны да өседі.
|
| YI.Жаңа тақырыпты бекіту.
| 1)Карбон қышқылдарының жіктелуі
|
| 2)Қаныққан бірнегізді карбон қышқылдары
| 3)Бірнегізді карбон қышқылдарының атаулары және кейбір физикалық қасиеттері
| 4)Карбон қышқылдарының табиғатта кездесуі және алу жолдары
|
|
| YII .Сабақты қорытынды жүргізу және рефлекция
| Білемін
|
| Білгім келеді
| Білдім
|
|
| ҮІІІ. Түсіндіре отырып баға қою.
| Өтілген тақырып бойынша сұрақтар қоямыз
|
|
|
|
| IX.Үй тапсырмасы
| Карбон қышқылдары, номенклатурасы изомериясы
|
|
Оқытушы:Қонтаева П
Ә.Б. жетекші:
|
Сабақ жоспары №_____ Пән атауы____________________________________________________________________________
Сабақтың типі: тәжірибелік жаттығу сабағы
Сабақтың тақырыбы:__________________________________________________________________
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік:_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тәрбиелік:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Дамытушылық:_______________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
Тілдік мақсат:Көптілділік
Сабақтың түрі:________________________________________________________________________
Пәнаралық байланыс: _________________________________________________________________
Сабақтың көрнекілігі:__________________________________________________________________
Оқытудың әдістері____________________________________________________________________
Сабақтың әдістемелік қамтамасыз етілуі: Әдебиеттер:
Негізгі:___________________________________________________________________________
Қосымша: _________________________________________________________________________
Оқытуға қосымша ұсынылатын материалдар________________________________________________________________________
Сабақтың құрылымы мен мазмұны
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақтың кезеңдерінің мазмұны мен сұрақтары
| Уақыт
(минут)
| I.Ұйымдастыру кезеңі
|
|
|
|
| ІІ. Үй тапсырмасын орындауын тексеру,қайталау
|
|
|
|
|
|
| ІІІ.Үш тілде тақырыпқа байланысты үш сөзді қолдану.
|
|
| IV.Зертханалық жұмысқа жұмыс жасауға дайындық
|
|
|
|
|
| V. Зертханалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| VI. Жұмысты қорытынды жасау және рефлекция
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| VІІ. Түсіндіре отырып баға қою
|
|
|
| VIII. Үйге тапсырма беру.
|
|
|
Тапсырма №
| Тапсырма атауы
| Сағат саны
| 1
|
|
| 2
|
|
| 3
|
|
| 4
|
|
| 5
|
|
| Топтарды ауыстыру кестесі
| топ№
| Тапсырма
№
| 1топ
| 2топ
| 3топ
| 4топ
| 5топ
| 1
| 1
|
|
|
|
|
| 2
| 2
|
|
|
|
|
| 3
| 3
|
|
|
|
|
| 4
| 4
|
|
|
|
|
| 5
| 5
|
|
|
|
|
|
|
Оқытушы: __________________
Ә.Б жетекшісі: ______________ |
|
|