Күні: 14.04.23 Мұғалімнің аты-жөні: Керимбаева Л.К.
Сынып: 8 Қатысқандар: 1 Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| §5.3. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау;
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру.
|
Сабақтың мақсаты
| Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау; Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау.
|
Ойлау
дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
|
Бағалау критерийі
| Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтайды; Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтайды; Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындайды.
|
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология: Блок-сызба-блок-схема- flow chart Факториал-факториал- factorial Көбейтінді- умноженный- multiplied Бөлшек- часть- part
Іздеу-поиск- Search
Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Циклдік алгоритмнің басқа алгоритм түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктерін атай аласың?
Циклдік алгоритмдерді программалауда қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін?
Есептің математикалық қойылымына мысалдар келтіріңдер.
|
Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
|
Пәнаралық
байланыс
| Ағылшын тілінде программа коды, математикалық амалдар қолданылады.
|
Алдыңғы білім
| Алгоритмді құру
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/
уақыт
| Мұғалімнің іс- әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурста р
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин
| Сәлемдесу, түгендеу
«Су толы тәрелке» жаттығуы
| Оқушы мұғаліммен сәлемдеседі Тренингте көздерін жұмып, үндемей отырып шеңбер бойымен су толы тәрелкенің суретін салу.
Жаттығуды талқылау сұрақтары:
Сіздің ойыңызша қолыңыздан не келмеді?
Оны қалай түзетуге болады?
Жаттығу орындау барысында қандай эмоцияларды басыңыздан өткердіңіз?
|
Қошемет көрсету.
|
Оқытуды ң белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
|
Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау
/5мин
| «Шатастырылған логикалық тізбек» әдісі
Мұғалім оқушыға дұрыс және дұрыс емес сөздер жазылған ретті ұсынады.
| Оқушы жұмыс жасайды, тапсырманы оқиды, шатастырылған тізбекті белгілейді.
Өзінің тапқан сөздерімен бөліседі, толықтырады, қатесін түзейді
Тексерілетін сандар ретінде 100 саны берілген. Бұл санның тақ немесе жұп екенін анықтау үшін 1 мен 50 арасындағы жұп сандарға бөлеміз. (берілген сөздегі қатені анықтаңдар)
Егер Р жай саны а құрама санының ең кіші бөлгіші болса, онда Р≤√а шарты орындалатын цикдің коды
for j in range(1, n//2+1) (берілген кодтан қатені табыңдар)
N саны берілген. Осы санның тақ немесе жұп екенін анықтау үшін тиімді алгоритм құру жолын ұсыныңдар.
|
|
|
Сабақтың_ортасы_Мағынаны_тану'>Сабақтың ортасы
Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс/5мин
| Оқулықтағы ақпаратты оқушымен бірге талдау, слайд арқылы көрсету.
| Оқушы оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды. Мақсаты: аудиал және визуал оқушының білім алуына жағдай жасау.
|
|
|
Саралау тапсырмалар ы
| тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалімнің көмегімен орындалады.
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі:
тапсырма көлемі үлкен тапсырма.
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.
| тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Оқулықта берілген 2-есептің программалық кодын талдаңдар. Программaға
1) n=495582 және 2) n=495582
мәндері енгізілгенде қандай нәтижелер алынады? Алынған нәтижелерді талдап, түсініктеме беріңдер
Дескриптор
Есептің шартын анықтайды;
Есептің алгоритмін жазады;
Есептің программа кодын жазады.
тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз беттерінше орындайды.
Төменде берілген программалардың блок-сызбаларын құрастыр.
Төменде берліген программа кодтары жұмыс жасаған-да экранда қандай нәтиже аламыз? Программа кодын компьютерге салып тексермей, жауабын тап.
3) Төменде берілген программа кодтарын жазуда қателер кеткен. Сол қателерді анықта.
Дескрипторлар:
Есептің алгоритмдік блок-сызбасын анықтайды
Жоба кодын талдайды; Программада жіберілген қателерді анықтайды.
|
4 балл
6 балл
| Информа тика 8- сынып оқулығы
Компьют ер, информат ика, 8- сынып оқулығы
|
Сабақтың
соңы
Ой толғаныс Сабақты бекіту/5мин Кері байланыс:
/2мин
| «Зымыран
сұрақтар» әдісі арқылы сабақты бекіту
«Блоб ағашы» әдісі.
| Оқушы параққа бүгінгі сабақта жасаған практикалық жұмыстары туралы сұрақтар жазады. Парақтан ұшақ жасап ұшырады. Мұағалім жауаптарын айтады.
Мақсаты: Оқушының алған білімін функционалды қолдана алуын іске асыру Оқушы сабақтан алған әсерлерін ағашқа өрмелеген маймылдарды бояу арқылы білдіреді
| Өзара бағалау
| А4
парағы
|