Главная страница

робота 1. Шифр Cолотвина перлина Закарпаття


Скачать 2.35 Mb.
НазваниеШифр Cолотвина перлина Закарпаття
Дата26.01.2022
Размер2.35 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файларобота 1.docx
ТипДокументы
#342743
страница6 из 6
1   2   3   4   5   6

Каталогкоординаттависотточокдругогоциклувимірювання






Беручи до уваги отримані результати вимірювань, можна визначитинапрямзсувутазробитипорівнянняпершогоідругогоциклівнарахунокзмінупросторовомузнаходженніранішезакладенихточок.Результатипорівняннянаведенівтаблиці3.7анапрямкизсувувідносноотриманихрезультатівпоказанівДодатку3..




Таблиця3.7.Каталогпорівняннядвохциклівнівелювання

02 квітня 2021 року було проведено третій цикл нівелювання. Результативимірюваннятапорівнянняздругимцикломнаведенівтаблиці3.8.




Таблиця3.8Каталогкоординатівисотточоктретьогоциклунівелюванняіїхпорівняння


Аналізуючи отримані результати, можна зробити висновок, що зсувніпроцеси на території смт. Солотвино є активними та набирають швидкостізмін.Заперіодміжпершимідругимцикломвимірювань,значнихкарстопроявів не спостерігається, окрім пункту SOL6, що знаходиться біляшахти №8, висотні і координатні показники якого показують на осіданнягрунту в 15.5см, зі зміщенням до центру шахти. Порівнюючи ці результати зтретім циклом нівелювання, який бувпроведенийбільшерокупотому,можнавідмітити тенденцію до осідань в точках SOL2 i SOLt7 (-2мм в 2020р. та -3ммв2021р.),різкийприрістперевищеньвточкахSOL1(-36мм)таSOL4(+75мм),натомістьпунктSOL6осівщена51.9см.

Відштовхуючисьвідотриманихрезультатівбулостворенокартузступенямиризиківосідань(Див.Додаток4)


    1. Рекомендації щодомоніторингустанупрояву негативнихприроднихітехногеннихпроцесів


Висновокдо3розділу


Вданомурозділіздійсненодослідженнягеодезичногозабезпеченнятериторіїсмт.Солотвино.

Наведенооглядовівідомостіпроіснуючінарайонробіттопографо-геодезичні,картографічнітааерофотознімальніматеріали.

Ці дані свідчать про те, що сучасне геологічне середовище Солотвинськогородовища кам’яної солі перебуває у критичному та катастрофічному стані, щопов’язано переважно з інтенсивним розвитком соляних карстів в останні роки.Природнасистемаультрасолоності,якапорушуєгеологічнустабільність,призводитьдопідвищеногорозчиненнясолей.Існуваннярозгалуженоїдренажної системи на дні четвертинних відкладів і у верхній частині соляноготіла створилозонипідземногодренажу,розширилозонуактивноговодообмінуіпоширилося на розчинну кам’яну сіль, що стало основною причиною сильногокарстифікації. Штучний карст на Солотвинському родовищі спричинив змінирельєфуземноїповерхні,посиленнястоку,змінихарчовогосередовищапроживаннятастокупідземнихвод.

Входіроботибулоздійсненоаналізкартографічнихматеріалівтаматеріаліваерофотозніманнявперіод1995-2020рр.длявстановленнягеодинамічнихпроцесівшахт№7,8,9,щорозташованінатериторіїсмт.Солотвино.

Врезультатідослідженнябулорозробленопевнірекомендаціїзадлязапобіганняіпроявувподальшомуекзогеннихтатехногеннихпроцесівнатериторіїсмт.Солотвино.
Беручи до уваги аналіз та дослідження проявлення негативних природних ітехногенних процесів було розроблено певні рекомендації задня запобігання їхпроявувподальшому[22]:

  1. Розробитизаходиповпорядкуваннювідбораводизпровалівшахтамиабоповністюзаборонититакийвідбір.(ФеєрМ.І)

  2. Провести обстеження і аналіз яким чином і куди скидаютьсяканалізаційністокиіводизбасейнів.(ФеєрМ.І)

  3. Розробитизаходищодореконструкціїшахти№8задлявиникненняпровалів,якізчасомперетворюютьсянасміттєзвалища.

  4. Натериторіїпровала«ЧорнийМочар»розробитирекреаційнийпроектліквідаціїтихнаслідків,якієнаданийчас,асаме:

    • Длярозміщеннятутсміттєзвалищазнайтиновуплощадкузамежами населеного пункту і на максимально можливій відстані відсолерудника;

    • Все сміття, яке зараз є вивести на новий полігон, особливо з тоїтериторії,депроходятьзсувніпроцеси, а також поверхневий іпідземнийкарст

    • Населення смт. Солотвино і всі органи управління від місцевих додержавних органів влади повинні зрозуміти наслідки ймовірногопровалуіснуючогосміттєзвалищавштольнішахти№9,якийпризведе до виконання робіт по відновленню алергічної лікарні іробітзочисткиводизшахтдляподальшоговикористаннявлікувальнихцілях.(ФеєрМ.І)



  1. Напромисловійплощадцішахти№9необхіднозакластиспеціальніспостережливірепери,щобматиможливістьмоніторитизміни,якіпроходятьвданомурайоні.(ФеєрМ.І)

  2. Розробитизаходищодозапобіганняпогіршенняекологічногостанутериторіїдіяльностісолерудника.Ліквідаціятехногенно-геологічнихпроцесів.

