Главная страница
Навигация по странице:

  • Сыныбы Пән Күні 1 сабақ Мектеп Мұғалім

  • Бөлім атауы Таза,мінсіз асыл сөз Сабақтың тақырыбы 1-сабақ

  • «Керқұла атты Кендебай» ертегісі Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

  • Сабақтың мақсаттары Барлығы

  • Кейбірі

  • Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

  • Осыған дейін меңгерілген білім

  • Жоспар Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

  • Ширату. Ми шабуылы.

  • 1-тапсырма Т. «Джиксо» әдісі

  • Дескриптор: Оқиға мазмұнын түсінеді Ертегі мазмұнын талқылайды 2-тапсырма «Хикая картасы»

  • Оқиға мән-жайы,суреті

  • Фабула

  • 3-ТАПСЫРМА «Оқиға тауы» әдісі Әр эпизодқа атауын берейік. Енді сол атауларды рет-ретімен осы тауға орналастырайық Дескриптор

  • Шиеленісуі Дамуы Басы Аяқталуы Саралау тапсырмасы

  • Кері байланыс: Білемін Білдім

  • Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз

  • Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері

  • АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) Ойлану

  • Сабақ жоспар. Сыныбы Пн Кні


    Скачать 249.21 Kb.
    НазваниеСыныбы Пн Кні
    АнкорСабақ жоспар
    Дата05.09.2022
    Размер249.21 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла92gfhgk.docx
    ТипДокументы
    #662253

    Қысқа мерзімді сабақ жоспары


    Сыныбы

    Пән

    Күні

    1 сабақ

    Мектеп

    Мұғалім

    5 сынып

    Қазақ әдебиеті

    5.05.2018

    Ақсай қаласының № 3 ЖОББМ

    Кенжегарина Гульнара Махметовна

    Бөлім атауы

    Таза,мінсіз асыл сөз

    Сабақтың тақырыбы

    1-сабақ

    «Керқұла атты Кендебай» ертегісі

    Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

    5.Т/Ж1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау


    Сабақтың мақсаттары

    Барлығы: оқиға мазмұнын түсіндіреді

    Көпшілігі: теориялық ұғымды түсінеді, оқиға бөліктеріне тақырып қояды

    Кейбірі: оқиға дамуына қарай эпизодтарды жүйелейді

    Бағалау критерийлері

    Шығарманың мазмұны мен сюжеттік дамуын сипаттайды

    Тілдік мақсаттар

    Фабула, сюжет

    Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

    Достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету,

    Жауапкершілік, қарым-қатынас жасау қабілеті

    Осыған дейін меңгерілген білім

    Ертегі жанрымен таныс, ауыз әдебиеті түрлерін біледі. Ертегі мазмұнын үйден оқып келеді.


    Жоспар

    Жоспарланатын уақыт

    Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

    Дереккөздер


    Сабақтың басы

    5 минут

    Сабақтың ортасы

    «Джигсо» әдісі

    10 минут


    «Хикая картасы» әдісі
    15 минут

    Реттілігін сақтамау

    «Оқиға тауы» әдісі


    Ширату. Ми шабуылы.

    Суретте кімдерді көріп тұрмыз?

    Оларды қай шығармаларда кездестіріңіз?

    Ертегінің қандай түрлерін білеміз?

    Шыншыл ертегілері: «Аяз би», «Айлалы тазша», «Дүмше молда», «Арыстан мен кісі», «Аю,түлкі,қойшы».

    Хайуанаттар туралы ертегі: «Арыстан,қасқыр,түлкі», «Түлкі мен ешкі», «Аю,түлкі және қасқыр».

    Қиял-ғажайып ертегілері: «Керқұла атты Кендебай», «Ер Төстік», «Алтын сақа», «Тас болған шаһар».






    Сабақ мақсатымен танысады.Сабақ соңында рефлексияны өткізу үшін БББ әдісін өткіземін.

    Сынып үш топқа бөлінеді.

