Главная страница

10 сын 26 күні. за мерзімді жоспарды таралуы Апаратты жйелер


Скачать 330.08 Kb.
Названиеза мерзімді жоспарды таралуы Апаратты жйелер
Анкормәтін
Дата15.06.2022
Размер330.08 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла10 сын 26 күні.docx
ТипДокументы
#593226



Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы

Ақпараттық жүйелер

Мектеп: Д.А.Қонаев атындағы №1 қазақ орта мектеп

Мұғалімніңаты-жөні: Садывакасова А.Е.

Күні: 26.04.2022

Қатысушылар саны:

Сынып: 10 «а»

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Біркестелі деректер базасын құру

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.2. біркестелі деректер қорын құру

Сабақтың мақсаты

Барлығы: деректер қорында кесте құра алады

Көпшілігі: реляциялық деректер қорын құра алады, негізгі кілтін орната алады.

Кейбірулері: кестедегі деректерді байланыстыру үшін бастапқы және сыртқы кілттерді орната алады.

Бағалау критерийі

Конструктор режимінде кесте құра алады

Тілдік мақсатттар


Пәнге қатысты лексика және терминология:

деректер қоры - база данных- date base, кілт - ключ- key

Құндылықтарға баулу

Құрметтеу: топтық жұмыс кезінде жұптық қарым-қатынастарды дамытуды қамтиды

Академиялық адалдық: академиялық адалдық принциптерін сақтауға негізделген басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу.

Пәнаралық байланыстар

Орыс тілі, ағылшын тілі.

Алдыңғы білім

Деректер қорын құру, деректер қорын сақтау әдістерін , реляциялық деректер қоры туралы білімі бар

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут

3 минут


Ұйымдастыру: Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу (әр оқушы өзінің көңіл күйде келгендігіне орай өзін өзі смайликтермен бейнелеп көрсетеді)

1,2,ге санала отырып 2 топқа бөлінеді.

Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға өткен тақырыпты қайталау мақсатында  learning.apps программасын қолдандым


  • жазба анықтамасы?

  • Өріс анықтамасы?

  • Деректер қоры дегеніміз не?

  • Деректер қорын басқару жүйесі?


Смайликтер Үлестірмелі қағаздар, пішіндер

Сабақтың ортасы
10 мин


10 мин

10 мин
7 мин
Сабақтың соңы

3 минут

(Ұ) «Көрсетілім» әдісі.Оқушыларға жаңа тақырып ютуб арқылы беріледі.

Жаңа тақырыптағы конструктор көмегімен кесте құрумен танысады.

(Т) Джигсо әдісі

Плакатқа өз ойларын топтaстырып, постер қорғaйды. 2 топ бір-бірін пікірін тыңдай отырып, бaғaлaйды.

1-топ: реляциялық деректер қоры;

2-топ: біркестелі деректер базасын құру;

Оқушылардың айтылымын тыңдай отырып толықтырып түсінік береді.

Дескриптор:

- реляциялық деректер қорын сипаттайды;

- біркестелі деректер базасын сипаттайды;

ҚБ. «смайлик » әдісі бағалау
2. (ЖЖ) әдіс

Оқушылар жұппен 180 беттегі 1 кестені орындайды

Дескриптор:

ҚБ әдіс. Өзара бағалау

(Жеке жұмыс)

184 бет 2 -ші тапсырма
Дескриптор

ҚБ әдіс өзін өзі бағалау

Кері байланыс

«Сиқырлы банка» әдісі

https://www.youtube.com/watch?v=0ncu10xW3p8


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптікзия ттеориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығуларымен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқумақсатынақолжеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





1.тапсырма

Мектептегі бір сыныптың мәліметтер қорын құрыңыздар. Дәптерге құрыңыздар.

































































































Сабақ жоспары


«Компьютерлік жүйелер мен желілер»

Мектеп: Ғ.Мұратбаев атындағы орта мектеп

Мұғалімніңаты-жөні: Тілеубай А.Т.

Күні:

Қатысушылар саны:


Сынып:

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Деректер қорының негізгі түсініктері

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.1. «реляцияондық деректер қоры » ұғымын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға деректер қоры ұғымымен таныстыру, реляцияондық деректер қоры жайлы білім қалыптастыру.


Бағалау критерийлері

Дағдылары

Бағалау критерийлері







Білімі мен түсінігі

Деректер қорын түсіндіре алады




Қолдану

Компьютермен жұмыс кезінде деректер қорын тиімді пайдалана алады.



