Главная страница
Навигация по странице:

  • Особливості уваги дітей з мовленнєвими дефектами

  • Гра «Будь уважним» Мета

  • Гра «Комп’ютер» Мета

  • Особливості уяви у дітей - логопатів (мало вивчені)

  • Домалюй малюнок Мета

  • ЧАРІВНІ ОКУЛЯРИ Мета

  • Вправи на довільну поведінку

  • Вправи на розвиток уяви , уваги. Вправи на розвиток уваги. Вправи на розвиток уваги


    Скачать 23.2 Kb.
    НазваниеВправи на розвиток уваги
    АнкорВправи на розвиток уяви , уваги
    Дата22.10.2021
    Размер23.2 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаВправи на розвиток уваги.docx
    ТипДокументы
    #253567

    Вправи на розвиток уваги

    Увага - це спрямованість і зосередженість свідомості на будь - якому реальному предметі, що зумовлене підвищенням рівня сенсорної, інтелектуальної або рухової активності індивіду.

    Увага мимовільна

    Довільна

    Особливості уваги дітей з мовленнєвими дефектами:

    -нестійкість;

    -більш низький рівень показників довільної уваги;

    -труднощі в плануванні власних дій;

    -дітям складніше виконувати завдання за словесною інструкцією, ніж за зоровою;

    -важко дається мовленнєвий супровід під час виконання будь-яких дій;

    -важко дається контроль за власною діяльністю;

    -довільна увага - порушена : дітям з вадами потрібно більше часу для виконування завдання. Наприклад, зорові диктанти виконують довше;

    -дітям з вадами мовлення властивий репродуктивний вид діяльності ( в нормі – продуктивний). Наприклад, при конструюванні діти-логопати зазвичай копіюють зразок, діти з нормальним мовленнєвим розвитком – будують самостійно;

    -часто відволікаються осторонь від завдання;

    -важко переключаються з одного виду діяльності на інший , важко розподіляють увагу на декілька об’єктів.

    Гра «Будь уважним»

    Мета: розвиток уміння швидко реагувати на звукові сигнали.

    Діти крокують під мелодію маршу. На слово «зайчики», вимовлене ведучим, діти повинні почати стрибати;

    «котики» – бити ногами, копати;

    «раки» – задкувати;

    «пташки» – бігати, розправляючи «крила»;

    «лелеки» – стояти на одній нозі.

    Гра «Пальці»

    Мета: розвиток уміння зосереджуватися і утримання уваги.

    Гравці сидять у колі. Руки на колінах, пальці, крім великих переплетені. По команді ведучого діти починають повільно обертати великі пальці одним навколо іншого в напрямку, слідуючи за тим, щоб вони не торкалися один одного. Необхідно зосереджувати увагу на цьому русі.

    Вправа закінчується через 3-5 хвилин, по команді ведучого.

    Гра «Комп’ютер»

    Мета: розвиток уваги

    Можна грати двома командами, які змагалися між собою, а можна однією. Кожен гравець отримує карту із символом, певною геометричною картою. «Програміст» показує програму – велику картку, де геометричні фігури, розкладені в певній послідовності.

    Перемагає той або та команда, що швидше виконає закладену «програму», у свій «комп’ютер». Виконувати в певній послідовності.

    Можна взяти знайомі дітям букви, щоб «друкувати слова».

    Вправи на розвиток уяви

    Уява (відображення) є загальною здатністю, бо бере участь у більшості видів діяльності людини.

    Розвиток уяви впливає на розвиток особистості в цілому, на розвиток мислення, пізнавальних можливостей дитини.

    Уява доповнює сприйняття елементами минулого досвіду, власними переживаннями людини ,співвідносить минуле та теперішнє, узагальнює, поєднує з чуттями, відчуттями.

    Розвиток уяви залежить від розвитку мовлення.

    Особливості уяви у дітей - логопатів (мало вивчені):

    менша продуктивність уяви;

    інертність процесу уяви;

    швидка виснажливість.

    Методи вивчення уяви – через малюнки дітей, результати продуктивних видів діяльності дітей (ліплення, конструювання, перекази, власні розповіді, тощо)

    Гра « Гномик»

    Мета: розвиток уяви.

    - Уяви собі, що на люстрі в кімнаті сидить гномик. Розкажи, що він бачить звідти, Важливо допомогти дитині зробити опис кімнати з не звичної для неї просторової точки бачення, Потрібно, щоб дитина уявила недоступні місця для її очей (наприк лад, верх шафи).

