|
ҚМЖ. 6сын Күш пен шыдамдылық дамыту жаттығулары.. за мерзімді жоспар блімі 5 блім Шаыкроссконьки дайындыы Мектеп
Қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5 бөлім: Шаңғы/кросс/коньки дайындығы
| Мектеп: № 88 жалпы орта білім беретін мектеп
| Күні: 18.01.2019
| Мұғалімнің аты-жөні Шуренов Қ
| Сынып: 6 А, 6Ә, 6Б.
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
| Сабақ тақырыбы
| Күш пен шыдамдылық дамыту жаттығулары.
| Оқу мақсаттары
| 6.3.1.1. Өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтай білу
| Сабақ мақсаттары
| Өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтай білуге үйрету.
| Бағалау критерийлері
| Шаңғы/кросс/коньки дайындығы кезінде өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтай біледі.
| Тілдік мақсаттар
| Денсаулықты нығайтуға және шыдамдылықты дамытатуға бағытталған бірқатар дене жаттығуларын талқылап көрсете алады.
Мыналарды қамтиды:
Тынығу кезіндегі тамыр соғысы, жұмыс кезіндегі тамыр соғысы, қалпына келу кезіндегі тамыр соғысы
Талқылауға арналған сұрақтар:
Сіздердің көңіл-күйлеріңізге және өздеріңізді жақсы сезінуге физикалық жаттығулар қалай әсер етеді? Жоғарғы, орташа және төменгі қарқында орындалған жатығулардың айырмашылығын сіз қалай түсінесіз?
| Құндылықтарға баулу
| Жеке жауапкершілік, көшбасшылық қасиеттері, өмір бойы оқу, бір-біріне көмектесу.
| Пәнаралық байланыстар
| Физика мен Биология сабағымен байланысты
| Кілттік дағдыларды дамыту
| Пәндік-коммуникативтік жағдаяттар арқылы коммуникативтік дағдыны дамыту.
| Бастапқы білімі
| Білім алушылар алдыңғы сыныптарда және сабақтан тыс уақытта алған күштік-жылдамдық дайындық және шыдамдылық бойынша алдын ала білімдері мен қозғалыс дағдылары бар.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
| Сабақтың басында өтетін тақырыппен таныстырып, білім алушылармен бірге оқу мақсаты және сабақтың соңында күтілетін нәтиже анықталады. Осыдан кейін білім алушылар сабақтағы бағалау критерийлері және дескрипторлармен танысады.
| Үлкен бос кеңістік.
| Сабақтың ортасы
| (С, ҚБ) Білім алушылар тапсырмаларды орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелері бойынша жалпы талаптармен таныстырылады.
Осыдан кейін білім алушылар келесі ЖДДЖ орындайды:
1. Б.қ. н.т. қолымыз белімізде, аяқ иық деңгейінде, басымызды 1 дегенде алға 2 артқа 3 оңға 4 солға еңкейтеміз.
2. Б.қ. н.т. қол белде, аяқ иық деңгейінде басымызды оңға 4 рет солға 4 рет айналдырамыз.
3. Б.қ. н.т. қолымыз иығымызда, аяқ иық деңгейінде, йығымызды алға 4 рет артқа 4 рет айналдырамыз
4. Б.қ. н.т. қолымыз кеуде тұсында аяқ иық деңгейінде 1 – 2 қолымызды артқа сермейміз. З – 4 оң жаққа сермейміз. Келесі З – 4 сол жаққа сермейміз.
5. Б.қ. н.т. қол белде аяқ иық деңгейінде 1 –артқа шалқаямыз, 2–алға иілеміз (қолымызды аяғымызға тигіземіз), 3–қолымызды жазып отырамыз, 4–б.қ.
6. Б.қ. н.т. оң қол жоғарыда сол қол төменде 1 –2 қолымызды артқа сермейміз. 3–4 қолымызды ауыстырамыз.
7. Б.қ. н.т. қол белде аяқ иық деңгейінде. 1 –2–3–4 белімізді оңға айналдырамыз, келесі 1 –2–3–4 солға айналдырамыз.
