Күні: 01.10.2021 ж
| Мұғалімнің аты-жөні: Р.Розахунов
| Сынып: 7 сыныптар
| Қатысушылар саны:
| Қатыспаушылар саны:
| Сабақ тақырыбы
| Қытай саяхатшылары. Фа Сянь
| Мақсаты
| Қытай саяхатшылары. Чжань Цянь мен Чжен Хэнің география ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға беру
| Күтілетін нәтиже
| Чжань Цянь мен Чжен Хэнің география ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға береді.
| Тілдік
міндет
| Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер:
Оқылым-географиялық дерек көздерін оқиды, талдайды Тыңдалым- бейнематериалдарды, бір- бірінің пікірлерін тыңдайды Айтылым, Жазылым - географиялық нысандарды ауызша және жазбаша сипаттайды
Мен ..... ойлаймын, өйткені ....
Саяхаттың басты мақсаттары... География ғылымы ... толықты Зерттеу нәтижелері ... болды.
| Сабақ әдісі:
| Сұрақ-жауап, суреттермен жұмыс, лекциялық материалдармен жұмыс, жеке жұмыс, топтық жұмыс
| Құрал-жабдықтар:
| Суреттер, интернет ресурстары, атлас, карта
| Құндылықтар
| Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.
Құндылықтарды дарыту топтық және жеке жұмыс арқылы жүзеге асады (іс-әрекетті немесе/және тақырытың мазмұнын сипаттау)
| ОБ сілтеме: Географиялық зерттеу әдістері. Зерттеу және зерттеушілер
Бағалауға арналған ұсыныс:
| Дағдылар
| Бағалау критерийлері
| Білу, түсіну
Қолдану, анализ, зерттеу, бағалау
| *саяхатшылар мен зерттеушілерді біледі;
*саяхатшылар мен зерттеушілердің ашқан жаңалықтарын анықтайды;
*саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесіне баға береді;
| Жоспарланған уақыт
| Жоспарланған іс-шаралар
| Барысы:
Ұйымдастыру-шылық кезең
0-1 минут
|
1.Сәлемдесу
2.Балаларды түгендеу.
| Ой шақыру
2-5 минут
|
Мұғалім сабақ басында жаңа тақырып бойынша үш терминді (Үндістан, діні, )тақтаға жазып, оқушыларға осы атауларға қатысты мынандай сұрақтарға жазбаша жауап беруді тапсырады:
Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз? Қалай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба? Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?
. Содан кейін мұғалім бірнеше оқушының пікірін тыңдайды.
| Білімді меңгеру
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
| Факсиан (337 - 422 ж.ж.) Қытай болды Будда монахы және жаяу саяхаттаған аудармашы Қытай дейін Үндістан, Будда дінінің қасиетті жерлеріне бару Орталық , Оңтүстік және Оңтүстік-Шығыс Азия сатып алу үшін 399-412 аралығында Будда мәтіндері. Ол саяхатын өзінің саяхатнамасын сипаттады, Будда патшалықтарының жазбасы (Фогу Джи 佛 國 記).
Оның есімінің басқа транслитерацияларына кіреді Фа-Хиен және Фа-сьен.
399 жылы Факсиан тоғыз адаммен бірге қасиетті жерді табуға аттанды Буддист мәтіндер.[2] Ол бесінші ғасырдың басында Үндістанға барды. Ол Қытайдан бастап мұзды шөл мен қатты асулар арқылы бүкіл жолды жүріп өткен деседі. Ол Үндістанға солтүстік-батыстан кіріп, жетті Паталипутра. Ол буддизм үшін қасиетті буддалық мәтіндер мен бейнелерді өзімен бірге алып кетті. Ол Паталипутраға жеткенде қаланың қирандыларын көрді.
