Главная страница

Семінар 2 Ярошенко 5 група. Семінар 2 Ярошенко Роман 5 група Методики спостереження в схемах інших методів. Методики спостереження


Скачать 14.07 Kb.
НазваниеСемінар 2 Ярошенко Роман 5 група Методики спостереження в схемах інших методів. Методики спостереження
Дата30.11.2021
Размер14.07 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаСемінар 2 Ярошенко 5 група.docx
ТипДокументы
#286196

Семінар 2

Ярошенко Роман 5 група

Методики спостереження в схемах інших методів.

Методики спостереження можуть використовуватися як способи реєстрації або фіксації даних при різних за структурою методах дослідження: наприклад, в психологічному експерименті і при вирішенні завдань психодіагностики. Так, можна проводити психологічний експеримент, створюючи для випробуваного відрізняються умови виконання експериментальних завдань і кваліфікуючи певним чином тип його дій. Це буде застосування спостереження як методики збору емпіричних даних, але за умови можливості переходу від якісних описів до змінних, що передбачає можливість оцінки спостережуваних показників в тих чи інших шкалах.

Наприклад, в роботі Мак Гроу експериментально досліджувався вплив «щільності» групи на особливості вільного поведінки дітей. «Щільність» групи змінювалася за рахунок зменшення майданчика для ігор, і тоді група дітей ставилася в умови більш тісної в просторовому відношенні взаємодії; або за рахунок зміни величини групи дітей на колишньої майданчику. За допомогою спостереження виділяли такі види «соціальної поведінки», що відображають різні аспекти взаємодії між дітьми під час ігор: удари, поштовхи один одного, сміх, суперечка про предмет, тілесний контакт і т.д. Предметом вивчення були не самі по собі виділені поведінкові акти, а специфіка регуляції взаємодії дітей при різних умовах групової гри. Об'єктом спостереження з'явилися власне зазначені зовнішні форми взаємодії дітей один з одним.

Спостереження дає основний матеріал на перших етапах розробки стандартизованих особистісних тестів, дозволяючи виділити «відрізки поведінки», які потім включаються в структури особистісних рис.

Р. Кеттелл спробував в 1957 р сформулювати певні правила такого спостереження, яке в клінічних умовах дозволяло б діагностувати психічний стан і особистісні особливості людини. До цих правил належать: тривалість спостереження (місяці), необхідність усереднення даних від 10 до 20 спостерігачів, відсутність рольових відносин між спостерігачем і пацієнтом, оцінювання поведінки людини в багатьох і різноманітних ситуаціях.

Інша місце відводиться спостереженню як додаткового критерію при вирішенні психодіагностичних завдань в ряді вітчизняних досліджень. Так, при проведенні патопсихологічного обстеження людини результати спостереження за його діями і цілісне сприйняття його ставлення до ситуації обстеження дають психологу необхідний матеріал для кваліфікації результатів виконання випробуваним завдань. Намагався чи ні людина виконати завдання, як себе вів, як реагував на підказки - все це доповнює критерії психолога при визначенні збереження психіки.

У ряді областей дослідження спостереження стає переважно використовують метод, основним або необхідним додатковим засобом отримання фактів в залежності від специфіки цілей дослідження, обмежену можливість управління досліджуваними процесами або небажаності впливу на «об'єкт» вивчення. Іноді спостереження незамінне як методика внаслідок адекватності способу оцінки безпосередніх вражень психолога властивостями досліджуваних явищ.

У загальній психології, зоопсихології, психології праці, медичної, дитячої, соціальної та педагогічної психології при вирішенні багатьох проблем можна замінити метод спостереження якимось іншим методом.


написать администратору сайта