Тілдік мақсаты

Оқушылар:

Реляциондық деректер қорын сипаттайды,

Пәндік лексика мен терминология:

Деректер қоры, өріс, релияцондық

Диалог құруға/ жазуғақа жетті сөздер:

Компьютермен қауіпсіз жұмысты ұйымдастыруүшін…

Мен ойлаймын/жорамалдаймын/сенімдімін …

Менің ойымша …

Жеке менің ойым …

Маған келетін болсақ …

Менің көзқарасым бойынша …

Сіз қалай ойлайсыз?

Келісесіз бе / келіспейсіз бе?

Сіздің көз қарасыңыз қандай …?

Жұмыс кеңістігін келесідей ұйымдастырған дұрыс....

Құндылықтарды дарыту

Қарым-қатынас жасау, білімге деген құштарлық

Пәнаралық байланыстар

Орыс тілі,

Бастапқы білім



Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалатын іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы


Ұйымдастыру:

Оқушылармен сәлемдесу. Ортақ орта құру.

Сыныппентанысу.



1.1қосымшасы

Презентация


 

Презентация

1.2қосымшасы







Презентация.

1.3қосымшасы



Өзара бағалау.

Жауаптар

1) Адамның денсаулығы мен еңбекке жарамдылығын сақтау үшін еңбектің тиімді жағдайларды құрайтын жұмыс процесін, зерттейтін ғылым түрі эргономика.

2) Жұмыс орнын дайындаған кезде үстелдің биіктігі 65-75 см.

3) Орындық қол қоюшысы болу керек және биіктігі реттелуі керек.

4) Монитор көздің деңгейінде болуы қажет және қол созым арақашықтықта.

5) Компьютерді пайдаланудың ең қажетті ережесі жұмыс кестесін сақтау болып табылады.

6) Әр 30 мин. сайын үзіліс жасалғаны дұрыс, қарқынды жұмыс кезінде 15 мин.

7) Үзіліс кезінде мүмкіндігінше уақытты таза ауада өткізген дұрыс, өйткені ағза қайта қалпына келу үшін.

1.4қосымшасы

Сабақтың соңы

Ой толғау: Эргономика ұғымы. Компьютерлерді пайдаланған кезде біз қалай қауіпсіздікте бола аламыз? Оқушылар материалды білуіне байланысты ББҚБ кестесін қосымшаларды қоса отырып, толтырады.

«Эргономика ұғымы» қорытындыларды жинақтау.

Презентация.

1.2қосымшасы

(аяқталу)

Дифференциация – Сіз қандай әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдыұғынудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Бағалауәроқушыныңорындағантапсырмаларыбойыншажүргізіледі.

Денсаулықжәнетехникақауіпсіздігінсақтау

ЕТ, эргономикакабинеттеріндеТҚескерту

Сабақбарысындаоқытудыңбелсендіәдісінпайдалану.

Дифференциация тапсырма түрін таңдауда, нақты оқушыдан күтілген нәтижеде, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқыту материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдауда болуы мүмкін (Гаднер бойынша көптеген интеллектертеориясы).

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында үйренгендерін бағалау үшін пайдаланатын әдістерін жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтайтын технология..

Шынықтыру мин өттерімен белсенді әрекеттер түрлері.

Сабақ басында қарастырылған оқытудың белсенді әдістері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы Ережесінің бөлімдері .

  • Тәртіпті, тазалықты, техника қауіпсіздігі ережесін сақтау;

  • Мұғалімнің ұсынысымен жұмыс орнына жайғасу және өзеркімен ауыстырмау;

  • Мұғалім айқындап берген қызмет түрі мен ғана айналысу;

  • Экранның ортасынан оқушының көзіне дейінгі қашықтық 60 см. Төмен болмауы керек.

Саба қбойыншарефлексия

Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болдыма?

Барлық оқушылар оқыту мақсатына жеттіме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақытша кезеңдері көтерілдіме?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ барысында оқушылардың ойлануы үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы еңқажетті сұрақтарға сол бағанада жауап беріңіз.



Жалпыбағалау

Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысы жақсартуға не мүмкіндік беререді (оқыту туралыда, оқутуралыда ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып туралы, олардың жетістіктері туралы не анықтадым/келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек, жеке оқушылардың қиыншылықтары?

9- сыныпқа арналған «9- сыныпқа арналған «Деректер қоры, олардың түрлері»

тақырыбына арналған қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы

Деректер қоры, олардың түрлері

Сабақтың мақсаты

Негізгі мақсат: Оқушыларды деректер қоры ұғымымен, оның түрлерімен таныстырып, деректер қорын құру тәсілдерін қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасауға машықтау

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, белсенділіктерін дамыту, өзара көмектесу, жекелей жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже

MS Access бағдарламасының мүмкіндіктерімен танысып, деректер қорын құру тәсілдерін меңгереді, деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады.

