Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
10.1A бөлім:
Функция, оның қасиеттері және графигі
| Мектеп:
|
Күні:
Жаңа сабақ:
Күрделі функция
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 10
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 10.3.1.6 - f(g(x)) күрделі функциясын ажырата білу және функциялар композициясын құру;
|
Сабақ
мақсаттары
| Күрделі функцияны құра білу немесе күрделі функцияны элементар функцияларға жіктей білу дағдыларын қалыптастыру , берілген функцияға кері функция таба алады, функцияның периодын таба алады, монотонды аралығын анықтай алады.
|
Бағалау
критерийлері
| Оқушы оқу мақсаттарына жетеді, егер;
Берілген қарапайым функциялардан күрделі функция құра алады;
Күрделі функцияны элементар функцияларға жіктей алады.
Берілген функцияға кері функция таба алады, функцияның периодын таба алады, монотонды аралығын анықтай алады.
|
Тілдік
мақсаттар
| -күрделі функциялар анықтамасы, функциялар композициясы
|
Құндылықтарды дарыту
| Бұл сабақ барысында оқушылар жеке және жұппен жұмыс жасау арқылы диалогтік әдіс жүзеге асырылды. Қалыптастырушы бағалау кезіндегі кері байланыс барысында өзара топпен әрекеттерін дамытты. Еркін түрде білімнің қалыптасуы кезінде тілдік терминология дағдысы да басымдылыққа ие болды.
|
Пәнаралық байланыстар
| -
|
АКТ қолдану дағдылары
| Презентация
|
Бастапқы білім
| Қарапайым функциялар және олардың графиктері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
http://www.softportal.com/software-37333-geogebra.html
http://www.matematika.uznateshe.ru/primery-obratnyx-funkcij/
| ресурстар
|
3минут
| Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу. Үй жұмысын тексеру Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырады Ой қозғау
| 1-слайд
|
7минут
3 минут
15минут
10минут
| Оқушыларды жұптарға біріктіреміз, бірнеше функциялар және оларды түрлендіруге байланысты тапсырмалар ұсынамыз. Мысалы, функциялар берілген:
А ) у= х2;
B) у = (х+1)2;
C) y= (2х+1)2;
D) y= (2х)2;
E) y= х)2;
F)
1. Берілген функциялардың формулаларын салыстырыңыздар.
2. Бұл формуалардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын жұптасып талқылаңыздар.
3. Мұғалімнің түсіндіруі: 3-7 слайдтар бойынша 1-2мысалды түсіндіріп оқушылармен бірге талқылау.
Оқушылардың ұсыныстарын толықтырып, қорытынды жасаңыздар. Оларды күрделі функция ұғымын түсінуге жетелеңіз және оның түрінде жазылатындығын көрсету.
Берілген күрделі функциялардағы функцияларын көрсетеді.
4.Өздік жұмысы:
f(x) = 3х-1, g(x)=2x-1 функциялары берілген. оларды
күрделі функциялардың формулалары арқылы көрсетіңіз.
Дайын жауаптар бойынша өзін-өзі тексереді. 9 слайд
Басбармақ арқылы бағалайды. 5.Кім жылдам?
Қосымша1, Оқушылар 15минут ағылшын тіліндегі Worksheet орындайды, мұғалімнің жеке тексеруімен бағаланады. Дұрыс жауаптарының санымен марапатталады. Қалыптастырушы бақылау
Қосымша 2 немесе слайдта көрсетілген Қалыптастырушы бақылау жұмысын алып дайын жауаппен тексертуге болады.
Немесе мына төмендегі Қалыптастырушы бақылау жұмысы
нене
| Ресурстар
Шыныбеков Ә.Н.
10 сынып, Алгебра және анализ бастамалары.
Абылкасымова А.Е.
10 сынып, Алгебра және анализ бастамалары.
3-7слайд
8-слайд
9-10слайд
|
Сабақтың соңы
2 минут
| Рефлексия
Жұпқа бөлініңіздер. 3 ұйғарым жазыңыз, оның біреуі жалған болып табылады. Өз ұйғарымыңызды басқа жұпқа беріңіздер. Екінші жұп ұйғарымды оқиды және
үш жауаптың кайсысы дұрыс еместігін талқылайды
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|