ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:Ақтау ЖОМ
Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Г.Бекзалбекқызы
Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| § 1.1 КОМПЬЮТЕРЛІК ЖЕЛІЛЕРДІҢ ЖҰМЫС ІСТЕУ ҚАҒИДАЛАРЫ
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына
сілтеме)
| 10.6.1.1 Желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар)
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Компьютерлік желілердің қызметін біледі
Көпшілік оқушы: Компьютерлік желі түрлерін анықтайды
Кейбір оқушы: Компьютерлік желілердің жағымды және жағымсыз жақтарын салыстырады
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау
| Бағалау критерийі
| Компьютерлік желілердің қызметін біледі. Компьютерлік желі түрлерін анықтайды.
Компьютерлік желілердің жағымды және жағымсыз жақтарын салыстырады.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Желі-сеть- network, сервер-сервер-server, тұтынушы-клиент-customer
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Компьютерлік желі дегеніміз – ... Компьютерлік желі түрлерін жазыңдар
| Құндылықтарға
баулу
| Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау
| Пәнаралық байланыс
| Ағылшын, орыс тілдерінде сөздер қолданылады
| Алдыңғы білім
| Web-программалау
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
| Уақыт
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| 3 мин 5 мин
| Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу
Шаттық шеңбері: Оқушылар тілек айтады. Бірінші оқушы бір тілек айтады, қандай әріптен аяқталса, келесі оқушы сол әріптен басталатын тілек айтады. Топқа біріктіру: «Сандар» әдісі
Оқушылар үшке дейін санау арқылы топтарға бірігеді.
Өткен сабақты пысықтау: «Сұхбат алу»
Ортаға үш оқушы шақырылады. Екі оқушы бір- бірімен өтілген тақырыптар бойынша сұхбат құрады.
|
Сандар
|
|
| Үшінші оқушы түсінгенін әңгімелейді. Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау,
ынталандыру.
|
| Сабақтың ортасы
| 3 мин
5 мин
5 мин
7 мин 10 мин
| «Миға шабуыл» әдісі
Бүгінгі таңда қоғамдағы әлеуметтік өзгерістерге желі технологиясының ықпалы қандай? Қандай желі түрлерімен таныссың?
«Джигсо» әдісі
Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Мұғалім білімдерін толықтырады.
Ауызша мадақтау, ынталандыру
1-тапсырма.
«Құрылысшы» ойыны
Тақырып бойынша мәтін қиындылары беріледі. Оқушылар берілген мәтіннің қиындыларын құрастырады.
Дескриптор:
Компьютерлік желілердің қызметін біледі.
Фигуралар арқылы бағалау
2-тапсырма.
Біздің еліміздегі әлеуметтік желілердің даму барысына талдау жасаңдар? Мысал келтіріңдер. Дескриптор:
Компьютерлік желі түрлерін анықтайды.
Фигуралар арқылы бағалау
3-тапсырма.
Компьютерлік желінің жағымды жақтары мен пайдасын бағала. Компьютерлік желінің жағымсыз тұстары мен зиянды жақтарын бағала. Екі жағдайды бағалау барысында дәлелді мысалдар келтіріңдер.
Дескриптор:
Компьютерлік желілердің жағымды және жағымсыз жақтарын салыстырады.
Оқушылардың жұмыстарын топ басшылары шәкіл
арқылы бағалайды. «Сызғыш» әдісі. Сызғыштың шәкіл бөліктеріне оқушылардың аттарын жазады.
| Оқулық
Bilimland.kz
| Сабақтың соңы
| 5 мин
2 мин
| Тест тапсырмасы
Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Мұғалімге хат» әдісі Оқушылар сабақ туралы түсінгендерін және сұрақтарын қағазға жазып қалдырады.
| А4 парағы
| Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырма бересіз?
| Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
| Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс
арқылы сабақты меңгерту. Шаттық шеңбері, «Сандар» – топқа біріктіру, «Сұхбат алу» әдісі бойынша өткен тақырыпты пысықтау, Миға шабуыл әдісі, «Джигсо»,
«Құрылысшы» ойыны, деңгейлік тапсырмалар, «Тест» әдісі, кері байланыс орнату:
«Мұғалімге хат»
| Шәкіл бойынша «Сызғыш» әдісін қолдану, ауызша,
жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру.
