Главная страница

Ну как бы вот. Стратегічна складова інформаційних технологій у менеджменті. "Стратегічна складова інформаційних технологій у менеджменті"


Скачать 26.97 Kb.
Название"Стратегічна складова інформаційних технологій у менеджменті"
АнкорНу как бы вот
Дата13.06.2022
Размер26.97 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаСтратегічна складова інформаційних технологій у менеджменті.docx
ТипРеферат
#588526

ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙ ННІ МЕНЕДЖМЕНТУ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА КАФЕДРА МЕНЕДЖМЕНТУ

РЕФЕРАТ

з дисципліни “Інформаційні системи і технології в управлінні та адмініструванні”

на тему:

“Стратегічна складова інформаційних технологій у менеджменті”

Виконав: студент групи

МНД-51

Красножон Станіслав Олегович

Київ-2020

Одне з найважливіших питань бізнесу в наші дні: яким чином стратегія організації впливає на вибір інформаційних технологій та систем, які купуються та впроваджуються в цій організації? І навпаки, який вплив інформаційних систем організації на її стратегію?

Менеджмент підприємства, розглядаючи інформаційні технології через призму автоматизації існуючих процесів – бачить їхню місію у виконанні обслуговуючих функцій.

Стратегічний менеджмент розуміє місію інформаційних технологій інакше. Він вважає, що головним завданням інформаційних технологій є формування конкурентоспроможного бізнесу.

У момент масової появи інформаційні технології в Росії були призначені для обробки даних бухгалтерського обліку. Цим у великій мірі пояснюється той факт, що нові технології вплинули на облікові процеси і мізерно – на менеджмент бізнесу як такий.

Ефективний стратегічний менеджмент можна побудувати лише з урахуванням інформаційних технологій. У стратегічному менеджменті інформаційно-технологічні ресурси підприємства повинні використовуватися для створення, підтримки та поглиблення сталої конкурентної переваги підприємства.

У сучасних умовах підвищення ефективності бізнесу компанії, рівня управління та конкурентоспроможності, вихід на лідируючі позиції неможливий без розробки та реалізації методів та систем, що дозволяють покращити якісні та кількісні показники використання інформаційних ресурсів.

Кожна компанія діє виходячи з своєї теорії бізнесу, тобто. ряду уявлень про те, які її цілі та завдання, в чому полягає її бізнес і які її результати (продукти), а також хто є споживачем, що він цінує і за що має намір платити. Квінтесенцією та водночас декларативною частиною цієї теорії, як правило, спрямованої на зовнішнє оточення, є місія компанії. Стратегія є спосіб реалізації теорії бізнесу (місії компанії) у практичній діяльності.

Мета практичної діяльності – забезпечення можливості досягнення бажаних результатів у неконтрольованому середовищі, оскільки стратегія дозволяє компанії усвідомлено шукати та використовувати собі на сприятливий збіг обставин. Якщо немає стратегії, то й не існує способу визначити, які дії та рішення компанії сприяють досягненню бажаних результатів, а які ведуть у хибному напрямку і лише розпорошують ресурси.

Мета стратегії – розробка та реалізація дій, що ведуть до довгострокового перевищення рівня результативності діяльності компанії над рівнем конкурентів.

Реалізація стратегії – це рутинна робота з проходження стратегічних траєкторій: покращення якості, підвищення компетенцій, зниження витрат, вихід на нові ринки та набуття нових партнерів.

Формування стратегічних цілей є найвідповідальнішою частиною стратегії. Нечіткі чи помилкові цілі ніколи не можуть призвести до зміцнення та реалізації довгострокових конкурентних переваг – сенсу будь-якої стратегії. Досягнення поставленої мети в умовах реального бізнесу відбувається шляхом розробки та реалізації стратегічних програм (наборів осмислених дій, націлених на певний результат). Пріоритети у розробці та реалізації програм мають відповідати пріоритетам у самій стратегії.

Стратегія в галузі інформаційних технологій є невід'ємним елементом загальної стратегії компанії, а програми її реалізації тісно переплітаються зі стратегічними програмами в інших галузях. Протягом 50 років у центрі уваги творців інформаційних технологій були збирання та зберігання даних, їх передача та надання. Інформаційна революція призвела до кардинальної зміни завдань.

Управління інформацією загалом, ставитися як до оцінці, до формування результатів діяльності компанії, що відбувається завдяки:

досягненню стратегічної відповідності (ініціативи, навички та досвід, діяльність сфокусовані на створеній вартості компанії);

використання кращих рішень (точна сфера охоплення, узгодженість конкретності дій, якість);

зацікавленості та мотивації персоналу (зв'язок між роботою та створенням вартості компанії, бачення всього бізнесу, краща комунікація).

Основною метою діяльності сучасної компанії є підвищення ефективності її діяльності та, як наслідок, конкурентоспроможність на ринку. Нові концептуальні підходи формуються на основі базового становища: необхідності постачати не дані, а інформацію та забезпечити топ-менеджмент інформацією, необхідною для оперативного управління та ухвалення стратегічних рішень.

Сучасні підходи в галузі управління інформацією забезпечують компаніям інтеграцію бізнес-процесів: від постановки стратегічних цілей до контролю за їх реалізацією – в єдиний процес і ведуть до отримання конкурентних переваг, а саме:

пришвидшений інформаційний обмін, швидка реалізація стратегії, моментальна реакція на ринкові ситуації;

точні прогнози як основа для покращення процесу прийняття рішень та ефективного розподілу ресурсів;

підвищена відповідальність, можливість перевести поставлену мету в операційний успіх;

послідовність у прийнятті рішень; координація зусиль, що призводить до встановлення інтегрованої структури управління, що включена до корпоративної культури.

