Шкідливі звички – згуба для здоров’я. Шкідливі звички згуба для здоровя
Скачать 0.95 Mb.
|
Міністерство освіти і науки України Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка Кафедра спеціальної освіти і здоров’я людини Шкідливі звички – згуба для здоров’я. План-конспект уроку з основ здоров’я у 4 класі виконала студентка 21групи Бузько Олена 2018 Тема: Шкідливі звички – згуба для здоров’я. Мета:продовжити формувати в учнів уявлення про корисні та шкідливі звички і їх наслідки; розповісти про негативний вплив алкоголю, тютюнопаління, наркотиків; мотивувати прагнення до здорового способу життя і безпечної поведінки; виховувати бажання берегти своє здоров’я, громадянську позицію. Обладнання.Виставка книг із серії «Лікар Айболить» (про шкідливість паління, алкоголю, наркотиків, токсичних речовин), магнітофонний запис «Шкідливі поради пані Шапокляк». ХІД УРОКУ І. Організація учнів до уроку 1. Емоційне налаштування учнів. Треба всім нам привітатись: - Добрий день! Дружно весело сказати: - Добрий день! Вліво – вправо повернемось, Туди – сюди усміхнемось: - Добрий, добрий, добрий день! ІІ. Перевірка домашнього завдання ІІІ. Мотивація навчальної діяльності 1. Робота над віршем Хто здоровий, той не плаче, Жде його в житті удача. Він уміє працювати, Вчитись і відпочивати. - Про що цей вірш? ІV. Актуалізація опорних знань Народна мудрість каже: «Подивись на вигляд і не питай про здоров’я». А й справді, придивись до людини і її вигляд про все розповість. А на дітях це особливо помітно. Глянеш, одне дитя здорове, сильне, не втомлюється від роботи, бадьоре, життєрадісне, веселе, а інше – кволе, худе, круги під очима, втомлюється не тільки від бігу, але й від ходьби. Різні діти є в кожному класі. Звичайно, відразу скажеш, хто 3 них здоровий, а хто хворий. Але причини хвороб бувають різні. Хтось народжується здоровим, а хтось кволим і слабеньким. Тому треба з раннього дитинства турбуватись про своє здоров’я. А що для цього потрібно робити? (Відповіді дітей):
Як одним словом можна назвати такі звички? (Хороші). Доберіть антонім до цього слова. (Погані, шкідливі). — Згадайте, що таке звичка? (Звичка — поведінка, спосіб дій, схильність до чогось, які стали для кого-небудь у житті звичними, постійними.) — Які бувають звички? — Які ви знаєте шкідливі звички? — Виберіть правильні відповіді. Шкідливі звички — це: - тютюнопаління; - рухливі ігри; - вживання алкогольних напоїв; - човгання ногами; - смоктання пальців; - обгризання нігтів. V. Повідомленя теми й завдань уроку – Саме про вплив шкідливих звичок на організм дитини ми з вами сьогодні будемо говорити. — Шкідливі звички — це звички, які погіршують здоров'я. Серед них — куріння, вживання алкоголю, наркотичних і токсичних речовин. Сьогодні ми говоритимемо про вплив куріння, алкоголю та наркоманії на здоров’я людини. Англійський філософ Томас Пен вважав, що у людства є три вороги, які забирають більше життів і приносять більше лиха, ніж усі війни разом узяті. Це алкоголізм, тютюнопаління і наркоманія. VІ. Вивчення нового матеріалу 1. Розповідь учителя з елементами бесіди про корисні звички. - Якщо когось із вас спитати, що для вас найдорожче, ви відповісте: життя і здоров’я. Від здоров’я залежить і ваш настрій, і успіхи в навчанні. Кожен з вас мріє бути дужим, бадьорим, радісним. Змалечку батьки привчають вас бути ввічливими, добрими. Звички робити добро, говорити тільки правду, бути ввічливими обов’язково принесуть користь як собі, так і друзям, рідним, близьким. - Яких корисних звичок ви набули за прожиті вами роки? (Вітатися з оточуючими, просити вибачення, говорити правду, усміхатися, виконувати ранкову гімнастику, …) До нас на урок завітав лікар Айболить, який буде дивитися як ви сьогодні працюватимете. І пропонує вам таке завдання. Будьте уважними. (вивішую малюнок Айболита.) - Шкідлива звичка – це постійне недотримання правил гігієни, вживання алкоголю, тютюнопаління, наротиків. - Як на вашу думку, що таке куріння? Куріння - це шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найшкідливішою з яких є нікотин. 2. Легенда про «чортове зілля» – тютюн. - А тепер послухайте уважно легенду про походження тютюну. Летів якось чорт. Та кудись задивився Й на вербу суху животом настромився. І здох. Може, правда, а може брехня – Посипалася з чорта того порохня. Ішли мужики. Порохню найшли: Вони недалечко там поле орали. Кишені діряві були, як на зло, Тож, чортове зілля повсюди зійшло. Понюхали – листя духмяним здалося. Комусь до смаку воно дуже прийшлося. «Ти ба!» - мовив хтось, і від цього «ти ба» З’явилася назва у зілля – ТАБАК. Багато з тих пір табаку розвелося. Пізніше курити його повелося. А хтось, кажуть, сплюнув і вигукнув: «Тю!» З’явилась у зілля ще й назва «ТЮТЮН» У людини, яка закурить вперше, виникає гостре отруєння: прискорення пульсу, шум в вухах, тремтіння рук. Курці частіше хворіють на рак легень. * Повітря, яке ви вдихаєте, перебуваючи поблизу курців, містить стільки шкідливих речовин, як би ви самі викурили 2 цигарки на день. * У тих, хто викурює 10 цигарок на день, на 50 % підвищується ризик померти від інфаркту серця і раку легень. * Із 3000 дітей, що палять, 1000 помирає від хвороб, пов’язаних із курінням. Це треба знати. * Одна крапля нікотину вбиває коня. * Якщо змочити нікотином кінчик скляної палички і доторкнутися нею до дзьоба горобця, він загине. * Крапля нікотину викликає загибель усіх рибок в акваріумі. 