Лабораторна робота 1. Створення комп'ютерної моделі родовища корисних копалин
Скачать 167.67 Kb.
|
Міністерство освіти і науки України Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара Факультет прикладної математики Кафедра обчислювальної математики та математичної кібернетики Лабораторна робота №1 з курсу «Моделювання складних систем» на тему: «Створення комп'ютерної моделі родовища корисних копалин» Виконав: студент групи ПС-17-1 Братута Олександр Васильович Дніпро 2021 Використовуючи вузли та вузлові значення , треба інтерполювати лінію поділу шарів кубічними сплайнами. Побудуємо переріз (рис. 1), який потім будемо використовувати для знаходження координат вузлів та вузлових значень за допомогою пікселів. Рис. 1 – Переріз для знаходження координат вузлів та вузлових значень. За допомогою програми обчислимо значення вузлів та вузлових значень в пікселях. Від максимального значення віднімемо всі значення . Це робиться через те, що у комп’ютерних вікнах система координат перегорнута відносно осі . Отримав відповідну таблицю :
Побудувати на екрані переріз земної кори, використовуючи сплайн-інтерполяцію; зафарбувати породи різним кольором або штриховкою. Для побудови перерізу земної кори я використовувала мову програмування R (рис. 2). Використаємо дані з табл. 1. Рис. 2 – Переріз земної кори Порівняємо отриманий переріз земної кори, який зображено на рис. 2 та початковий (рис. 1): Рис. 3 Ці два перерізи схожі між собою. З рис. 3 видно, що треба збільшувати кількість вузлів та вузлових значень , щоб отримати більшу точність. Обчислити потужність порід як площу відповідного шару у перерізі. Кожний шар має відповідний колір. Отже, отримаємо:
Табл. 2 Дослідити вплив кількості свердловин на точність моделі Чим більше свердловин – тим більше вузлів та вузлових значень і тим вища точність відтворюваної моделі. Це твердження перевіримо, видаливши 3 свердловину з табл. 1. Отримаємо таку таблицю:
Табл. 3 Побудуємо новий переріз на основі табл. 3. Використаємо для цього мову програмування R. Отримаємо: Рис. 4 Тепер порівняємо твердження про вплив кількості свердловин на точність моделі. Рис. 5 Переріз став не таким точним, а відповідно до цього змінилися і площі шарів. Висновок: чим більше свердловин – тим краща точність побудованної моделі. |