Факсианның Үндістанға сапары кезінде болған Чандрагупта II. Ол сондай-ақ қажылық сапарымен танымал Лумбини, туған жері Гаутама Будда (заманауи Непал). Алайда, ол Гуптас туралы ештеңе айтпады. Факсиан жындар мен айдаһарлардың алғашқы тұрғындары болған деп мәлімдеді Шри-Ланка.[3]
Факсян Қытайға оралғанда, екі жыл тұрғаннан кейін Цейлон, қатты дауыл оның кемесін аралға айдап шығар, бәлкім Java.[4] Бес айдан кейін Факсиан тағы бір кемемен Оңтүстік Қытайға кетті; бірақ тағы да солай болды әрине ол жерге қонды Лао тауы қазірде Шандун Қытайдың солтүстігінде, қаладан шығысқа қарай 30 шақырым (19 миль) Циндао. Ол қалған өмірін өзі жинаған аяттарды аударуға және өңдеуге арнады.
Факсиан өзінің саяхаттары туралы ерте буддизм туралы, сонымен қатар көптеген елдердің географиясы мен тарихы туралы жазылған кітап жазды. Жібек жолы 5 ғасырдың басында. Сияқты қалалар туралы жазды Таксила, Патлипутра, Матхура, және Каннауж Орта Үндістанда.[5] Ол сонымен қатар Орта Үндістанның тұрғындары қытайлықтар сияқты тамақтанып, киінетінін жазды. Ол Патлипутраны өте гүлденген қала деп жариялады.
Ол 412 жылы оралып, қазіргі жағдайға қоныстанды Нанкин. 414 жылы ол жазды (немесе жазды) Фогуодзи (Буддистік патшалықтардың жазбасы; ретінде белгілі Факсянның шоты). Ол келесі онжылдықты, қайтыс болғанға дейін буддистті аударумен өткізді сутра ол өзімен бірге алып келді Үндістан. Тапсырма 1. Дәптерге кесте толтыр.
Саяхатшы
| Зерттеу жылдары
| Ашқан жерлері
|
|
|
| Тапсырма 2
Картамен жұмыс
Кескін картадағы «Дүние жүзінің физикалық картасы» бетін толтырады
Рефлексия
Сіз нені бұрыннан білетінсіз? Қазір не білесіз? Қандай жұмыстан көп нәрсе үйрендіңіз және неліктен?
| Қосымша ақпарат
|
| Дифференциация – сіз ықпал етуді қалай жоспарлайсыз? Сіз ең қабілетті оқушылардан сабақ сұрауды қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау –Сіз оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Қиылысатын оқу мәтіндері
Еңбек гигиенасы мен қауіпсіздік техникасын тексеру ICT-тестілер маңызды сілтемелер
|
| Барлық оқушылар білетін болады:
Саяхатшылар мен зерттеушілердің атын біледі; бейнематериал бойынша саяхатшылардың маршрутын анықтайды;
Оқушылардың көпшілігі: саяхатшылардың ашқан, зерттеген жерін сипаттайды;кейбір оқушыларға мұғалімнің көмегі көрсетіледі;
Кейбір оқушылар: ашқан жаңалықтарға маңыздылығына баға береді;
| Сабақ барысында ұйымдастырылатын жеке жұмыста оқушылар өзін-өзін бағалайды;
Мұғалімнің бағалауы қатар жүреді;
| Сабақта отырған орнында жеке тазалық гигиенасын сақтау;
Сабақ барысында дұрыс отыруын ескерту;
|
| Нәтиже
Сабақтың/оқу міндеттері шынайы болды ма?
Бүгін оқушылар нені жаттады?
Оқу атмосферасы қандай болды?
Менің жоспарлаған дифференциация дұрыс болып шықты ма?
Мен регламентті сақтадым ба? Менің жоспарымда қандай өзгерістер болды және олар қандай?
| Төмендегі бос орынды сіздің сабағыңызды сипаттауға пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағанда берілген сабақтың сапасы туралы сұрақтардың ең маңыздыларына жауап беріңіз
|
|
|
| Жалпы бағалау
Қандай екі нәрсе тіптіен тамаша өтті? (оқыту мен сабақ беруді ескерумен)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартуы мүмкін еді (consider both teaching and learning)?
1:
2:
Мен осы сабақтан сынып немесе оқушалыр туралы келесі сабағым үшін не білдім?
|
| |