Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
| 2-бөлім. Компьютерлік графика
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні : Нұртаева Қ.М.
| Сынып: 5
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтақырыбы
| Қисық бетімен жұмыс
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасы
на сілтеме)
| 5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар үшін: қисық сызықтармен жұмыс жасау құралдарын анықтайды.
Көпшілік оқушылар үшін: қисық сызықтармен жұмыс жасау құралдарын салыстырады.
Кейбір оқушылар: векторлық суреттерді құра алады.
| Тілдік мақсат
| Пәндік лексика және терминология:
Сабақта қолданылатын темин сөздер.
Кескіндер құру - создание фигур – creating shapes
| Құндылықтарды
дарыту
| «Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру.
| Пәнаралық байланыстар
| Көркем еңбек, Ағылшын тілі, Орыс тілі.
| Алдыңғы меңгерілген білім
| Векторлық суреттерді өңдеу. Практикум
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Педагог әрекеті
| Оқушы әрекеті
| Ресурстар
| Сабақтың басы
0-7 мин
Сабақтың ортасы
7-39 минут
| Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, түгендеу.
«Мен қандаймын?» психологиялық тест
Оқушылар 1-ден 5-ке дейінгі сандарды бір мезгілде екі қолымен жазуы керек: мәселен, оң қолымен де, сол қолымен де «1» санын, одан кейін «2» санын және әрі қарай жалғастырып. Жазу барысында қалай жазылғандығына (әдемі, нашар) назар аудармау керек. Содан кейін олар жазғандарының ішінен жазылуы бір-біріне ұқсас бір жұп санды таңдауы керек.
Оқытушы енді студенттерге олардың жеке бастарының қасиеттерін сипаттайтын келесідей тізімді оқып береді:
- егер «1» сандары ұқсас келсе, онда бұл адамдар – эгоистер дегенді білдіреді;
- «2» сандарының ұқсастығы бұл студенттердің іскер адамдар, болашақ басшылар екендігін меңзейді;
- егер «3» сандары ұқсас келсе, онда бұл адамдарға сенім артуға болады дегенді білдіреді.;
- егер «4» сандары ұқсас келсе, онда бұл адамдар - онда бұл адамдар жан-жақты дамыған;
- «5» сандарының ұқсастығы бұл студенттердің ақылды екендігін көрсетеді;
Өткен сабақты пысықтау
«Kahoot» ойыны
Интерактивті тақта арқылы Kahoot бағдарламасында тест орындау.
" ҚБ: қолпаштау Жаңа сабақ
«Қисық бетімен жұмыс» мұғалім түсіндірмесі «Сәйкестендіру» тапсырмасы
|
| Безье қисығын салу
|
|
| Спиро қисығын салу
|
|
| Кез келген бағытта түзу сызық салу
|
|
| Көлденең және тік бағытта сызықтар салу
| Оқушылар бір-бірінің парағын алмасып тақтадан My test бағдарламасы арқылы тексеру, бір-бірін бағалау.
ҚБ: «+, -, керемет»
Жеке практикалық жұмыс орындау
Оқулықта 62-62 бет «Компьютерде орындайық»
1-тапсырма: Графикалық редакторды қолданып, жапырақтың суретін сал.
Жапырақты салу үшін Безье қисығын қолдан. Жапырақтың бірнеше көшірмесін жаса Жапырақтардың әрқайсысын әр бағытқа бұр Түстер палитрасымен жапырақтарды боя.
Дескриптор:
- сурет салу құралын анықтайды;
- суреттің пішімін анықтайды. 2-тапсырма: Қисық сызықтарды пайдаланып, үлгідегі кеменің суретін салып бояп, өңде.
Дескриптор:
- векторлық редакторда сурет салу кезеңдерін анықтайды;
- векторлық суретті өңдейді.
ҚБ: балдық жүйе
|
|
А4 қағаз, қалам
Проектор, компьютер, ноутбуктер, Kahoot бағдарламасы
Проектор, компьютер, Inkscape бағдарламасы
Таратпа қағаз
«+, -, керемет»
Ноутбуктер, Inkscape бағдарламасы, оқулық «Информатика»
| Сабақтың соңы
40-45 минут
| «Салыстыру» тапсырмасы
Қандай құралдар көмегімен салынған?
Кері байланыс:
«Плюс, минус, қызықты» әдісі.
«+»
Не үйрендің?
| «-»
Не қиын болды?
| «қызықты»
Не қызықты болды?
|
|
|
|
|
| Проектор,
компьютер, слайд Кері байланыс парағы
| Үй тапсырмасы.
| Оқулықтан 63-беттегі «Дәптерде орындайық» тапсырмасы. Суреттегі құралдардың атауларын жазып келу
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
| Қиындық деңгейі әр түрлі тапсырмаларды компьютерде орындау қабілеттерін ашу;
АКТ дағдыларын дамыту.
| Қолпаштау, «+, -, керемет», балдық жүйе, «Плюс, минус, қызықты»
| Компьютермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік ережесімен таныстыру
| Сабақ бойынша рефлексия
|
| |