  3. Забезпеченнябезпекинаселенняіжитловихзабудов.(КочергаЯ.Я)

  4. Забезпеченняпрацевлаштуваннянаселенняшляхомстворенняіндустріальногопарку.(КочергаЯ.Я.)

  5. Будівництвоновоїшахти:

    • Відновленнясолерудника

    • Розвиток лікувально-оздоровчих комплексів (Кочерга Я. Я.)10.Будівництвоновоїшахтизобмеженнямвидобуткусолізподальшою

підготовкоюпідземнихпросторівдляпідземноговідділенняалергологічноїлікарні.(КочергаЯ.Я)

  1. НарівніСолотвинськоїселищноїрадиорганізуватиочищенняпобутовихстічнихводвіндивідуальнихабомодульнихочиснихспорудах.(СавчукО.Г.)

  2. Розробитиекологічну програмурозвитку смт.Солотвинонаперіод2030року.(ДяківВ.О.)

  3. СформуватиПрограмудійтехногенно-екологічноїреабілітаціїсмт.СолотвиноіпромисловихтериторійСолотвинськогосолерудника.(ЛукшаО.В.)

  4. Проводитищорічниймоніторингстанугеологічнихтатехногеннихпроцесівнатериторіїсмт.Солотвиногеодезичнимиметодами:

    • Аерофотозніманням

    • Високоточним нівелюванням циклічно 2 рази у рік (навесні та восени.)(ПроданецьІ.І)

ВИСНОВКИ


  1. Здійсненодослідженняпоняттяекзогеннихгеологічнихпроцесів,класифікаціяекзогеннихгеологічнихпроцесів,атакожфактори,якіспричиняютьїхпояву.

Завдяки екзогенним процесам формуються ґрунти та корисні копалини.Біля60%світовоговидобуткукориснихкопалинпов’язанозпродуктамиекзогенної діяльності. Разом з тим, руйнування берегів рік, озер і морів, обвалитазсуви,сніговілавини,розмиваннятаруйнуваннясхилів,рістярівізаболоченістьтериторій–тежєрезультатамидіяльностіекзогеннихгеологічнихпроцесів.


  1. ВходівиконанняроботиздійсненомоніторингекзогеннихтатехногеннихпроцесівЗакарпатськоїобласті.

ОсобливостігеологічноїбудовитериторіїЗакарпатськоїобластізумовлюютьширокийрозвитоквїїмежах,особливовгірськійчастині,небезпечнихекзогеннихгеологічнихпроцесів(НЕГП).НесприятливікліматичніумовизумовиликатастрофічнуактивізаціюНЕГПосінню1998р.–весною1999р.,весною2001ртавлітку2008р.

На даний момент в області спостерігається тимчасова стабілізації розвиткуЕГП.


  1. Здійснено характеристику геодезичного забезпечення смт. Солотвино тамоніторингрозвиткуекзогеннихтаприродно-техногеннихпроцесів.

Наведені дані свідчать про сучасний критичний та катастрофічний стангеологічного середовища в межах Солотвинського родовища кам’яної солі, щопов’язанонасампередзінтенсивнимрозвиткомсоляногокарстувостанніроки.

Наявністьрозгалуженоїсистемидренажнихвиробоквосновічетвертиннихвідкладеньтауверхнійчастинісоляноготіластворилозонипідземногорозвантаження,розширилозонуактивноговодообмінудолегкорозчинноїкам’яноїсолітасталоголовноюпричиноюінтенсивногозакарстовуваннятериторії.

Унаслідокзатопленняшахт№8та№ 9цепризвелодорозширенняприроднихіутворенняновихкарстовихканалів,руйнуванняводотривкоїпокришки(палагу)таутворенняпровалів, через які поступають атмосферніводи.
Враховуючивсівищенаведенідані,можнадійтидовисновку,щомоніторингтехногеннихтаекзогеннихпроцесівсучасностірозвинутийнедостатньо, для того, щоб вчасно реагувати на геологічні зміни в надрах землі,та проводити профілактику їх активізації. Це збільшує вірогідність виникненнянепередбаченихкатастрофічнихситуацій,вякихможутьпостраждатияксільськогосподарські землі, так і населення, що може залишитись без даху надголовою.

В першу чергу це пов’язано з низьким фінансуванням таких ініціатив, щотягнезасобоюнезацікавленістьнаселенняввирішенніцихпроблем.Недивлячись на великі перспективи розвитку промислових виробництв солі, абостворення санаторних комплексів на території смт. Солотвино, інвестуваннявідсутнє,самечерезнедбалістьвладитавідсутність приватних господарствзацікавленихвцьому.

