Главная страница

Судовомедична експертиза механічної асфіксії


Скачать 92.51 Kb.
НазваниеСудовомедична експертиза механічної асфіксії
Дата24.05.2022
Размер92.51 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла4-5.docx
ТипДокументы
#547535
страница4 из 4
1   2   3   4
ТЕМА : ПРОФЕСІЙНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ, ЯКІ ДОПУСКАЮТЬ МЕДИЧНІ ПРАЦІВНИКИ, ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НИХ
Здоров'я - стан повної фізичної, психічної та духовної рівноваги; стан організму, при якому нормально функціонують усі його органи та системи.

Етика - наука про мораль, норми поведінки, сукупність моральних правил певного класу, професії тощо.

Етика лікарська - сукупність норм поведінки лікаря щодо пацієнта.

Лікарська таємниця — сукупність відомостей про пацієнта, а також про інтимне та сімейне життя пацієнта, що стали відомі медичним і фармацевтичним працівникам під час виконання ними своїх професійних обов'язків і не підлягають розголошенню. Лікарська таємниця охороняється законом, відомості про хвороби повідомляються лише органам охорони здоров'я та судовим органам на їх вимогу. Незаконне розголошення лікарської таємниці є караним.

Ст.145КК. Незаконне розголошення лікарської таємниці

Умисне розголошення лікарської таємниці особою, якій вона стала відома у зв'язку з виконанням професійних чи службових обов'язків, якщо таке діяння спричинило тяжкі наслідки, карається штрафом до п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або позбавленням права обіймати посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років.

Пацієнт - фізична особа, яка отримує медичну допомогу (діагностичну, лікувальну, профілактичну, реабілітаційну) або піддається медико-біологічним дослідам (клінічні випробування).

Прекурсори - будь-які речовини та їх солі, що використовуються при виготовленні наркотичних засобів і психотропних речовин (кислоти, розчинники, смоли тощо).

Шкода здоров'ю - спричинення тривалого розладу здоров'я, втрати працездатності, виникнення хвороби або втрата імунітету тощо.

Злочин - суспільно небезпечне діяння (дія або бездіяльність), що посягає на державний лад України: особу, політичні, трудові, майнові та інші права і свободи громадян.

Злочини проти здоров'я людини - суспільно небезпечні протиправні діяння, пов'язані із заподіянням шкоди здоров'ю іншої людини, що виражається у порушенні анатомічної цілості та фізіологічних функцій органів і тканин людського тіла.

Правопорушення - суспільно небезпечне або шкідливе діяння (дія або бездіяльність), яке порушує формально- обов'язкові правила поведінки, що мають загальний характер і встановлюються з метою регулювання суспільних відносин.

Професійні правопорушення медичних працівників - навмисні або з необережності порушення фахових обов'язків особою медичного персоналу, що спричинило істотну шкоду інтересам держави на терені охорони здоров'я, а також ушкодження здоров'я окремих громадян або викликало небезпеку для їх життя (карається законом).

Ст. 131 КК України. Неналежне виконання професійних обов'язків, що спричинило зараження особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби.

Ст. 132 КК України. Розголошення відомостей про проведення медичного огляду на виявлення зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби.

Ст. 133 КК України. Зараження венеричною хворобою.

Ст. 134 КК України. Незаконне проведення аборту.

Ст. 135 КК України. Залишення в небезпеці

Ст. 136 КК України. Неподання допомоги особі, яка

перебуває в небезпечному для життя стані

Ст. 137 КК України. Неналежне виконання обов'язків

щодо охорони життя та здоров'я дітей.

Ст. 138 КК України. Незаконна лікувальна діяльність.

Ст. 139 КК України. Ненадання допомоги хворомумедичним працівником.

Ст 140 КК України. Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником.

Ст 141 КК України. Порушення прав пацієнта.

Ст. 142 КК України. Незаконне проведення дослідів над людиною.

Ст. 143 КК України. Порушення встановленого законом порядку трансплантації органів або тканин людини.

Ст. 144 КК України. Насильницьке донорство.

Лікарська помилка — для лікарів, що не пов'язана із злочинними намірами, необережність чи самовпевненість - це сумлінна омана, покарання за яку не передбачене.
Види помилок:

1Діагностичні.

      1. Тактичні.

      2. Технічні.

      3. Деонтологічні.

Суть помилок:

Діагностичні — неправильно встановлений діагноз: зумовлено нестачею знань та досвіду молодих фахівців, недосконалістю медичної науки (необхідних методик) на сучасному рівні тощо або є об'єктивними причинами.

Тактичні - вибір неправильного методу лікування чи хірургічного втручання: викликані нестачею інформації стосовно конкретного хворого або хвороби.

Технічні - невідповідне застосування технічних засобів або маніпуляцій: пов'язане з самовпевненістю лікаря або переоцінкою ним ситуації.

Деонтологічні - порушення комунікації медичних працівників з пацієнтом чи його родичами: незнання чи невикористання етичних професійних правил, що спричиняє ятрогенне захворювання (хворобливий стан, пов'язаний з неадекватними висловлюваннями, поведінкою або діями медичних працівників). Професійні правопорушення медичних працівників і відповідальність за них.

Противоправиі діяння.

Антигромадські вчинки

Заподіяння майнової шкоди лікувальному закладу: використання лікарських засобів та перев'язного матеріалу не за призначенням, порушення правил зберігання ліків, інструментарію тощо.