Логикалық қабілеті дамиды.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Уақыты

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, суреттер арқылы топқа бөлу.

Бағалау парағын таратады

2 минут
Үй тапсырмасын тексеру

«ИЯ-ЖОҚ» кестесін оқушыларға таратады.

«ИЯ-ЖОҚ» кестесіне жазбаша жауап береді және бірін бірі тексеріп, бағалайды. Тақтаға дұрыс жауаптарды жазады.
5 минут

«ИЯ-ЖОҚ» кестесі

Негізгі бөлім

Оқушыларға жаңа тақырыпты презентация арқылы баяндап, өзара талдайды.

Деректер қоры, олардың түрлері тақырыбы бойынша оқушылар тақырыпты ашады.

Деректер қоры және олардың түрлерін талқылап, деректер қорын ұйымдастыру түрлерін анықтайды.

Деректер қоры- қандай да бір ақпарат тасымалдауышта, мысалы, қағазда, кинотаспада, магниттік дискіде сақталған арнайы ұйымдастырылған деректердің жиынтығы.

Деректер қорын басқару жүйесі – дегеніміз үлкен көлемді мәліметтерді сақтау, өңдеу және іздеу үшін арналған арнайы программалар

  1. Сақталатын ақпараттың сипатына қарай

Факто-графиялық , Құжаттық

  1. Ақпаратты сақтау әдісі бойынша

Орталықтандырылған, Бөліктелінген

  1. Ақпаратты ұйымдастыру құрылымы бойынша

Реляциялық, Иерархиялық, Желілік

Кестелік ақпаратпен біз күнделікті өмірде жиі кездесеміз. Мысалы, сынып журналы, күнделік, үлгірім табелі және т.б.

Екі өлшемді кестелерден тұратын мәліметтер жиыны реляциялық деректер қоры болып саналады.

Реляциялық немесе кестелік ДҚ өзінің бөліктерінің өзара байланысынан құрастырылған.

Мысалы, “Сыныптағы оқушылардың тізімі” деректер базасы мына кесте түрінде ұсынылады.



8 минут

интерактивті тақта, презентация

Компьютермен тәжірибелік жұмыс.
Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды

№1. «Мұғалім» деректер қоры мынандай өрістерден тұрады:

 Аты-жөні, туған күні, жынысы, білімі, пәні,

Әр өрістің типін анықтай отырып 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

  №2. «Пациент» деректер қоры мынадай өрістерден тұрады: Фамилиясы, туған күні, мекен-жайы, дәрігерге көрінген күні. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

№3. «Ауа-райы» мәліметтер қоры мынандай өрістерден тұрады: Күні, айы, температурасы,, желдің жылдамдығы. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр. 

№4. «Оқушы» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: фамилиясы, аты, мектебі, сыныбы, туған күні. «Туған күні» өрісінен кейін «бойы» өрісін енгіз.

  №5. «Кітапхана» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: инвентарлық нөмірі, авторы, кітаптің аты, баспахана аты, бет саны. «баспахана аты" өрісінен кейін «шығарған жылы» өрісін енгіз.

 №6. «Сабақ кестесі» ДҚ құр.

Мынадай өрістерден тұрады: сабақтың реттік нөмірі, сабақтың басталу уақыты, сабақтың аяқталу уақыты, сабақтың аты, мұғалімнің аты-жөні.

«Сабақтың аты» өрісінен кейін «кабинеттің нөмірі» өрісін енгіз.

8 минут
Компьютер,

интерактивті тақта.

Сергіту сәті

Ақпаратты мақал-мәтелдермен сәйкестендіру.



3 минут

интерактивті тақта.

Постермен жұмыс

2 топқа тапсырма беріледі:

1-топ «Деректер қоры және олардың түрлері.

2-топ « Кестелік деректер қорының негізгі

элементтері»

Оқушылар өзара топпен талқылайды, ойларын сыныппен бөліседі

8 минут

постер

Қорытынды бөлім.

Компьютер арқылы электронды тест тапсырады.

Тест 10 сұрақтан тұрады

5 минут
Бағалау

Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде оқушыларды бағалап отырады.

2 минут
Рефлексия

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы

Оқушылар стикерлерін толтырып, стендке іледі.

2 минут
Үйге тапсырма

Өз сынып оқушылары туралы толық мағлұматты қамтитын деректер қорын ұйымдастыру

«ИӘ-ЖОҚ» кестесі



Тұжырымдама

ИӘ

ЖОҚ

1

Паскаль бағдарламасы қолданбалы программаға жатады.