Такожважливу роль грає екологічна ситуація в обстежуваному районі.Території колишніх солевидобувних шахт подекуди стають місцями стихійнихсміттєзвалищ,пустирями,всуперечперспективамрозвиткуіпроцвітання.


СПИСОКВИКОРИСТАНИХДЖЕРЕЛ


    1. Бизов В.Ф., Паранько І.С. Основи динамічної та прикладноїгеології.Динамічнагеологія.–КривийРіг:Мінерал.–2000.–205с.

    2. В.Літинський(ред.)Геодезичнийенциклопедичнийсловник-Львів:Євросвіт,2001.-668с.:іл.

    3. ПаранькоІ.С.,СівороновА.О.,ЄвтєховВ.Д.ЗагальнагеологіяРежим доступу:

http://old.geology.lnu.edu.ua/GEO/E-books/Sivoronov_gen-geo/Gen_geology-Sivoronov.htm).

    1. Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердженняположенняпродержавнусистемумоніторингудовкілля”від30березня1998р.

№ 391. Режим доступу:https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/391-98-%D0%BF#Text.

    1. ДНВП "ГЕОІНФОРМ УКРАЇНИ". Режим доступу:https://geoinf.kiev.ua/ekzohenni-heolohichni-protsesy/

    2. Національний атлас України. Режим доступу:http://wdc.org.ua/atlas/default.html.

    3. Айзенберг М.М., Каганер М.С., Гідролого-гідрографічна вивченістьселевихявищнаУкраїні.СелевіпотокинатериторіїУкраїни.–М.:

Недра,1959.–145с.

    1. Методичнівказівкидосамостійноїроботистудентівздисципліни

„Інженернагеологія”заспеціальностями6.060101;6.060103ч.3.Екзогенніпроцеси/ Укладачі: Л.Г. Любич, Г.М. Левченко, С.М. Горлач., Грабовець О.М. –Дніпропетровськ:ПДАБА,2009.-43с.

    1. РегіональнадоповідьпростаннавколишньогоприродногосередовищаЗакарпатськоїобластіза2020рікРежимдоступу:https://ecozakarpat.gov.ua/?page_id=308.

    2. Інформаційний щорічник щодо активізації небезпечних екзогеннихгеологічнихпроцесівзаданими моніторингу ЕГП – Київ, Державна службагеологіїтанадрУкраїни,Державненауково-виробничепідприємство

«Державний інформаційний геологічний фонд України», 2020. - 104 с. Режимдоступу:https://geoinf.kiev.ua/wp/wp-content/uploads/2020/06/egp_2020-2.pdf.

    1. ЕкологічнийпаспортЗакарпатськоїобластіза2020рік.Режимдоступу:https://ecozakarpat.gov.ua/?page_id=308.

    2. ПетровціМ.М.КориснікопалиниЗакарпаття.–Ужгород,2001.-15с.

    3. ТрохимчукВ.Магістральнітрубопроводи:благочизлодляЗакарпаття?//Закарпатськийрегіон,№2.–Ужгород,2003.–С.19-20.

    4. ОфіційнийсерверМНСУкраїни.http://out.mns.gov.ua/.

    5. Електронний ресурс. Режим доступу:https://www.karpaty.info/ua/uk/zk/tc/solotvyno/

    6. Калинич І.В., Каблак Н.І.,Скаканді С.В. Динаміка розвитку зсувнихпроцесівнатериторіїЗакарпатськоїобластіКиїв:/Містобудуваннятатериторіальнепланування.-2017.-№64.-С.-535-543.

    7. НиколишинВ.П.ВлияниеразработокСолотвинскогосоляногорудника на развитиекарста / В. П. Николишин // Труды ВНИИГ. – Л. : Недра,1967.–Вып.53.–С.68–75.

    8. Особливості фізико-хімічних властивостей Солотвинських солянихозер/Й.П.Шаркань,М.Ю.Січка,І.І.Мучічка[таін.]//Імунологіятаалергологія.–2001.–№2.–С.50.

    9. ДяківВ.О.Закономірностірозвиткутехногенноактивізованогосоляногокарстувпроцесізатопленняшахт№8та№9Солотвинськогосолерудника.Географія.2012,9,28.

    10. Електронний ресурс. Режим доступу:https://igs-nas.org.ua/images/news/2019_03_improdiret/2019-03-04_improdiret_hazards%20transkarpathia.pdf.

    11. Ничвид М. Р. ШейдикА.А. АНАЛІЗ ПРОГРАМНИХ ПРОДУКТІВПРИ СТВОРЕННІ 3D КАДАСТРУ./Зб.матеріалів VІІІ міжнародної – науково -практичноїконференції«Новітехнологіїгеодезії,землевпорядкуванні,лісовпорядкуванні та природокористуванні» Ужгород 6-8 жовтня 2016 року.видГоверлаС.161-166

    12. Закон України «Про Загальнодержавну цільову програму захистунаселення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природногохарактеруна2013-2017роки»від07.06.2012№4909-VI[Електроннийресурс].

  • Режимдоступу:http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/4909-17.


ДОДАТКИ
1   2   3   4   5   6


написать администратору сайта