Відповідальність. Майнові санкції: відшкодування заподіяних збитків через цивільний позов або в адміністративному порядку.

Адміністративні правопорушення

Порушення правил внутрішнього розпорядку відділення чи лікувального закладу, що дезорганізує його роботу, порушення санітарно-епідеміологічних правил тощо.

Відповідальність. Адміністративна: пониження у кваліфікаційній категорії, тимчасове звільнення з посади, накладання штрафу та ін.

Дисциплінарні проступки

Порушення трудової або виконавчої дисципліни (наприклад, прогули, спізнення на роботу, відмова від виконання розпоряджень керівників - завідуючих відділеннями, головного лікаря тощо).

Відповідальність. Дисцишіінарні стягнення: догана, переведення на нижчу посаду, тимчасове усунення від роботи, звільнення з посади.

Злочини.

Проти житгя людини

Умисне вбивство внаслідок дій або бездіяльності.

Відповідальність передбачена ст. 115 КК України.

Убивство через необережність у вигляді злочинної самовпевненості чи недбалості.

Відповідальність передбачена ст. 119 КК України.

Проти здоров'я людини

Умисне заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня.

Відповідальність передбачена статтями 121, 122, 125 КК України.

Зараження ВІЛ або іншою невиліковною інфекційною хворобою внаслідок злочинної самовпевненості або непрямого умислу.

Відповідальність передбачена ст. 1 ЗО КК України.

Зараження венеричною хворобою (за таких самих обставин зазначених вище).

Відповідальність передбачена ст. 133 КК України.

Незаконне проведення аборту

Відповідальність передбачена ст. 134 КК України.

Ненадання допомоги хворому медичним працівником унаслідок неявки до хворого, бездіяльності, свідомої відмови від невідкладної допомоги та у свідомому припиненні активних заходів щодо підтримання життя хворого до визначення біологічної смерті.

Відповідальність передбачена ст. 139 КК України.

Проти здоров'я населення

Порушення правил боротьби з епідемічними та іншими заразними захворюваннями внаслідок прямого або непрямого умислу чи необережності.

Відповідальність передбачена ст. 325 КК України.

Порушення права на безоплатну медичну допомогу шляхом незаконної вимоги оплати у державних або комунальних закладах охорони здоров'я.

Відповідальність передбачена ст. 184 КК України.

Незаконна лікувальна діяльність особи, яка не має належної медичної освіти чи документально посвідченої спеціальності або не має спеціального дозволу.

Відповідальність передбачена ст.138 КК України.

Порушення встановленого законодавством порядку трансплантації органів або тканин людини внаслідок примусового або обманного вилучення органів чи тканин, незаконної торгівлі трансплантатами.

Відповідальність передбачена ст. 143 КК України.

Насильницьке донорство шляхом психічного чи фізичного примусу або обману.

Відповідальність передбачена ст. 144 КК України.

Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником внаслідок недбалого, байдужого чи несумлінного ставлення.

Відповідальність передбачена ст. 140 КК України.

Екологічні

Порушення правил поводження з

мікробіологічними або іншими біологічними агентами чи токсинами шляхом умисних або усвідомлених необережних дій, що можуть призвести до створення загрози захворювання людей або виникнення епідемій.

Відповідальність передбачена ст. 326 КК України.

Приховування або перекручування відомостей про екологічний стан або захворюваність населення у вигляді умисного

неповідомлення належної інформації відповідним адресатам.

Відповідальність передбачена ст. 238 КК України.

У сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів

Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів.

Відповідальність передбачена статтями 307, 308, 311, 312, 314, 317 КК України.

Схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів шляхом

усвідомленого спонукання до приймання зазначених речовин або примусового введення цих засобів до організму людини.

Відповідальність передбачена ст. 315 КК України.

Незаконна видача рецептів на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин, вмотивовані користю або іншою особистою зацікавленістю медичного працівника чи умисним або необережним порушенням правил обігу зазначених лікарських форм.

Відповідальність передбачена статтями 319, 320 КК України.

Незаконне виробництво, виготовлення та збут отруйних і сильнодіючих речовин шляхом умисного порушення встановлених законом порядку і правил.

Відповідальність передбачена ст. 321 КК України.

Посадові та господарські правопорушення

Зловживання владою або посадовим становищем, втілене в умисному, з корисливих мотивів чи з інших особистих інтересів, використані посадовою особою свого статусу всупереч інтересам служби.

Відповідальність передбачена ст. 364 КК України.

Перевищення влади або посадових повноважень у вигляді умисних діянь, які не належать до службової компетенції посадової особи або виходять за межі її повноважень.

Відповідальність передбачена ст. 365 КК України.

Одержання хабара шляхом прийняття незаконної матеріальної винагороди.

Відповідальність передбачена ст. 368 КК України.

Незаконне розголошення лікарської таємниці шляхом неунормованого законом, умисного ознайомлення стороннього з конфіденційними відомостями стосовно здоров'я, інтимної та сімейної сфери життя особи.

Відповідальність передбачена ст. 145 КК України.

Інші злочини медичних працівників

Такі злочинні дії, що скоєні медичними та фармацевтичними працівниками (фахівці та посадовці), проте безпосередньо не пов'язані з їх професійною діяльністю.

Відповідальність передбачена чинним кримінальним, цивільним чи адміністративним законодавством.
1   2   3   4


написать администратору сайта