Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Этникалық және әлеуметтік процестер
| Мектеп: А.Сүлейменов атыындағы жалпы орта мектеп
|
Күні: 11.12.2019 ж
| Мұғалімнің аты-жөні: Избаева.С
|
Сынып: 10 «А»
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
| Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары
| Барлығы: қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтап, түсінеді;
Көпшілігі: этностық белгілерін ажырата алады;
Кейбірі: Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары туралы ойын жинақтап, эссе жазады
|
Бағалау критерийлері
| Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтайды
2. Этностық белгілерді ажырады
3.Діни бірлестіктер туралы эссе жазады
|
Ойлау деңгейлерінің дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану
|
Тілдік мақсаттар
| Түрлі халықтардағы этногенез үрдісінде орын алған ұқсастықтары туралы есеп жазу
Этнотарихи сөздікті тексеру және бағалау
|
Құндылықтарды дарыту
| бірін-бірі құрметтеу
|
Пәнаралық байланыстар
| Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті
|
АКТ қолдану дағдылары
| Интербелсенді тақта, презентация
|
Бастапқы білім
| Қазақстан тарихынан Қазақ халқының қалыптасуы жайында біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
| Сәлемдесу. Жағымды ахуал орнату.
Үй тапсырмасын «Доп лақтыру» әдісі бойынша сұрау
Оқушыларды сабақ тақырыбы, сабақ мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру
|
|
Сабақтың ортасы
20 минут
5 мин
5 мин
| ЖЖ 1- тапсырма. «Ойлан.Бірік.Бөліс» оқулықтан оқиды, талқылайды
Сызбамен жұмыс жасау.
Өмірдің ең ауыр жағдайларында сіздер кімнің көмегіне сүйенесіздер? Азаматтық қоғамда қандай қоғамдық ұйымдардың көмегімен өз мүдделеріңді қорғауға, өз мәселелеріңді шешу мүмкін болады?
Отбасы Құқық қорғау ұйымдары Мемлекетік емес БАҚ Жергілікті өзін-өзі басқару Діни бірлестіктер Қоғамдық ұйымдар
Бағалау критерйиі
| Дескриптор
| Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтау
| 1.Қоғамдық ұйымдарды атайды
2.Әлеуметтік ұйымдарды анықтайды.
3.Тарихи формасын анықтайды.
4.Қоғамдық ұйымдарға тән белгілерді анықтайды
5.Кем дегенде 2 мысал келтіреді.
| Кері байланыс. Жұптар бір-біріне «Табыс ағаш» әдісі арқылы кері байланыс береді.
ТЖ 2-тапсырма.Этностың белгілері келтірілген кеспе қағаздармен жұмыс жасау.
Оқушы этностың маңызды белгілерін таңдап, өз таңдауына дәйектер келтіру.
Бағалау критерйиі
| Дескриптор
|
Этностың белгілерін ажырату
| 1.Этностың маңызды белгілерін таңдайды
2.Этностың белгілеріне кем дегенде 3 дәйек келтіреді
| Кері байланыс «Үш шапалақ» әдісі
Ж 3- тапсырма.
Бағалау критерйиі
| Дескриптор
|
Діни бірлестіктер туралы эссе жазу
| Қазіргіқоғадағы діни бірлестіктер туралы маңызды оқиғаларды жазады 63 сөзден кем болмайтындай жазады.
3.Діни бірлестіктер туралы 1 мысал келтіреді.
| Кері байланыс «Басбармақ» әдісі
|
презентация
https://www.youtube.com/watch?time_continue=128&v=pxFN4_89d1E
презентация
|
Сабақтың соңы
5 мин
| Үй жұмысы: Барлық зерттелген материалды қайталау
Кері байланыс
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|