2. Перегляд фільму «Які наслідки від куріння?» Фізкультхвилинка Щоб ніколи не хворіти Треба вправи нам робити. Із-за парт швиденько встали, Спинки гарно розрівняли, На носочки піднялись І до сонця потяглись. Руки разом опустили І швидесенько присіли. Потім встали, руки вбоки, Всі красиво робим кроки Назад – вперед прогнулись добре. Не будем мати ми хвороби. VII. Самостійне опрацювання матеріалу. (Робота з підручником - с.31) Відповіді на запитання:
Шкідливі поради пані Шапокляк Від світанку й до зорі Радять дітям лікарі Алкоголю не вживати, Цигарок до рук не брати, І не їсти блекоту, Не курити наркоту. Я ж вам пані Шапокляк, Раджу все робить не так! Дам поради залюбки – Все робити навпаки. Це ж і весело, й цікаво, І для діток є забава. Нащо вам здоровим бути? Треба зразу все забути! І поради лікарів, Й застереження батьків. Та й не тільки вчителі Вчать дітей на цій Землі! Я умію теж навчити! Нащо вам здоровим жити? Йдете в школу — закуріть І диміть, диміть, диміть! Замість чаю пийте пиво І хворійте всі щасливо! Ви спитаєте у мене Чи і я роблю так само? Ні, звичайно не роблю! Я себе завжди люблю! Знайте, пані Шапокляк Робить все завжди не так, Як говорить вам робити, Бо вона ще хоче жити! Гарно жити й процвітати Та міцне здоров’я мати! 3.Робота в группах - Прочитавши це прислів’я, то ви дізнаєтеся, що таке алкоголь. - У кожного з вас на партах лежать аркуші паперу із прислів’ям, яке вам спочатку потрібно розшифрувати, а потім прочитати. (На дошці потім вивішується складене прислів’я і діти перевіряють.) Алкоголь – викрадач розуму. Спочатку людина п’є вино, а потім вино п’є людину. - Часто діти споживають алкоголь, курять сигарети, щоб виділитися. Але, як ви розумієте це дуже поганий спосіб привертати до себе увагу однокласників. Але інтерес до таких дітей швидко згасає. 4. Перегляд фільму «Які наслідки можуть бути від алкоголю?» - Що таке наркоманія? Наркоманія – це важка хвороба, яка викликає серйозні зміни у здоров’ї. Вік життя наркомана в середньому на 20 – 25 років менший, ніж у нормальних людей. - Алкоголь, тютюн, наркотики – це викрадачі людського здоров’я. 5. Рольова гра (Розігруються ситуації.) Ситуація 1. Уяви собі, що тобі вперше в житті запропонували закурити. Запропонуйте варіанти відмови. Ситуація 2. Оля прийшла на день народження до Галі. Галя запропонувала їй випити пів-келиха шампанського. Запропонуйте варіанти відмови. Ситуація 3. Катя та Ірина подруги. Катя пробувала вживати наркотики й неодноразово переконувала Ірину також спробувати. Але Ірина відмовилась, тому що знала про небезпечні наслідки вживання наркотиків. Запропонуйте варіанти відмови. VІ. Осмислення вивченого матеріалу 1. Робота з підручником с. 66-70 а) Читання статті «Вплив куріння, алкоголю та наркотиків на здоров’я» (Учень читає статтю вголос.) б) Відповіді на запитання. - Скажіть будь ласка, краще мати корисні звички чи шкідливі? - Вам запропонували закурити цигарку чи спробувати алкогольні напої, ваші дії… (Учні думають, та дають свої відповіді.) 2. Робота в зошиті с.48 Завд. 1 Давайте з вами продовжимо заповнювати схему. (Діти записують у своїх зошитах.) Завд. 2 Виконаємо з вами тести, виберіть одну чи кілька правильних відповідей. (Один учень читає називає правильні відповіді та пояснює їх.) Завд. 3 Самостійне виконання завдання. Перевірка. VІІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок 1. Узагальнююча бесіда - Що таке звичка? - Як формуються звички? - Наведіть приклади корисних звичок. - Наведіть приклади шкідливих звичок. - Чи може людина позбутися шкідливих звичок? 2. Гра «Корисно – шкідливо». Учні картками сигналізують: зелена – корисно, червона – шкідлива. * Вітання під час зустрічі... * Брати до рота та гризти всілякі предмети - ручки, олівці... * Допомагати слабшим, маленьким, хворим... * Виконувати ранкову гімнастику... * Смоктати палець... * Доглядати за власним одягом, взуттям... * Дотримуватись режиму дня… * Гризти нігті... * Колупатись у носі... * Говорити неправду... * Довго засиджуватись біля телевізора... * Курити, пити... 3. Гра «Пізнай себе». На окремих аркушах написати про свої корисні і шкідливі звички, і вкинути в конверт, розміщений на дошці. 4. Оформлення плакату «Ми проти шкідливих звичок» ( Учні прикріплюють до плакату картинки які відносяться до здорового способу життя, пишуть свою антирекламу) VІІІ. Підсумок уроку - Яку тему ми сьогодні розглядали? - Що запам’ятали? - Що сподобалося? ІХ. Домашнє завдання Вашим домашнім завданням буде: - Подумайте, що треба робити для профілактики. (для того щоб людина не вживала алкоголь.) - Створити антирекламу. (щоб люди не купували алкоголь, тютюн). |