Інформаційні технології спрямовані на оптимізацію процесів у будь-якій галузі виробництва, господарській та фінансових сферах. Системи, побудовані з їхньої основі, забезпечують менеджмент необхідної інформацією діяльності компанії, і навіть дозволяти як оперативно управляти, а й розробляти оптимальну стратегію розвитку бізнесу.

Фундаментом побудови інформаційної системи є ІТ-стратегія, сформована в рамках та на підставі загальної стратегії розвитку компанії та спрямована на реалізацію її стратегічних цілей та місії.

В умовах оточення, що постійно змінюється, ІТ-стратегія компанії повинна бути надзвичайно гнучкою, мобільною, постійно спрямованою на досягнення цілей бізнесу.

ІТ-стратегії тісно пов'язані зі стратегіями бізнесу та належать до стратегічного менеджменту. Відповідно, коли кажуть, що ІТ-стратегія полягає лише у збільшенні продуктивності технічних засобів на 25% щороку, то з позицій стратегічного управління це не є стратегією.

Перерахуємо, що ж входить до основних завдань стратегічного менеджменту:

визначення місії (що компанія має намір робити та чим стати через 5-10 років);

визначення цілей;

розробка стратегії;

впровадження та здійснення стратегічного плану;

Оцінка діяльності.

Як показує аналіз російської комп'ютерної преси, під ІТ-стратегією розуміють дуже різні речі. Більшість авторів під ІТ-стратегією розуміють довгостроковий план дій щодо інформаційного забезпечення підприємства.

У загальному випадку до ІТ-стратегії можуть бути включені такі складові:

- інформаційні системи: власне, прикладне програмне забезпечення типу «діловодство», «бухоблік» та ін., заради чого власне користувачі використовують комп'ютери;

- ІТ-інфраструктура: комп'ютери, телекомунікації, системне програмне забезпечення;

- ІТ-служба та управління їй: цілі та завдання ІТ-служби (служб), оргструктура, методи управління персоналом та ін.

З точки зору підприємства, ІТ-стратегія є частиною корпоративної стратегії, в одному ряду зі стратегіями маркетингу, закупівель та ін.

Можна схематично описати ієрархію черговості типової появи на підприємствах ІТ-стратегії:

- Спочатку закуповується техніка, через рік-другий - прикладне програмне забезпечення, потім ліцензійне системне програмне забезпечення;

- коли технічні та програмні засоби вже куплені, та й ІТ теж уже чимало, починають звертати увагу на ефективність підтримки наявного господарства;

- коли техніка та програмне забезпечення вже є, згадують про ІТ-стратегію, хоча більш правильно замислюватися про ІТ-стратегію перед тим, як щось закуповувати.

Таким чином, ІТ-стратегія компанії вимагає виконання кількох етапів, що дозволяють зібрати та структуризувати інформацію щодо використовуваних технологій, а також оцінити потенціал використання ресурсів компанії.

Етап 1.

Зрозуміти можливості ІТ-відділу компанії. Потенціал та досвід співробітників працюючих у компанії, дозволить скоротити витрати на впровадження нових рішень та на реалізацію нових проектів. Але необхідно реально оцінювати можливості фахівців та їх потенціал з огляду на сильні та слабкі сторони. Менеджмент має проаналізувати вигоди та ризики поточної структури організації відділу.

Етап 2.

Вивчити тенденції ринку інформаційних технологій стосовно сфери бізнесу. Оцінка та огляд інформаційних рішень, що застосовуються в конкретній області, дозволить звузити коло систем, що розглядаються, і зупинити свій вибір на тих з них, які вже мають позитивний досвід використання в бізнесі компаній. Збираючись впроваджувати систему та проводячи реструктуризацію, необхідно оцінити потенційно цікаві рішення, які вже використовуються, оцінивши вплив цієї моделі на компанію. Виконуючи подібну оцінку, орієнтуйтеся на вимоги бізнесу, а не ІТ-компанії, інтеграторів та технічних фахівців.

Етап 3.

Оптимізувати керування відділом. Політика управління ІТ-відділом має поєднуватися з умілим використанням та консолідацією всіх ресурсів. Менеджмент повинен постійно проводити оцінку реалізації будь-яких проектів з різних точок зору: час, гроші, якість, вплив на капіталізацію бізнесу – це має братися до уваги.

Модель управління, звичайно різна всім компаній, але це основні принципи, які дозволяють працювати ефективно і результативно.

На закінчення хотілося б ще раз відзначити, що інформаційна технологія є невід'ємною складовою бізнесу компанії, багато в чому визначає успіх її основної діяльності. Орієнтація технології на досягнення стратегічних цілей бізнесу має стати нормою.

Втішною тенденцією у сфері російської інформатизації в посльодом стає зростання інтересу до ІТ-стратегій і архітектур інформаційних систем. За результатами опитування учасників всеросійського форуму користувачів ERP-систем у 54% респондентів ІТ-стратегія вже існує, а ще 34% планують її розробку найближчим часом. Це є непрямим свідченням того, що інформаційні системи, які обслуговують бізнес, вже досягають певної міри зрілості. Тобто сьогодні актуально вже не просто створення та вдосконалення інформаційних систем найпростішими та найдоступнішими способами, а забезпечення найбільш ефективного розвитку інформаційних технологій.

Таким чином, побудова ефективної ІТ-стратегії дозволить компаніям набути нової конкурентної переваги на ринку.


написать администратору сайта