Главная страница
Навигация по странице:

  • Задачы: Навучальная

  • Выхаваўчая

  • Тып урока: замацаванне ведаў Форма ўрока: урок-экскурсія

  • урок па гісторыі Беларусі 9 клас. Урок па гісторыі Беларусі 9 класе


    Скачать 22.47 Kb.
    НазваниеУрок па гісторыі Беларусі 9 класе
    Дата09.07.2022
    Размер22.47 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаурок па гісторыі Беларусі 9 клас.docx
    ТипУрок
    #627759

    Урок па гісторыі Беларусі ў 9 класе

    Тэма ўрока: "Іванаўскі край у гады Другой Сусветнай і Вялікай Айчыннай войнаў»

    Мэта ўрока: Замацаваць веды аб падзеях Вялікай Айчыннай вайны ў Іванаўскім раёне Брэсцкай вобласці.

    Задачы:

    Навучальная: абагульніць і сістэматызаваць раней атрыманыя веды вучняў па тэме "Вялікая Айчынная вайна», пазнаёміцца ​​з новымі фактамі на аснове матэрыялу школьнага музея і сустрэчы з ветэранам ВАВ, ўзнавіць карціну жыцця Іванаўскага раёна ў ваенны час.

    Выхаваўчая: фарміраванне пачуцця патрыятызму і гонару за Радзіму, за родны край.

    Развіваючая: развіццё мыслення на ўроках гісторыі, фарміраванне ўмення выяўляць ўзаемасувязь і ўзаемаабумоўленых падзей, рабіць самастойныя вывады і ацэньваць падзеі, якія адбываліся на роднай зямлі, адстойваць свой пункт гледжання. Фарміраванне ўмення працаваць у групе.

    Тып урока: замацаванне ведаў

    Форма ўрока: урок-экскурсія

    абсталяванне:

    - камп’ютарная прэзентацыя

    - экспанаты музея

    - гісторыка-дакументальная хроніка (кніга “Памяць”Іванаўскі раён)

    Ход урока

    I. Арганізацыйны момант

    Настаўнік правярае гатоўнасць класа да ўрока.

    Ўзаемнае прывітанне настаўніка і навучэнцаў.

    2. Матывацыя да здзяйснення вучэбнай дзейнасці

    Мэта этапы: ўключэнне вучняў у дзейнасць, вызначэнне тэмы заняткі.

    Настаўнік:

    У нашай мове існуе выраз «І памяць сэрца гаворыць ...». Што для вас азначае гэтая фраза? Як вы думаеце, што трэба для захавання гістарычнай памяці »? Падзяліцеся на тры групы і абмяркуйце.

    Дзяленне можна правесці па шэрагах (3 групы)

    Вучні пасля абмеркавання даюць свае адказы. Магчымыя варыянты: слова, творы мастацтва, памяць.

    Настаўнік:

    Сапраўды, гістарычная памяць звязвае «часы». Паглядзіце, калі ласка, на тэму сённяшняга заняткі.

    Вучні чытаюць тэму на слайдзе ( «Ніхто не забыты, нішто не забыта»)

    слайд 2

    Настаўнік:

    Як вы думаеце, пра сувязь з якімі падзеямі нашай гісторыі пойдзе сёння размова. Абмяркуйце ў групе.

    Вучні выказваюць свае здагадкі (падзеі Вялікай Айчыннай вайны)

    А хто з вашых продкаў удзельнічаў у ваенных падзеях на тэрыторыі раёна.

    3.Актуалізацыя ведаў і фіксацыя цяжкасцяў у дзейнасці.

    Мэта этапы: паўтарэнне вывучанага матэрыялу, выяўленне цяжкасцей у дзейнасці вучняў, забеспячэнне настрою на ўспрыманне матэрыялу

    Настаўнік:

    Вы на працягу многіх гадоў вывучалі шматлікія войны, якія выпалі на долю нашага народа (Айчынная вайна 1812, Першая сусветная вайна, Другая сусветная вайна,…). Цяжка знайсці такі век, калі нашым продкам не даводзілася брацца за зброю.

    Падзеі Вялікай Айчыннай вайны займаюць у гісторыі нашай краіны асаблівае месца. Як вы думаеце, чаму?

    Чаму так важна захаваць памяць пра Вялікую Айчынную вайну? Параіўшыся ў групах і дайце разгорнуты адказ.

    Вучні раяцца ў групах, адказвае прадстаўнік групы.

    Настаўнік:

    Колькі гадоў прайшло пасля Вялікай Айчыннай вайны?

    Вучні: 77 гадоў

    Настаўнік:

    Вядома, для гісторыі 77 гадоў - усяго толькі імгненне.

    слайд 3

    Што ж можа дапамагчы нам захаваць "гістарычная памяць» з гэтым часам? Выбярыце з прапанаваных варыянтаў найбольш, на ваш погляд, удалыя. Абмяркуйце ў групах (у абмеркаванні не ўдзельнічаюць члены гуртка экскурсаводаў, настаўнік дамаўляецца з імі пра гэта да ўрока)

    Варыянты адказаў даецца на слайд (кнігі, гістарычныя крыніцы, фільмы, карціны, фатаграфіі, помнікі, падручнікі)

    Вучні абмяркоўваюць і даюць адказы, тлумачачы свой выбар.

    Настаўнік: Падводзіць дзяцей да праблемнаму пытанню.

    Ребята, вы вядома ж ведаеце, што любая кніга, карціна, фильм- гэта суб'ектыўны погляд аўтара на тое ці іншае падзея, а вывучэнне гісторыі па падручніку шматлікім здаецца сумным.

