Тема 1. Тема 1 Предмет та завдання мікробіології. Положення мікроорганізмів у природі. Мета
Скачать 52.5 Kb.
|
Тема 1: Предмет та завдання мікробіології. Положення мікроорганізмів у природі. Мета: визначити сутність та особливості науки мікробіології, схарактеризувати положення та роль мікроорганізмів у природі та житті людини, вивчити особливості дисциплін мікробіологічного циклу, взаємозв’язок з біотехнологією, схарактеризувати сучасні методи досліджень мікробіології. 1.Мікробіологія як наука. Положення мікроорганізмів у природі. 2.Роль мікроорганізмів у природі та житті людини. Мікробіологічні дисципліни. Біотехнологія. 3. Сучасні методи досліджень в мікробіології. 1.Мікробіологія як наука. Положення мікроорганізмів у природі. Мікробіологія (від грец. мicros – малий, bios – життя, logos – вчення) одна з біологічних наук, що вивчає найбільш дрібні та поширені, невидимі неозброєним оком, живі мікроорганізми, які через свої мікроскопічні розміри отримали назву мікроорганізмів (мікробів). Термін мікроб вперше введений в 1878 р. Седійо для позначення всіх істот невидимих неозброєним поглядом. Назва «мікробіологія» вперше введено ученим Дюкло, і тепер є загальноприйнятим. Основоположником мікробіології є Луї Пастер. Мікроорганізми – це ємне поняття, що включає мікроскопічні організми, відносяться до різних рівнів організації. Основним предметом мікробіології є вивчення бактерій. Бактерії поділяють на еубактерії (справжні) та архебактерії. Архебактерії були відкриті в 1974 р. Вузом. Поділ на ці групи було запропоновано в 1977 р. за результатами аналізу РНК бактерій. Мікробіологія – наука про роль, значення, загальні умови життєдіяльності та способи, напрямки використання діяльності мікроорганізмів на користь людини. Мікроорганізми широко поширені в природі:
Академік Омелянський писав : „Невидимі, вони постійно супроводжують людину, втручаючись в його життя то як друзі, то як вороги”. Вони займають всі екологічні ніші. Складають найбільшу частку живої речовини нашої планети. Таке широке поширення зумовлено:
Польський вчений Бетіна писав : „Вони зустрічають нас коли ми входимо у світ при народженні, супроводжують нас усе життя, і проводжають нас після смерті руйнуючи наше тіло”. 2. Роль мікроорганізмів у природі та житті людини. Мікробіологічні дисципліни. Біотехнологія. Мікроорганізми відіграють значну роль в природі, здійснюючи велику кількість біохімічних процесів :
Значення мікроорганізмів у житті людини також дуже різноманітна. Вона може бути позитивною та негативною : – використання при виробництві продуктів;
Наприкінці 20-го століття була розроблена класифікація, згідно якій, всі живі істоти біосфери поділяються на три надцарства: – акаріоти (без’ядерні) – царство вірусів; – прокаріоти (доядерні) – царства архебактерій, ціанобактерій та еубактерій; – еукаріоти (ядерні) – царства рослин, тварин і грибів. В історії розвитку розділяють 4 періоди: Морфологічний. Історія мікробіології починається з кінця 17-го століття, коли голландський натураліст Антоній Ван Левенгук (1632–1723) відкрив світ мікроорганізмів. А.Левенгук створив перші мікроскопи, які збільшували предмети в 160-300 разів. Він з великою точність описав і зарисував зовнішній вигляд (морфологію) «живих звіряток». Цей період був періодом накопичення фактичного матеріалу. Еколого-фізіологічний. З другої половини 19-го століття завдяки роботам великого французького мікробіолога Луї Пастера (1822–1895) було пов’язане створення мікробіології як науки. Основні відкриття Л.Пастера та його внесок такі: – встановив, що мікроорганізми є причинами інфекційних хвороб; – аеробне і анаеробне бродіння це функції діяльності мікроорганізмів; – запропонував метод пастеризації для лікування “хвороб” вин; – розробив методи виготовлення живих вакцин проти сибірки і сказу; – заклав основи науки імунології; – встановив здатність мікроорганізмів засвоювати і перетворювати різноманітні хімічні сполуки. Роберт Кох (1843-1910 розробив основи дезинфекції, метод виділення чистої культури мікроорганізмів на твердому поживному середовищі, способи забарвлення мікробів аніліновими барвниками, застосував імерсійну систему у мікроскопуванні та ін. Р.Кох відкрив збудників туберкульозу (паличка Коха) та холери. Імунологічний. Видатний російський вчений І.