8. Б.қ. н.т. қол белде, аяқ иық деңгейінен алшақ. 1 –оң аяққа қолымызды тигіземіз. 2 – сол аяққа қолымызды тигіземіз. 3 – ортаға еңкейеміз 4 – Б.қ.
(С, Ж, ҚБ) Білім алушылар алдағы іс-әрекетке арналған дене қыздыру жаттығуларын, жүгіру техникаларына және жүгіру кезінде дұрыс тыныс алуды орындайды.
Жылдамдық пен күшті, төзімділікті дамытуға тапсырма: 20 секундта максималды жылдамдықпен қашықтықты өтіп, қайтып бастапқы орынға барады. 4-5 рет қайталаймыз.
Тапсырманы аяқтап болған соң білім алушылар тапсырманы орындау кезіндегі өз денсаулықтарына деген қауіп-қатерді анықтайды.
Осы тапсырманың дескрипторлары:
Шаңғы/кросс/коньки сабақтарында білім алушылар өз денсаулықтарына деген қауіп-қатерді анықтай біледі; Оқу тапсырмаларын орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Сұраңыз: Қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығы қандай? Шаңғы/кросс/коньки сабақтарында жарақат алмау үшін қандай қауіпсіздік ережелерін сақтауымыз қажет? Өз денсаулығына деген қауіп-қатерді қалай анықтауға болады?
(Т, ҚБ) Білім алушылар кіші топтарға бөлінеді. Топтың қатысушылары келесі ұжымдық секірулерді орындауда жарысады:
1) қолды алда тұрғанның иығына немесе беліне қойып, екі немесе бір аяқта секіру;
2) оң(сол) қол иықта, сол(оң) қол алда тұрған әріптесінің аяғын ұстап, екі немесе бір аяқта секіру;
3) сол қол алда тұрған әріптесінің иығында, ал оң аяғы алға көтерулі және алда тұрған әріптесі ұстайды. Екі немесе бір аяқта секіру.
Осы тапсырманың дескрипторлары:
Шаңғы/кросс/коньки сабақтарында білім алушылар өз денсаулықтарына деген қауіп-қатерді анықтай біледі; Оқу тапсырмаларын орындау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
Сұраңыз: Қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығы қандай? Шаңғы/кросс/коньки сабақтарында жарақат алмау үшін қандай қауіпсіздік ережелерін сақтауымыз қажет? Өз денсаулығына деген қауіп-қатерді қалай анықтауға болады?
| Үлкен бос кеңістік.
Қауіпсіздік ережесіне сілтеме:
Үлкен бос кеңістік.
Мұғалімнің таңдауына байланысты кросс дайындығына арналған спорттық құрал жабдықтар. Дене қыздыру жаттығуларына сілтеме:
Үлкен бос кеңістік.
Қауіпсіздік ережесіне сілтеме: Дене қыздыру жаттығуларына сілтеме:
|
Сабақтың соңы
| Сабақ соңында білім алушылар демді қалыпқа келтіру жаттығуларын орындап, рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім?
- нені толық түсінбедім?
- немен жұмысты жалғастыру қажет?- деген сұрақтары бар парақшаға жауап береді.
Сабақ уақытында орындаған жұмыстарын бағалау үшін білім алушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау ұсынылады.
| Рефлексия парағы
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Өз денсаулығына деген қауіп-қатерді барлық білім алушылар анықтай біледі деп жоспарлап отырмын.
Қабілеті жоғары оқушыларға өз денсаулығына деген қауіп-қатерді анықтау кезінде сыныптастарына ақыл-кеңес беруді ұсынамын.
| Материалды меңгеруді бағалау формативті бағалау арқылы барлық сабақ бойы жүзеге асады.
Сонымен қатар:
Оқуды бақылау
Сұрақтар мен жауаптар
Өзін-өзі бағалау
Білім алушыларды рефлексиялау арқылы
| Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
| |
|
|