Главная страница
Навигация по странице:

  • Жазықтықтағы түрлендірулер

  • Сабақтың мақсаты Барлық оқушы

  • Көпшілігі

  • Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

  • Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер

  • Пәнаралық байланыс Сызу, география, метапәндік Алдыңғы білім

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Сабаққа дайындау« Мозаика»

  • (ТЖ) Сараланған тапсырмалар «Идеялар себеті» әдісі

  • ҚБ: «2 ақиқат, 1 жалған» әдісі. Бірін-бірі бағалау (ЖЖ) «Үштік» әдісі

  • Дескриптор: Үшбұрыш ұқсастығының белгілерін өмірмен байланыстырады. Үшбұрыш ұқсастық белгілерін талдайды ҚБ «Еркін микрофон»

  • (ЖЖ) «Көршіңмен талқыла» әдісі

  • Дескриптор: Үшбұрыш ұқсастық белгілерін анықтайды Үшбұрыш ұқсастығы белгілерін тұжырымдайды ҚБ «+» «-«

  • Дескриптор: 1.үшбұрыш ұқсастық белгілерін қолданадыҚБ «Сэндвич» әдісі. Өзара бағалау Бүгінгі сабаққа кері байланыс «Табыс сатысы

  • Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз

  • Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

  • Сабақ бойынша рефлексия

  • Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2

  • Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет

  • Сынып 9


    Скачать 249.11 Kb.
    НазваниеСынып 9
    Дата04.12.2022
    Размер249.11 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1562847298.docx
    ТипДокументы
    #827782



    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

    Жазықтықтағы түрлендірулер





    Сынып: 9






    Сабақтың тақырыбы

    Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    9.1.4.14 үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушы: үшбұрыштар ұқсастық белгілерін тұжырымдайды, қолданады

    Көпшілігі: үшбұрыштың ұқсастық белгілерін есептер шығарғанда қолданады

    Кейбірі: үшбұрыштар ұқсастық белгілерін есептеуде қолданады, талдайды.

    Бағалау критерийі

    -Үшбұрыштың ұқсастық белгілерін тұжырымдайды

    -Үшбұрыштың ұқсастық белгілерін есептер шығаруда қолданады

    -Үшбұрыштың ұқсастық белгілерін талдайды

    -Үшбұрыш ұқсастық белгілерін өмірде қолданылуын айтады

    Тілдік мақсаттар


    Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

    Үшбұрыштар ұқсастығы, коэффициент, гомотетия, пропорционал

    Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

    Сәйкес қабырғалардың қатынасы . . .

    Үшбұрыш ұқсастығының . . . бар

    Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі . . .

    Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі . . .

    Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі . . .

    Құндылықтарға баулу



    Ынтымақтастық, Ашықтық, Құрмет- құндылықтарын оқушыларға дарыту жолдары:

    Жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.

    Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту,бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау;

    Пәнаралық байланыс

    Сызу, география, метапәндік

    Алдыңғы білім

    Үшбұрыштар қасиеттері, Пифагор теоремасы туралы білімі бар


    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


    Ресурстар

    Сабақтың басы

    3 минут

    5 минут

    Ұйымдастыру кезеңі.

    Оқушылармен сәлемдесу. Сабаққа дайындау

    « Мозаика» әдісі

    оқушыларды үшбұрыш түрлеріне байланысты 3 топқа бөлу.

    1-топ: Тең қабырғалы

    2-топ: Тікбұрышты

    3-топ: Теңбүйірлі

    Өткенге шолу жасау

    «Зымыран сұрақтар» әдісі
    1.  Үшбұрыш дегеніміз қандай фигура?
    2.    Үшбұрыштардың ұқсастығының белгісін атап айт?
    3.    Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісін тұжырымда.
    4.    Үшбұрыштардың ұқсастығының екінші белгісін тұжырымда.
    5.    Үшбұрыштардың ұқсастығының үшінші белгісін тұжырымда.

    Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың оқу мақсатына жету.

