Главная страница
Навигация по странице:

  • Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады

  • Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады

  • Басталуы 2 минут Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Топтарға бөлу.

  • Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут «Балалық шақтан қызықты оқиға»

  • Вудро Вильсон

  • «Үлкен төрттік» Вудро Вильсон

  • 4 басты держава – Ұлыбритания, Франция, Италия және Жапония болды. Ұлттар Лигасына, алдымен, 44 мемлекет кірді, КСРО мен АҚШ Ұлттар Лигасына 1934 ж. кірді. Отарлард »

  • Синтез «АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ ҚАЛПАҒЫ» әдісі арқылы оқу әрекетін ұйымдастыру.

  • Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.

  • Қосымша ақпарат Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз Сіз

  • Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз Пəнаралық байланыс

  • версаль-вашингтон жүйесі. Шымкент аласы, Абай ауданы, Жамбыл атындаы 26 мектеп гимназиясыны тарих пні малімі, Жоланова Лаззат Сатбаевна


    Скачать 262 Kb.
    НазваниеШымкент аласы, Абай ауданы, Жамбыл атындаы 26 мектеп гимназиясыны тарих пні малімі, Жоланова Лаззат Сатбаевна
    Дата16.09.2021
    Размер262 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаверсаль-вашингтон жүйесі.doc
    ТипДокументы
    #233007

    Шымкент қаласы, Абай ауданы, Жамбыл атындағы № 26 мектеп – гимназиясының

    тарих пәні мұғалімі, Жоланова Лаззат Сатбаевна
    Қысқа мерзімді сабақ жоспары


    ҰМЖ1-бөлімі Бірінші дүниежүзілік соғыс

    Сабақтың тақырыбы:

    Соғыстан кейінгі әлем.Версаль – Вашингтон жүйесі.

    пәні: Дүние жүзі тарихы

    Мұғалімнің аты-жөні: Жоланова Л.С.

    Күні:

    СЫНЫП: 8в


    Қатысқан оқушылар саны:


    Қатыспағаноқушылар саны:

    оқу мақсаттары

    8.3.2.2 - әлемнің саяси картасындағы өзгерістерді сипаттау арқылы империялардың (Австро - Венгрия, Ресей империясы, Осман империясы) ыдырау себептерін тұжырымдау

    8.3.2.4 - Ұлттар Лигасының қызметі мен Версаль-Вашингтон жүйесін талдау және бағалау

    Сабақ нәтижесі:


    Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

    Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

    Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

    Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

    Бағалау критерийі

    Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

    Тілдік құзіреттілік

    Ұлттар Лигасы – халықаралық ұйым (1919 ж. құрылған), халықтар арасындағы ынтымақтастықты және бейбітшілік пен қауіпсіздік кепілдігін дамыту мақсатында құрылған. Орналасқан жері – Женева. 1946 ж. таратылды. Санкциялар қолдана алды

    Мандаттық жүйе – Германия мен Осман империясының бұрынғы отарларын қамқорлыққа беру.

    Ресурстар

    Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

    Әдіс-тәсілдер

    Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

    Пәнаралық байланыс

    География

    Алдыңғы білім

    Бірінші дүниежүзілік соғыстың алғышарттары мен себептері қандай?

    Сабақтың жоспары

    Жоспарланған уақыт

    Сабақ барысы :

    Бағалау түрлері

    Басталуы

    2 минут

    Ұйымдастыру кезеңі 2 минут

    Топтарға бөлу. Киімдер бейнеленген карточкалар ұсыну. Оқушылар таңдаған киімдерге сай топтарға бөлінеді.

    Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

    «Балалық шақтан қызықты оқиға»

    Нұсқаулық: «Сіздердің алдыңызда қорапша тұр. Сол қорапшадан билет суыруларыңыз қажет. Ол билеттерде «Балалық шақ», «Балалық шақтан қызықты оқиға» билеті түссе, сол мұғалім өзінің балалық шақтан бастан өткізген қызықты оқиғасын айтып береді.

    Талдау:Өздеріңізді қалай сезінудесіз?

    1-топ:

    Жазушылар

    2-топ: Зерттеушілер

    3-топ: Суретшілер

    «Балалық шақтан қызықты оқиға»

    Тренинг.

    Жаңа білім

    10 минут



    Білу және түсіну

    1918 ж. 11-қарашада Компьен орманында маршал Фоштың штабтық вагонында Германия мен оның қарсылыстары арасында уақытша бітім туралы келісімге қол қойылды. Бірінші дүниежүзілік соғыс аяқталды. 
                   Компьен бітімі 
       Жеңімпаздар мен жеңілгендер арасындағы қатынасты реттеу міндеті тұрды. Уақытша келісім 36 күнге жасалды. Осы мерзім ішінде Германияның өкілдері, ең болмағанда, бес рет бейбіт алды келісімге келу туралы өз одақтастарынан сұрады, бірақ, Антанта келіспеді. Жеңімпаздардың өзі жалпыға ортақ бейбітшіліктің басты шарттарымен келісе алмады. Оған таңданбауға да болатын еді: жалпы мақсатқа қол жеткізгеннен кейін одақтастардың жолдары айырылды – олар алдарында тіпті де әртүрлі міндеттер болған еді. 
       АҚШ, Ұлыбритания, Франция басшылары соғыстан кейінгі құрылымды қалай көре алды? 
    Вудро Вильсон. В.Вильсонның «14 пункті». АҚШ. «…Теңіздердің еркіндігі және теңдей мүмкіндіктер…» 
    Д. Ллойд Джордж. Ұлыбритания. «…Соғыс қасіретін ұмытып, бейбіт келісім жасау …» 
    Ж. Клемансо. Франция. «…Германия барлығы үшін төлеуі тиіс!»