    Домалюй малюнок

    Мета: вчити дітей домальовувати частину предмета за уявою, створюючи образ; розвивати уяву, пам'ять, спостережливість; виховувати посидючість, акуратність в роботі.

    Цю гру добре проводити на дитячих святах, коли дитина не сама, а з друзями. Дітям дають аркуші паперу з намальованими на них елементами предметів. Це може бути, наприклад, силует дерева, прості геометричні фігури та інше. Важливо, щоб зображення не було однозначним і давало волю уяві. Дітей просять домалювати кожну фігуру так, щоб вийшло щось осмислене. Потім малюнки всіх дітей розглядають і вручають призи: за найоригінальніший малюнок, за свободу використання різних елементів тощо.

    ЧАРІВНІ ОКУЛЯРИ

    Мета: розвиток уяви; опанування поняття часу.

    Матеріал: оправа окулярів без скла або саморобна маска з паперу.

    Хід гри

    Ведучий розповідає про пори року, як вони впливають на природу, тварин, людей. Потім говорить: «От чарівні окуляри, вони показують майбутнє. За три місяці, коли прийде весна, ми подивимося крізь них, і що ми побачимо?..» (літо). І т. ін.

    Вправи на довільну поведінку

    Наявність ієрархії мотивів та оволодіння соціальними нормами поведінки є важливим чинником формування довільної поведін­ки як новоутворення сьомого року життя.

    Розвиток мотивованої поведінки означає, що дитина здатна стримати безпосередні бажання і докласти вольових зусиль для по­долання перешкод.

    Виникає фундаментальна потреба бути активним суб’єктом власного життя, що виявляється у прагненні робити так, як хоче сама дитина, самостійно, без допомоги. Дитині сьомого року життя притаманна вже відносно стійка цілеспрямованість. Вона здатна не тільки послідовно виконувати завдання дорослих, а й реалізовува­ти власні задуми, активно досягати бажаного результату, доводити розпочату справу до кінця.

    Формується наполегливість: дитина не втрачає завзяття та енергії, стикаючись з невдачами, долає перешкоди на шляху до ба­жаної мети. Вона відчуває потребу бути значущою для інших, бути ними визнаною: пропонує свою допомогу, бере активну участь у їх­ніх справах, ображається, коли її ігнорують.

    Своєрідною формою особистісної активності й вияву довіль­ної поведінки є самостійність та ініціативність. Вони виявляють­ся у постановці й розв’язанні різних життєвих завдань без допо­моги дорослих, у здатності організувати будь-яку діяльність за власним бажанням, використати знання та вміння для досягнен­ня цілей.

    Самостійна та ініціативна дитина — це дитина в пошуках. Вона здатна на безкорисливий ризик, тому має право робити помилки, що є нормальним показником її розвитку.

    Показники успішного розвитку довільної поведінки виявля­ються також у спілкуванні дитини з дорослими та однолітками.

    «Графічні фігури»

    Згідно завдання, діти відтворюють за зразком на аркуші паперу чотири фігури різної складності. Прийняття та виконання завдань розглядаються як показник довільності.

    Опис методики.

    Перед дитиною стандартний аркуш паперу, розкреслений на чотири частини, широкою стороною вниз. Він повинен самостійно, без коментарів дорослого відтворити олівцем чотири малюнка по зорово сприйманого зразком. Малюнки пропонуються в порядку зростаючої складності (спочатку малюється ялинка, потім сніговик, потім квітка і робот). При цьому зразок згинається навпіл і кладеться перед дитиною на ліву половину розкресленого аркуша так, щоб ялинка і сніговик виявилися зверху. Завдання перемалювати квітка і робота дитина отримує після того, як ялинка і сніговик змальовані. Тоді зразок перевертається на інший бік, а аркуш, на якому дитина малює, розгортається на 180 градусів так, щоб його чиста половина виявилася справа.

    Інструкція

    Подивися уважно на цей малюнок, а потім поруч (показує місце на аркуші) намалюй таку саму ялинку. Прийняття і виконання інструкцій фіксується в процесі виконання всього тесту.

    «Не підглядай»

    Експериментатор повідомляє дитині, сто приніс цікаву гру, але, перш ніж почати, потрібно почекати, поки він приготує все необхідне. Головне - не підглядати, що робить дорослий, «а то буде не цікаво грати». Експериментатор пропонує дитині сидіти 3 хвилини з закритими очима, а сам в цей час створює видимість активної підготовки до гри. Через 3 хвилини дитина отримує обіцяну гру. Якщо дошкільник не витримує і відкриває очі раніше, експериментатор робить вигляд, що не помічає порушення правил, і дає йому гру.


    написать администратору сайта