| Компьютермен
жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
Тексерілді : Б.Байбосын
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы:
Мектеп: Ақтау ЖОМ
Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік
Күні:20.09.2022 Мұғалімнің аты-жөні:Г.Бекзалбекқызы
Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
| Сабақтың
тақырыбы
| § 1.5 ЖЕЛІДЕ ЖҰМЫС ІСТЕУ КЕЗІНДЕГІ ҚАУІПСІЗДІК ШАРАЛАРЫ
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме)
| 10.6.2.1 1 «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық» және
«қолжетімділік» терминдерінің маңызын түсіндіру
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: «Ақпарат» және «ақпараттық қауіпсіздік» ұғымдарымен танысады
Көпшілік оқушы: Қазақстан Республикасындағы заңмен қорғалатын құпияларды анықтайды
Кейбір оқушы: Жүйенің сенімділігіне тұжырым жасайды
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
| Бағалау критерийі
| Қазақстан Республикасында заңмен қорғалатын құпиялармен танысады. Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін салыстырады. Қауіпсіздік жүйелеріне тұжырым жасайды.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Ақпарат-информация-Information, қауіпсіздік-безопасность-security, қауіпсіз жүйе-защищенная система- secure system, кепілдік- гарантия- guarantee
|
|
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Ақпараттық қауіпсіздік пен ақпаратты қорғаудың айырмашылығын салыстырыңдар.
Елімізде заңмен қорғалатын құпияларды жазыңдар. Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктері
| Құндылықтарға
баулу
| Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін тыңдау
| Пәнаралық байланыс
| Адам және қоғам, ағылшын тілінде сөздер қолданылады
| Алдыңғы білім
| Домен аттары жүйесінің (DNS) қызметі
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
| Уақыт
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| 3 мин
| Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу
Шаттық шеңбері: «Қуат беру»
Шаттық шеңберіне барлық оқушылар тұрады. Бастапқы бастаушы қолын бір рет қысады, екінші айналымда екі рет, үшінші айналымда үш рет қысады. Соңында бастауыш оқушыға жеткенде қанша қуат бергенін анықтайды.
Топқа біріктіру: Сандар арқылы топтарға бірігеді.
|
Сандар
|
| 7 мин
| Өткен сабақты пысықтау: «Биопоэма» әдісі
А4 парақты 8 бөлікке бөліп, әр бөлікке өткен тақырып туралы маңызды ақпаратты толтырады. Мәліметтерді толықтырып болған соң, бүкіл топ мүшелерінің біреуінен ұқсастықтарды байқайды, саралайды, мәліметтерді толықтырады.
Жұмысты медальдар арқылы бағалау
|
А4 парағы
| Сабақтың ортасы
| 2 мин
| «Миға шабуыл» әдісі
Желіде жұмыс істеуде қандай қауіп-қатер бар деп ойлайсың? Интернетте қандай ақпаратты жариялауға болмайды? Әлеуметтік желілерді пайдалануда қандай қауіп-қатер бар?
|
|
|
|
| Оқулық
|
| 5 мин
| «Джигсо» әдісі
Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімдерін толықтырады.
Ауызша мадақтау, ынталандыру
|
bilimland.kz
|
| 6 мин
| 1-тапсырма.
- Біздің еліміздегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің қандай шаралары, заңдары бар? Талдаңдар.
Дескриптор:
|
|
|
| ҚР-дағы заңмен қорғалатын құпияларды анықтайды.
Медальдар арқылы бағалау
|
|
| мин
мин
| 2-тапсырма.
- Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін Венн диаграммасы арқылы салыстырыңдар.
Дескриптор:
Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін салыстырады.
Медальдар арқылы бағалау
3-тапсырма.
Кестемен жұмыс
|
Плакат, маркер, стикер
|
|
Дескриптор:
Қауіпсіздік жүйелерін анықтайды. Қауіпсіздік жүйелерін салыстырады.
Оқушылардың жұмыстарын топбасшы шәкіл арқылы бағалайды. «Температура» әдісі. Термометр шәкіліне оқушылардың аттарын жазады.
|
А4 парағы
| Сабақтың соңы
| 3 мин
| «Зымыран сұрақтар»
Қағазға үш сұрақ жазып, ұшақ жасайды және келесі топқа ұшырады. Ол топ сұрақтарға жауап береді.
Өздерін бағалайды
| А4 парағы
|
| 1 мин
| Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі
Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету арқылы білдіреді.
|
| Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
| Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын ың ережелерін
сақтау
| Шаттық шеңбері, Топқа біріктіру: «Сандар»,
«Биопоэма» әдістері бойынша өткен тақырыпты пысықтау,
«Миға шабуыл», «Джигсо»,
«Венн диаграммасы» әдісі, деңгейлік тапсырмалар,
«Басбармақ»
| Шәкіл бойынша бағалау, «Температура» әдісі арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру
| Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| Қауіпсіз жүйе
| Сенімді жүйе
| Жүйенің сенімділігі
| Қауіпсіздік саясаты
| Кепілдік
|
|
|
|
|
|
|