     Париж бейбіт конференциясы 1919 жылы 18-қаңтарда ашылды. Басты қатысушылар «үлкен төрттік» болды: АҚШ президенті – Вудро Вильсон, Ұлыбритания премьер-министрі – Ллойд Джордж, Франция премьер-министрі – Клемансо, Италия премьер-министрі – В. Ордандо. 

                   «Үлкен төрттік» 

                   Вудро Вильсон 
       То́мас Ву́дро Ви́льсон – АҚШ-тың 28-ші президенті. 1919 ж. әлемдік Нобель сыйлығының лауреаты, оған бітімгершілік еңбегі үшін берілді. «14 пунктін» алға тартты. Онда сауда мен кеме шаруашылығы бостандығы, қарулануды азайту, халықтың демократиялық өз тағдырын өзі шешуі, Ұлттар Лигасын құру қарастырылды. 

                   Ллойд Джорж 
       1916-1922 жж. Ұлыбританияның премьер-министрі. Либеральдық партияның ірі көшбасшыларының бірі. Соғысқа дейін Ллойд Джордж бірқатар либеральдық реформалар жүргізді. 

                   Жорж Клемансо 
       Жорж Бенжамен Клемансо – француз саяси және мемлекет қайраткері, журналист, Франция премьер-министрі. Француз академиясының мүшесі. Қатал мінезі және саяси қарсыластарына ымырасыздығы үшін «leTigre» лақап атын алған. 

                   Витторио Орландо 
       Италия мен оның одақтастарының жеңісінен кейін, Орландо елдің атынан 1919 ж. Париж бейбіт конференциясына қатысты, бірақ, ағылшын тілін білмегендіктен, өзінің сыртқы істер министрі Сидней Сонниноға тәуелді болып қалды. Конференцияға 32 ел қатысты. Конференцияға Германия өкілдері қатысқан жоқ. Кеңестік Ресей өкілдері де конференцияға шақырылған жоқ. Германия алпауытының қайта қалпына келуінен қауіптенген Ж.Клемансо ең агрессивті бағыт ұстады. Англия Германияны Францияға қарсы етіп ұстағысы келді, ал, Вильсон өздерінің алға тартқан принциптерін орындауды талап етті. Одақтастар арасындағы алауыздыққа қарамастан, тезірек бейбіт келісім жасауға ұмтылыста олар біртұтастық көрсетті.

    «Жариялау» әдісі

    (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.)


    Оқулық,

    мәтіндер.








    Ортасы

    10 минут



    Қолдану

    Оқулықтағы тапсырмаларды орындау

    Вашингтон конференциясы

       АҚШ президенті В.Вильсонның бастамасы бойынша құрылған, халықаралық қызметкерлерімен хатшылығы бар алғашқы халықаралық ұйым. Жарғысы Париж бейбіт конференциясында мақұлданған, Ұлттар Лигасына халықтар арасында ынтымақтастықты дамыту, бүкіл әлемде бейбітшілік пен қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүктелген. Халықаралық мәселелерді талқылау үшін жыл сайын Ұлттар Лигасы Ассамблеясын шақыруға шешім қабылданды. Лига Кеңесі құрылды. Кеңестің тұрақты мүшелері соғыста жеңіске жеткен 4 басты держава – Ұлыбритания, Франция, Италия және Жапония болды. Ұлттар Лигасына, алдымен, 44 мемлекет кірді, КСРО мен АҚШ Ұлттар Лигасына 1934 ж. кірді. Отарлард»ы басқару жүйесін жақсарту үшін мандаттық жүйе енгізілді. 

    Талдау

    Жаңа тақырыпты Жигсо әдісі арқылы тақырыпты бөліктерге бөліп, оқуға тапсырма береді.Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді.

    Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады,ойланады.Өзгелерді тыңдай отырып , өз білімін толықтырады. Ізденеді.


    Аяқталуы

    Сабақты бекіту

    10 минут

    Синтез «АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ ҚАЛПАҒЫ»

    әдісі арқылы оқу әрекетін ұйымдастыру.



    «АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ ҚАЛПАҒЫ» әдісі арқылы оқу әрекетін ұйымдастыру

    Бағалау
    5 минут


    Кері байланыс

    3 минут

    Бағалау парақшасы Дұрыс жауапқа 5 балл.


    Оқушының аты-жөні

    «Жариялау» әдісі

    «Салыстыру кестесі»

    «Ыстық орын

    дық» орындық әдісі

    «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі

    Балл













































































































    «Белгілер» әдісі




    Бағалау парақшасы


    «Белгілер» әдісі. Рефлексия парағы.

    Қосымша ақпарат

    Саралау – Сіз қосымша

    көмек көрсетуді қалай

    жоспарлайсыз? Сіз

    қабілеті жоғары

    оқушыларға тапсырманы

    күрделендіруді қалай

    жоспарлайсыз?

    Бағалау - Оқушылардың

    үйренгенін тексеруді

    қалай жоспарлайсыз?

    Пəнаралық байланыс

    Қауіпсіздік жəне еңбекті

    қорғау ережелері

    АКТ-мен байланыс

    Құндылықтардағы

    байланыс

    Рефлексия

    Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

    Бүгін оқушылар не білді?

    Сыныптағы ахуал қандай болды?

    Мен жоспарлаған саралау шаралары

    тиімді болды ма?

    Мен берілген уақыт ішінде

    үлгердім бе? Мен өз жоспарыма

    қандай түзетулер енгіздім жəне

    неліктен?




    Қорытынды бағамдау

    Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

    1:

    2:

    Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

    1:

    2:

    Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

    жетілдіруге көмектесетін не білдім?


    написать администратору сайта