    1-тапсырма

    Т. «Джиксо» әдісі арқылы ертегінің мазмұнын түсініп ,талқылайды. Шығарманың мазмұнына байланысты 3 сарапшы топ құрылады. 1-топ. Ертегінің кіріспе бөлімін; 2-топ негізгі бөлімін; 3-топ қорытынды бөліміндегі оқиғаларды талқылайды, сонан кейін өз топтарына келіп, түсіндіріп шығады.
    Дескриптор:

    • Оқиға мазмұнын түсінеді

    • Ертегі мазмұнын талқылайды


    2-тапсырма «Хикая картасы»

    «Оқиға желісі» әдісімен ертегі оқиғасын рет-ретімен жүйелі түрді суретін салып,мазмұнын қысқаша баяндайды.Әр топ жұмыстарын тақтаға шығып,қорытындылайды.

    Дескриптор:

    • Оқиға реттілігі сақталады;

    • Сюжеті толық қамтылады;

    • Мазмұнды суретпен сипаттайды;

    • Эпизодтарға тақырып қояды;


    Оқиға мән-жайы,суреті


    Оқиға мән-жайы,суреті





    Оқиға мән-жайы,суреті






    Оқиға мән-жайы,суреті


    Оқиға мән-жайы,суреті





    Оқиға мән-жайы,суреті






    ҚБ.Топтардың өзара бағалауы. Дескрипторға сүйене отырып «Бағдаршам» әдісімен бағалау.


    Мұғалім плакаттарындағы ертегі оқиғасы рет санын ауыстырады.

    Сұрақ:

    -Енді нені байқадық?

    -Егер біз оқиға орнын өзгертсек ертегі мазмұны қалай болады?

    Сол үшін көркем шығармадағы оқиғаны рет-ретімен айту керек.Көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелі баяндау фабула деп аталады.

    Фабула (лат.Fabulaаңыз, әңгіме, ертегі, мысал) — көркем шығармада суреттелген окиғаны рет-ретімен жүйелеу.
    Дескриптор:

    - Оқиғаларды сан ретімен реттілігін сақтамай құрады;

    - Өзгерісті анықтайды, қорытында шығарады.
    3-ТАПСЫРМА

    «Оқиға тауы» әдісі

    Әр эпизодқа атауын берейік. Енді сол атауларды рет-ретімен осы тауға орналастырайық
    Дескриптор:

    • Ертегі мазмұнын саралайды

    • Шығарма мазмұнын жүйелейді


    Саралау дескрипторы:

    • Берілген қима қағаздар арқылы ертегі мазмұнын саралап, жүйелейді



    Шарықтау шегі



    Шиеленісуі
    Дамуы
    Басы Аяқталуы
    Саралау тапсырмасы
    1.     Кендебай  мен жетім бала.

    2.      Керқұла атты Кендебай батырдың еліне оралуы.

    3.     Кендебайдың  дүниеге  келуі.

    4.     Кендебайдың  хан бұйрығын  орындауы.

    5.     Кендебайдың аралға баруы.
    ҚБ.Топтардың өзара бағалауы. Дескрипторға сүйене отырып «Екі жұлдыэ,бір тілек» әдісімен бағалайды.

    Теориялық ұғымды түсіндіру:

    Осы «оқиға тауындағы» бөлімдердің орнын ауыстырсақ,нені байқауға болады?

    Жалпы балалар ертегі неден құралған?

    Оқиға.

    Яғни,оқиға дегеніміздің(сөзінің) өзінің терминдік атау- бұл сюжет.

    Көркем шығарма бөліьдерінің орны сақталуы керек.

    Сюжет (фр.sujet - зат) - өзара жалғасқан оқиғалардың тізбегі, біртұтас желісі.



    www.smk.edu.kz





    Сабақтың соңы

    Кері байланыс:




    Білемін

    Білдім

    Білгім келеді




    Қосымша ақпарат

    Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

    Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз

    Пәнаралық байланыс

    Қауіпсіздік ережелері

    АКТ-мен байланыс
    Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)


    Ойлану

    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

    Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

    Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


    написать администратору сайта