І.Мечников (1845-1916) розробив теорію фагоцитарного імунітету, відкрив і теоретично обґрунтував антагонізм мікробів. І.І.Мечников є автором відомої теорії боротьби з передчасним старінням людського організму, для боротьби з яким він рекомендував вживати молочнокислі бактерії як антагоністи гнильних мікробів. М.Ф. Гамалія (1859-1949) відкрив станцію щеплення проти сказу. Д.Й. Івановський (1864-1920) став засновником вірусології. С.Н. Виноградський (1856-1953) відкрив хемосинтез. Видатний український мікробіолог Д.К.Заболотний (1866-1929)організував першу в світі кафедру епідеміології при Одеському медичному інституті. Багато зусиль віддав він вивченню чуми, холери, сифілісу, дифтерії, тифу тощо. Молекулярно-генетичний. У цей період був вивчений механізм взаємодії облігатного паразиту і людини, рослини. Встановлено, що ДНК є носієм спадкової інформації. Відбулося створення біотехнології. Досягнення сучасної мікробіології базуються на фізиці, хімії, біохімії, молекулярній біології, генетиці, фізіології, анатомії, цитології тощо. Із-за величезної різноманітності завдань мікробіології в неї відокремилися самостійні мікробіологічні дисциплін:
Загальна мікробіологія – вивчає хімічний склад, структуру, фізіологію, екологію, генетику, систематику бактерій. Вона є обов'язковою частиною всіх мікробіологічних дисциплін. Сільськогосподарська досліджує роль мікроорганізмів у родючості ґрунту, формуванні її структури. Вивчає фітопатогенні мікроорганізми, способи захисту рослин від інфекцій, участь мікроорганізмів у кругообігу речовин у природі й живленні рослин, силосуванні кормів, можливості використання біопрепаратів. Медична і ветеринарна мікробіологія вивчає види мікроорганізмів, які викликають інфекційні захворювання людей і тварин, методи діагностики, профілактики та лікування цих інфекційних захворювань. Санітарна мікробіологія – є розділом медичної та ветеринарної мікробіології. Вона вивчає поширення і властивості патогенних і умовно-патогенних мікробів. Розробляє методи бактеріологічного дослідження повітря, води, ґрунту, продуктів харчування. Методи виявлення хвороботворних бактерій в середовищах, методи запобігання зараження людей. Технічна (промислова) розробляє наукові основи використання біохімічної діяльності мікроорганізмів у різних виробничих процесах. Геологічна мікробіологія досліджує роль і значення мікроорганізмів у геологічних процесах, встановлює їх роль в утворенні та розмноженні різних руд, горючих копалин, сірки. Розробляє мікробіологічні способи добування металів з руд. Водна мікробіологія досліджує заселення мікробами прісних і солених водойм, їх роль і значення в кругообігу речовин, трофічні зв'язки, встановлює еколого-географічні закономірності розподілу мікроорганізмів. Вивчає питання очищення питної, промислової, стічних вод. Космічна мікробіологія досліджує життєдіяльність земних мікроорганізмів при експонуванні їх у космічному просторі, генетичні наслідки експонування, вплив космічних умов на фізіологічний стан мікроорганізмів, вивчення проблем перенесення мікроорганізмів з поверхні Землі та інших планет. Сьогодні все більшого значення набуває біотехнологія, стрижнем якої є мікробіологія. Біотехнологія – комплексна наука, яка характеризується складними міждисциплінарними зв’язками з такими науками як : мікробіологія, генетика, біохімія, хімія, основи отримання харчових продуктів, технологія харчової промисловості, механічна технологія, хімічна технологія, біохімічна технологія, електроніка та інші. Основне призначення біотехнології – це підвищення рівня життя людини за рахунок застосування нових товарів та послуг, підвищення їх якості та зниження цін. 3. Сучасні методи досліджень в мікробіології. До методів досліджень мікроорганізмів належать :
Основним методом мікробіологічних досліджень є мікроскопічний метод, який включає світову та електронну мікроскопії. Світова мікроскопія буває :
Електронна мікроскопія забезпечує збільшення до 5 млн. разів. за рахунок заміни світового потоку на потік електронів та заміною оптичних лінз на електромагнітні. Розрізняють просвітлюючу (трансмісивну) та скануючу (дає об’ємне зображення). Таким чином, мікробіологія одна з біологічних дисциплін, яка вивчає мікроскопічні об’єкти. |