    Слайдтар
    Тең қабырғалы үшбұрыш тобы



    Тікбұрышты үшбұрыш тобы


    Теңбүйірлі үшбұрыш тобы




    Сабақтың ортасы

    5 минут


    10 минут

    5 минут

    5 минут


    Жаңа сабақтың мәнін ашу

    «Топтастыру» әдісі

    Bilimland.kz сайтынан Үшбұрыштың ұқсастығының белгілері туралы бейнероликке шолу жасау.

    Әр топ өз беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады.

    Егер АВС және А1 В1 С1 үшбұрыштары ұқсас болса, онда бұл үшбұрыштардың сәйкес бұрыштары өзара тең және сәйкес қабырғалары пропорционал.



    Теорема: Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың екі бұрышына тең болса, онда мұндай үшбұрыштар ұқсас.

    Теорема: Егер бір үшбұрыштың екі қабырғасы екінші үшбұрыштың екі қабырғасына пропорционал және бұл қабырғалардың арасындағы бұрыштары өзара тең болса, онда мұндай үшбұрыштар ұқсас

    Теорема: Егер бір үшбұрыштың үш қабырғасы екінші үшбұрыштың үш қабырғасына пропорционал болса, онда мұндай үшбұрыштар ұқсас.

    (ТЖ) Сараланған тапсырмалар «Идеялар себеті» әдісі

    Оқушылар таңдаған есепті топ ішінде шығарып, тақтаға орындайды, өз жетістігіне салады.Оқушылар топ басшысы, баяндамашы, хатшы бойынша рольдерін алады. Жақсы идея тастаған оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріліп отырады.Мұғалім бүгінгі өтетін сабақтың мақсатын идеялар себетіндегі оқушылар шығарған есептер арқылы еске салып отырылады.

    1-топ:

    Берілген үшбұрыштың қабырғалары 3 мм, 2 мм, 1,5 мм. Ең ұзын қабырғасы 1,75 мм болатын, берілген үшбұрышқа ұқсас үшбұрыштың қабырғаларын есептеңдер.

    2-топ:

    Берілген үшбұрыштың қабырғалары 5 см, 3 см және 2 см, ең ұзын қабырғасы 2,25 см болатын, берілген үшбұрышқа ұқсас үшбұрыштар қабырғаларын есептеңдер

    3-топ:

    Берілген үшбұрыштың қабырғалары 7дм, 5 дм және 4 дм. Ең ұзын қабырғасы 4,75 дм болатын, берілген үшбұрышқа ұқсас үшбұрыштың қабырғаларын есептеңдер.

    Дескриптор:__Үшбұрыш_ұқсастығының_белгілерін_өмірмен_байланыстырады._Үшбұрыш_ұқсастық_белгілерін_талдайды_ҚБ_«Еркін_микрофон»'>Дескриптор:

    1. Үшбұрыштың ұқсастық белгілерін анықтайды

    2. Ұқсас үшбұрыштың ұқсас қабырғаларын табады

    3. Жауабын жазады

    ҚБ: «2 ақиқат, 1 жалған» әдісі. Бірін-бірі бағалау

    (ЖЖ) «Үштік» әдісі

    Жұптарға тапсырмалар таратылады. Үшбұрыштың ұқсастық белгілеріне мысалдар келтір.










    Дескриптор:

    1. Үшбұрыш ұқсастығының белгілерін өмірмен байланыстырады.