2

Паскаль тілінде программа командаларын жазу үшін тек латын әріптері қолданылады

3

Программа құрылымына қарай сызықтық, тармақталған, циклдік болып бөлінеді.

4

Паскаль программасы 3 негізгі және бір қосымша бөлімнен тұрады.


5

Паскаль программасында компиляция орындау – F12 пернесі.


6

Паскаль программасында меншіктеу операторының белгіленуі [ = ]?


7

Массивтер көлеміне қарай бір өлшемді және екі өлшемді болып бөлінеді?


8

Модельдер – бұл түпнұсқа бойынша жасалған үлгі нысан.


9

Компьютерлік модельдеу кезіндегі анықталған қате нәтиже бола алады ма ?

10

Компьютерлік модельдеу 3 кезеңнен тұрады.

«ИӘ-ЖОҚ» кестесі



Тұжырымдама

ИӘ

ЖОҚ

1

Паскаль бағдарламасы қолданбалы программаға жатады.

2

Паскаль тілінде программа командаларын жазу үшін тек латын әріптері қолданылады

3

Программа құрылымына қарай сызықтық, тармақталған, циклдік болып бөлінеді.

4

Паскаль программасы 3 негізгі және бір қосымша бөлімнен тұрады.


5

Паскаль программасында компиляция орындау – F12 пернесі.


6

Паскаль программасында меншіктеу операторының белгіленуі [ = ]?


7

Массивтер көлеміне қарай бір өлшемді және екі өлшемді болып бөлінеді?


8

Модельдер – бұл түпнұсқа бойынша жасалған үлгі нысан.


9

Компьютерлік модельдеу кезіндегі анықталған қате нәтиже бола алады ма ?

10

Компьютерлік модельдеу 3 кезеңнен тұрады.


Бағалау парағы


Аты - жөні

«Иә-Жоқ»

Кестесі

Компьютермен

тәжірибелік жұмыс

Постер қорғау

Электронды тест

Қорытынды баға

Деректер қоры, олардың түрлері»

тақырыбына арналған қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы

Деректер қоры, олардың түрлері

Сабақтың мақсаты

Негізгі мақсат: Оқушыларды деректер қоры ұғымымен, оның түрлерімен таныстырып, деректер қорын құру тәсілдерін қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасауға машықтау

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, белсенділіктерін дамыту, өзара көмектесу, жекелей жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже

MS Access бағдарламасының мүмкіндіктерімен танысып, деректер қорын құру тәсілдерін меңгереді, деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады.

Логикалық қабілеті дамиды.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Уақыты

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, суреттер арқылы топқа бөлу.

Бағалау парағын таратады

2 минут
Үй тапсырмасын тексеру

«ИЯ-ЖОҚ» кестесін оқушыларға таратады.

«ИЯ-ЖОҚ» кестесіне жазбаша жауап береді және бірін бірі тексеріп, бағалайды. Тақтаға дұрыс жауаптарды жазады.
5 минут

«ИЯ-ЖОҚ» кестесі

Негізгі бөлім

Оқушыларға жаңа тақырыпты презентация арқылы баяндап, өзара талдайды.

Деректер қоры, олардың түрлері тақырыбы бойынша оқушылар тақырыпты ашады.

Деректер қоры және олардың түрлерін талқылап, деректер қорын ұйымдастыру түрлерін анықтайды.

Деректер қоры- қандай да бір ақпарат тасымалдауышта, мысалы, қағазда, кинотаспада, магниттік дискіде сақталған арнайы ұйымдастырылған деректердің жиынтығы.

Деректер қорын басқару жүйесі – дегеніміз үлкен көлемді мәліметтерді сақтау, өңдеу және іздеу үшін арналған арнайы программалар

  1. Сақталатын ақпараттың сипатына қарай

Факто-графиялық , Құжаттық

  1. Ақпаратты сақтау әдісі бойынша

Орталықтандырылған, Бөліктелінген

  1. Ақпаратты ұйымдастыру құрылымы бойынша

Реляциялық, Иерархиялық, Желілік

Кестелік ақпаратпен біз күнделікті өмірде жиі кездесеміз. Мысалы, сынып журналы, күнделік, үлгірім табелі және т.б.

Екі өлшемді кестелерден тұратын мәліметтер жиыны реляциялық деректер қоры болып саналады.

Реляциялық немесе кестелік ДҚ өзінің бөліктерінің өзара байланысынан құрастырылған.

