поурочный план 2так сд— копия — копия. Теориялы сабаТЫ дістемелік деуі пнмодуль Онколгиялы бейіндегі науастара паллиативтік мек жне тімі
Скачать 31.17 Kb.
|
ШЖҚ «Талдықорған жоғары медициналық колледжі» МКК ТЕОРИЯЛЫҚ САБАҚТЫҢ ӘДІСТЕМЕЛІК ӨҢДЕУІ Пән/модуль: «Онколгиялық бейіндегі науқастарға паллиативтік қөмек және қүтімі» (модуль немесе пән атауы) Мамандық: 09130101 «Мейіргер ісі» (шифр мен атауы) Біліктілік: 4S09130103«Жалпы тәжірибедегі мейіргер ісі» (шифр мен атауы) Құрастырушы: Акжигитова Асем Канатхановна (фамилиясы, аты-жөні)
Тақырыбы: Онкологиядағы заманауи зерттеу әдістері.Обыр (қатерлі ісік)алды аурулары.Онкологиялық аурулардың алдын алу. Сабақтың мақсаты: Студенттерге ісіктердің заманауи зерттеу әдістері туралы ,олардың түрлерін ,ісіктердің алдын алу шараларын және паллиативті көмек көрсетудің негізгі бөлімін құру туралы түсінікті үйрету. Сабақтың міндеттері: онкологиядағы паллиативті көмек туралы білім беру, білім алушыларда маңызды кәсіптік машыктарды және клиникалық ойлау негізін қалыптастыру, алған білімі мен машықтарын диагноз қоюда және оны нақтылауда колдану, тиімді емді тағайындау, талқылаған нозологиялық аурулардың алдын-алу шараларын ұйымдастыру мен дәрігерге дейінгі жедел көмек керсетуді, медбикелік бақылау мен күтуді, науқастармен және олардың тумаларымен, ұжымдастарымен қарым-қатынасты орнатуды үйрету. (Мақсаттар мен міндеттер оқытудың күтілетін нәтижелеріне сәйкес қойылады және «Не істеу керек?» деген сұраққа жауап беру керек) Күтетін нәтижелер (Оқу жұмыс бағдарламасына сәйкес көрсету қажет)
Қажетті ресурстар (оқу-әдістемелік құралдар, оқу-үлестірмелі материалдар, техникалық құралдар мен жабдықтар, оқу құрылғылары мен инструменттер, әдебиет, т.б......) Сабақтың барысы
*ЕСКЕРТУ: сабақ барысының әр кезеңін ашып жазу керек, қолданылатын материалды қосымша ретінде тіркеу қажет, мысалы, Қосымша 1, Қосымша 2, Қосымша 3, т.с.с. 1. Ұйымдастыру кезеңі. Студенттердің киімдерінің сырт көрінісіне, сабаққа қатысуына, бөлменің тазалығына көңіл бөлу. Журналды толтыру. 2. Үй тапсырмасын тексеру. Ауызша сұрақтар: Қатерлі ісіктерді анықтайтын зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері. Онкологиялық науқастарды емдеу принциптері. Онкологиялық наукастардың проблемаларын анықтау 3. Жаңа тақырыпты түсіндіру. 4. Жаңа тақырыпты бекіту.Журналға студенттердің бағасын қояды және үй тапсырмасын негізгі және қосымша әдебиеттер бойынша береді. 5. Сабақты қорытындылау, рефлексия. Оқытушы бағасы мен әр студенттің өзін өзі бағалау бағаларын салыстыра отырып бір қорытынды баға қояды, артық-кемшіліктеріне тоқтайды. Белсенді студент өзінің жинаған қосымша мәліметімен бөліседі. 6. Үй тапсырмасы. Жаңа тақырып: Паллиативті көмек, тарихы. Паллиативті көмекті ұйымдастыру. «Қазақстан Республикасы халқына паллиативті көмекті ұйымдастыру стандарты» (2013 жылғы 14 қарашадағы № 657 бұйрықты қарау) Студенттердің білімін бағалау Өз білімдеріңізді келесідей бағалаңыз: 1.Мен бәрін түсіндім және осы материалды басқаларға түсіндіре аламын 2.Мен материалды түсіндім, бірақ басқалардың көмегімен түсіндіре аламын. 3.Мен матреилады ішінара түсіндім. 4.Мен ештеңе түсінбедім. Рефлексия 1.Сабақтың қандай сәті қызықты болды: 2.Сабақтың қиын болған тұстары? 3. Сабақтың оңай болған тұстары Чек-лист Аты-жөні . Тобы:
Бағалау критерийлары: 90-100 –үй тапсырмасын толығымен айтты,сұрақтарға нақты толығымен жауап берді, ,ситуациялық есепті дұрыс диагноз қойып ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алды,тесттік тапсырмаға толығымен жауап берді. 80-85- үй тапсырмасын толығымен айтты,сұрақтарға жартылай жауап берді,кейбір сұрақтарға жауап бере алмады,ситуациялық есепті дұрыс диагноз қойып ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алды,тесттік тапсырмаға қателерімен жауап берді. 70-80- үй тапсырмасын талдыды ,сұрақтарға жауап беруде қиналды ,кейбір сұрақтарға жауап бере алмады, тәжірибелік дағдыларды толығымен айта алды ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алды,тесттік тапсырмаға қателерімен жауап берді. 55-65- үй тапсырмасын қате талды ,сұрақтарға жауап беруде қиналды ,кейбір сұрақтарға жауап бере алмады,ситуациялық есепті дұрыс диагноз қоя алмады ,мейіргерлік үрдісті ұйымдастыра алмады ,тесттік тапсырмаға қателерімен жауап берді. Қосымша №1 ситуациялық есептер. 1 Ауыр халдегі науқас мейірбикеге.ауыз қуысының ауырсынуына, тәбетінің төмендеуіне шағымданады. Қарау кезінде ауыз қуысының шырышты қабатының қызаруы,тілінің және сол жағының ішкі жоғарғы бөлігінде бөрітпелер пайда болған. Науқастың мәселесін анықтау, жоспарлау, жүзеге асыру және өзінің араласуын бағалау.2. Ауырсынуды басатын препаратты қабылдаған соң науқаста елестеушілік, есінің ауытқуы, жүрегінің айнуы пайда болды. Мейірбикенің іс –әрекеті. 3. Бөлімшеде науқас төсектік режимде жатады. Науқасты төсектен бүйір қырына ауыстырып жатқызу, және төсектен үстелге отырғызып орын ауыстыруы қажет. Қосымша № 2 Салыстырмалы диагностика.Кесте толтыру.
|