    2. Үшбұрыш ұқсастық белгілерін талдайды

    ҚБ «Еркін микрофон» әдісі арқылы өзара бағалау жүреді

    (ЖЖ) «Көршіңмен талқыла» әдісі

    (Оқылған сөйлем дұрыс болса + белгісін қою керек, қате болса - белгісін қою керек )

    1)тең қабырғалы екі үшбұрыш өзара ұқсас болады

    2)Төбелеріндегі бұрыштары тең болатын теңбүйірлі екі үшбұрыш ұқсас болады

    3)Кез-келген екі үшбұрыш ұқсас болады

    4) Мына өлшемдермен берілген екі үшбұрыш ұқсас болады
    а) 0,1 м,  0,15 м,  0,2 м және 1 см; 1,5 см, 2 см;

    ә) 5 м, 10 м, 75 дм және  64 дм,  40 дм,  80 дм;

    б) 10 м,  20 м,  12,05 м және 100 см,  90 см, 160 см

    Дескриптор:

    1. Үшбұрыш ұқсастық белгілерін анықтайды

    2. Үшбұрыш ұқсастығы белгілерін тұжырымдайды


    ҚБ «+» «-«температура» әдісі арқылы бағалау


    https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/ushburysh/lesson/ushburyshtardyng-uqsastyhynyng-belgileri

    Геометрия 9 сынып оқулық Авторы: Г.Н.Солтан, А.Е.Солтан, А.Ж.Жумадилова

    «Келешек-2030»














    Сабақтың соңы

    4 минут


    Рефлексия

    3 минут


    (Ж) «Таңдау» әдісі тест тапсырмалары

    1.    Үшбұрыштардың ұқсастығының неше белгісі бар?
    а) 2           ә)3                 б) 4

    2.    Егер бір үшбұрыштың екі бұрышы екінші үшбұрыштың сәйкес екі бұрышына тең болса, онда мұндай ұшбұрыштар ұқсас болады. Үшбұрыштар ұқсастығының нешінші белгісі?
    а) бірінші         ә) үшінші       б) екінші

    3.Тең фигуралар гомотетиялы бола ма?

    а) болмайды         ә) болады      б) жауабы жоқ

    4. Ұқсастық коэфиценті қалай белгіленеді?

    а) а         ә) d       б) k

    5. Ұқсас түрлендіру кезінде бұрыштың шамасы қалай өзгереді?

    а) өзгереді        ә) өзгермейді       б) екі есе артады

    6. Ұқсас түрлендіру кезінде үшбұрыштың қабырғалары қалай өзгереді?

    а) екі есе өседі         ә) өзгермейді       б) k есе артады немесе кемиді

    Дескриптор:

    1.үшбұрыш ұқсастық белгілерін қолданады

    ҚБ «Сэндвич» әдісі. Өзара бағалау
    Бүгінгі сабаққа кері байланыс «Табыс сатысы» әдісі арқылы жүргіземін.
    1-ші баспалдағы Мен..........БІЛЕМІН

    2-ші баспалдағы Мен..........ТҮСІНЕМІН

    3-ші баспалдағы Мен.........ЖАСАЙ АЛАМЫН





    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

    Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




    Сабақ барысында оқушылардың басым көпшілігі тапсырмаларды орындай алады.

    Себебі, тақырыпқа сай тапсырмалалрдың көбі сараланып алынды.

    Ашық, жабық сұрақтар қоя отырып , оқушыға өз бетінще орындауға мүмкіндік беріледі

    Жетелеуші сұрақтар арқылы өздерін оқу мақсатына жетелеу тиімді. Оқушыларға диалогқа қатысу мүмкіндіктерін арттыратын, қызмет белсенділігін арттыратын тапсырмалар беріледі.


    Оқушылардың білімін критериалды бағалауды пайдалану арқылы анықтаймын.

    Сабақ үдерісінде мынадай қағидаттар орын алады деп жоспарлап отырамын.

    Кері байланыс әдістері:

    «2 ақиқат 1 жалған»

    «Еркін микрофон»

    «+» «-» «температура»

    «Табыс сатысы»


    АКТ жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау

    «Зымыран сұрақтар»

    «Идеялар» себеті

    «Үштік» әдіс

    «Көршіңмен талқыла» әдісі «Таңдау» әдісі

    Сабақ бойынша рефлексия
    Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

    Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

    Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




    Жалпы бағалау

    Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

    1:

    2:

    Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

    1:

    2:

    Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


    написать администратору сайта