Мысалы, “Сыныптағы оқушылардың тізімі” деректер базасы мына кесте түрінде ұсынылады.



8 минут

интерактивті тақта, презентация

Компьютермен тәжірибелік жұмыс.
Берілген тапсырманы компьютерге жеке отырып жұмыс жасайды

№1. «Мұғалім» деректер қоры мынандай өрістерден тұрады:

 Аты-жөні, туған күні, жынысы, білімі, пәні,

Әр өрістің типін анықтай отырып 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

  №2. «Пациент» деректер қоры мынадай өрістерден тұрады: Фамилиясы, туған күні, мекен-жайы, дәрігерге көрінген күні. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

№3. «Ауа-райы» мәліметтер қоры мынандай өрістерден тұрады: Күні, айы, температурасы,, желдің жылдамдығы. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр. 

№4. «Оқушы» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: фамилиясы, аты, мектебі, сыныбы, туған күні. «Туған күні» өрісінен кейін «бойы» өрісін енгіз.

  №5. «Кітапхана» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: инвентарлық нөмірі, авторы, кітаптің аты, баспахана аты, бет саны. «баспахана аты" өрісінен кейін «шығарған жылы» өрісін енгіз.

 №6. «Сабақ кестесі» ДҚ құр.

Мынадай өрістерден тұрады: сабақтың реттік нөмірі, сабақтың басталу уақыты, сабақтың аяқталу уақыты, сабақтың аты, мұғалімнің аты-жөні.

«Сабақтың аты» өрісінен кейін «кабинеттің нөмірі» өрісін енгіз.

8 минут
Компьютер,

интерактивті тақта.

Сергіту сәті

Ақпаратты мақал-мәтелдермен сәйкестендіру.



3 минут

интерактивті тақта.

Постермен жұмыс

2 топқа тапсырма беріледі:

1-топ «Деректер қоры және олардың түрлері.

2-топ « Кестелік деректер қорының негізгі

элементтері»

Оқушылар өзара топпен талқылайды, ойларын сыныппен бөліседі

8 минут

постер

Қорытынды бөлім.

Компьютер арқылы электронды тест тапсырады.

Тест 10 сұрақтан тұрады

5 минут
Бағалау

Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде оқушыларды бағалап отырады.

2 минут
Рефлексия

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы

Оқушылар стикерлерін толтырып, стендке іледі.

2 минут
Үйге тапсырма

Өз сынып оқушылары туралы толық мағлұматты қамтитын деректер қорын ұйымдастыру

«ИӘ-ЖОҚ» кестесі



Тұжырымдама

ИӘ

ЖОҚ

1

Паскаль бағдарламасы қолданбалы программаға жатады.

2

Паскаль тілінде программа командаларын жазу үшін тек латын әріптері қолданылады

3

Программа құрылымына қарай сызықтық, тармақталған, циклдік болып бөлінеді.

4

Паскаль программасы 3 негізгі және бір қосымша бөлімнен тұрады.


5

Паскаль программасында компиляция орындау – F12 пернесі.


6

Паскаль программасында меншіктеу операторының белгіленуі [ = ]?


7

Массивтер көлеміне қарай бір өлшемді және екі өлшемді болып бөлінеді?


8

Модельдер – бұл түпнұсқа бойынша жасалған үлгі нысан.


9

Компьютерлік модельдеу кезіндегі анықталған қате нәтиже бола алады ма ?

10

Компьютерлік модельдеу 3 кезеңнен тұрады.

«ИӘ-ЖОҚ» кестесі



Тұжырымдама

ИӘ

ЖОҚ

1

Паскаль бағдарламасы қолданбалы программаға жатады.

2

Паскаль тілінде программа командаларын жазу үшін тек латын әріптері қолданылады

3

Программа құрылымына қарай сызықтық, тармақталған, циклдік болып бөлінеді.

4

Паскаль программасы 3 негізгі және бір қосымша бөлімнен тұрады.


5

Паскаль программасында компиляция орындау – F12 пернесі.


6

Паскаль программасында меншіктеу операторының белгіленуі [ = ]?


7

Массивтер көлеміне қарай бір өлшемді және екі өлшемді болып бөлінеді?


8

Модельдер – бұл түпнұсқа бойынша жасалған үлгі нысан.


9

Компьютерлік модельдеу кезіндегі анықталған қате нәтиже бола алады ма ?

10

Компьютерлік модельдеу 3 кезеңнен тұрады.


Бағалау парағы


Аты - жөні

«Иә-Жоқ»

Кестесі

Компьютермен

тәжірибелік жұмыс

Постер қорғау

Электронды тест

Қорытынды баға


написать администратору сайта