    слайд 4

    Як жа зрабіць так, каб падзеі ваенных гадоў сталі бліжэй і зразумелыя нам і будучым пакаленням?

    Вучні выказваюць свае здагадкі.

    Мэта этапы: забеспячэнне асэнсавання матэрыялу.

    Настаўнік: Для таго, каб наблізіцца да адказу на пастаўленае пытанне, я прапаную вам правесці наша занятак у нашым школьным музея.

    Экскурсавод (вучань 10 класа)

    Я не дарэмна турбуюся,

    Каб не забылася тая вайна,

    Бо гэтая памяць - наша сумленне,

    Яна, як сіла, нам патрэбна.

    Слова прадстаўніка музея

    На наша шчасце, у нас ёсць магчымасць мець зносіны з непасрэднымі ўдзельнікамі Вялікай Айчыннай вайны. Толькі яны могуць расказаць усю праўду пра ўсё гэта. Простыя салдаты і афіцэры, санітаркі і падлеткі, рабочыя і калгаснікі сваімі ўспамінамі ствараюць для нас «жывую гісторыю». А нам гэтую гісторыю трэба будзе перадаць сваім дзецям.

    Сёння мы прапануем вам прасачыць за жыццём некалькіх салдат гэтай вайны.

    Мэта этапы: выклікаць у вучняў цікавасць да далейшай самастойнай працы па вывучэнні падзей Вялікай Айчыннай вайны на тэрыторыі Іванаўскага раёна.

    Настаўнік

    Перад вамі выступіць ваша аднакласніца. Яна прарабіла аб'ёмную даследчую працу, высвятляючы абставіны і падрабязнасці жыцця свайго дзядулі, матэрыял прадстаўлены ў экспазіцыі музея.

    Сапраўды, перад намі жывая гісторыяй. А цяпер яшчэ адзін выступ нашай аднакласніцы з расповедам пра сваіх бабулі і дзядулі, таксама прадстаўлены ў экспазіцыі. Бабуля і дзядуля змагаліся ў партызанскім атрадзе ім. Я. Макарэвіча

    Настаўнік:

    Матэрыялы нашых аднакласніц пра свае дзядулях і бабуляў складуць аснову праекта нашага музея "Гісторыя Вялікай Айчыннай вайны ў лёсах нашых ветэранаў» і новай экспазіцыі музея. Мы прапануем вам прыняць удзел у нашым праекце. Даведайцеся больш пра ваенныя лёсах вашых родных, бо ў Беларусі няма ніводнай сям'і, якую не закранула б вайна.

    Настаўнік:

    Усё, што вы даведаецеся, вы можаце распавядаць сваім дзецям і ўнукам, і нітку, якая злучае часы не перапыніцца.

    Удзельнікаў той страшнай вайны становіцца, на жаль, з кожным годам усё менш. Магчыма, вашы бабулі і дзядулі ўжо няма ў жывых. Але з намі побач, у нашым раёне жывуць ветэраны, якія памятаюць ваенныя гады. Вельмі важна паспець распытаць іх пра ўсё, сустракацца з імі як мага часцей. Наш школьны музей вядзе ў гэтым кірунку актыўную працу. Зараз экскурсаводы наш музей раскажа вам гісторыю яшчэ некалькі лёсаў, звязаных з вайной.

    Экскурсавод (1)

    Выступленне экскурсавода з паказам экспанатаў (нямецкая казка, абмундзіраванне)

    Экскурсавод (2)

    Аповяд аб ветэране Вялікай Айчыннай вайны Магуйла Пятру Міхайлавічу.

    У ходзе выступлення экскурсаводы паказваюць экспанаты музея (рэчы, перададзеныя ў дар музею ветэранамі раёна): рэмень, запісная кніжка, фатаграфіі, пісьмо- трыкутнік Заяленчыца Рамана, медалі.

    Настаўнік:

    Перад вамі кніга “Памяць” Іванаўскі раён. У дадзенай кнізе змешчаны прозвішчы ўсіх удзельнікаў Вялікай Айчыннай вайны з Іванаўскага раёна. У вольны час гожны з вас можа знайсці тут прозвішча свайго родзіча, удзельніка вайны.

    6.Этап рэфлексіі

    Мэта этапы: падвядзенне вынікаў заняткі

    Настаўнік:

    настаўнік:

    Напрыканцы нашага заняткі выканайце наступныя заданні.

    Заданне для 1 групы.

    Напішыце ліст ветэрану. Складзіце лісток так, як гэта рабілі ў час вайны, калі адпраўлялі лісты з фронту. Гэтыя лісты стануць таксама экспанатамі нашага музея.

    Заданне на 2 групы

    Складзіце выступленне аб сваіх родзічах, удзельніках вайны.

    Заданне для 3 групы

    Экскурсія ва урочышча “Карасіна” каля аг. Махро, дзе знаходзілася стаянка партызанскага атрада.

    Дамашняе заданне

    Пагаворыце са сваімі сваякамі аб тым, які след пакінула вайна ў лёсе вашай сям'і. Напішыце невялікае сачыненне-разважанне на тэму «Лёс чалавека ў гісторыі краіны».

    Заключнае слова настаўніка

    Дзякуй усім за актыўны ўдзел у нашым занятку. Вельмі хочацца верыць, што яно вам запомніцца. Лёс захавання памяці пра ўсіх хто аддаў жыццё- ў вашых руках.


    написать администратору сайта